Jump to content
Sign in to follow this  
nicebubu

Spark - Impresii

Recommended Posts

Din laterala Sparkul seamana destul de mult cu Matizul. Cred ca diferenta cea mai mare dintre ele este la interior. Cred ca poti folosi cu incredere presurile pentru Matiz si pe fata si pe spate.

Share this post


Link to post

I-am pus eu la a mea presuri de noroi... insa le-am luat de la ei si le-am montat la ei ... 100 ron setul, dar am luat numai pt fata, deci am dat 50 ron + montaj. Le-au prins cu suruburile existente acolo, nu au pus nici un surub in plus. Cam scump, si desi ei spun ca sunt speciale pt spark, cam seamana cu cele puse pe aveo (pozele puse de cristi80 in "montare presuri noroi") si se pare ca sunt si la acelasi pret. Dimineatza, poate fac si poze... daca vreti si daca imi aduc aminte :)

 

Nu am considerat necesar sa pun si in spate pt ca acolo se stropeste foarte putin. In schimb cele de fata sunt f bune... inainte sa le pun, la fiecare ploaie mi se murdarea toata partea de jos a usii. Nu imi place ca sunt din material plastic si la o lovitura cred ca se sparg usor... ar fi fost de preferat unele de cauciuc

Edited by claud20012

Share this post


Link to post

Eu am cumparat pt. spate din acelea universale din targ si se pare ca merg si pe fata,maine le montez si o sa pun si poze,pe fata mai studiez pb,oricum 50 ron nu dau pe ele cand in bazar sunt cu 15 ron si sunt din cauciuc moale.

Share this post


Link to post
I-am pus eu la a mea presuri de noroi... insa le-am luat de la ei si le-am montat la ei ... 100 ron setul, dar am luat numai pt fata, deci am dat 50 ron + montaj. Le-au prins cu suruburile existente acolo, nu au pus nici un surub in plus. Cam scump, si desi ei spun ca sunt speciale pt spark, cam seamana cu cele puse pe aveo (pozele puse de cristi80 in "montare presuri noroi") si se pare ca sunt si la acelasi pret. Dimineatza, poate fac si poze... daca vreti si daca imi aduc aminte :)

 

Doamne (e o exclamatie, nu o adresare la persoana a II-a catre tine)- ai dat 50 ron ca sa-ti monteze doua amarate de presuri? Da' tu manute n-ai? Ori ai bani multi si n-ai ce face cu ei, ori aia au un papagal de te-au facut in 5 secunde sa scoti portofelu'. Daca stateai mai aproape de mine, ti le montam pentru un suc (sau o apa plata). Mai intreaba si la noi cand ai de facut operatiuni simple, te ajutam sa faci economie.

Share this post


Link to post
Doamne (e o exclamatie, nu o adresare la persoana a II-a catre tine)- ai dat 50 ron ca sa-ti monteze doua amarate de presuri?

Nu mei... am dat 50 ron pe presuri, nu pe montaj. Cam mult, intradevar, daca ne gandim ca in targ poate le gaseam cu 20 ron.

Edited by claud20012

Share this post


Link to post

Mea pulpa, am crezut ca ai dat pe montaj 50 ron. 25 ron perechea e in targ, si-s destul de ok. Montaj in maxim juma de ora daca n-ai bormasina cu acumulatori (mie mi-e lene sa dau la surubelnita). Daca aparatorile sunt dintr-un material dur, ai grija la cuborarea de pe borduri. In rest- numai bine!

Share this post


Link to post

Iaca si poze cu montajul pe spate,maine urmeaza pe fata.

post-3608-1210961682_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sincer, nu cred ca o sa-mi pun vreodata asa ceva, nu-mi place deloc. :D

Share this post


Link to post

Tractor style. I don't like it either.

Share this post


Link to post
Sincer, nu cred ca o sa-mi pun vreodata asa ceva, nu-mi place deloc. :D

Nici eu nu sunt prea incantat de cum arata,daca isi fac treaba pe ploaie si tin haionul mai curat atunci o sa fiu super incantat de ele ca doar nu participa sotia la saloane auto cu masina.

Share this post


Link to post

Hai sa reînvii eu topicul asta...

Cred ca am reusit sa rezolv troncanitul de pe spate odata cu fixarea definitiva a suportului de numar,apoi am descoperit si o protectie de aluminiu de la esapament slabita sub masina,tot spre spate,apoi am dat un reset si o inspecţie a valvei PCV, am bagat degripant in ea, tiuitul la relanti pare ca a disparut,motorul merge mai rotund se duce frumos. In sfarsit ma apropii de clipa in care si masina asta va fi ok, fara troncaneli,greieri sau altele.

Presurile de pe spate au fost scoase demult, sa cumpar de origine de langa Vitan cand ajung pe acolo sau de matiz ca vin perfect, admirat la un taximetrist

Edited by RamboX

Share this post


Link to post

Cateva impresii si concluzii personale, dupa 1 an de utilizare:

- masinuta e destul de bine gandita, e practica, usor de condus in oras, destul de spatioasa pentru cat e de mica.

- spatiu interior: suficient pentru 4 persoane, in spate se sta mult mai bine decat in alte modele mai mari. Capacitate maxima: optim, 3 persoane si bagaje, putin inghesuit se poate merge si cu 4 persoane si bagaje. Rabatarea partiala a banchetei ajuta mult aici... daca rabatezi 1/3 din bancheta, practic de cam dubleaza spatiul pt bagaje, si pe bancheta mai intra 2 persoane de dimensiuni normale :D . Referitor la bagaje, mai adaug ca, fiind hatchback, ... e mult mai practic decat un sedan :D

- comportament la drum: suspensiile cam tari, destul de vioaie cand e goala, asta iarna nu am avut probleme cu zapada. Cand ai 4 oameni in masina insa... comportamentul de schimba destul de simtitor: nu mai trage asa bine, creste stabilitatea

- consum: Extraurban intre 4,5 si 5,2/100km in functie de drum si stil de condus. La consum urban... intre 8 si 9l/100km... nu am reusit sa scad sub 8 :( ... putin cam mult pt cat e de mica

- franele: bune daca ai condus doar dacia 1310 inainte... sau cel putin au un sistem ciudat care pe mine ma enerveaza: daca apesi brusc, se blocheaza rotile imediat... altfel... destul de "moale" frana

- cutia de viteze: inca agata la schimbarea din 3 in 2. Nu-mi prea place... e mult sub cea de la logan de exemplu

- plasticul de pe usi e destul de usor zgariabil

- greierasi: ce am avut la usi, s-au rezolvat prin curatarea usilor. Acum imi mai scartaie cateodata scaunul soferului si centura pasagerului dreapta. Deocamdata apar rar scartaiturile si nu am apucat sa le gasesc cauza

- imi place ca nu bipaie cand nu-ti pui centura sau cand uiti farurile aprinse. Pt centura ramane doar un bec aprins(enervant totusi), iar pt faruri sistemul e chiar destept :D : cand scoti cheia din contact si ai farurile aprinse, se trece automat pe pozitii, si daca deschizi usa soferului se sting de tot

- costul reviziilor: mare

- in afara de variatia turatiei la relanti nu am avut probleme deocamdata

 

Si cam atat cu impresiile, ca mi-e cam somn :)

 

Inca ceva: stie careva pe unde gasesc presuri pt spark la un pret cat de cat decent? ... ca la reprezentanta sunt 1,6 mil :(

Edited by claud20012

Share this post


Link to post

Pt. fata se potrivesc perfect presuri de noroi de matiz dar nu prea au efect ca sunt destul de mici,eu am pus unele mai mari ce le aveam pe spate asta dupa ce am gasit pragul cu vopseaua cojita de la pietricele,pe spate merg presuri de matiz cu mici adaptari.

Share this post


Link to post

Imi cer scuze, ma refeream la covorase :) . Problema e mai mult la cele din spate. Cele care le am, cam aluneca in fata. Le-am schimbat cu unele mai mari, de dacie, e mai bine, dar tot aluneca :(

Share this post


Link to post

Pentru cei care mai aveti probleme cu scartaitul scaunelor: la mine, problema s-a dovedit a fi centura de siguranta!!!!!! ... si pana acum eram sigur ca vine de la unul din scaune. Am miscat putin de priza in care se prinde centura, si gata :)

Inca un lucru imbucurator pt mine: pentru prima data, am reusit sa scot un consum urban acceptabil (7,2) . Probabil ca "de vina" pt consumul asta este revizia, si faptul ca nu am mai folosit-o in oras pentru distante scurte :) . Consumul extraurban a ramas neschimbat

Share this post


Link to post

Iaca ca tocmai asta am rezolvat eu ieri,priza aia care tine centura intre scaune are o saiba de otel strambata special care permite miscarea ei iar in timp saiba aia isi pierde torsiunea si incepe sa joace si apoi scatzaitul, eu am desfacut surubul mare cu cheie de 18 apoi am adaugat cate o saiba de PVC mare pt. a mai reduce din oscilatia saibei metalice si gata si cu scatzul,astept sa vad ce mai apare,poate nimic...

De consum ce sa zic... in jur de 8 in oras dar daca mergi din semafor in semafor mai mult stai,mai bine am masura consumul pe ora ca la km iese mare.

Edited by RamboX

Share this post


Link to post

Sau, mai simplu, dadeai cu WD40 si nu mai scartaia deloc. :)

Share this post


Link to post
Sau, mai simplu, dadeai cu WD40 si nu mai scartaia deloc. :)

aplicasem faza asta mai demult cu spray de lanturi care e lubrifiant puternic dar la vibratii saiba aia se lovea de bucsa de pe scauna si apoi scatzul aparea.

Share this post


Link to post

Este cineva din Curtea de Arges pe forum care are Spark ?

Share this post


Link to post

@sparkus: Tata-socru are Spark (2007) si este din Curtea de Arges. Cu ce te poate ajuta?

Share this post


Link to post

vroiam sa schimbam cateva parari , eu am varianta 0.8 si l- am cumparat de curand sh , are 10000 km .

Share this post


Link to post

Parerile le poti schimba si aici pe forum.

Share this post


Link to post

Salut. Am condus Spark-ul matusa-mii. Nu stiu ce model este, stiu doar ca are motor de 800cmc, aer conditionat, 2 airbag, jante de tabla... si cam atat. Masinuta este alba.

 

Am mers cu el de pe Calea Plevnei pana la Sebastian, ceasul era cam 4... deci oarecum aglomerat dar nu foarte foarte. Am avut portiuni in care am putut sa dau in el (maxim 90km/h) si portiuni in care am stat in coloana. Pot sa zic ca m-am distrat cu masinuta. Motorasul se tureaza de zici ca ai cine stie ce bolid. In plus, este destul de sprinten, caroseria fiind usoara. Aerul conditionat face fatza cu brio, masinuta este mica si usor de parcat unde ai chef. Mi-a placut mult ca am stat confortabil in masina, nu dadeam cu picioarele de nimic, binenteles cu scaunul dat la maxim in spate (totusi, am1.93m). Portbagajul nu este mare, ai loc sa pui doua genti. Stabilitatea lasa de dorit in curbe, dar daca nu esti schumacher nu o sa ai probleme.

 

Conculzia mea: masinuta este perfecta pentru oras, mai ales daca faci drumuri dese. Este OK! Stie de unde vine si pentru ce a fost facut, isi face treaba. In regim extraurban nu cred ca e confortabil sa mergi cu mai mult de 110KM/h. Mi se pare de ajuns pentru o masina de acest gen. Stiu ca duce pana in 145 km/h, dar nu cred ca utilizatorii de Spark au nevoie de asa ceva. Per ansamblu, tare Sparku. M-am distrat :)

Edited by fry

Share this post


Link to post

Daca e drumul bun, poti merge linistit pana pe la 130 km/h, fara sa ai probleme cu stabilitatea ;)

Edited by claud20012

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...