Jump to content
Sign in to follow this  
aporob

Montare antena exterioara Matiz

Recommended Posts

Apoi sint la Carfur cu 10 lei, ma duc sa imi ieu. Desi mi-e cam mila de gaurit plafonul la Matiz... Asta ma dispera si pe mine la antena interioara, ca pierde semnal in oras, si cand am iesit din Cluj... ciuciu. Numai daca trag pe dreapta si caut postul, din mers nu il gaseste.

Edited by muscarul

Share this post


Link to post

Oameni buni, gasiti antene originale de Matiz in magazinele Daewoo. Costa 35 ron (fara cablu). La faptul ca imbunatateste receptia radio se mai adauga un plus de originalitate masinii (orginalitate in sensul ca e antena care ar fi trebuit sa fie acolo din fabrica).

 

LE: la cerere, pun o incercare de poza :D .

post-75-1208629141_thumb.jpg

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Apoi mi-am pus antena exterioara si e aproape the same sh*t...

Cred ca e de vina cassul :D

Share this post


Link to post

Poate sunt off topic dar nu am gasit unde sa postez intrebarea... Am cumparat un PNA becker traffic assist 7934 luat la mana a 15-a. vreau sa il pun pe masina, dar ca sa am un semnal gps impecabil vreau sa ii pun antena gps, mai ales ca are mufa de asa ceva. nu vrea sa pun antena pe capota, ci in interior. Are cineva idee de un loc in care pot monta antena fara sa ii scada performantele dar si fara sa stric design-ul masinii? Si aveti o recomandare mai deosebita de antena gps, eventual special pentru habitaclu cu sistem de prindere pe parbriz? Eventual un link catre un magazin virtual unde poate fi comandata? Ca in Sulina cam greu cu astfel de accesorii.

 

Multumesc si mii de scuze.

Share this post


Link to post

 Eu am montat la Matiz o antena interioara pe care am lipit-o lângă oglinda, în zona neagra. Ornamentul de la stâlp a ieșit ușor, dar cu grija. Apoi am intrat pe sub bord prin partea dreapta pana la radio. Am prins firele pe dedesubtul cutiei de la bord, pe lângă motorul suflantei. Am prins firul de alimentare al antenei pe firul de 12v al radioului, cel nepermanent care se alimentează doar la cheie. Sus nu am mai legat impamantarea lăsând doar cablul de antena sa facă asta prin carcasa aparatului. Semnalul e satisfăcător.

ptr. forum.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...