Jump to content
Sign in to follow this  
Ricardo

Rola Intinzatoare Alternator

Recommended Posts

Am inteles ca, de regula, cand se inlocuieste cureaua de distributie si rola, se schimba si celelalte curele si intinzatoare. Totusi, in practica, se pare ca doar cureaua si rola de la distributie, respectiv A/C, au viatza mai scurta. In plus, rola de alternator vine de obicei si cu acel suport (e vreo 2 mil. cu totul - Mag. P-ta Muncii), iar cureaua n-am prea gasit-o originala, pe motiv ca "aia se rupe rar, n-are rost sa comandam d-aia scumpa!". Asa ca stau si ma-ntreb: hai, pun curea noua... da' se merita sa schimb si acea rola? ...suportul, cel putin, parca-i de tractor. Voi ce ziceti? Ati inlocuit vreodata acea rola doar pe motiv c-ar fi uzata? ...si nu ca 'tot se umbla acolo'...

Astept pareri.

Share this post


Link to post

Da, eu, la 109 mii kilometri parcursi cu masina. Simptom: aluneca cureaua (zgomot) si scadea nivelul tensiunii date de alternator. Ce-i drept, a rezistat foarte mult, dar te asigur ca sentimentul posibilitatii de a ramane in drum la dracu' in praznic nu a fost prea placut :)

Share this post


Link to post

Da, mai , dar mi se pare cam mult 2 mil. Doar rola (fara suportul ala) n-o pot gasi? Am cautat-o si-n oferta d-lui Nicu Barbu si n-am dat de ea. Voi de unde le-ati luat?

Share this post


Link to post

Ia legatura cu el pe privat.

Share this post


Link to post

Am incercat. N-am primit nici un raspuns. Se pare ca nu le are nici el pe toate...

Share this post


Link to post

Salut,

 

Pe privat raspunde mai greu...suna la unul din nr. de tel de aici.

 

Bafta.

Share this post


Link to post

Se poate schimba DOAR rulmentul .Se desfac cu masina de gaurit cele 3 nituri ,se schimba rulmentul cu un rulment de roata fata de Dacia parca 6002,si se inlocuesc niturile cu suruburi de M5 cu piulite.La mine merge de 113.000 Km ,facuta operatia de mine nu de "Domn mecanic".

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...