Jump to content
Sign in to follow this  
bebeto

Volum portbagaj

Recommended Posts

Domnilor,am o mare nedumerire - care este volumul portbagajului la Tico ?La Matiz am inteles ca este in jur de 110 l,corect ?(am incercat sa caut cu search-ul local,dar nu a iesit nimic;poate nu am stiut eu sa-i dau comanda)

Share this post


Link to post

Nu cred ca s-a discutat chestia asta.

La matiz e o idee doar mai mare.

Vorba lu' Satori: "bai cine ti-a montat torpedou in spate ?"

Share this post


Link to post

:oops: imi cer scuze... mi-a scapat :oops:

 

Pentru tico volumul este 145 l - 1050 l iar pentru Matiz 155 l - 480 l

Nu am inteles cum vine asta dar asta este ceea ce am gasit pe net.

Share this post


Link to post

Probabil cu bancheta nerabatata / rabatata.

Mi se pare insa prea mare diferenta de la Tico la Matiz cu bancheta rabatata.

Share this post


Link to post

Exact akaionut, n-are cum sa aiba 1050 litri... poate si fara scaunele din fata :D

Share this post


Link to post

eu stiu din carte ca tico are 180 dm3 cu placheta montata si 1 m3 cu scaunele spate pliate

Share this post


Link to post

Matiz

Tico

 

Sa nu ziceti ca aberez. :(

Share this post


Link to post

Daca Tico are peste 1000l cu bancheta rabatata, cred ca Loganul (daca s-ar rabata bancheta) ar avea vreo cateva mii de l.

Am vazut la mare un Tico cu spatarele scaunelor din fata coborate, in care dormeau 4 inshi :shock: . Evident ca treaba se intampla in Vama :lol:

Share this post


Link to post

1000 de litri inseamna un metru cub, din punct de vedere al volumului, asa ca s-ar putea sa fie totusi :shock:

Share this post


Link to post

Corect, dar Matizul cum poate avea mai putin de jumatate din volum, tot cu bancheta rabatata. No way. Probabil e o greseala pe site-ul ala. Daca are cineva ambele manuale poate ne lamureste.

Share this post


Link to post

:-D nu erai tu ala care face caterinca de mine ca ar trebui sa imi para rau ca mi-am luat kalos in loc de matiz cand e vorba de carat?... ba da, ba da... ce teapa ne-am luat ca in tico incapeau mai multe :)

 

Matiz II

 

Raspunsul este foarte simplu, dupa parerea mea. Au luat diferite versiuni de exhipare la Matiz, dar niciuna cu bancheta rabatabila. Diferentele mici apar de la dotari (stiu eu... boxe sau ce o mai fi pe acolo, eventual bari de metal pentru alea echipate sa care...) nu de la rabata/nerabatat.

 

Problema ramane deschisa asa ca "manualul, va rog!"

Share this post


Link to post

Uite ce spun astia acum:

170 litri normal / 512 litri cu bancheta rabatata.

Probabil ca datorita faptului ca bancheta nu se mai poate rabata complet (de cand au introdus tetierele pe spate - versiunea originala nu avea) a scazut dramatic volumul portbagajului. :rotfl:

Eu stiam ceva de 910 litri cu bancheta rabatata. Ma inseala memoria?

Share this post


Link to post

Si daca are tetiere, ce? ca se scot si merge spatarul banchetei pina jos, fara probleme.

Cind mi-am luat masina, volumul portbagajului pe site-ul Daewoo.ro era dat 114l, acum e dat 170l ... probabil norma aia scrisa pe site se refera la masurarea volumului cu bilute de polistiren (valoarea de 114 probabil a fost masurata cu prisme), sau poate include si lacasul rezervei, fiindca, nu-i asa [©D.Graur] rezerva sta si ea in portbagaj :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post

eu cred ca 170l au iesit dintr-un balon cu 170l aer la presiunea atmosferica si dupa aia comprimat la 2-3 atmosfere ca sa incapa... sau or fi litrii de aer din roata de rezerva?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...