Jump to content
Sign in to follow this  
wizzard

Circuit Lichid Spalare Parbriz

Recommended Posts

Am cautat un topic pe aceasta tema si am gasit unul care era inchis si nu se potrivea la fix cu problema mea.

 

Acum cateva zile am vrut sa stropesc parbrizul si dupa cateva jeturi aruncate pe acesta nu a mai iesit pic de lichid. Am completat cu lichid pentru spalare parbriz insa nu am facut plinul (am pus aproximativ 1l). Astazi, s-a intamplat aceeasi chestie. Cateva jeturi (si alea anemice) si nimic. Ajung acasa completez pana la umplerea totala - partea ciudata este ca nu a intrat mai mult de 1 litru. Ma urc in masina si dau sa stropesc. Nimic. Motorasul se aude dar lichidul nu ajunge pe parbriz. Ma duc sa studiez iar sub capota (expertul din mine ;) ) si am observat lichid langa roata stanga fata. Era o ditamai baltoaca. Nu inteleg de ce, din moment ce gura pt umplere se afla pe partea dreapta a masinii, pierde lichid pe partea stanga. La fel, nu inteleg de ce la completare intra mai putin lichid pentru umplerea totala. Asta ma face sa cred ca mai ramane ceva lichid in vas, iar problema este fie in partea superioara a vasului fie pe la furtunase. Daca mai e lichid in vas ar trebui sa stropeasca, iar din moment ce nu se intampla acest lucru tind sa cred ca este vorba de un furtunas ceva. Aveti o schema a circuitului lichidului de parbriz? S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema. Am vazut pe un alt topic ca vasul s-ar afla in aripa. Nu am reusit sa inteleg daca e vorba de aripa dreapta sau cea stanga. Daca este in aripa dreapta, asa cum banuiesc, de ce curge lichidul pe partea stanga a masinii?

Share this post


Link to post

Ai vazut gresit.Sau ti s-a parut.Pe partea stinga nu ajunge nici un furtun de la stropitorul de parbriz.Rezervorul se afla in partea dreapta, sub aripa, iar furtunul merge tot pe partea dreapta.Asa ca eu cred ca e alta cauza baltii tale.

Share this post


Link to post

Ai o schema a acestui circuit? Este posibil, desi nu mi s-a parut, ca apa sa se fi strans in partea stanga din cauza drumului usor inclinat. Nu cred, dar nu am cum sa exclud aceasta posibilitate. De ce nu se pierde tot lichidul si daca o parte mai ramane in vas de ce nu ajunge la stripitori? Sa fie vorba de un furtun asa cum banuiesc?

Edited by wizzard

Share this post


Link to post
post-402-1148503547_thumb.png

Share this post


Link to post

=))

 

Desfa suruburile grilei de plastic de la baza parbrizului si pune furtunul la loc la stergatorul din dreapta. O sa dispara si balta din partea stanga :) . Jgheabul prin care se scurge apa intradevar duce in partea stanga a masinii si asa apare balta ta :P

Share this post


Link to post

@tolin: multumesc pentru schema. Imi va fi de ajutor maine cand voi verifica ceva mai atent.

 

@steph: e foarte logic ceea ce ai spus. Nici intr-un milion de ani nu m-as fi gandit la varianta asta. Verific maine si va anunt. Daca nu voi avea timp, voi solicita ajutorul unui membru priceput la intalnire. Este posibil ca din cauza prafului sa se fi infundat un pic stropitorile, iar ca urmare a presiunii sa fi iesit furtunul. Merci mult pentru informatii.

Edited by wizzard

Share this post


Link to post

Nici eu nu m-am gandit initial, dar mi-am bagat nasu` pe acolo si am vazut cum curg siroaiele. Sper sa fie si la tine la fel. Odata infipt cu simt de raspundere furtunasul nu o sa te mai bazaie pe viitor.

Share this post


Link to post

furtunul alal sare oricum l-ai infige. poate doar daca il legi cu un soricel.

 

Nu e nevoie sa scoti stergatoarele, merge dupa ce ai desfacut suruburile sa bagi mina

Share this post


Link to post

Da cu niste "Picatura" si iti dau eu garantie ca nu mai ai probleme.

Share this post


Link to post

Da' ce, un colier sovietic nu-i bun ?

Share this post


Link to post

E mai putin estetic decat solutia mea si nu poti sa fii sigur daca omu nu nimereste niste sarma mai tare si daca nici n-o strange bine cu patentu ... Pe langa faptul ca dupa, cand o incerca sa fixeze tasnitoarea in locasul ei, sarma trebuie sa treaca prin gaura din ornament si nu poti fi sigur ca mai trece ca e f micuta...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Multumesc pentru sfaturi. Iesise furtunul dintr-un T-u chiar inainte de prima stropitoare. Am rezolvat la intalnire. L-am pus la loc fara sa leg ceva: colier, sarma etc. In caz ca mai iese stiu operatiunile iar la final voi strange acolo cu o pafta.

Share this post


Link to post

referitor la duzele de iesire a apei pentru stergatoare, acelea de pe capota, pot umbla cu un ac ( asa faceam la dacie ) sa le dau sa arunce apa putin mai jos ?? Nu de alta dar imi dau apa cam sus si imi stropesc luneta, care se face evident varza de la praf dupa aceea.

 

Intreb petnru ca nu vreau sa stric dimensiunile gaurilor si sa nu mai stropeasca ca lumea dupa aia. Cu acul sau ... ??

Share this post


Link to post

Da poţi - eu am reuşit cu un vârf de pix! Nu s-au lărgit

Share this post


Link to post
Da poţi - eu am reuşit cu un vârf de pix! Nu s-au lărgit

 

saru'mana

Share this post


Link to post
...

Acum cateva zile am vrut sa stropesc parbrizul si dupa cateva jeturi aruncate pe acesta nu a mai iesit pic de lichid.

...

 

Am avut si eu exact aceeasi problema si daca doar le-ai pus la loc fara sa le strangi cu ceva o sa-ti iasa din nou. E ca lantul de la bicicleta iti sare - il pui la loc - sare din nou - si tot asa pana il strangi (comparatia e putin fortata dar cred ca ai inteles). Eu le-am legat cu o sarmulita subtire, prilej cu care am pus si stropitoare de tico (am 4 jeturi :D ) si de atunci nu mai am treaba.

Le-am reglat cu varful unui ac, ca stropeam 2-3 parbrize la semafor. E misto sa reglezi un jet sa bata pe trotuar sa vezi atunci ce sar pietonii cu fuste scurte > :) .

Edited by dreamlike
  • Like 1

Share this post


Link to post

Guys,

 

eu am pus furtunashul ala de la stropitoare la loc deja a 3-a oara in mai putin de 1 an de zile.

 

Am observat ca daca folosesc lichid de parbriz care spumeaza puternic (de ex. d-ala de cacao de la MOL - 15 RON 5 litri), furtunul de la stropitoare iese mai repede.

 

In orice caz, acu' 2 zile am legat cu fashete (soricei) toate imbinarile de tuburi de la spritzuitoare. In plus, mai diluez putin cu apa distilata lichidul de spalat geamurile si sper sa nu mai am probleme cel putin 1 an.

Share this post


Link to post

Astazi am avut iar treaba la masinuta. Ghiciti cu ce! Evident cu stropitorile si cu furtunul care a iesit iar. Am desfacut ce trebuia, l-am pus la loc, am adaugat niste paftale (3 la numar pentru ca atatea zone cu problema exista) si am pus totul la loc. Am pierdut un surubel :D , dar nu e problema: cand voi avea timp voi cumpara unul si-l voi monta. Daca aveti p-acasa un surubel d-asta (e vorba de cel care se monteaza pe partea de sus a plasticului din fata sunt vreo cinci la numar si au un capacel de plastic peste) sa-l aduca maine la intalnire. Daca nu... nu :D . Sper ca acum sa nu mai am treaba cu iesitul furtunaselor o perioada foarte lunga de timp. Ma refer la zeci de ani :) .

Edited by wizzard

Share this post


Link to post

Mai oameni buni dar voi aveti pompe de presiune, hidrofoare etc. pe instalatia aia? Mie mi-a iesit odata l-am pus la loc si gata, e definitiv cred :D

Share this post


Link to post

Se pare ca mai sunt si alte zone cu probleme... Cele trei paftale s-au dovedit a fi prea putine: dupa numai o zi iar nu merge cum trebuie. Sper ca sambata sa am timp sa verific si eventual sa rezolv... cu alte paftale ;) .

Share this post


Link to post

Am rezolvat problema. Mai era un "T" pe care nu-l vazusem. Am pus alte doua paftale (astfel locurile cu problema au ajuns la 5), iar acum am stropitori de nota 10. Sper sa nu aveti probleme cu stropitorile, insa in caz ca apar (probleme) va pot ajuta cu cea mai mare placere. Dupa ce am umblat de 3 ori la instalatia de stropit parbrizul pot spune ca sunt pe cale sa ajung expert in asa ceva ;) .

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am o problema la stropitoarea de pe luneta. Imi curge lichidul prin portbagaj :( stie cineva cum pot umbla la stropitoarea de pe spate???? Am matiz SE

Share this post


Link to post

Cred ca ar trebui sa scoti fata de la hayon(are niste nituri de plastic,trebuie sa apesi in centru si apoi sa le tragi). Te uiti la furtunelel acela transparent si vezi unde e problema,eventual sa ai pe cineva care sa-ti dea drumul la apa.

Share this post


Link to post

Merci. Am sa incerc cand se imblanzeste putin vremea...

M-am chinuit in week-end dar nu am resit sa scot niturile alea de platic. Eu doar am tras de ele, iar la unul i-am rupt exteriroul :( . Am sa incerc din nou, tinand cont de sfatul tau.

Share this post


Link to post

Scuze e prima oara pe forum desi m-am inregistrat acum vreo 6 luni, deci si eu am o problema cu stropitoarea lunetei, am scos acele "nituri" care trebuiesc impinse pe mijloc, dar ma rog, exista deasupra lunetei pe interior un cauciuc, il scoti pe ala si de obicei acolo este sectionat furtunul, cel putin in cazul meu, l-am pus de 10 ori cred si tot degeaba...am pus un cot si tot degeaba, deci ar fi bine sa te uiti acolo in rest daca stie cineva sa rezolve aceasta problema sa spuna sau sa taca.. :) )...fir intins... :wallbanger:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...