Jump to content
Sign in to follow this  
Moshu

Ai Voie Sa Bei O Bere Si Apoi Sa Conduci?

Recommended Posts

In urma unor discutii aprinse legate atat de noi, oamenii de rand cat si de cei din linia intai a politicii romanesti, ne-am gandit, un grup de anonimi bautori de bere, sa punem intrebarea de mai sus tuturor forumistilor. Asteptam raspunsuri pertinente exemplificate din viata de conducator auto, si de asemenea cateva modele de evitare a situatiilor neplacute in care suntem pusi de catre "prietenii" nostri care nu dorm niciodata: AITILOP, cum ar fi: mestecarea usturoiului si altele.

 

Va asteptam.

 

:beerchug:

 

PS Puteti apela si la exemple care contin alte tipuri de alcool ce bea romanu' inainte de a conduce.

Share this post


Link to post

1 la mana: nu beti domnilor/doamnelor nimic atunci cand urmeaza sa conduceti, sau in timp ce;

2 la mana: .. nimic nu-ti expulzeaza alcoolul din sange;

3 la mana: alcoolul inca lucra mult timp dupa ce este ingurgitat, uneori alcoolemia creste timp de ore;

4 la mana: in caz de accident si alcoolemia aia mica e cauza agravanta.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Ca bine zici Tommy. Daca am baut mai bine iau un taxi si ma duc unde am treaba sau mai bine stau in banca mea. Sa va fereasca sfantu' sa beti o bere si sa faceti un accident (sa loviti pe cineva sau sa va loveasca cineva) ca sa nu mai vb de un copil sarit in fata masinii dintre masini ca e grav. Cat despre pastile si alte leacuri am auzit de ele da cand ajungi la recoltat de probe de sange cred ca poti sa iei si pe dumnezeu de picioare ca tot nu poti sa pacalesti pe nimeni.

Edited by Relu

Share this post


Link to post

Poti bea o bere...fara alcool. Si mai este o problema de la caz la caz organismul resimte diferit o bere. Un amic bun este frant dupa o bere ca nu tine. Asa ca depinde de la om la om. Mai bine sa nu bei.

Share this post


Link to post

Poti sa bei si sa nu ti se intample nimic (nu tu accident, nu tu politie, nema).

Poti sa bei si sa iti blestemi dupa aia capul prost, cand dupa caz, ai un accicend sau esti oprit la un filtru sau dupa ce ai facut vreo trasnaie mai mica.

Poti sa nu bei si sa ti se intample ceva rau.

Poti sa nu bei si sa-ti vezi de treburile tale.

 

In mod normal sansa acestei din urma situatii ar trebui sa fie suficienta pentru ca oricine sa bea cuminte unde este si sa stea acolo.

Aparent, si in prima situatie, mai ales daca "ai baut putin" ai cam aceeasi sansa probabilistica.

 

Diferenta o face, ca de altfel si intr-un celebru topic despre piraterie, respectarea regulilor jocului.

Share this post


Link to post

Ca sa citez o semnatura: "de ce sa bei si sa conduci cand poti sa fumezi si sa zbori?" De ce sa ne riscam viata noastra si a celorlalti precum si libertatea pentru o bere? Merita? Eu zic ca nu. Si pana la urma ce farmec are doar o bere? Chiar nu ne putem abtine? Si mie imi place sa beau destul de des, dar nu m-am urcat decat o data dupa doua beri la volan si atunci era noapte, eram la Lepsa si am mers vreo 2 km de la locul de picnic pana la vila unde stateam. Nu ma prea impac cu berea, nu rezist prea mult la bere plus ca dupa o betie cu bere ma trezesc dimineata super naspa.Prefer vinul sau taria sau daca conduc sucul si berea fara alcool. Asa ca drive safe si fara alcool!

Share this post


Link to post

O ruda, cu 2 beri, a fost lovit in spate de o masina ce nu a pastrat distanta. Si la noi stiti foarte bine cum e cu politia la accidente: daca ai consumat ceva, indiferent de tipul accidentului si de cine e vinovat, esti considerat responsabil in totalitate!

Pana a venit Politia, omul a mancat 2 cartofi cruzi (noroc ca avea in masina, venea de la piata), iar la testul cu fiola (era cam acum 5 ani) a iesit super curat!

Nu sunt povesti, eram de fata! Si am mai auzit si pe la altii!

Dar, din cate auzisem, inainte, la clasicele fiole iesea si un pahar de cola!

Solutia: grupul anonim de bautori de bere, cand au chef de sofat, sa se transforme in grupul anonim al bautorilor de bere fara alcool! :D nu ma injurati prea tare!

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

Deci port un sac de cartofi in portbagaj si-am scapat de griji =))

Share this post


Link to post

poti sa faci un accident in care sa nu vie vina ta absolut deloc, dar daca ai ceva alcool in sange, ai pus-o, nu am auzit pana acum formularea"era baut, dar nu a fost vina lui"

cel mai sanatos e sa nu consumi alcool daca te sui la volan.. la orice mic accident, chiar daca lovesti masina de poarta ai sa vezi ca se face alcool test la politie..

daca bei o bere, zici, ca mai merge un pahar, mai astepti putin si trece..

mai bine sa te abtii total decat sa zici ca limita este x beri, pt ca in timp cu siguranta vei depasi limita

Share this post


Link to post

Eu stiu ca e admis alcool in sange pana la o concentratie de 0,2g/l de sange; dar parerea mea e sa va abtineti complet de la drink&drive.

Share this post


Link to post

Din prima: nu e bine. Dar: daca faci un accident minor trebuie sa-l declari la politie in maxim 48 de ore nu? Are timp berea sa iasa. Iar faza cu cartofii...iti dai seama dupa ce incep aia sa fermenteze in burta... =))

Share this post


Link to post

Este foarte adevarat ca daca ai baut si esti nevinovat in accident toata vina revine asupra ta, si pe langa asta nici casco nu te despagubeste daca erai sub influenta alcoolului din ce stiu eu. Daca nu am dreptate va rog sa ma contraziceti dar eu stiu pe cineva de la asigurari care mi-a zis sa nu bei ca degeaba ai casco.

Share this post


Link to post
poti sa faci un accident in care sa nu vie vina ta absolut deloc, dar daca ai ceva alcool in sange, ai pus-o, nu am auzit pana acum formularea"era baut, dar nu a fost vina lui"

In plus poti sa iti iei adio de la asigurarea Casco.

In cazul RCA-ului cum se procedeaza? Daca te loveste unul 'aburit' nu mai ai dreptul la reparatie folosind asigurarea RCA a respectivului?

Share this post


Link to post

Pai la politie se stabileste vinovatul care normal este cel beat. Si vinovatul plateste. Nu stiu insa daca este ceva special cu RCAul in cazul acesta.

Share this post


Link to post

Faza cu cartofii e reala doar in cazul testului cu fiola, care, din cate stiu, e expirata la noi. Oricum, la recoltare de probe nu ai nici o sansa!

Poti declara accidentul in termen de 48 de ore, dar ce faci daca e mai grav si trebuie sa astepti echipajul?

Eu am patit cu parintii o faza mai nasoala, cand, tatal meu a fost lovit din spate, in masina mai era unchiul meu, ce abia se mai tinea pe picioare, era afumat bine, iar politia (olecuta mituita) incerca sa ne convinga pe toti ca unchiul meu conducea, chiar daca nu avea nici permis.

In plus, a doua zi dupa o bauta zdravana, poti avea urme in sange. Spunea un medic ca, pentru ca alcoolul sa iasa complet din sange, sunt necesare minim 8 ore de somn!

Am CASCO la Generali si e specificat in contract ca, indiferent de alcolemie, in caz de accident, nu primesti nimic!

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

" iar politia (unsi bine) incerca sa ne convinga pe toti ca unchiul meu conducea, chiar daca nu avea nici permis."

 

si cum s-a terminat ?

Share this post


Link to post

Parintii au apelat la o pila mai sus-pusa. Nu a fost frumos, dar situatia o impunea urgent.

Share this post


Link to post

Legea zice asa:

Legislatia romaneasca interzice complet consumul de alcool la volan, insa pedepsele prevazute depind de concentratia de alcool din singe. In cazul in care concentratia este sub 0,8 g/l de alcool pur in singe sau 0,4 mg/l de alcool pur in aerul expirat, fapta este definita drept “conducere sub influenta bauturilor alcoolice”, este considerata contraventie si se pedepseste cu amenda si suspendarea permisului auto pe o perioada intre una si trei luni. Daca insa imbibarea alcoolica depaseste limitele de mai sus, fapta este definita drept “conducere in stare de ebrietate”, este considerata infractiune si se pedepseste cu inchisoarea de la unu la cinci ani si cu anularea permisului de conducere.

Concluzie: nu ai voie sa bei si sa conduci.

Share this post


Link to post

La americani e si mai rau. Daca te prinde nenea politistul cu berea chiar nedesfacuta pe scaunul din fata din dreapta ai pus-o!

Bauturile alcoolice se transporta in portbagaj sau pe bancheta din spate zice la ei.

Share this post


Link to post

La americani am impresia ca difera de la stat la stat; la ei trebuie sa fii capabil sa treci de testele lor, ca daca nu treci nu te mai lasa sa conduci, indiferent daca le-ai picat de beat sau de obosit.

Share this post


Link to post

Majoritatea discutiilor de mai sus sunt strict legate de legislatia in vigoare. Eu vin cu alta intrebare: Cati dintre voi s-ar urca dupa o bere la volan daca nu ar exista legislatia? Eu unul recunosc ca da. Am fost pus in situatia de a conduce dupa o bere si pot sa afirm ca am condus mai bine decat treaz. De ce? Fiindca eram mult mai atent la ce se intampla in jurul meu. Sincer vorbitul la molecular mi se pare mult mai periculos decat o bere la bord, s-au facut si teste si intr-adevar asa este. Neatentia face o gramada de accidente.

Acum nu ma intelegeti gresit, nu sunt sub nici o forma de acord cu acei indivizi care nu se pot da jos din masina la control de rupti ce sunt dar, totusi o bere e o bere. Parerea mea... care este.

 

Ps apropo de legislatia in America, parca totusi aveai voie la volan cu o bere doua la bord sau ma insel eu?

Share this post


Link to post

Da.. dar tu nu stii ca fiecare om are dreptul sa bea o bere, devine alt om si atunci.. de la capat..

Share this post


Link to post

Asta depinde de om. Eu unul pot sa ma limitez la o bere lungita pe terasa, nu toti de la masa sa bea bere si eu Cola. :(

Share this post


Link to post

Bun topicul asta cum de-ti veni Moshu ideea :D

 

Deci ,depinde de la un organism la altul si mai ales cit de bun ai "pateul" ,acesta din urma ocupanduse la anihilarea alcolului ,daca stai bine cu pateul si lucreaza repede ,la 3 beri nu ai nimic in sange ,de asemenea conteaza cit de mult ai mancat si mai ales cit de grasa a fost mancarea .O masa grasa anihileaza un paharel de 50 grame de tarie ,dar nu o sticla de tarie cum beau unii pe la noi .

La carte spune asa "ficatul proceseaza o doza de circa o bere, sau un pahar de vin sau "o tarie mica" intr-o ora" .

De asemenea daca aveti "militieni" prin familie o sa vedeti ca se opresc la un paharel mic de tarie ,un pahar de vin sau 2 beri ,de ce ? pentru ca baute cu cap dupa o masa imbelsugata nu ies nici la mama etilotestului si ei stiu lucrul acesta .

 

Daca te-a lovit un betiv este nasol deoarece RCAul betivului nu te despagubeste ,se merge pe cale civila si-l dai in judecata .

 

PS> SuperBase nu era beat :D ,deoarece a baut 5L de apa minerala deci adio alcool in sange .

Share this post


Link to post

Acum sa fim sinceri o bere poate avea si efecte foarte negative, si ca sa fim tot sinceri nu cred ca daca bei o bere pe o caldura de 40 de grade nu o bei si pe a doua. Mai bine iei frumos 10 beri si le bei acasa decat sa bei una inainte sa ajungi acasa si sa mergi cu frica pentru o bere. Foarte adevarat ca tel mobil e cateodata mai periculos decat o bere, dar la fel de periculos la volan este si muzica data foarte tare :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...