Jump to content
Sign in to follow this  
nicebubu

Spark - Impresii

Recommended Posts

Bre`, se merge cu viteza A DOUA pana la 40-45, iar in A DOUA ai peste 4000rpm la 40. Normal ca daca schimbi la 4200 sa zicem, cazi sub 3000 in treapta superioara dar peste 2400. Deci ce nu este bine? De la 40-45 se da a treia, care se pastreaza pana la 60-65 cel putin.

 

Iar asa la mers normal, urban, fara incarcatura, fara depasiri, deci un fel de limita minima uzuala.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Salutare,

 

Tocmai ce m-am intors de la prima revizie a lui Sparcila de 800 cm (cu e alintat in familie). Am implinit un an si am parcurs 9550 Km cu un consum mediu de 6,6%. Revizia am facut-o la Gold & Platin Galati si am avut o surpriza extrem de placuta. Cu toate ca am citit o multime de lucruri negative despre ei (unele remarcate si de mine in decursul anului), acum s-au schimbat multe (in bine :) ). Inca de la receptie esti intampinat cu caldura de o armata de functionari. Apoi esti invitat sa asisti intr-o sala speciala (super amenajata) la tot procesul reviziei printr-o fereastra imensa. Mecanicii s-au miscat ca la formula 1, si nu exagerez...nu au tras de loc de timp, nici macar pentru o tigara. Au lucrat impecabil de bine, de curat si civilizat. Au pus folie de protectie la volan si la scaunul soferului, oricum asta o faceau si in trecut. Au schimbat uleiul (3L - 5W30), filtrul de aer, de ulei, de polen si de combustibil. Au schimbat in diagonala rotile si au facut geomentria. Au realizat toate testele din manualul de garantie. Intr-adevar factura a fost de 500 Ron cu TVA (piese & manopera), mai mare decat prima revizie de la Logan, dar asta stiam de la inceput cat costa, asa ca nu am avut nici un soc cand am primit factura.

In rest numai de bine pentru Gold & Platin Galati. Intr-adevar o schimbare in bine si ii felicit pentru asta.

Sunt curios daca a mai avut cineva surpriza asta.

 

Cu drag,

Dan & Sparcila

Share this post


Link to post

Am mai zis ce nu mi se pare normal... sa schimbi la 4500... e cam mult chiar si pt masinutza asta (poate doar daca faci "liniutze" toata ziua). Ce nu mi se mai pare normal e sa scazi de la 4500 la 2500 dupa schimbare... probabil ca schimbi al naibii de incet. In plus, in conditii normale de trafic, multi dintre noi (nu ma refer aici la bucuresti), nu facem mai mult de 20-30 min pana la servici, si voi ziceti ca in 15 min se incalezste masina, si pana atunci nu e bine sa-i dai peste 3500 ture, nu?

Uite, deseara o sa stau mai mult cu ochi pe vitezometru si iti spun la ce viteze schimb eu.

 

@NightElf: cam in cat timp ai calculat tu ca se amortizeaza dif de pret intre Spark si Aygo, din diferenta de consum? (2l/100km) :D

Edited by claud20012

Share this post


Link to post

Parerea me este ca cel mai bine schimbi vitez dupa auz. :D

Share this post


Link to post

Man, caderea de turatie este legata de diferenta dintre rapoartele cutiei de viteze :) . N-are legatura cu timpul in care faci schimbarea. Este posibil sa fie mai mica decat am aproximat eu, dar mai devreme, mi-ai dat dreptate: la 50km/h in treapta a 3-a ai zis ca ai ~3000rpm. Ei, din calculele mele(nu am turometru), la 50km/h ar trebui sa am cam 3300rpm. Deci se pare ca nu sunt foarte departe de adevar.

 

Nu stiu unde ai vazut tu ca am zis eu ca motorul se incalzeste in 15 minute(am zis 10), si in plus nici nu ai avea cum sa ma contrazici, nu ai indicator al temperaturii motorului. Pe o vreme racoroasa cum este acum, motorul+uleiul se incalzesc in maxim 15 min(cu tot cu cele ~2 minute petrecute la ralanti). Avand in vedere ca las motorul sa mearga la ralanti 2 minute, pana ralantiul scade, imi permite sa schimb doar cu 500 rpm mai jos decat in mod normal(cativa km pe ora in minus, adica 3-4). Singura grija pe care o am este sa nu sar peste reperele mentionate mai inainte.

 

Liniute nu fac, nu as avea de ce.

 

Ce este mai curios(ar trebui sa te puna pe tine pe ganduri) este ca am consum de 7 si ceva in Bucuresti, in timp ce altii care schimba la 3000 au 9-10 in alte locatii.

Studiaza si vezi de la ce turatie motorul dezvolta cuplu si puterea necesara. De asemenea, vezi ca mai este un grafic, unde este mentionat consumul specific in functie de turatie. Tine cont si de caderea de turatie datorata de diferentele intre rapoarte(lucru pe care nu il faci, pentru tine a RULA peste 2500 inseamna a schimba peste 2500).

 

@spak_ls: Si daca nu vrei sa auzi motorul, ce faci, schimbi la 2500 si te plangi ca ia 10 in oras?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post
@NightElf: cam in cat timp ai calculat tu ca se amortizeaza dif de pret intre Spark si Aygo, din diferenta de consum? (2l/100km) :D

Diferenta e cam de 3% pe Bucuresti nu de 2%. ;)

O sa amortizez diferenta cam in 70000 de km ~ 2 ani in cazul meu daca pun strict diferenta de pret de achizitie.

8400 euro spark cu cutie automata si mai putine dotari decat Aygo Plus cu cutie M/M

10.500 euro Aygo Plus cu cutie M/M.

 

Daca punem in balanta ca in plus am primit ca si dotari airbag-uri laterale si cortina dotari nedisponibile la Spark-ul cu cutie automata diferenta de achizitie se mai reduce cu inca vreo ~600 de euro sa zicem. In plus reviziile la toyota sunt mult mai ieftine (undeva in jur de 300 ron la toyota revizia de 15.000 fata de ~500 ron la spark) si am bonus o masina cu un motor mai puternic (68CP) si mai sigura in caz de accident. :P

 

Eu zic ca diferenta se va amortiza mult mai repede, sa zicem cam dupa a doua revizie, undeva pe la ~40.000 km. ;)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Ce discutii aprinse aici.

Spark_Ls ai mare noroc cu dotarile alea. Te invidiez. :|

Jante aliaj, ornament teava, cd-mp3. :|

Ai ambele oglinzi electrice? Eu o am doar pe cea din dreapta.

Cam mare consumul la a ta si sigur e datorita faptului ca n-o turezi cat trebuie. A mea scade si pana la 7,5% daca o conduc linistit, dar nu prea pot. :D

Se infige bine de cand ii dau sa bea top 99 premium. Iar l-am afumat pe unu` azi, cu supernova. :D

Share this post


Link to post
Ce discutii aprinse aici.

Spark_Ls ai mare noroc cu dotarile alea. Te invidiez. :|

Jante aliaj, ornament teava, cd-mp3. :|

Ai ambele oglinzi electrice? Eu o am doar pe cea din dreapta.

Cam mare consumul la a ta si sigur e datorita faptului ca n-o turezi cat trebuie. A mea scade si pana la 7,5% daca o conduc linistit, dar nu prea pot. :D

Se infige bine de cand ii dau sa bea top 99 premium. Iar l-am afumat pe unu` azi, cu supernova. :D

 

Nu cred ca un Spark de 1.0 l ruseste sa "afume" o supernova decat daca soferul acesteia nu e pregatit de liniuta". SuperNova e recunoscuta pentru demarajul ei (motor 1.4, cuplu la turatii joase, masina usoara, cutie "scurta").

Share this post


Link to post

@closchkutza : la 40 km/h in viteza a 2-a am aprox 3700 -3800 rotatii (pe ceas)... chiar nu vad de ce as tura-o mai mult de atat in treptele 1 si 2

Share this post


Link to post

Ca sa ai destula forta pentru treptele superioare, de aia! Schimba tu la 3000, sa vezi de la cate rpm iti pleaca motorul in treapta urmatoare... Eu ama vut turometru digital si stiu ce vorbesc.

Share this post


Link to post

@ mazzy4you - A fost cam egalitate (eram bot langa bot) si n-am schimbat mai sus de 4 500, dar intr-un final s-a dat batut ca ajunsesem la 100 in oras. :D

 

La mine, la 40 de km/h am 3000 de rpm si schimb pe la 47-50-53, in zona asta, cand ma apropii de 3800 de rpm.

Share this post


Link to post
@ mazzy4you - A fost cam egalitate (eram bot langa bot) si n-am schimbat mai sus de 4 500, dar intr-un final s-a dat batut ca ajunsesem la 100 in oras. :D

 

La mine, la 40 de km/h am 3000 de rpm si schimb pe la 47-50-53, in zona asta, cand ma apropii de 3800 de rpm.

 

Nu vreau sa intru in polemici cu tine sau sa crezi ca te jignesc, dar sunt fost posesor de supernova si am condus si Spark de 1.0 l. Ca demaraj aceste masini nu se pot compara. Acest lucru cred ca poate fi confirmat si de alte persoane nu numai de catre mine. :)

Eu zic sa oprim discutia aici pentru ca deja suntem :o fftopic: .

Share this post


Link to post

:o fftopic: mazzy4you - Nu vreau sa spun acum ca sparkul are demaraj mai bun decat cel al supernovei, dar da-mi voie sa te contrazic, sunt comparabile, nu e o diferenta atat de mare.

Sparkul are zvac in el abia de la 3000 de rpm in sus, nu e ca la supernova, cuplul jos. Deci daca nu l-ai turat cat trebuie, normal ca spark-ul pe care l-ai condus nu ti-a lasat o impresie prea buna. :)

Share this post


Link to post
@closchkutza : la 40 km/h in viteza a 2-a am aprox 3700 -3800 rotatii (pe ceas)... chiar nu vad de ce as tura-o mai mult de atat in treptele 1 si 2

 

Dar nu te pune nimeni s-o turezi mai, din partea mea poti sa schimbi si la 2500. Ingerc sa-ti inteleg inversunarea, dar nu pot. Daca tu crezi ca motorul ala este supraturat la 4000 cand cuplul maxim este dezvoltat la 4400 si puterea maxima la 5900, ce sa mai zic. Oricum, sunt in stare sa fac pariu ca schimbi mai jos de 3700-3800.

Share this post


Link to post

Salutare. Am incercat sa conduc si eu turat si sa schimb pe la 4000rpm.

Am impresia ca-mi sare motoru afara la turatia aia :lavolan:

Nu stiu ce sa zic mi se pare foarte deranjant :spumelagura: , si am impresia ca motorul este fortat :shock: .

Totusi nu inteleg :scarpin: de ce in cartea tehnica nu se specifica ca ar terbui sa mergi cu masina in intervalul 3500-4500.

 

@Axel7: ambele sunt electrice.

Share this post


Link to post

Cine a zis ca trebuie sa mergi cu masina in intervalul 3500-4500 ? Cand se pleaca de pe loc se urca rapid pentru a schimba treptele si a ajunge la viteza de rulare. Dupa schimbari te vei afla, intotdeauna, la 2500 rpm, daca vrei asta, iar media temporala nu depaseste 3000 rpm. In domeniul acela de turatie (3500 - 4500 rpm) ruleaza, doar, cine stie de ce o face si cat trebuie s-o faca, desi acolo, motorul are pierderile cele mai mici.

 

Cartile tehnice vorbesc, intotdeauna, despre valori extreme, minime sau maxime. Producatorul nu te invata cum trebuie sa conduci, acest lucru este presupus.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

@Spark_Ls - Cel mai bine e sa schimbi intre 3500 si 4000 de rpm. Acum ti se pare ca e motorul fortat pentru ca tu l-ai obisnuit si te-ai obisnuit sa schimbi la turatii mai mici. Mergi mai turat o vreme, cum spunea si tolin si n-o sa te mai deranjeze, o sa te obisnuiesti. :)

 

In legatura cu dotarile, ma oftic ca nu am prins si eu una cu jante,mp3 si ambele oglinzi electrice. Acum asta e. :P

Din 2008 s-or fi gandit si ei sa nu se mai zgarceasca la o oglinda(era greu sa le faca pe ambele electrice de la inceput).

Pana acum la noi, la dealeri, n-am vazut in vreo oferta jante din aliaj la spark, desi ar fi trebuit sa fie de la inceput la cele full options. De, suntem in Romania. :| La alti dealeri din strainatate erau de mult jantele din aliaj incluse.

Edited by Axel7

Share this post


Link to post
... am impresia ca motorul este fortat :shock: .

Are protectie impotriva "fortarii", si asta e limitarea :) . Pana acolo este in siguranta.

Share this post


Link to post

Pana la urma are cineva probleme cu check galben din bord la spark de 0,8?daca depasesc termenul limita de livrare jmekerasii astia de la expocar as fi indreptatit sa-mi iau banii back si sa iau altceva,se merita prelungirea asteptarii?ce parere aveti? in conditiile in care as putea lua in leasing un 207 de pe stock,au unul rosu aproape full,superb...

Edited by RamboX

Share this post


Link to post

Da! Ia Pejoul. Ala nu are check engine si nici consum.

Share this post


Link to post
Da! Ia Pejoul. Ala nu are check engine si nici consum.

da motor are? :o fftopic:

Share this post


Link to post

Depinde de versiunea de echipare.

Share this post


Link to post
Depinde de versiunea de echipare.

=))

Share this post


Link to post

salut!...sunt pe cale sa achizitionez un spark 0.8 cmc cu servo,geamuri electrice fata,airbag sofer, A/C, inchidere centralizata la pretul de 7000 (cu toate taxele). Vreau si eu un sfat...se merita sau nu? Pentru motorul de 1000 cmc versiunea Elite (mai are in plus sist audio, 4 boxe -fata de doua-, airbag pasager, scaun ajustabil inaltime) ar trebui sa mai platesc in plus vreo 1200 de euro. Sunt justificati acesti bani? si ma refer in special la motor daca se justifica. Am citit pe forum ca motorul de 1 l trage mai usor cand ai A/C deschis si ca e mai fashnetz dar am inteles ca si consumul e mai ridicat. Ce imi recomandati?

a 2a kestie... shtiu ce e cam deplasata comparatia, dar e prima mea mashina si sunt tare in incurcatura, oare ce ar fi mai bun...un logan sau un spark? Mentionez ca vreau ca pretul cu toate taxele sa fie pana in 8000 si nu vreau o mashina SH. Multumesc! :) :)

Share this post


Link to post

Pune la masina si airbag pasager- asa- sa nu fie nevoie de el, dar sa fie acolo. Vezi ca mai poti negocia cu dealerul. Deci ia cu motorul de 1 l i restul optionalelor- poti cere pana la 600 euro discount.

dar daca te-ai apucat sa compari spark cu logan- eu ma opresc aici cu indicatiile.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...