Jump to content
Sign in to follow this  
cipicah

Fostul Kalos Sedan, Noul Aveo

Recommended Posts

Sunt optionale...din cate stiu eu.

Share this post


Link to post

Nu, chiar nu sunt deloc...nici macar optionale (din cate stiu eu) :D

Share this post


Link to post

Ba sunt optionale si chiar foarte scumpe fiind si ele tot Koreene cu taxele vamale aferente. Mai bine cumperi o janta din RO.

Share this post


Link to post

"foarte scumpe" = ?

Adica daca tot sunt, macar sa stim si noi cat costa optionalu' asta ;)

Share this post


Link to post

cam 400 E cu tot cu taxe toate 4 bucati. Asa au anuntat la lansarea Aveo. Un fericit castigator care a cumparat primul Aveo , a primit jante de aliaj in valoare de cca 400 E, deci cat sa fie?? De ce intrebi la unchiu?

Share this post


Link to post

ok,insa de ce nu apar in lista de preturi ca optiuni,asa cum este vopseaua metalizata de ex..Sau sunt considerate accesorii after market?

Share this post


Link to post
ok,insa de ce nu apar in lista de preturi ca optiuni...after market?

 

Pentru ca dealerii evita sa faca stocuri de piese si accesorii greu vandabile. Vrei sa cumperi masina cu jenti? Faci comanda si vine asa. Vrei jentile separate? Cand o sa auzi cat costa iti piere cheful si iti vin idei de genul CMS, RONAL etc. mai accesibile si de ce nu mai aratoase. Piesele de schimb sunt in majoritatea lor contractate din Europa si implicit mai ieftine, insa unele koreisme nu fac deliciul cumparatorilor cand au 30% taxe vamale in pret. :thumbl:

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post
Teoretic ar trebui sa fie acelasi, doar au pastrat platforma tehnologica. De ce pui intrebarea asta?

 

Am gresit cand am spus asta. Platforma este noua desi are foarte multe in comun cu cea a Kalosului.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Mi-a venit si mie noul Aveo 4 usi. L-am cumparat fara airbaguri laterale, fara climatronic si fara jante de aliaj dar a venit fara airbaguri laterale, fara climatronic si fara computer de bord dar cu jante. Inca cercetez situatia.

Share this post


Link to post

Si atunci nu inteleg care e problema ta...a venit asa cum l-ai comandat :D

Share this post


Link to post
L-am cumparat fara airbaguri laterale, fara climatronic si fara jante de aliaj dar a venit fara airbaguri laterale, fara climatronic si fara computer de bord dar cu jante.

 

Iaca problema ... dar de fapt, nu este o problema atata timp cat nu te pun sa le platesti (adica nu-ti iau bani in plus pentru ceea ce nu ai comandat).

Share this post


Link to post

Aaaa...deci a primit bonus!

Share this post


Link to post
Salut,

 

Mi-a venit si mie noul Aveo 4 usi. L-am cumparat fara airbaguri laterale, fara climatronic si fara jante de aliaj dar a venit fara airbaguri laterale, fara climatronic si fara computer de bord dar cu jante. Inca cercetez situatia.

 

am castigat jantele, am pierdut coputerul, dar sunt in discutii cu ei. Chevrolet spune ca or sa dea ceva. Personal eu nu cred ca vor monta computerul, poate doar vor da o revizie sau ceva de genul asta.

Share this post


Link to post

Eu zic ca e mai bine fara computer de bord. Mai bine sa nu vezi consumul instant, sa fie tot timpul o surpriza la pompa: "o fi luat 12, 13 sau 14l/100 ?" :) )

Share this post


Link to post

Care computer de bord ca parca nu avea? Cel putin nu consum instant...

Share this post


Link to post

Dupa o vizita la dealer, de sincera curtoazie, am aflat ca urmeaza sa apara pe piata si Aveo Diesel. Pana acum acest zvon nu s-a materializat si in oferta de piata a dealerilor de Chevy. Ma intreb daca altcineva a auzit depre aceasta noua varianta de motorizare la Chevy?

Share this post


Link to post

Nu au zis si ce capacitate si CP are motorul? :)

 

PS: Zvonul e vechi.

Share this post


Link to post

Când am făcut revizia, vine un nene de la GTT cu un Kalos nou să-l parcheze prin curte. Ţăcănea că am zis că-i diesel. Îl întreb pe nenea, zice că n-are habar. Mă uit mai atent şi văd pe geam o etichetă cu un cod care se termina în 55C şi m-am liniştit (din câte ştiu asta însemna printre altele şi motor pe benzină de 1,4/16. Dar cum făcea, ziceai că bate step :)

Share this post


Link to post

Aveo cu motor diesel ...mai aveti de asteptat si eu speram sa apara cu motor diesel dar nu prea curand -doar zvonuri .

Share this post


Link to post
Ţăcănea că am zis că-i diesel.

Inseamna ca era o masina care avea "ceva de spus" ? Or fi inceput sa le aduca gata defecte ?

Share this post


Link to post

ati vb de aveo si de bine si de rau. de NCAP nu ma sparii eu prea usor: stiu ca e pe platforma lui kalos (care are 4 stele). la interior sg faza e ca are butoanele geamurilor cam nasol. are tata un 1,4 platinum fara at sedan si merge superfain. consumul e cam marisor, dar nu are decat 5 k km (in 3 luni- o fi mult?)- e de ~7 la suta (merge multisor cu climatronicul). eu vreu un 5 usi cu 1,4, modelul de 8200 eur, la care cica imi fac un dicount de ~800 eur pt ca e a doua masina in familie. m-am indragostit de masina asta si nu-mi doresc altceva. o fi bine, o fi rau, trebe sa dau intai matizul si apoi sa mai pun ceva sa am de avans. ma duc sambata la suceava si dup-aia va mai spun ce-am rezolvat. tatei i-a venit masina dupa 8 zile - e bine? ca s-a razgandit de la negru la argintiu, ca n-aveau negru. felicitari posesorilor de aveo si sper sa ma numar si eu printre ei cat de curand !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...