Jump to content
Sign in to follow this  
tudorc

zgomote cielo

Recommended Posts

Posibil ca totul sa fie de la janta acea strimba.

Share this post


Link to post

Atunci am sa incerc si cu alte roti.. daca gasesc.. daca nu cu cea de rezerva (dupa ce o verific ca e ok)

 

Ramane totusi problema trepidatiei in pedala la frana.. care as zice ca s-a accentuat (desi nu face f urat) o data cu aparitia acestui zgomot suspect. Cum am zis, discurile au fost schimbate acum 4 luni, noi, in service Daewoo, din cauza ca cele vechi trepidau destul de mult, se simtea la pedala ca sunt ovalizate. E posibil sa aiba vreo legatura trepidatia in pedala la frana, cu acea janta stramba.. desi e pe spate?? Caci cele de pe fata au fost intreptate chiar ok acum vreo 4-5 luni.. si nu sunt genul care ia gropile mari..

Sa ma duc sa imi schimbe discurile in garantie? Au garantie daca nu au fost schimbate si placutele (erau aproape noi)?

Share this post


Link to post

Daca au fost cumparate si montate in acelasi service ar trebui sa ai garantie.Verifica rotile si apoi treci la verificarea discurilor.

Share this post


Link to post

Da, discurile au fost cumparate si montate in service Daewoo. Tocmai am venit de la alta vulcanizare: rotile pe fata nici o problema; cele de pe spate, anvelope destul de varza (deluroase) Debica Passio, fabricatie 2002, cumparat altele noi aceeasi marca, 2006; jantele pe spate deformate (nu foarte rau), au fost indreptate si schimbat una din ele cu janta rezervei (sper ca nu e o problema, dar parea mai noua, neuzata).

Ca prima impresie de cativa km de drum, nu mai am acel zgomot de fulaj intre 40-80, ci numai un zgomot mai putin sesizabil (in acelasi ton-fulaj-, dar parca mai suierat, si parca pe fata) doar la 50 la ora.. adica nu creste si descreste.. cu un max la vreo viteza..

 

Ramane sa mai fac niste km de drum, poate ma duc si la service cu discurile (caci tot in reprize franeaza, cel putin la viteze f mici) si mai scriu evolutia.

 

Multumesc de raspunsuri, o zi buna!

 

PS: Nu am avut pana acum probleme cu zgomote de genu asta.. nu-mi dau seama cum au aparut asa dintr-o data.. si nici nu-mi dau seama cum de am scapat de zgomotul descris in postul anterior, dar totusi am ramas cu altul.. de unde atatea zgomote ciudate dintr-o data..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...