Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Usa sofer face urat la caldura/soare

Recommended Posts

Saptamana asta am facut niste drumuri cu masina in miezul zilei si intamplarea a facut ca sa o las cu partea stanga spre soare. Dupa vreo 1 ora de stat asa in soare ma duc eu la masina, o deschid din telecomanda si dau sa trag de usa. Canci. Prima data m-am gandit eu la faptul ca nu si-au facut actuatoarele cursa pana la capat (se mai intampla mai ales daca tragi de zavor in timp ce se deschid, desi eu nu facusem asa ceva), ca atare o inchid si o deschid la loc. Tot nu vrea, desi manerul exterior opunea forta corespunzatoare, deci nu suspectam vreun arc sarit sau asa ceva. Pana la urma nu am mai avut rabdare, asa ca am deschis in spate si am deschis-o din interior (din interior a mers). Ajung cu ea acasa decis sa transez lucrurile, cand SURPRIZA a mers.

A 2a zi la fel mi s-a intamplat doar ca dupa vreo 2-3 incercari a mers si s-a deschis din exterior. De fiecare data, partea stanga era cu fata spre soare, cand nu a stat cu fata spre soare a mers absolut normal.

Ce naiba are? S-a scurs unsoarea sau are? Ca nu scartaie, nu face nimic.

Share this post


Link to post

Pur si simplu cred ca ti s-au incins chederele alea de cauciuc si s-au lipit de usa...

Share this post


Link to post

E posibil ca de la caldura sa se dilate cine stie ce prin actuator si acesta sa nu-si mai poata face treaba. Dupa ce mergi nitel cu ea si o bate nitel vintul, revine la normal (se contracta).

 

Cine stie ce componenta isi iese din parametrii...

 

Aseara, cind am ajuns acasa (era racoare) mi-a ciriit pentru prima oara un actuator, cam 1 secunda (nici nu stiam cum face)... dar pina la urma a lucrat (adika a deschis usa - dreapta fatza)... Am inchis-o si redeschis-o si nici un sunet... iar dimineatza iar a lucrat ok. Cred ca e primul semn ca e pe duca!

Share this post


Link to post
Pur si simplu cred ca ti s-au incins chederele alea de cauciuc si s-au lipit de usa...

Nu era de la chedere sigur, ca din interior s-a deschis fara nici o problema. Nici de la actuator nu sunt sigur ca este, din acelasi motiv. E posibil ca mecanismul de actionare de la manerul exterior sa aiba o piesa care se dilata si isi iese din parametri, pe unde se imbina cele 3 mecanisme.

Share this post


Link to post

Pai stai asa ca tu nu specifici... din interior ai deschis pur si simplu tragand de clapeta, sau mai intai ai ridicat de tzumburush?

 

Mi se pare important; in primul caz s-ar putea sa fie (cum zici) o chestie mecanica, de la imbinarea clantelor.

In cazul doi (daca mai intai ai tras de tzumburache) cred ca-i mai degraba de la actuator, care nu si-a facut treaba!

Share this post


Link to post

Nu am umblat deloc la tzumburush cand am deschis din interior. Ma gandeam la ceva de genul plecat vaselina din loc, dar cand se raceste isi revine. Deci, cand am vazut ca nu se deschide de afara, am deschis in spate si pur si simplu am tras de clapeta, fara sa umblu deloc la altceva.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...