Jump to content
Sign in to follow this  
raduand

Mufe Adaptoare Pt Firele Care Se Conecteaza La Boxe?

Recommended Posts

Salut.

Am si eu o problema, poate e cineva care poate sa ma lamureasca. Am cumparat o pereche de boxe noi pe spate, de 16,5 cm, si as vrea sa le montez in suportul Daewoo. Prima intrebare: ca sa scot difuzoarele vechi din suport (dupa ce am demontat boxele de pe masina), trebuie sa scot sita de pe boxe? Exista ceva suruburi sub sita? Ca altfel nu vad cum...(vezi primele poze).A doua intrebare: exista ceva mufe adaptoare de la mufa originala care conecteaza firele la boxe la doua mufe clasice? Mufa originala de pe masina e dintr-o singura bucata, mufa-mama, iar cele doua sloturi sunt pozitionate perpendicular unul pe altul (vezi poza). As vrea sa pun o mufa conectoare ca sa nu fac improvizatii gen fire taiate si lipite cu banda izolanta.Multumesc frumos.post-2958-1147823226_thumb.jpgpost-2958-1147823255_thumb.jpgintico2_thumb.jpgpost-2958-1147823213_thumb.jpg

post-2958-1147823243_thumb.jpg

Share this post


Link to post

In legatura cu mufa, nu faci neaparat improvizatii. Se gasesc "papuci" individuali care se prind pe fiecare fir prin strangere (in mod normal cu un cleste special, dar merge si cu un "spit" - cleste cu varfuri ascutite). Peste ele se trage un "varnis" la culoare (rosu si negru) - le cumperi asa de-a gata daca ai noroc. Inainte se gaseau la Muzica, dar acum i-a stramtorat si au dat afara buticurile care nu sunt de... profil. Cu siguranta gasesti in zona Maica Domnului. Important e sa sti latimea "limbii" de pe difuzor.

Share this post


Link to post
In legatura cu mufa, nu faci neaparat improvizatii. Se gasesc "papuci" individuali care se prind pe fiecare fir prin strangere (in mod normal cu un cleste special, dar merge si cu un "spit" - cleste cu varfuri ascutite). Peste ele se trage un "varnis" la culoare (rosu si negru) - le cumperi asa de-a gata daca ai noroc. Inainte se gaseau la Muzica, dar acum i-a stramtorat si au dat afara buticurile care nu sunt de... profil. Cu siguranta gasesti in zona Maica Domnului. Important e sa sti latimea "limbii" de pe difuzor.

Merci frumos Abram Burel." Papucii" pt limbile de pe difuzor ii am, difuzoarele au venit direct cu fire cu papuci la un capat. Intrebarea mea era daca pot face cumva astfel incat sa nu fiu nevoit sa tai mufa aia originala de pe firele masinii (ci sa folosesc eventual inca o bucata de fir, care are papucii la capatul dinspre difuzor si o mufa care sa se potriveasca cu mufa originala de pe fire, la celallat capat), astfel incat totul sa fie reversibil perfect in caz ca vreau sa dau masina cu difurile originale. Stie cineva, exista asa ceva?

Share this post


Link to post

Pai, exista si papuci pe "invers". Adica au... limbi, exact ca difuzorul. Se aplica aceleasi indicatii ca mai inainte (tot pe acolo gasesti, tot asa se fixeaza, etc).

Share this post


Link to post

Treaba este simpla si sunt 2 variabile.

1. Difuzoarele noi nu au acelasi sistem e prindere in papuci ca cele vechi ?? Pentru ca daca au nu trebuie sa tai absolut nimic. Practic schimbi doar difurile intre ele

2. In cazul in care nu se potrivesc recomand mai degfraba sa tai firul si sa puio un singur papuc in loc de 3 din care cel de la mijloc o sa se desprinda datorita socurilor mecanice. Sau, ii strangi foarte bine unul de altul cu clestele caz in care insa nu mai poti sa ii scoti usor doar cu mana intr-o anumita situatie ulterioara.

 

Apropos, difurile se scot din carcasa cu sita in care sunt montate strmband sau , dupa caz, indreptand acele mici si multe urechi de sita care sunt pe partea cu magnetul. Iti va trebuii un patent cu varf subtire, sau, o penseda din dotarea nevestei ( NUMAI daca este din material foarte rezistent, au am rupt 2 )

 

 

:D mai interesant era daca atasai si niste poze cu noile difuzoare pe care le-ai luat !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...