Jump to content
Sign in to follow this  
gibu

Intrebari Lacetti

Recommended Posts

Într-adevăr atitudinea şefului de acolo a fost cel puţin ciudată. Dacă după ce a mers cu tine nu a vrut să vadă ceea ce era de văzut eu cred că nu mai merită să calci pe acolo.

Sincer să fiu nu lucrez la un service Chevrolet dar dacă ai avea posibilitatea de a ajunge la mine aş putea să te ajut cu mai puţin de 650.000 (din păcate sunt doar un angajat) şi eventual să vedem şi celelalte probleme.

Dar sunt cam departe şi nu cred că este prea economic.(ar mai fi şi problema cu garanţia dar asta poate fi fentată).

 

Schimbă serviceul!

Share this post


Link to post

Ce garantie? laumd, daca tu zici ca poti sa faci rost de filtre pentru Kalos, eu vin la tine sa imi fac reviziile si sa rezolv alte probleme fara retineri.

Share this post


Link to post

Filtre ? Ia d-aci.

Share this post


Link to post

Reveniti la subiect domnilor.Despre service-uri sau piese se discuta in alte subiecte.

Share this post


Link to post

Un anume zgomot pe spate la drum denivelat poate aparea de la inchizatoarea spatarului mai lat al banchetei (pe partea dreapta). @Alinutz, nu stiu cum e la sedan, dar poti verifica tragand un pic de ea. La mine are un joc mic si zgomotul apare ca un troncanit usor (nu foarte infundat). Hatchback-ul nu are pentru spatar alt punct de sprijin si mi se pare normal ca acesta sa aiba o usoara vibratie cand nu sta nimeni rezemat. De fapt asa am si sesizat de unde se aude, mergand cu pasager in dreapta spate zgomotul dispare :)

Share this post


Link to post

La mine nu conteaza daca am sau nu pasager, zgomotul se tot aude ... :(

Share this post


Link to post

De ceva timp, am un troncanit pe fata numai in viraje. Se poate a fi caseta de directie ?!

Share this post


Link to post

Troncane in curbe... Cum troncane? Face numai la viraj intr-o parte sau in amandoua? Face la orice raza de viraj sau cum? Sigur nu face si in alte conditii la fel?

Share this post


Link to post

S-o luam pe rand :

- troncane numai in curbe, pt ca atunci am rotile virate.

- face mai mult doar cand iei viraj dreapta, si roata din stanga (asta a zis cel din service, mie mi se pare ca face in orice viraj, cam ambele roti).

- mi s-a parut ca face la un viraj mai strans, dar nici la viraje line nu tace, troncane, dar parca mai firaj.

- in alte conditii, CEL DIN SERVICE a zis ca face si la mers drept, dar face mai putin, sau mie nu mi se pare deoarece e acoperit de zgomotul de suspensie ...

Share this post


Link to post

Pai, troncane rotile sau caseta sau... suspensia?

N-ar fi mai bine sa dai tu o fuga pana la Valcea, la Ovi, si sa te intorci la tizul tau baiat bun cand sti sigur despre ce e vorba?

Share this post


Link to post

Prima data mi-a zis ca troncane suspensia, si ca s-ar ptuea s-o schimbe. Asta la primul drive test. Apoi, dupa ce a mai luat in masina un mecanic, a zis ca e de la caseta. Eu am programare la pitesti joi la 9.

Share this post


Link to post

@Satori am facut acel test, si intr-adevar, pocane ceva.

Iar despre eventuala caseta de directie defecta vin cu niste noutati : face mai mult numai in viraje dreapta, dar NU cu volanul la maxim. Mai face si cand dau intr-o groapa mai tare cu volanul drept, dar mult mai usor. Pareri ? perfidus a fost cu mine la ultimul "drivetest" si poate sustine cele spuse mai sus, sau chiar adauga ceva termeni stintifici :D

Share this post


Link to post

Un pacanit usor, pe loc, cu motorul oprit, apare si la mine si cred ca e in limite normale. La Alinutz pare mai accentuat. Punand in acel moment mana pe bieletele de directie se simte un joc din interior. Chestia e ca nu-mi dau seama cum se poate amplifica acel joc de ajunge ca un cloncanit de pivot de Dacie, in viraje. Se aude la viraj si pe stanga si pe dreapta, la viteza mica si pe denivelari. E un pic mai mare zgomotul la viraj dreapta. Ma gandesc ca ar fi din caseta, dar nu stiu inca ce se poate buli pe acolo. Am zis si eu ca-i fac un test la a mea, numai sa gasesc un loc mai larg cu denivelari.

Share this post


Link to post

@perfidus ai vazut unde am facut eu, daca nu e prea departe, acolo e cel mai sigur ;)

Share this post


Link to post

Eu votez cu bucsele de la bara stabilizatoare.

Share this post


Link to post

Adica bucsile de la asta din poza? Stiu si eu :-? ...

Banuiesc caseta pentru ca la bracare maxima nu se mai aude. Atunci cred ca se propteste cremaliera pe un limitator ceva si nu mai joaca. Eu zic sa nu facem pronosticuri aiurea pana nu capatam o a doua parere de la service-ul din Pitesti.

post-1361-1152091560_thumb.jpg

Edited by perfidus

Share this post


Link to post

Am fost la Pitesti, m-am intors de la Pitesti ... am ramas cu o impresie foarte placuta despre cei din service-ul de acolo. Chiar daca am inteles ca nu ar fi foarte ascutiti la stiintele tehnice. I-am bazait la cap de n ori, si de fiecare data mi-au raspuns politicos, cu calm, cu intelegere si cel mai important cu interes. Printre altele m-au ajutat sa monteze si numerele pe suportii cu chevyclub :D lucru care nu as fi indraznit sa cer la cei din Craiova. Din pacate problema cu troncanitul nu s-a definitivat. S-a descoperit un pocanit intre scutul de motor pus ulterior si flansele (asa am inteles ca se numesc acele aparatori de plastic ale motorului). Mi-au prins cu 2 suruburi scutul de metal si scutul de plastic, zgomotul si-a pierdut calificativul de zgomot de plastic si a ramas nedeterminat. Dupa 4 ore de stat pe capul lor, am ales sa plec. Intre timp mi-au descoperit si zdroncanitul de pe spate care cei de la Craiova l-au catalogat ca "asa face ea" fiind din bucsile stabilizatoare ale bratului din spate (sper ca asa se zice, nu am foaia langa mine :D ). Am facut pe putin 6, 7 drivetest-uri cu masina. In cateva cuvinte s-au comportat exemplar ... pacat ca totusi nu au descoperit troncanitul de unde vine :( . Pefidus poate cand vei mai avea tu timp, sa ma ajuti sa descoperim provenienta lui :D

Share this post


Link to post

Si spre deosebire de cei din Craiova, ti-au inregistrat masina la intrare pe poarta service-ului?

La bucsile de bara stabilizatoare pe spate ce ti-au facut? Au mai strans ceva? Plasticul ala l-ai vazut si tu ca se cam "balanganea", dar nu era acolo buba. Promit ca trec sa fac si eu un test de viraje peste gropi, si poate mai apar alte idei...

Share this post


Link to post
Si spre deosebire de cei din Craiova, ti-au inregistrat masina la intrare pe poarta service-ului?

La bucsile de bara stabilizatoare pe spate ce ti-au facut? Au mai strans ceva?

 

Normal ca au inregistrat masina, am si fisa, care mi-au dat-o sa le arat celor de la Craiova care nu gaseau nici o problema ... cat despre bucsi trebuiesc schimbate, am facut comanda dar la Craiova

Share this post


Link to post

Asta cu bucsele este blestemul Oltcirului. Pentru mine ca am avut, pentru voi ca sunteti de acolo unde a fost facut.

Ala avea pe spate la bara de torsiune, de incepea dupa o vreme sa scartaie ca draq. Chevroletii astia au bara stabilizatoare. Alt drac, aceeasi scartaiala.

Cat despre service-ul din Pitesti, e adevarat ca sunt de preferat oamenii mai butin priceputi, dar amabili si doritori sa rezolve problema, decat unii care fac pe desteptii si te trateaza cu sictir. Din pacate, in ambele cazuri ramai de multe ori cu problema nerezolvata.

Share this post


Link to post

Am facut si eu "testul Alinutz" - luat viraje stranse, in forta (dar nu cu viteza), peste denivelari si mi s-a confirmat banuiala. Desi fata de Alinutz masina are jumatate din nr de Km (adica 5000) zgomotul e tot acolo. Parca s-ar izbi o scandura de sasiu, cam asa se aude. L-am surpris o singura data cand am luat ceva viteza si am trecut mai tare, cu rotile fata aproape in derapaj. La viraj stanga. Nu stiu de la ce ar putea fi, e totusi vorba de un test la limita :scarpin: . In rest suspensia merge perfect si nu are zgomote. Daca e de la caseta inclin sa cred ca e un "fenomen" comun, din constructie.

Share this post


Link to post

Daca era de la caseta zgomotul in resimteai in volan. Deci? Ai simtit in volan?

Share this post


Link to post

@Satori La mine cel putin, se resimte si in volan ... :(

@perfidus sa inteleg ca si la tine face la fel de rau ?

Edited by Alinutz

Share this post


Link to post

NU se simte in volan, de asta sunt un pic fuzzy...

DA, zgomotul e cam la fel de puternic ca la tine Alinutz, dar e ca si cum bate ceva pe tabla - e greu de asociat cu ceva uzual. La tine s-a simtit in podea mai degraba decat in volan, parca. Eu n-am simtit nimic in pedalier pe fondul zdruncinaturilor. Si eram singur, fara copilot, deci s-ar putea sa-mi fi scapat ceva. N-as vrea sa mai repet, ca mi-e mila de ea si poate sar capacele :) .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...