Jump to content
Sign in to follow this  
dumos

Am Dat In Radar ....

Recommended Posts

Cind tocmai ma gindeam ca mi-a venit prin posta mostenirea mult visata ma trezesc cu amenda radar de prin Prahova ... intre timp s-au facut 3 procese verbale ridicate de mine de la posta.

 

Ca o paranteza, aviz celor de prin Prahova, la intrare in Ploiesti, mai precis in Cumuna Barcanesti exista un sector de drum cu restrictie de viteza la 23 km/h (si ieste camere de va priveste) asa ca nu mai mergeti cu viteza sim mai concret inainte de a depasi viteza legala loati totusi masina :lavolan: .

 

Deci respectivele procese verbale sunt datate pentru contraventii din 2005 doua si unul din ianuarie 2006 eu am luat masina in ianuarie cei drept dar numerele de leasing mi-au venit in februarie, in ianuarie am avut numere rosii.

 

Pe scurt:

 

... telefon dat la politie la Dispeceratul de monitorizare a traficuluirutier Barcanesti, stat de vorba cu o domnisoara ... am aflat ca au dreptu legal sa scrie procesele verbale chiar si la 6 luni de la data contraventiei ... si pozele le vezi daca faci contestatie si probabil la proces ...

 

...telefon dat la politie la Dispeceratul de monitorizare a traficuluirutier Barcanesti, stat de vorbacu un domn care mi-a taiat-o scurt ca au luat datele de la sociatatea de leasing ... Opa imi pica si mie fisa ca pe certificatu ala de imatriculare intradevar nu e trecut numele proprietarului (utilizatorului) da totusi data emiterii e da ce sai face domne e date multe cine stie sa citeste atita...

 

... telefon dat la leasing si aicea oameni ocupati ... trimis fax cu procesele si talonu ...

 

... venit al treilea proces, dat iara telefon la leasing ... iesit pasaroiu din gura lu nenea de la leasing cica:

 

""... conform legii ... privind secretul bancar o societate fie ea de leasing nare voie sa divulge fie si politiei, fara acordu (instiintarea) clientului datele acestuia...""

 

Deci aviz propretarilor(utilizatorilor) de masini loate in leasing...

 

Asa ca a ramas sa ma sune leasingu cind so da cap in cap cu politia romineasca ...

 

PS. Care esti frate din Ploiesti de ai terminat leasingul in ianuarie 2006 ... vezi ca ai de plata pina acuma vro 900 ron daca mai apuci in 48ore...

Share this post


Link to post

destul de ciudat ca se recircula numerele de leasing asa de repede si nu exista un fel de carantina ca la providerii gsm.

Share this post


Link to post

Daca e asa, l-am fericit pe ala cu fostul meu numar. RAU DE TOT!

Culmea ar fi sa fie o masina ce nu poate atinge vitezele acelea =))

Share this post


Link to post

so, de acum in ultimele 3 luni de leasing, free-ride scrie pe noi :) .

 

desi daca isi pun aia mintea, tot pot vedea a cui a fost masina inainte de actualul (viitorul) proprietar.

Share this post


Link to post

poate ma trezesc ca ma cheama astia cu carnetu de note la sectie ... sa fac o depunere

Share this post


Link to post

acuma exista 2 variante zic eu:

1. ii relaxezi pe aia care au facut procesele verbale si vezi daca se poate sa se anuleze.

2. faci contestatie cu dovada imbatabila ca ai cumparat/inmatriculat masina dupa ce s-au comis contraventiile.

Share this post


Link to post

Suntem in Romania. Fara contestatie nu scapi :D

Care este societatea de leasing?

Share this post


Link to post

Du-te si vorbeste cu un avocat.Te costa ~50RON o mica consultatie.

Share this post


Link to post

daca astept eu sa ma dea ei in judecata ...

 

pe de alta parte am inteles ca amenzile ne platite ramin in sold la finante si nu mai poti radia masina cind e sa o vinzi si respectiv masina fiind pe SC BCR Leasing SA presupun ca e beleaua lor ca ei trebe sa o radieze peste 5 ani si ceva ...

Share this post


Link to post

Un avocat te poate ajuta sa faci o contestatie care sa aiba sanse de succes sau daca nu macar iti poate explica prevederile legal in mod clar si astfel iti dai seama pe ce pozitie te situezi.

Share this post


Link to post

Du-te man si le plateste, ai comis-o platesti, ce mai atata tura vura.

Share this post


Link to post

pai problema e ca n-a comis-o ... :D

Share this post


Link to post

Da, a comis-o cel care a avut inaintea lui numerele alea de leasing...iar el in perioada aia avea numere rosii (cel putin la ultima amenda primita)... =))

Share this post


Link to post

Pai eu am inteles ca unul din procese e din 2006.

Scuze daca n-am inteles bine.

Share this post


Link to post

well, exista o cale banala de a rezolva.

in procesul verbal scrie clar: in data de [..] auto marca <!!> model <!!> cu numar de inmatriculare <!!> a comis-o in felul urmator.

 

sansele sunt 0 sa fi fost tot spark avand in vedere ca doar ce a aparut masina .. :)

Share this post


Link to post

Exact. sa ii arate pozele cu masina, sa vada ca e a lui. El are actele in regula la Spark, asa ca daca apare alta masina in vizor n-au ce sa faca. Daca tot mai fac gat le prezinti degetul mijlociu.

iesit pasaroiu din gura lu nenea de la leasing cica:

 

""... conform legii ... privind secretul bancar o societate fie ea de leasing nare voie sa divulge fie si politiei, fara acordu (instiintarea) clientului datele acestuia...""

Si daca eu nu-mi dau acordul ca firma de leasing sa comunice date politiei si eu stiu bine ca am depasit viteza legala ce se intampla? Cine e amendat in cazul asta? Cui i se suspenda permisul in caz de magarie mai mare? :D

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Platesc ei si iti incarca nota de plata :D

Share this post


Link to post
Exact. sa ii arate pozele cu masina, sa vada ca e a lui. El are actele in regula la Spark, asa ca daca apare alta masina in vizor n-au ce sa faca. Daca tot mai fac gat le prezinti degetul mijlociu.

 

Si daca eu nu-mi dau acordul ca firma de leasing sa comunice date politiei si eu stiu bine ca am depasit viteza legala ce se intampla? Cine e amendat in cazul asta? Cui i se suspenda permisul in caz de magarie mai mare? :D

 

Pai sunt trecute numa datele mele de la masina e doar numaru ... de parca am alergat cu ele agatate de git pacolo si cu mama si cu tata de mina ca tipu masini culoare sau alceva ioc ...

 

Cit priveste acordu macar sa te anunte ... ba fraiere vezi ca ai o amenda o sa iti vina prin posta da de suntem totusi la romania ...

 

Si ca o paranteza, daca tot s-au chinuit si au facut poza aia normal ar fi sa faca o copie xerox si sa o trimita cu procesu verbal macar ca amintire sa o pun in rama ...

Share this post


Link to post

Fa contestatie. Un PV incomplet e egal cu 0. Fa contestatie bine intocmita, in care spui ce numar avea masina ta atunci, spui ca masina nu e trecuta in PV, o trimiti prin posta cu AR si gata.

Share this post


Link to post
Fa contestatie. Un PV incomplet e egal cu 0. Fa contestatie bine intocmita, in care spui ce numar avea masina ta atunci, spui ca masina nu e trecuta in PV, o trimiti prin posta cu AR si gata.

 

Am inteles ca pentru contestatie trebe mers la Prahova, ceea ce nu o sa fac, iti dai seama de la Pitesti sa merg la Ploiesti pentru o cheste care nu ma priveste, acu daca omu s-a plimbat prin toata tara trebe sa ma plimb si eu sa fac contestatii...

 

Am trimis faxuri si am vorbit la telefoane de mi s-a luat pina acuma ...

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare: daca in parbrizul masinii de Politie nu se vede "goarna" aia, atunci sigur nu are radar? Sau mai pot pune dispozitivul ala si prin alte parti, unde nu se poate vedea? Ca in prima situatie ar insemna ca ieri am avut noroc porcesc: localitate, depasire pe linia continua (aveam vizibiliate buna, iar aia din fata mergeau ca melcii) a 2 masini cu 80+, exact prin fata masinii de Politie, parcata pe partea cealalta a drumului, cu fata spre mine. Cei doi cap-de-creta nu erau atenti, se uitau in alta parte, ca altfel ma opreau clar. Dar acum ma gandesc ca poate imi vine amenda (nu avea "goarna" in geam)...

Oricum, am comis-o. Mai trebuia sa fiu si beat si gata... :D

Share this post


Link to post

Daca masina este dotata cu Python II atunci are tulumba aia in geam ,

Radarul poate sta numai pe bordul masinii de politie dar se poate roti 360 grade deci poate sa te ia si mergand in fata ta daca este orientat radarul spre tine .

Share this post


Link to post

Mai sunt unele Passaturi care au radaru sus pe plafon afara(degeaba va uitati pe bord inauntru)se vede ca nu sunteti umblati prin tara :) ) .

Share this post


Link to post

Faci confuzie Alezule ,Passaturile cu camera sus sunt pentru altceva ,acestea scaneaza "online " masinile furate si in viitor cele fara ITP .

Au o camera de mare performanta si cu nightvision care scaneaza numarul si bifeaza cu rosu pe monitor masinile cu probleme :thumbl:

 

Exista una bucata si in Bucuresti .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...