Jump to content
Sign in to follow this  
PYF

Va Cer O Opinie, O Parere, Un Sfat,

Recommended Posts

Despre ce este vorba:

Pe Matizul meu l-am cumparat nou-nout in sept 2003, este E si nu mai detaliez mai departe se cunosc toate datele acestui model.

Prin octombrie 2003 cu 800km la bord si numere rosii, am avut un accident, mai precis a intrat un bou in mine, a urmat politie, RCA, poze, etc, si... reparat pe Maty pe RCA-ul respectivului.

FENOMENUL urmeaza: de la lovitura din dreapta fata, inclusiv in roata, la reparatie au umblat la suportul bratului inferior, adica mai precis, la cele doua "ureichiuse" din lonjeron(ca se indoisera, au zis ei atunci,am sa pun si poze), unde se prinde bratul inferior cu acel surub lung printr-o bucsa, si evident au pus sudura pe lonjeron, care cu timpul, el lonjeronul, in acea zona a ruginit/coclit/indoit/strambat/rotit...samd, INSA acum e buba ...roata dreapta fata a ramas mereu stramba, si cu zeci de geometrii nu am rezolvat nimic, am dat banii pe camp.

Acum, a trecut ceva timp, si uzura cauciucului drept si roata un pic stramba-mi stau pe creier.

Final... am fost astazi la respectivul service si ce-mi spun meseriasii:

- Domnule trebuia schimbat inclusiv lonjeronul, dar se face greu ca se da jos motorul ...etc,

- ce am spus eu : pai... la voi am reparat-o atunci in 2003, ...sa vezi ce fata au facut...

 

Concluzia ma duc joi la ei sa vedem ce se poate face cu lonjeronul ala stramb.

Sunt tentat sa-l schimb ca de indreptat/sudat/modificat a mai fost, si va intreb eu pe voi ...printre sfaturile ce le astept...ce vina am eu acum sa dau o avere pe lonjeron si manopera cand cu masina noua( repet 800km) nu l-au schimbat.

ps service-ul este, din pacate, A... Giulesti, sorry si no offence, cu multumiri pt rabdare.

Edited by PYF

Share this post


Link to post

Lonjeronul este o chestiune delicata si este grav, daca ai probleme acolo. Fostul meu Matiz, avea un an, cand am suferit cu el un grav accident, si l-am vandut rapid, dupa reparatii. Acum am altul nou. si la fel as proceda, daca se mai intampla.

Share this post


Link to post

Mergi si vorbeste cu seful de service, explica-i ce s-a intamplat si arata-le ca vina e a lor! Daca nu merge asa, OPC, dar nu ti mai faci masina la ei, le iei banii, indiferent cat timp iti ia si o faci in alta parte.

Share this post


Link to post

Mircea am vorbit cu ei, astazi, cand am fost si au spus ca ce vrei e lucrare de acum 2 ani!!!!!!! stii de parca eu sau tu repar masina pt 3 zile, dar sa vad joi la programare.

 

pt cine nu a inteles Autonet Giulesti sunt meseriasii de unde am "reparatia lui peste"....

Share this post


Link to post

@guru are dreptate...problemele legate de lonjeroane sunt f. delicate :-? ...repar-o atat cat sa nu bata la ochi si vinde-o...nu e frumos ce sfat dau, dar e sanatos :thumbl:

Share this post


Link to post

Tie ti-ar conveni sa cumperi o masina reparata "atat cat sa nu bata la ochi"? Hai sa dam sfaturi despre modalitati de remediere a unei probleme nu de pasare a ei in buzunarul altora :-W

Later edit: Voua v-ar conveni?

Share this post


Link to post

Exista niste dispozitive pe care se aseaza masina ,un fel de masa sa zic asa ,este prevazuta cu fel si fel de brate si sist.de prindere si brate actionate hidraulic care refac gemetria caroseriei in urma unor accidente,am citit intr-o revista auto nu mai stiu ,imi pare rau dar exista si in Ro asa ceva!!! Sist este prevazut cu dispozitive cu infrared de masurai ale unor dimensiuni aflate pe un program pe calculator in functie de model an de fab etc. Trebuie facut sapaturi stiu ca exista in Buc. Succes si repar-o ca merita !!! :) >-

Share this post


Link to post

sau mai bine vinde-o :)

Share this post


Link to post

E un stand de tras caroserii undeva pe langa targul Vitan si in rest la aproape toate service-urile de marca. Dar costa ceva pentru ca operatiunea dureaza, deoarece se trage metalul la rece

Share this post


Link to post

Am si ceva poze, vopseaua neagra e data de mine sa acopere si sa protejeze "lucrarea".

post-1615-1143985247_thumb.jpg

post-1615-1143985254_thumb.jpg

post-1615-1143985263_thumb.jpg

post-1615-1143985270_thumb.jpg

post-1615-1143985280_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cred ca tot ce mai poti face este sa te adresezi OPC-ului; din pacate, te-ai prins mult prea tirziu de problema si ai iesit din termenul de garantie al reparatiei, teoretic AN au dreptate, asa ca nu asta e calea de atac, ci existenta unui DEFECT ASCUNS NEREMEDIAT CORESPUNZATOR.

Incearca.

O sa fie bal mare, dar daca te tin curelele ... go for it!

Share this post


Link to post

:( Flex are dreptate... trebuia atunci cand ai vazut ca nu poti face geometria... macar atunci sa te fi dus peste ei... anyway, eu unul, cu tabla si fierul la Matiz, m-am cam lamurit... deja imi este dor de rugina de la Dacie... :redface:

Share this post


Link to post

define: m-am cam lamurit

Share this post


Link to post
:( Flex are dreptate... trebuia atunci cand ai vazut ca nu poti face geometria... macar atunci sa te fi dus peste ei... anyway, eu unul, cu tabla si fierul la Matiz, m-am cam lamurit... deja imi este dor de rugina de la Dacie... :redface:

 

Stiu ca suna ciudat, dar de cand am luat masina, atunci in 2003, le-am spus ca nu e bine, dovada ca si ei au comentat si acum saptamana trecuta pana am venit cu raspunsul " e opera voastra fratilor".

Trebuie sa mai precizez ca la o saptamana(tot in 2003) m-am intors ca troncanea la viraje ca dracu, NORMAL uitasera sa stranga un pivot, si pe ploaie am piedut si un stergator, pe care tot uitasera sa-l stranga.

In acel moment ori muream cu ei de gat ori renuntam, si zau ca-mi pare rau de ceea ce am ales, adica am renuntat.

Edited by PYF

Share this post


Link to post

Cam trebuia sa stai de jugulara lor ... ai vreo hirtie care sa dovedeasca observatiile tale la data cind ai revenit prima oara? dar acum, ai facut o fisa de constatare defect?

 

In fine, ai sanse aproape nule sa rezolvi ceva, dar OPC chiar lucreaza ... fa-l sa lucreze pentru tine.

Share this post


Link to post
In fine, ai sanse aproape nule sa rezolvi ceva, dar OPC chiar lucreaza ... fa-l sa lucreze pentru tine.

 

Flex, multumesc, :) >- stiam ca pot sa ma bazez pe voi.

Sincer acum o sa o repar ( sa vad unde, probabil in alta parte, mai ma gandesc) si evident in functie de valoarea facturii pe care am sa o platesc am sa vad cum procedez mai departe.

Apare oarecum o problema, reparatia initiala a fost la masina mea pe o RCA a unuia ce m-a busit, eu neplatind atunci nimic, lucrarea de caca e partea a treia.

Finalul si sumarul este:

"eu voi plati inca o lucrare pe masina mea, lucrare platita initial de altul si facuta atunci la misto" :drinkers:

Edited by PYF

Share this post


Link to post

Incearca la un atelier unde o pot indrepta cu utilajul ala de mai sus...

cati milimetrii trebuie deplasata?

Share this post


Link to post

Acum am inteles de ce majoritatea membrilor de pe acest forum tipa ca nu merita luata masina second hand ...

Cum s-ar spune hotului de hot ii e frica :) )

Eu intotdeauna am vandut masina in stare mai buna decat am luat-o cand a fost second...La acesti colegi ai nostri de pe forum ideea se pare ca este sa vinzi masina atunci cand e facuta praf (si eventual obtinut un pret ca de masina stoc ) . De aia ne evita toata lumea atunci cand afla ca suntem romani =D>

Edited by lucian14

Share this post


Link to post

Da , iti dau dreptate dar daca stai si te gandesti la TINE , la buzunarul tau , iti vin o gramada de idei in minte..printre care si asta !!!

Si mie mi s-a intamplat zilele astea treaba cu lonjeronul...e crapat...defapt a fost ca acum l-am sudat si nu stiu cat o tine...printre multele idei sa stii ca am calculat si varianta cu vanzarea...dar si asa tot nu-mi scot banii la cat am bagat in ea ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...