Jump to content
Sign in to follow this  
luck33ro

Hyundai Accent 2006

Recommended Posts

Sper ca moderatorii sa nu se supere de putin offtopic dar trebuie sa raspund la intrebarile lui @VIPER pt a face lumina de ce Accent. Cu ocazia asta poate se termina si cu afirmatiile: "am citit, am auzit, are un prieten si de aia stiu ca alegere ta e proasta."

 

@VIPER (te rog nu fi carcotas [-X , nu imi taia elanul si lasa-ma sa ma bucur de achizitie :lavolan :) , o doza de neincredere este intotdeauna sanatoasa dar pt ca intrebarea si concluzile tale in numele meu sunt ironice: nu ma intereseaza prea mult durata garantiei (3 sau 5 ani) pt ca eu in afara de Leganza (care va iesi la pensie din mana mea decat sa o fac cadou pe un pret simbolic; Leganza a avut garantie 18 luni si sigur nu am luat-o pt garantie) nu tin o masina mai mult de 3-4 ani. Livrarea pe loc a contat si mai putin deoarece suntem rabdatori si nu stam intr-o masina. Am mai spus cateva randuri mai sus, a fost o decizie strict luata pe pret/diesel si ma repet in banii astia nu aveam ce alta masina sa iau deoarece frantuzismele le-am exclus din start. Poate imi dai tu un exemplu de masina diesel moderna in 13.ooo euro, posibil sa fi mai bine informat pe piata auto ca mine si sa ma faci sa regret ca am dat acesti bani pe un Accent cand puteam sa iau...

 

PS Kia Rio mi-a placut mai mult ca design exterior, interiorul este la fel dar poate sa aiba si aur pe volan si marmura in loc de presuri daca sotiei nu i-a placut exteriorul s-a terminat (cine are sotie stie ce spun). Si daca imi amintesc Rio era mai scumpa cam cu 2-3000euro cu taxe si tva si nu se incadra in pretul maxim.

 

PS2 Comparatie Avensis/Accent!? Era vorba numai de marimea portbagajului si aici poti face comparatie intre masini de clasa diferita caci masinile mai mici in 3 volume se adreseaza in general celor care le folosesc la mai multe activitati si este normal sa aiba portbagaj mare. Exemplu: Leganza vs Accent, clase diferite si diferenta de doar ~10 litri capacitate la portbagaj. Daca nu ma insel Cielo care este 1 clasa mai mica ca Leganza (compacta/medie vs medie/mare) si are portbagajul mult mai mare.

Share this post


Link to post

Simplu (bine, stiu, sunt fanatic): luai Astra H cu 1.3 CDTi de 90CP daca prindeai reducerea promotionala de 1500DDP. Ma rog, si alte reduceri :D Bine, la faza cu placutul la sotie ma inclin, acolo chiar nu ai ce zice... Revenind: portbagajul are 340-380l (nu mai tin minte exact) si se duce spre 1280 cu bancheta rabatata. Este sigur mai mare ca la Accent 1 (care parca avea 330). In rest, sunt multe de zis pe tema asta...

Scuze ca poate (sau sigur) am avut un ton rautacios, nu a fost aia intentia... De la o varsta mai dau si rateuri...

Share this post


Link to post

Stai calm nu ma supar eu cu una cu doua mai ales ca mi-am dat seama ca inca esti extaz cu noul Astra, apropo : felicitari pt achzitie si sa ai parte de ea fara probleme, masina imi place in mod deosebit.

 

Dupa ploile trecute am observat ca masina nu are nici mai elementar scut de plastic pt apararea motorului de noroi (ciudat eu aveam impresia ca are), iar de la ploie/noroi am facut o mizerie de nedescris in interior, la service mi-au aratat 2 foite de plastic care chipurile trebuie sa le iau pt protejarea compartimentului motor.

 

PS Primele probleme cu Accentul, am lasat-o intr-o parcare cu plata si cand m-am intors cel care avea grija de parcare vine si imi spune ca 2 pusti au aruncat cu pietre intr-un copac (la ~10m de masina, de ce oare!?) si au ricosat in masina. Imi venea sa-l strang de gat pe cel pus sa pazeasca parcarea care nu ascundea nici o clipa ca era fericit pt necaz. Urmarea, 2 pietre au atins portbagajul mai jos de numar si au lasat basea de aproximativ 1 cm si cu vopseaua luata (putin vizibil) pana la alb.

Share this post


Link to post

OFFTOPIC: leganzaro, din cate vad pe aici, pe la vandalisme si la furturi, tu esti pur si simplu un mare ghinionist al masinilor. Nu stiu cat ajuta, dar mai vezi si tu biserica, moschee si alte acelea.

Share this post


Link to post
Simplu (bine, stiu, sunt fanatic): luai Astra H cu 1.3 CDTi de 90CP daca prindeai reducerea promotionala de 1500DDP. Ma rog, si alte reduceri :D Bine, la faza cu placutul la sotie ma inclin, acolo chiar nu ai ce zice... Revenind: portbagajul are 340-380l (nu mai tin minte exact) si se duce spre 1280 cu bancheta rabatata. Este sigur mai mare ca la Accent 1 (care parca avea 330). In rest, sunt multe de zis pe tema asta...

Scuze ca poate (sau sigur) am avut un ton rautacios, nu a fost aia intentia... De la o varsta mai dau si rateuri...

are portbagajul chiar 390 l :->

Share this post


Link to post

Pe site la noul accent spune ca are 390 de litri portbagajul, fara rabatare presupun :mrgreen:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...