Jump to content
Sign in to follow this  
hawkeye

Pin Request

Recommended Posts

Salut,

 

Observ ca incep din ce in ce mai multi comercianti sa nu mai ceara pin la cardurile VISA Classic. Stie cineva de ce depinde asta? Personal nu ma deranjeaza, doar ca nimeni nu stie de ce doar la unele carduri si doar la unii comercianti (foarte diversi, spre ex: o spalatorie chimica si un hotel).

 

In strainatate la MasterCard nu mi-a cerut nimeni niciodata PIN (si am observat ca decontarile se fac dupa 3-5 zile lucratoare), insa la Visa Electron se cere de fiecare data si decontarea se face in timp real. Probabil datorita faptului ca Visa Electron e un fel de entry-level.

 

O avea de a face si banca care a emis cardul sau banca care proceseaza tranzactia (pos-ul) ?

Share this post


Link to post

N-are legatura cardu' ci tipul de POS folosit. Cel putin asta am remarcat eu (si da, am platit si cu VISA electron fara sa fie nevoie de pin).

 

Probabil se vor raspandi tot mai mult POSurile care nu necesita 'interventia cumparatorului' :)

Share this post


Link to post

1. Teoretic ar trebui sa iti ceara un act de identitate cand pinul nu este cerut...mie mi s-a intamplat doar o data.

 

2. Din cate stiu, banca furnizoare a POS-ului stabileste regula de a cere sau nu PIN.

 

Numai bine.

Share this post


Link to post

Eu stiam ca doar la cardurile embosate nu se cere PIN-ul

Share this post


Link to post

nu, aia e altceva, la plata prin imprinter nu se cere pin.

 

nicaieri in strainatate nu mi s-a cerut pin, nici chiar la visa electron. in schimb, in romania...

Share this post


Link to post

Pai la cele embosate cand se foloseste imprinterul este altceva, asa cum ziceati nu are de ce sa ceara pin, dar atunci cand plata se face "electronic" codul pin e solicitat din cate stiu din motive de siguranta insa unele firme, mai ales hotelurile au dezactivat aceasta cerinta de pin pentru a fi mai usor de operat in principiu, insa ceea ce conteaza oricum este semnatura la final. Acum ma gandesc ca pierd cardul si cine il gaseste face ceva cumparaturi in felul asta pana il blochez eu ... Insa e adevarat ca in strainatate nu se prea cere...

Share this post


Link to post

acolo unde se accepta carduri sunt de obicei si camere de supraveghere. In rest, n-o sa se duca nimeni sa-si cumpere iaurt si hartie igienica de pe un card gasit pe jos. Daca a fost deja raportat ca furat/pierdut, cei de la magazin pot chema politia.

 

pericolul cel mai mare il reprezinta retelele de duplicat carduri, care prin diverse mijloace iti afla pinul (cu o camera video cu zoom mare, sau cu un microfon prin care aud bip-ul tastelor) si iti scot toti banii de la atm-uri din alte tari.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Prima data am cumparat de la ultrapro ceva si m-am trezit ca nu mai trebuie sa bag pinul. Am sunat la banca (raifaizăn) si cica ei nu pot impune comerciantului sa ceara pin. Eu le-am cerut ca de pe respectivul card sa nu se poata face plati decat cu PIN. Mi-au spus ca nu se poate ca normele bnr ca cutare...asta e pierzi cardul :mda:

 

PS: asta acum vreo 2 ani.

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Nu are legatura tipul de card cu faptul ca iti cer sau nu comerciantii pin-ul. Asa cum a spus cineva mai sus, acest lucru tine exclusiv de pos. Eu am patit-o la Lukoil D-na Ghica: nu-ti cer pinul. Cer un act de identitate dar chiar daca nu-l ai nu-i o problema. Eu am putut plati fara sa arat vre-un act. Zice vazatorul "un buletin aveti?" , ii spun ca nu, zice bine si asta a fost tot. Nu mi se pare normal sa nu ceara pin-ul. E o masura de siguranta care nu trebuie scoasa. Singurul lucru care-l pot face este sa "amendez" comerciantii care practica acest sistem prin refuzul de a mai cumpara de la ei. Dar si asa nu rezolv nimic, ca daca, pastrand exemplul cu Lukoil, mi se fura card-ul, ala care l-a furat poate sa alimenteze si mama cisternelor pana il declar eu furat.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspunsuri.

Teoretic (si doar teoretic) daca-ti fura cardul banca ar trebui sa-ti returneze banii furati. Dar doar teoretic pentru ca la noi o sa ajungem la batranete in cazul unui conflict.

 

Ca sa nu mai deschid inca un topic, stie cineva ce carduri (si de la ce banci bineinteles) sunt acceptate pe internet? In prezent am un card virtual (Visa Virtuon) la BCR si un Visa Electron care se alimenteaza cu lei si se poate transfera o suma catre acel card virtual in USD. Ce ma deranjeaza foarte tare e ca depunerea banilor la BCR nu se proceseaza instant ci dureaza 24 - 36 ore. Foarte absurd in situatia in care la BRD banii sunt pe card in momentul in care ai predat banii catre casierie. Din pacate BRD-ul nu prea da drumul la tranzactii pe internet decat la MasterCard in Euro.

Mai stiu ca si BancPost-ul are niste carduri virtuale dar nu se considera a fi banca cu o decenta minima.

Edited by hawkeye

Share this post


Link to post

Pentru plata online cu cardul intra AICI.

Share this post


Link to post

Visa Electron de la ING.

Angajati super profesionisti, cardul se face in max o saptamana, depui cash la Self-Bank si intra instant pe card.

Am platit cu el pe multe site-uri si merge fara probleme.

Share this post


Link to post
Pentru plata online cu cardul intra AICI.

 

Epayment nu se adreseaza cumva vanzatorilor? Pe mine ma intereseaza sa cumpar.

 

www.ingbank.ro e site-ul oficial sau o gluma (foarte) proasta?

Edited by hawkeye

Share this post


Link to post

Da, din pacate site-ul e varza... Iti recomand sa mergi direct la unul din office-uri, eu am fost la cel de la Iancului, mai precis intre Dimitrof si Iancului pe dreapta.

Share this post


Link to post

Nici macar teoretic nu-ti vezi banii inapoi de la banca in cazul in care ti se fura cardul. Asta e ghinionul tau. iti poti recupera banii dar doar daca politia il prinde pe vinovat si daca tu il dai in judecata pentru recuperarea prejudiciului. Altfel ramai cu buza umflata. banca nu are nici o vina ca tie ti-a furat cineva card-ul sau ca (,) comerciantii accepta plata cu card-ul fara sa ceara pin-ul. teortic pentru ca un comerciant sa accepte plata cu card-ul fara sa ceara pin-ul tu ca si cumparator trebuie sa faci dova aidentitatii, identitate care conform normelor in vigoare trebuie sa fie verificata de comerciant. Deci daca ai declarat card-ul furat poti sa ceri extrasul de cont si apoi vezi unde s-a folosit card-ul. Daca politia nu gaseste hotul poti da in judecata comercantul respectiv ca nu s-a asigurat ca cel care prezinta card-ul e intr-adevar titularul. Asta in teorie, ca probabil la cat stai prin tribunale si la cati bani dai pe avocati mai bine te lipsesti.

Share this post


Link to post

Oarecum off-topic: eu am card la o banca din strainatate - VISA Electron. Nici macar motivul nu'i intereseaza - ai completat formular de chargeback, si in mai putin de o saptamana ai banii in cont. Apoi ramane sa descopere ei ce si cum, dar, in concluzie, clientul nu sufera.

 

Dar deh, multa paine mai au de manca bancile din .RO, ca sa nu mai zicem cate sedii sticloase tre' sa-si mai traga...

Share this post


Link to post

Cred ca asta e o deosebire destul de importanta intre cardurile de debit si cele de credit. La debit sunt banii tai acolo si pe banca o doare in pipota cine ii... debiteaza. Odata debitati, aleluia, s-au dus. La credit, nu e nici un ban in joc (de fapt sunt ai lor). Tu ai facut o reclamatie azi la 18:00 in care spui ca ti s-a furat cardul la 5:00 (erai in tren, dormeai). Dupa un timp iti vine extrasul si vezi niste plati la 10:00 (in data respectiva). Te duci si contesti platile si, in principiu, e gata. In dobanda practicata la instrumentele astea de plata intra si riscuri de genul asta, asa ca, stati linistiti, banca nu pierde (daca va consoleaza cu ceva, poate nici nu castiga cat ar vrea). La debit n-au de unde sa acopere acest risc, prin urmare... atentie sporita.

Mai exista si chestia cu judecata, dar sa fim seriosi, cine se tareste prin tribunale pentru 2 milioane. Poate ca faci spume in... prima instanta, dar dupa ce te duci la amicul avocat (daca-l ai) ti se face lehamite si probabil te multumesti cu toate injuratorile si juramintele posibile.

Si eu mi-am tras un Electron de la BCR ca sa-i platesc lui fi-meu abonamentul la WoW. Ma gandeam sa-mi iau ulterior un Virtuon ca sa fiu mai protejat. Pentru ca n-am reusit sa-l transform si in card de salariu (deh, nema conventie), voi incerca direct de pe Electron, dupa ce-l alimentez prin casierie. Nu vad de ce n-ar merge. Deocamdata nu pot incerca, pen'ca n-am pe el decat "deschiderea" :D

Share this post


Link to post

Foarte bine se misca la platile pe internet cardul Taifun de la Bancpost. Te duci, bagi banii pe card, si ajungi acasa si faci plata. Sau iti faci un Mastercard in Euro la BRD si platesti unde vrei afara. Ultimul e testat personal, primul de un fff bun prieten (si inca de 3 ani de multe ori pe an).

Share this post


Link to post

Chinuiala prea mare :)

 

VISA si atat, de la BRD, ala cu editie speciala (Nastase/Tiriac/Nadia) este card de debit, adica nu poti cheltui mai mult decat ai in cont, este in relief (poti plati la POSuri cu embosare) si face automat conversie RON-valuta in care faci plata la cursul bancii. Am platit destule pe net cu el (EUR si USD), fara nici o problema.

Share this post


Link to post

Nu, VAXXi, nu e chinuiala. Poate omul nu vrea sa tina bani pe card. Simplu. Stiu destui care prefera cash in loc de plastic. Apoi, cardul ala de care zici nu se mai "fabrica". Mi-am facut si Visa in lei la BRD si e "normal", adica nu mai e special edition. Si mai e o chestie: la platile cu MASTERCARD Euro comisioanele sunt cam ZERO, fata de VISA la care cam sunt comisioane, si nu-s neglijabile! Vezi fisierul atasat.

Ghid_PF.pdf

Share this post


Link to post

1. Cine-a zis ca trebuie sa tii bani pe card ?

 

2. Plata in USA, 65 USD, comision = 1 USD. Nu mi se pare asa strigator la cer.

Share this post


Link to post

Sef, mai studiaza comisioanele! La 65$ platesti AFARA aprox 2.3$ (1.5% din tranzactie). Ei bine, mie mi se pare mult. La Mastercard e ZERO.

 

P.S. daca nu trebuie sa tii banii pe card, explica-mi te rog cum faci o plata externa??? Fara sa faci un drum la o banca sa depui banii pe card!

Share this post


Link to post

Nu stiu ce sa studiez, eu ti-am scris din extrasul de cont ce si cum a fost :) Cand tre' sa platesc, incarc dintr-un cont in altul suma care-mi trebuie si aia e.

Share this post


Link to post

BRD nu mai accepta VISA (alea cu nastase si nadia). Am incercat ieri sa platesc la amazon si s-a refuzat tranzactia. I-am sunat si mi-au zis ca nu accepta Visa la plati pe internet. I-am zis ca am platit pana acum o saptamana fara nici o problema iar raspunsul a fost ca a fost o greseala, ca n-ar fi trebuit sa se autorizeze.

Share this post


Link to post

Stai ca nu pricep; cine ti-a zis ca nu e bun cardul, banca sau Amazon ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...