Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Despre telefoane mobile

Recommended Posts

da 8800 e mai scump ca N90 + are probleme de soft mari de tot. plus nu face chiar nimic..e un tel. chior..si costa mai mult ca n90.singura chestie:arata bine

Share this post


Link to post

miam luat in iulie nokia 7710 si sunt foarte multumit de el. am dat pe el 18mil(nou) a fost la reducere la flamingo de la de 23mil. suporta aplicatii office,are toate functiile posibile pe un telefon si e cu touch-screen.

lam luat mai mult pentru la facultate(scriu cursrile la calc si pe urma le bag pe telef :D ). asa ca pot profesorii sa-mi predea cat vor ca tot o sa iau o nota buna :tongue:

Share this post


Link to post

Dupa ce batrinul meu Siemens SX1 si-a dat duhul, am luat aseara, de la un coleg de forum, frumusetea asta:

post-17-1130921869_thumb.jpg

post-17-1130921882_thumb.jpg

Share this post


Link to post

cum adica si-a dat duhul? ce a patit?

Share this post


Link to post

Habar n-am ce s-a intimplat cu el...cert e ca la un mom. dat a inceput sa se intrerupa...iar de o saptamina incoace nu am mai reusit deloc sa vb la el...i-am reinstalat softul, i-am facut si update de firmware si nimic :( ata ete

Share this post


Link to post

Si-a dat seama cine e proprietarul. Daca era Nokia isi dadea seama mai devreme :)

 

Parca nu il ai de asa mult timp. Garantie! :)

Share this post


Link to post

Garantia mi-a expirat acum 23 de zile :banana: ... "lucky me" :D ...

...noroc ca mai am prieteni prin unele locuri pe unde am muncit ;)

Share this post


Link to post

fitos si IMENS! dar daca tot l-ai luat, sa-l stapanesti sanatos!

Share this post


Link to post

Mersi :D . SUnt totusi curios daca are probleme in general.. Defap i-am luat sotiei. Eu am nokia meu 3200 nu e deloc tare dar ma impac bine cu el ..tine 6-7 zile bateria.

Edited by BAD_MF

Share this post


Link to post

V3 are reputatia de telefon lenes, buggy si complicat. sincer sa fiu nu m-am jucat mai mult de 3 minute cu unul dar asta si din cauza faptului ca nu m-a atras nimic la el. da, intr-adevar, este aparte prin designul superslim dar mai mult decat asta... nimic. avand in vedere clasa in care joaca nu aduce cu sine decat un design aparte, functionalitatea lasand de dorit.

Eu cred ca nu-si merita banii dar acum ca-l aveti sa-l stapaniti sanatosi si sa va bucurati de el.

Edited by remix

Share this post


Link to post

Oricum e am dat 5.5 mil pe el, in cutie cu tipla asa ca nu a avut nu stiu ce pret. In magazin la liber e in jur de 10-11 mil.

Share this post


Link to post

Avand in vedere ca pretul lui e de la 200 eur in sus zic ca l-ai luat bine si atunci merita banii.

Felicitari pentru achizitie !

Share this post


Link to post

Asa cred si eu ca l-am luat bine si oricum nevasta-mea in afara sa dea 2-3 telefoane pe zi nu-l foloseste la nimic, o poza din cand in cand. Nu se joaca nu intra pe wap deci spre sa o tina!

Share this post


Link to post

Sincer telefoanele Siemens sunt cele mai pacatoase, deoarece au cele mai mari probleme de soft si semnal. Credeti-ma ca majoritatea se feresc de ele, eu stiu cel mai bine cu siemensu meu A62 :) Bateria era perfecta, dar softu lasa de dorit. ;)

Share this post


Link to post

Pentru Siemens exista in general 3 mari serii: A, C si S.

Seria A sunt telefoanele entry level facute pentru un pret cat mai mic.

Seria C sunt telefoanele de nivel mediu unde se cauta un raport cat mai bun calitate pret.

Seria S sunt telefoanele de top unde, in general, calitatea primeaza, pretul avand un mic raport in deciziile luate la conceptie.

 

Pe langa aceste 3 mari coordonate exista variatiuni cum ar fi modelele M care se situeaza undeva intre C si S, fiind de fapt niste versiuni mai solide ale C-urilor si cate ceva in plus. CF sunt niste C-uri clamshell. SL-urile sunt, la origine, serii speciale de S-uri, acum devenind modelele slider. Mai exista si alte astfel de variatiuni SX, CX, CFX, SF, ME etc.

 

Ceea ce vrea sa spuna post-ul meu este ca daca vrei sa dai un verdict asupra telefoanelor Siemens ar trebui sa analizezi un C sau un S, in nici un caz un A facut pentru cei mai saraci dintre cumparatori.

Edited by remix

Share this post


Link to post

eu am un siemens c65. si este super. e adevarat ca siemens-urile au probleme dar daca le updatezi softul multe probleme vor fi rezolvate si chiar vei primi unele functii noi.

Share this post


Link to post

Eu de cand ma "stiu" - adica de cand a aparut Dialog-ul pe piata am avut numai Nokia - exceptand primul care a fost un Sagem (pe vremea aia nu aveau in oferta decat Sagem si Alcatel).

 

Nu am avut probleme majore cu ele; exceptand faptul ca primul Nokia - 3200 parca (primul model fara antena externa) - nu era antisoc si dupa cateva troznituri zdravene pe betoane a inceput sa-si arate supararea.

Al doi-lea un 3310 a fost bun dar nu avea baterie pe Litiu (de fraier nu am luat una ) si dupa cca. 1,5 - 2 ani dadea semne de oboseala - in sensul ca tinea maxim 2 zile.

 

Acum detin un 6100 - super telefonul ! Semnal excelent, bateria ma tine 4 -5 zile ... si eu vorbesc !

Nu are nu-stiu-ce gadgeturi, dar nu ma intereseaza. Eu il folosesc doar ca si telefon si ceea ce ma intereseaza este semnalul si bateria.

 

Acu' doua zile m-a mancat undeva :redface: si am luat un 6170. Asta pentru ca am mai facut un abonament la firma.

Sincer sa fiu, nu stiu daca sa-l tin pe asta nou sau pe cel vechi (6100). In afara de faptul ca are camera foto si este "nou" ... nu stiu ce sa zic - poate faptul ca este de doua ori mai greu !!!.

 

Daca stie careva ceva despre el sa spuna !!!

Share this post


Link to post

@Sebian

pe langa updateul de soft incearca sa il formatezi ( SX1)

 

@remix

adevar grait-ai ! :thumbl:

 

All my best

Robert

Edited by roberth

Share this post


Link to post

Roberth, i-am facut upgrade de soft, i-am facut si downgrade ;) , l-am formatat in toate felurile...acum se streseaza alx cu el, e subiect de studiu :D ...eu ma delectez cu 6680

Share this post


Link to post

deocamdata mere bine... ptiu, ptiu, sa nu-i fie de deochi!

Share this post


Link to post

tati, down/up nu inseamna formatare. :-?

apasa cu telefonul oprit si bateria full, simultan, tastele "*" "#" si butonul de on/off. O sa iti apara sigla si o bargraf care iti indica procesul de formatare.

Ma rog, asta in cazul in care este o problema de soft. Verifica si curata, preventiv, foarte bine, cu alcool izopropilic contactele la baterie. Iarasi, un contact imperfect cu sim-ul ( sau sim usor murdar/oxidat - cateodata nici nu se observa cu ochiul liber -) duce la blocarea/oprirea aparatului. Este specific Siemens. Foarte rar arata Insert Sim sau alt mesaj. Daca nu vede bine Sim-ul se opreste fara preaviz, cand iti este lumea mai draga, eventual insotit de un zgomot specific: "bzzz!"

 

Sau dupa cum zicea filozofu' bulgar Ivanov: " daca e, e, daca nu, nu ! " :D

 

Bafta ! :thumbl:

Share this post


Link to post

Mami :P , stiu foarte bine ce inseamna formatare, d-aia am si zis ca am facut-o... am si jonglat cu versiunile de soft, 12 (oficial), 13 si 15 (modate) asa ca :P

 

Eu te inteleg ca te pricepi dar am o veste proasta: am lucrat in CNX si am facut parte si din Grupul de Test, asa ca stiu ce poate aparea cam la fiecare tip de telefon :P

Edited by sebian

Share this post


Link to post
am lucrat in CNX si am facut parte si din Grupul de Test, asa ca stiu ce poate aparea cam la fiecare tip de telefon :P

Presupun ca stii de actiunea cu 6680. Ce parere ai despre 6680? Ma refer la lotul imens pe care il impun acum pe piata in conditii care la prima vedere par kilipir?

Share this post


Link to post
Mami :P , stiu foarte bine ce inseamna formatare, d-aia am si zis ca am facut-o... am si jonglat cu versiunile de soft, 12 (oficial), 13 si 15 (modate) asa ca :P

 

Eu te inteleg ca te pricepi dar am o veste proasta: am lucrat in CNX si am facut parte si din Grupul de Test, asa ca stiu ce poate aparea cam la fiecare tip de telefon :P

 

Ma rog, nu stiu de ce este " o veste proasta " :-? incercam sa dau o mana de ajutor. Nu stiu daca ma pricep, daca asta vroiai sa subliniezi, dar asa zice un certificat pe numele meu emis de Siemens, pentru nivel 2,5e , si de vreo cinci ani, imi trec prin mana cateva mii de Siemensuri defecte. Cam asta e.

 

In rest, despre mobilele Siemens.. cred ca numai Dumnezeu ( sau BenQ ) stie ce sa zica...

:dizzy:

 

Bafta !

 

@DIO

cred ca este vorba de Vodafone, care doreste sa treaca in frunte, si care va aduce mult mai mult Occident in Romania. Telefoane de calitate la preturi cat mai mici ( isi permite, la cate cumpara de la producatori, are ceva disccounturi ) , abonamente pe termen mai lung, si, probabil ce ne intereseaza pe toti, servicii de o calitate net superioara fata de tot ce stim pana acum. Zic si io, nu dati cu pietre !

Numai bine !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...