Jump to content
Sign in to follow this  
Breath

Jurnalul Buburuzei Mele

Recommended Posts

Am cumparat masina la putin sub 50 de mii, asa ca imediat ce masina a facut 50 de mii am intrat cu ea in service si i-am facut urmatoarele schimburi:

Ulei motor original Daewoo

Filtru ulei

Filtru benzina

Filtru aer

Ulei cutie de viteze Mobil 1

 

Urmeaza saptamana viitoare sa ii schimb bujiile cu NGK-BPR5EY-11, le-am gasit la un pret de 11 ron/buc.

Sper saptamana viitoare sa aflu daca a fost sau nu schimbata distributia si sa o fac daca este nevoie.

Mai trebuie sa-i fac si unghiul de fuga pentru ca trage ceva mai mult dreapta.

 

Revin in jurnal dupa schimburi

Share this post


Link to post
... Mai trebuie sa-i fac si unghiul de fuga pentru ca trage ceva mai mult dreapta.

Verifica intai jantele, sa nu fie strambe si apoi unghiurile.

Share this post


Link to post

Presupun ca nu ar strica nici o ridicare pe elevator si o verificare a jocului la toate elementele sistemului de directie. Eu am avut o bieleta schimbata pe un motiv asemanator. E bine ca se inmultesc matizistii in Galati :D

Share this post


Link to post
Verifica intai jantele, sa nu fie strambe si apoi unghiurile.

Am verificat acest aspect si totul este ok. Trebuie facuta directia ca trage rau dreapta X(

 

Presupun ca nu ar strica nici o ridicare pe elevator si o verificare a jocului la toate elementele sistemului de directie. Eu am avut o bieleta schimbata pe un motiv asemanator. E bine ca se inmultesc matizistii in Galati :D

Joi am sa merg cu masina in Buc din nou la acel prieten al meu mecanic. Am sa o pun pe rampa si sa vad ce e pe sub ea ca am ceva probleme. Sper sa nu mai bag multi bani in ea ca nu o duc pe roze...

 

P.S.

Revin putin la jurnal si adaug de facut la ea...

Vreau dupa ce se termina cu sesiunea sa ma apuc sa o iau putin la frecat si sa-i dau cu putin chit pe la portiere si putin la un prag apoi sa-i dau cu spray-ul ca nu vreau sa o ia rugina... Tin sa mentionez ca au aparut pe ici pe colo cateva puncte de rugina care nu au atacat tabla, ci doar este praf de rugina ce trebuie rezolvat cu el. Ma apuc singur de treaba asta ca nu e mare inginerie.

 

Sper zilele astea sa apuc sa adaug si ceva poze cu buburuza asta mica ce-mi mananca buzunarele mai ceva ca termitele :D

 

Va multumesc tuturor ce imi mai acordati pe ici pe colo sfaturi!

Cat despre faptul ca se inmultesc matizistii in Galati, sper sa ne si vedem intr-o zi si de ce nu sa facem si o mica excursie vara asta la mare, asa ca intre matizisti cu matizurile din dotare :P

Share this post


Link to post

Da, de ce nu? Auzi dar pana la poze de ce nu ne dai niste detalii despre buburuza ta? Cat ai dat pe ea, ce culoare are, cum te-ai adaptat la ea :P ?

Share this post


Link to post
Da, de ce nu? Auzi dar pana la poze de ce nu ne dai niste detalii despre buburuza ta? Cat ai dat pe ea, ce culoare are, cum te-ai adaptat la ea :P ?

Pai sa va spun povestea.

Inainte aveam o dacie, o amarata de dacia 1310 din 95 ce mi-a placut tare mult pentru ca niciodata nu m-a lasat in drum, chiar daca la 200 de km ii bagam litrul de ulei. Masina urca muntii fara probleme. Pana intr-o zi cand am spus ca ii ajunge, ca trebuie sa merg si eu totusi cu o alta masina asa ca m-am pus pe cautat masini, la un pret destul de modic pentru ca buzunarele la mine sunt cusute foarte stramt. Zis si facut... m-am apucat de cautari si in principiu am cautat solenza pe la 100 milioane, dar ceea ce am gasit maj. erau de bisnita sau foste taxi asa ca m-am indreptat spre matiz. Am dat de acest matiz dintr-o intamplare la o femeie. Ea il folosea doar sa mearga la munca si inapoi, fara drumuri extra. Masina asa cum am spus, este din 2003, nu are nimic pe ea pentru ca nici nu imi trebuie mare lucru... Servo nu am nevoie ca sunt un tip destul de 90-60-90, aerul imi sta in gat si aici nu glumesc chiar imi vine sa vomit de la el... Are alarma :D si cand o pun face cu ochiul ca nu se aprind toate becurile de avarie, doar cele din stanga :D Asa e ea :) )

Masina a fost intretinuta cat de cat pentru anul ei, are 50 mii de km... probabil a mai fost dat putin inapoi, dar ma indoiesc ca stia biata femeie sa il dea, cand nici eu nu stiu...

Ca pret a costat putin peste 7000 de ron de-astia noii :P este un albastru foarte interesant, de adaptat m-am adaptat cam greu chiar daca inainte am mai condus pe la diferite job-uri matizuri. Probabil obisnuit cu locsorul din dacia, aici este putin mai stramt. mda... sper doar ca nu mi-am luat teapa cu aceasta masina, am sa merg iar cu ea la doctor sa vedem de ce troncane si bocane... In rest masina se tine foarte bine pe sosea chiar si la 250 la ora cu cat merg eu... glumesc, sunt genul de pusti ce nu merge cu mai mult de 100 indiferent de masina... prefer mersul lejer, cu tigara in gura pe ritmuri de albano si romina :P Sunt mai comod de fel si nu imi place sa-mi atintesc ochii continuu la depasiri, prefer fundurile de basculante, tiruri, camionete din fata mea :)

Cam atat despre buburuza mea de 90 de km /h :D

Share this post


Link to post

Matizul nu e dacie, tocmai ai trecut la o categorie noua de masini. Desi are doar 3 cilindrii, motorul de Matiz (licenta suzuki la origine) dezvolta cam tot atatia caluti putere cat o dacie mai veche. Problema e ca aici cuvantul cheie e turatie si cu siguranta vei descoperi mai multe pe masura ce explorezi forumul. Daca zici ca buburuza ta e albastra nu sunt decat doua variante albastru sky sau o alta nuanta de albastru mai spre mov putin si nemetalizata (cobalt parca). Eu am varianta albastru sky si desi e putin cam pacatoasa la intretinere cu siguranta e una dintre cele mai potrivite nuante la buburuza :) .

Si eu am dat tot cam atat pe masina mea dar de atunci cred ca am bagat inca pe atat in ea (sa zic ca mi-am luat tzaca parca nu imi da mana :D ) oricum se merita, Matizul nu e o masina care sa te lase in drum.

In rest ai PM cu ceva date de contact :)

Share this post


Link to post

Revin in jurnal: Am certitudinea acum ca distributia a fost schimbata anul trecut in luna iulie, undeva pe la 45 de mii... Sper saptamana asta sa pot rezolva si problema cu sunetul si sa ajung sa schimb bujiile!

 

P.S. Are cineva din intamplare prin garaj sau stie pe cineva care are cele doua chestii ce tine portbagajul? Ale mele s-au scurs si a trebuit sa le dau jos si acum stau cu portbagajul in cap cand umblu prin el :D Sau o idee cat sunt cele noi ca pret?

Edited by Breath

Share this post


Link to post

Frumoasa povestea buburuzei tale. S-o stapanesti sanatos.

Cred doar ca acest topic trebuia creat la "Masina Mea".

Share this post


Link to post

Sper ca nu din cauza ca te astepri la multe probleme tehnice ai postat aici si nu la "Masina mea" :P ! Glumesc! S-o stapanesti sanatos si multi km fara probleme!

Share this post


Link to post
Frumoasa povestea buburuzei tale. S-o stapanesti sanatos.

Cred doar ca acest topic trebuia creat la "Masina Mea".

 

Multumesc tare frumos pentru urari! Si ale voastre sa va traiasca cat mai mult si fara incidente rutiere!

 

Sper ca nu din cauza ca te astepri la multe probleme tehnice ai postat aici si nu la "Masina mea" :P ! Glumesc! S-o stapanesti sanatos si multi km fara probleme!

 

Am postat aici pentru ca este un jurnal de reparatii/intretinere.

Nu vreau sa fac din masina mea un fel de prezentare de covorase elegante, ci tin acest jurnal si pentru o evidenta a mea, pentru a vedea in timp si spatiu ce ajustari i-am facut.

 

P.S. Daca moderatorii considera ca acest topic merita sa fie trecut la Masina mea, sa-l treaca ca nu e cu suparare!

Share this post


Link to post

P.S. Are cineva din intamplare prin garaj sau stie pe cineva care are cele doua chestii ce tine portbagajul? Ale mele s-au scurs si a trebuit sa le dau jos si acum stau cu portbagajul in cap cand umblu prin el :D Sau o idee cat sunt cele noi ca pret?

 

 

Banuiesc ca te referi la telescoape

Nu costa mai mult de 60 lei bucata

Share this post


Link to post
Banuiesc ca te referi la telescoape

Nu costa mai mult de 60 lei bucata

Scump scump...

Share this post


Link to post
P.S. Are cineva din intamplare prin garaj sau stie pe cineva care are cele doua chestii ce tine portbagajul? Ale mele s-au scurs si a trebuit sa le dau jos si acum stau cu portbagajul in cap cand umblu prin el :D Sau o idee cat sunt cele noi ca pret?

 

 

 

Banuiesc ca te referi la telescoape

Nu costa mai mult de 60 lei bucata

Da, la acele telescoape ma refer!

 

Scump scump...

Ai dreptate, sunt putin cam scumpe pentru doua fiare bagate intr-un plastic :P

Totusi pana la urma am sa cumpar acele telescoape ca altceva nu am ce face, doar nu o sa stau cu portbagajul in cap atunci cand cotrobai prin el :P

Share this post


Link to post

Revin.

Am cautat aseara pe net si am gasit la 40 lei bucata. Acu nu stiu daca preturile sunt actualizate.

Daca nu umbli cu "propteaua" in masina.

Share this post


Link to post

Ieri am fost in targ la vitan si am resit sa gasesc amortizoare pentru portbagaj. Le-am gasit la un pret foarte mic de doar 25 ron bucata. Imediat le-am si montat.

Sper maine sa fac si directia la masina!

Cei ce vor amortizoare pentru portbagaj, gasesc in targ la vitan la intrarea din spate pe splai. Este un om acolo ce se ocupa doar cu asa ceva si da garantie la ele in cazul in care pica unul... timpul garantiei este dupa tinerea de minte :P Dar e bine sa le probezi (apasand pe ele cu forta) inainte sa le cumperi.

 

P.S. Rog un moderator sa mute acest topic in sectiunea Masina Mea

Revin cu info. imediat ce ajung sa fac si directia :D

Share this post


Link to post

Mers azi sa fac directia. Baietii de acolo imi sunt prieteni vechi asa ca nu mi-au luat bani pentru a inspecta ce se intampla cu directia mea si au venit cu concluzia destul de rapid: Cumparat cauciucuri noi apoi facuta geometria, alfel nu are rost. Eh, cum in perioada asta ma gandesc mai mult la concediu decat la masina, o las spre sfarsitul verii.

Am cumparat azi si bujii marca BERU ultra. Baietii mi-au spus ca sunt mult mai bune decat NGK-BPR5EY-11. Voi ce parere aveti?

Am o problema dificila, am inteles ca bujiile trebuiesc reglate nu stiu cum... Este cineva prin Galati care ma poate ajuta si pe mine cu schimbarea lor? Multumesc anticipat!

 

P.S. Mai am de scapat de praful ala de rugina... Sper sa rezolv saptamana viitoare.

Edited by Breath

Share this post


Link to post
Am cumparat azi si bujii marca BERU ultra. Baietii mi-au spus ca sunt mult mai bune decat NGK-BPR5EY-11. Voi ce parere aveti?

Nu am avut Beru dar nu cred ca acestea ar fi ''mult mai bune ''decat celalalte. Eu am schimbat la buburuza mea , vechile bujii(Champion) cu NGK BPR5EY-11 si sunt foarte multumit de ele iar diferenta mi s-a parut evidenta in favoarea acestora din urma.Oricum, din ceea ce am vazut pe acest forum ...despre NGK ,numai de bine.

In plus ,am inteles ca sunt recomandate pentru matiz chiar de catre Daewoo .

Share this post


Link to post
Nu am avut Beru dar nu cred ca acestea ar fi ''mult mai bune ''decat celalalte. Eu am schimbat la buburuza mea , vechile bujii(Champion) cu NGK BPR5EY-11 si sunt foarte multumit de ele iar diferenta mi s-a parut evidenta in favoarea acestora din urma.Oricum, din ceea ce am vazut pe acest forum ...despre NGK ,numai de bine.

In plus ,am inteles ca sunt recomandate pentru matiz chiar de catre Daewoo .

Am cautat acest tip de buji si nu le-am gasit nicaieri in Buc. Plec maine spre Galati, poate imi spune si mie cineva unde gasesc modelul asta de buji.

Ramane valabila cererea de ajutor pentru reglare buji in Galati... pls help! [-O<

Share this post


Link to post

Le gasesti la Zetec, ori pe Brailei putin mai sus de fostul " TREI STAR " ori in Tiglina in "Francezi". De reglat la Iricad in bariera Traian sau la Ena putin mai incoace de ei.

Share this post


Link to post

Revin in topic!

In ultimul timp am schimbat bujiile... Cele originale aratau chiar foarte bine si mai mergeau, dar am zis sa pun altele noi. Le-am schimbat cu unele Beru. Comportamentul lor este destul de ok, dar totusi o sa cumpar NGK saptamana viitoare.

Am reusit sa gasesc si amortizoare pentru portbagaj, in vitan in Buc, pret 50RON ambele!!!! Le-am montat pe loc.

Share this post


Link to post

Schimbat buji, pus NGK!!!

Se cunoaste diferenta!

 

P.S.

Cumpar boxe originale spate pentru Matiz!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...