Jump to content
Sign in to follow this  
armand

Caut antena telescopica pt. Cielo

Recommended Posts

Unde as putea gasi si mai ales la ce pret ? Exista vreun magazin de SH-uri care sa aiba asa ceva ?

 

Multumesc anticipat !

Share this post


Link to post

Presupun că te referi la cea electrică (sau automată) ?

 

Preţul e în jur de 1.300-1.400.000 ROL ( http://www.daewooclub.ro/viewtopic.php?t=2...&start=15#17438 ), iar de găsit se găseşte lejer, nu e o piesă rară. Ţi-aş recomanda totuşi să cumperi una nouă şi nu second-hand, din motivele explicate aici: http://www.daewooclub.ro/viewtopic.php?t=977 .

 

Şi la dezmembrări ar trebui s-o găseşti, că de-obicei accidentele serioase se produc în partea frontală a maşinii. Las pe cineva care e mai în temă să recomande un loc bun.

Share this post


Link to post

...dar mai bine noua :( ...

Share this post


Link to post

Daca cumva vrei sa o schimbi fiinca are spicul rupt, vezi ca se gasesc de schimb si-l inlocuieshti tu. Costa cam 150 mii lei. L-am schimbat si eu. Daca caraie, vino la intalnire si schimbam rotitzele. Io am schimbat-o si mai am piesele vechi.

Share this post


Link to post

anssman, caraia dar nu se ridica/cobora deloc.

Am luat alta cu 1,5 milioane si mi-am montat-o singur. Sunt foarte multumit. MErge perfect. Am desfacut-o pe cea veche si am vazut ca sarise spicul de pe roata dintata. Probabil de aia nu se misca. Acum asta e ... :?

Share this post


Link to post

ca ai luat una noua, asta e.

dar in principiu mai intai cerceteaza pb. si apoi treci la treaba.

repar-o si pe cea veche daca se mai poate face ceva si o ai de rezerva sau faci un bine si ajuti si tu pe altcineva.

Share this post


Link to post

In seara asta mi-am gasit antena rupta :spumelagura: . Evident atena avea o problema, nu mai intra toata singura.. ramanea cam un segment din ea afara, dar nu merita asta..

Nu era practic rupta, doar indoita la aprox 90 grade, iar cand am incercat s-o indrept, s-a rupt de tot..

 

2 intrebari: 1. se poate schimba doar antena in sine, fara mecanismul care o ridica; 2. acum pare sa fie o gaura acolo, stupid question.. daca va ploua intra apa in masina? :scarpin:

Share this post


Link to post

Da, se poate schimba doar antena, fara a schimba si sistemul de ridicare. Iar pretul este undeva la 250.000 lei vechi.

Share this post


Link to post
1. se poate schimba doar antena in sine, fara mecanismul care o ridica;

2. acum pare sa fie o gaura acolo, stupid question.. daca va ploua intra apa in masina? :scarpin:

 

1. Am schimbat eu acum vreo 4-5 zile. <300.000 pe telescop(ica) plus manopera in fata bloclului.

2. Carcasa si angrenajul are un furtun de drenare in cazul in care intra apa, o scuipa pe sub portbagaj. Pana una alta poti sa verifici daca exista respectivul furtun. Daca exista, nu intra apa. Furtunul se afla (evident) in partea inferioara a angrenajului.

Share this post


Link to post

am si eu probleme cu antena. nu mai se inchide. acum vreo 2 luni am avut eu impresia ca merge greu si i-am dat cu spray din acela care inlatura rugina ..si de atunci nu mai merge deloc =))

pe unde vine cablul la antena si unde sa caut ca sa o scot de acolo sa vad ce are ?

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post

Desfaci capacul din portbagaj (în stânga, arată ca o mica uşiţă de plastic) şi poţi băga mâna la antenă.

Share this post


Link to post

Salut am si eu o problema cu antena.

 

Am schimbat-o si cand i-am pus mufa s-a tras inauntru si acolo a ramas.

 

Mentionez ca vreau sa scot doar un segment afara ca altfel o rupe eleronul. Cum pot sa-i dau putin curent ?

 

PS Va rog "mura-n gura" ca nu ma pricep la cablaraie si am obiceiul sa ard toate aparatele electrice pe care pun surubelnita)

Share this post


Link to post

Probabil nu e montat casetofonul cum trebuie. Adica nu ai iesirea care comanda ridicarea antenei cuplata. Verifica asta!

Share this post


Link to post

Asta e sigur , ca am pus cd.

 

Dar in cazul in care casetofonul nu da comanda ce fac?

Share this post


Link to post

Cauti firul de comanda accesorii (de obicei albastru) si-l dai la plus. Atunci trebuie sa iasa antena. La lipsa tensiunii de comanda, antena se retrage. Pentru asta antena mai are un alt fir legat pe 12V de la contact. Toate sculele au firul asta, CD-urile cele noi in mod sigur.

Share this post


Link to post

Salut, si eu am o problema: anssman vad ca tu esti cam expert in antene :) ... a mea caraie cand se lasa in jos doar si nu intra total ramane un segment afara si mi s-a mai spus ca sunt de la nu stiu ce dintzi de la rotitze. De unde pot cumpara si eu rotitze ... la ce pret si se monteaza greu ?

Edited by VAXXi

Share this post


Link to post

1. Invata sa scrii romaneste, fara abrevieri si "k"-uri :-W

 

2. S-a discutat aici.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...