Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Volum cu probleme la Tank

Recommended Posts

Daca avetzi probleme cu butonul de volum cere hirie in timp ce regletzi volumul atunci facetzi rost de o seringa cu 5 ml de gaz !

Se desface capacul la cass-ul auto se identifica potentziometrul de volum chiar si multisectiune(cu regleje de balans sau ton pe acelasi ax) si se pune cite o picatura sau doua in timp ce se roteste butonul . :thumbr:

Se poate folsi si WD 40 dar nu are aceeasi "fiabilitate" . Operatiunea poate fi facuta si preventiv , nu strica . :thumbr:

Share this post


Link to post

Ia spune de la ce ti-a venit tocmai acum ideea de a posta modul de reparare a potentiometrului? :lol: Si eu garantez pentru metoda asta.

Share this post


Link to post

Cand am probleme la volum, eu il schimb :lol: ...daca-i vorba de tank, bineanteles...

Share this post


Link to post

Eu am un Pioneer Keh-9600 facut prin 1994 (a stat destul prin depozite)cu potentiometrul multifunctional (vol+bal+fader) la care aveam momente cand nu se auzea in boxele de pe stanga si trebuia sa apas din cand in cand pe buton, sa-l redeschid, gadilatura enervanta oricum. De cand i-am spus problema lui ISO el m-a sfatuit sa aplic metoda asta cu gazul si a mers de minune.

ISO, mai am o mica problema, am bagat si la butoanele de bass si treble si acum merg ca niste table (ca si cum n-ar avea ungere). Merge sa introduc ulei pentru mecanisme fine acolo prin aceeasi metoda sau se altereaza sunetul?

Share this post


Link to post

Nu lasa-l asa gazul curatza si greseaza !!!. Daca ai simtzit chestia asta inseamna ca e bine , ai facut treaba buna !!! :wink:

Share this post


Link to post

:o fftopic: Mie mi-a iesit fum (pe bune) din contactorul de la stergatoarele de parbriz, mai exact nu mai mergea functia de spalare. Cum un contactor nou este cateva sute de mii, am aplicat WD40. Rezultatul: impecabil, merge perfect dupa un an de la incident. Am aplicat preventiv WD40 si la contactorul de lumini, just in case.

Share this post


Link to post

Exista si spray Kontakt specializat pentru aceste cazuri. O butelie cu tub aplicator care intra in toate gaurelele si in toate pozitiiile ajunge pentru un an la totzi membrii clubului. Se poate face o cheta. Se poate utiliza atat la potentiometre cat si la alte contacte, intrerupatoare,etc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...