Jump to content
Sign in to follow this  
dodi

Stopuri Nubira Ii

Recommended Posts

Dupa cele aflate de pe site-ul acesta m-am hotarat sa-mi iau o Nubira II :osanale: .

Am gasit una bucata din 2001, dar are ceva probleme la prima observatie si m-ar interesa cam la cat as ajunge cu reparatiile:

  • inlocuit stopuri sparte, se poate numai sticla ?

  • aer conditionat nefunctional, nu stiu de la ce
  • cd-ul nu citeste toate cd-urile

In rest merge foarte fain, sper ca dupa testul la service propus vanzatorului sa nu mai apara si alte probleme!!!!!

Share this post


Link to post

Stopurile pe spate se schimba integral. CD-ul poate fi murdar, trebuie desfacut si curatat si poate o sa mearga. AC-ul este de regula o problema destul de costisitoare, depinde ce-i defect. O reincarcare a instalatie costa in jur de 150 RON si acesta este cel mai ieftin defect. Un compresor defect este scump, dar mai sunt si alte diferite probleme, de origine mecanica sau electrica. Pentru preturi la piese, ia legatura cu userul nicubarbu sau incearca aici. Ai grija ca masina sa fie la proprietar.

Share this post


Link to post

Detaliere la probleme posibile cu AC-ul, in ordinea crescatoare a costurilor de reparatie:

  • freon lipsa = reumplere instalatie cu freon
  • o conducta fisurata = inlocuire
  • condensator AC (arata precum radiatorul de racire, fiind plasat langa el) fisurat = lipire (daca se depisteaza crapatura), sau inlocuire
  • compresor AC (mai multe cauze, cea mai scumpa reparatie) = inlocuire

Orientativ, vezi si topicul Preturi piese Nubira II.

Share this post


Link to post

Da, inseamna ca o sa ma cam coste, nu am reusit sa aflu cat face un stop, desi am cautat pe site-ul recomandat, am gasit ceva dar nu cred ca este adevarat

 

96239122 LAMPA STOP Nubira2 52,26 RON ?????

96272115 LAMPA STOP PORTBAGAJ Nubira2 55,59 RON ?????

 

asa putin????

 

AC baga aerul de afara, nu stiu o sa vad la service

la cine sa duc cd-ul oare, la reparatii electronice???

 

Masina are nr. rosii de Buc 5700 euro ultimul pret, vanzatorul pare credibil zice ca proprietarul a avut o datorie la el, sper sa nu iau tzeapa.

Share this post


Link to post

Atentie mare! Astea cu datorii, proprietari sefi cine stie pe unde sunt texte clasice de samsari. Mergi cu masina la un service si verifica musai daca s-a umblat la bord, cablu de kilometraj, motor. Plateste un mecanic bun sa se uite la ea. Pierzi 50 ron, nu 5700 euro!

Share this post


Link to post

Dap. cum spune si Mircea, mare atentie ca e plin de mafioti in domeniul auto. Daca vrei am nr de telefon al unui mecanic bun de la un service autorizat Daewoo. Poti vb cu el, il cinstesti si iti spune in 10 minute ce si cum cu testerul. Cat despre stopuri, alea sunt treburi minore, instalatia de A/C insa daca e de schimbat ceva e super scump.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru ajutor, in legatura cu nr. de tel al mecanicului nu stiu ce sa zic ca masina este deja la Timisoara, oricum maine(luni) o sa ma duc la service sa vad ce mai are.

Adevarul este ca am doua optiuni

1. Nubira 200, 83 000 km, fara carte service, si cu toate problemele enumerate mai sus si cate or mai fi dupa test la 5700 euro si

2. Nubira 2002, 55 000 km, doi proprietari, carte service cu km reali, am verificat impartirea lor pe ani si merg cam proportional, probleme vazute: cauciucuri nu tocmai bune, dar mai merg, parbriz putin fisurat - 10 cm, optionale functionale, la 6700 euro

 

Oare ce sa fac ?

Merita sa platesc 1000 euro in plus ? :-?

 

Ce spuneti ?

Share this post


Link to post

In service cu amandoua. Daca la prima problemele se vor intinde la peste 1000 euro si mai este si incerta e nasol, mai repede mai negociezi ceva la a doua daca starea tehnica este buna. Plus ca este mai putin rulata. Inca o data mare atentie. La bucuresti, daca stii unde s-a facut service-ul masinii si garantia, se poate verifica dupa seria caroseriei reviziile facute.

Share this post


Link to post

Da, o sa vad la service ce surprize mai apar si o sa fac un calcul sa vad daca merita sa o iau pe cea ieftina. O sa incerc sa dau de proprietar sa vad unde a dus-o la revizii si poate mai aflu ceva despre masina. Bag maine seara raspunsul.

 

Multumesc pt. sfaturi si dau :beerchug: daca intru in club

Share this post


Link to post

OFF topic! Pai daca postezi aici, cam esti in club, asa ca da berea :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...