Jump to content
Sign in to follow this  
dinoc

Mitsubishi Lancer 2.0l - Full

Recommended Posts

Cu ceva timp in urma am vazut la salonul Titiac Auto un Mitsubishi Lancer negru care mi-a placut foarte tare.

 

Cateva din chestiile care mi-au placut:

- motorul are zona rosie la 7000 rpm (cica injectia se taie abia la 8000 rpm 10000000.gif )

- cutia de viteze etajata foarte scurt - a.i. sa puna in valoare puterea motorului

- din fabrica masina vine cu anti-roll bar sub capota 10000000.gif

- volan sport Momo cu airbag, schimbator de viteze Momo - f. misto ambele

- eleronul

- cadrane albe cu lumini rosii ca la Evo IX

- aspectul spartan la interior si lookul cam demodat la exterior - dar imi plac asa cum sunt

- foarte spatioasa la interior si portbagaj mare

 

Date motor:

Putere maxima KW (CP) 99 (135) / 5750 rot / min

Cuplu maxim 176 Nm / 4500 rot / min

Viteza maxima km / h 204

Acceleratie 0-100 km/h 0-100 km/h 9.6 s

 

Totusi, la asemenea motor si cutie de viteze sunt surprins de cei doar 9,6 sec pe 0-100 km dati de producator ... hmm, aici ma asteptam al un timp ceva mai mic ?

 

Dotari masina aici

 

Ce parere aveti de masina :) ?

 

 

PS> stiu c-am mai scris asta in post-ul altcuiva, dar m-am gandit ca subiectu merita un post separat - rog adminul sa editeze celalalt post al meu de aici

post-485-1151477058_thumb.jpg

post-485-1151477114_thumb.jpg

post-485-1151477142_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Not too bad.

Am sa-ti spun ce consider eu a fi puncte slabe:

 

- cadranele albe sunt urate

- volanul e urat

- doar 195/50R16? ma asteptam la minim 215...

 

PS: Ala nu e interiorul INTENSE ca nu are climatronic.

 

Sa iti spun din experienta mea ce e nasol la Mitsu?

 

1. pielea e mai nasoala ca plasticul din Renault

2. zgomote, zgomote, zgomote.

3. consum enorm raportat la performante

Edited by alx

Share this post


Link to post

Da, poze la interior am luat la intamplare de pe net - ca pe site-ul oficial nu prea au poze.

Mie volanul Momo imi place f. tare la fel si ceasurile albe :)

Pneuri/jante (apropos, jantele sunt OZ,) ii pui de care vrei, sa nu uitam totusi ca pretul masinii este in jur de 12000 euro - si zic eu ii destul de bine dotata la banii acestia .

Share this post


Link to post

Sincer, daca poti, ia-o! Daca era in peisaj acum 1 an poate ma mai gandeam... Daca ar fi sa iau acum masina noua, as pune-o clar in lista. Normal ca are plusuri si minusuri, dar mai pui pe viitor alte jante si alte dude si o sa ai o masina brici. Am vazut teste cu ea (video, nu scrise) si se vede mostenirea de la EVO.

Share this post


Link to post

Ca performante cred ca este destul de normala, avand in vedere motorul de 2 litri...Iar acei 12.000 de euro, sunt de fapt 12.600 CIP, ceea ce in cazul unui leasing te duce undeva peste 15.000 de euro, fara CASCO. Consumul urban comunicat de producator vad ca este de 11.6, insa probabil ca cel real este vreo 13%. De curiozitate m-am uitat sa vad cat ar costa sa imi pun CD-player la ei (pentru ca full vad ca inseamna doar preechipare audio @-) ) si nu am gasit pe nicaieri pe site. Poate nu m-am uitat unde trebuia, nu stiu.

Sincer, in afara de aspectul exterior si de niste chestii atragatoare (dar nu stiu cat de utile la interior), nu prea isi merita banii...

P.S. nu uita ca nu ai decat un service pe langa Bucuresti (pe care din pacate il cunosc, pentru ca este chiar langa cel de la Ford), care intotdeauna GEME la propriu din cauza multitudinii de Pajero-uri si Colt-uri venite care cu revizii, care cu vreo portiera infundata, care cu o bara zgariata, samd. Piesele probabil ca sunt aduse din Japonia, iar daca au aceeasi viteza de livrare ca cei de la Mazda...ai rupt-o-n fericire in cazul in care, Doamne fereste, ai nevoie de vreo fata de portiera sau de vreun parbriz, sa spunem.

 

Nu-ti zic sa nu o iei, daca tie iti place si ai banii, insa gandeste-te bine si la alte aspecte, in afara de cel al look-ului, atunci cand te decizi sa cumperi o masina destul de scumpa dupa parerea mea. :)

Share this post


Link to post

CD iti monteaza gratuit la dealer , cel putin mie asa mi-au dat la modelul 1,6.

@alx masina este super silentioasa ( am facut si drive test cu una de circa 7-8 luni de la dealerul din Pl cu -parca- 40.000km) si era la fel de silentioasa.

consumul cel putin la motorul de 1,6 este foarte decent 5,6 afara 9 in oras.

Mie personal nu imi place eleronul de la modelul de 2 l , dar , repet , e o parere personala.

Masina isi merita banii ( eu sunt fan asiatice ) pentru ca am cam vazut ce poate prin alte regiuni.

Stiu ca sunt multi impotriva masinilor japoneze , dar daca masina iti place ia-o , eu zic ca merita.

Edited by body

Share this post


Link to post

am facut test drive cu 1.6 (cam 35000km la bord) de la dealer-ul din bucuresti...impresionant,,,,,, fara zgomote...scaune super...pozitie excelenta la volan...superstabila...spatioasa...repros: mi se pare cam slabut motorul(demarajele) dar asta din cauza cutiei lungi... daca la 2.0 e cutia mai scurta..eu cred ca e o masina(asta de 2 litri) excelenta...si la pretul asta n-are concurent pe piata

 

 

nu e doar un dealer (cel din bucuresti) sint persoane care-si fac reviziile si reparatiile in pitesti(au service mitsubishi)...la preturi mai rezonabile

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...