Jump to content
Sign in to follow this  
mongoose

Etape Inmatriculare Masina Second Hand

Recommended Posts

La faza cu motocicleta..nu ma pricep sa iti dau o explicatie...

Insa la faza cu motorul schimbat este o intreaga procedura si foarte costisitoare

Omologarea unui motor acelasi model costa undeva la 1000 lei.

Insa ca sa-l omologhezi trebuie sa prezinti, pe langa documentul de provenienta al motorului, si O FACTURA DE LA SERVICE`ul AUTORIZAT DE RAR pentru schimburi de motoare.

Asadar daca cunosti la un service autorizat de RAR sa schimbe motoare, trebuie sa vorbesti cu ei sa iti faca o factura pentru schimbare motor. Negocierea acestei facturi o poti face spunandu-le ca "domne, eu am nevoie doar de factura, nu va pun niciun mecanic la munca...merit o reducere ;) si o atentie pentru dumneavoastra"

 

SAU!!!!! O VARIANTA MAI SIMPLA

 

Cei de la RAR pot trece in noul talon ca seria si/sau numarul este indescifrabil(a) ... dar trebuie sa "atentionezi" pe cineva de la RAR d-acolo

Share this post


Link to post

Salut.

Azi o sa sun la RAR, probabil ma programeaza pentru Luni.

Ce acte imi trebuie la mine ?

Am hartia care atesta ca masina respectiva se poate instraina (parca fisa de inmatriculare se numeste?), am fiscalul, am cartea, talonul, actul de v-c.

Prin urmare am dat folia jos de pe fata, a ramas doar pe spate. E neautorizata.

Colegii Pitesteni, imi spuneti si mie unde este RAR-ul ?

Multumesc.

 

PS: Si inca o intrebare. Cand ma duc la Politie cu dosarul, iau masina, si ma trimit ei acasa cu nr rosii ? Sau ma duc fara masina, cu nr in buzunar ?

 

Programare poti sa faci si aici: http://pro.rarom.ro/...ri.asp?judet=AG

 

Actele sunt cele pe care ti le-a spus @Mircea

 

Nu stiu daca este nevoie sa dai folia jos. Iti vor face doar poze la seriile de sasiu, de motor si la masina. Cu folia o sa fie problema numai la ITP sau daca vei fi oprit in trafic si se vor lega de ea.

 

RAR-ul este pe dreapta, pana in Metro, cand te duci spre Bucuresti.

 

Masina o lasi acasa si te duci numai cu numerele ca sa le predai. Din cate imi aduc aminte dureaza vreo 2 zile pana iti ies numerele noi si, odata cu ele, vei primi o dovada de circulatie pe o perioada de 15 zile. Talonul iti va sosi acasa prin Posta Romana. Numere rosii nu se dau decat la masinile care se inmatriculeaza pentru prima data la noi in tara.

Edited by Alex.T

Share this post


Link to post

Multumesc foarte mult pentru recomandari si sfaturi.

Mi-am facut programare la RAR, luni la ora 10 sunt acolo.

Am pregatite cartea, talonul, buletinul, nr de programare.

ITP am pana in luna a 10-a. E obligatoriu sa-mi fac tot maine, intrucat se schimba proprietarul masinii, implicit si talonul unde e trecut ITP-ul ?

Sau pot sa mai astept pana in luna a 10-a ?

Mersi de locatie, habar nu aveam unde e RAR-ul :)

 

Inca o chestie. Fostul proprietar vrea sa pastreze numerele. Am inteles ca trebuie sa plateasca o taxa de rezervare de vreo 60 ron.

Cand ma duc la politie, trebuie sa mentionez asta ? Trebuie sa se prezinte si el o data cu mine, pentru a plati taxa ? Sau cum se face ?

 

Respectul meu.

Share this post


Link to post

ITP-ul ramane valabil, doar RCA-ul va trebui sa-l faci pe numele tau inainte de inmatriculare.

Fostul proprietar trebuie sa plateasca taxa de rezervare si sa-ti dea tie o copie dupa chitanta, pe care sa o prezinti la ghiseu.

Share this post


Link to post

Asigurare mi-am facut.

Cand am intrebat dealerul la care mi-am facut, a zis ca pot sa merg cu masina, cu noua asigurare, d.p.d.v. al politiei, insa daca fac accident e posibil sa nu se ia in considerare asigurarea, deoarece ea este pe numele meu, iar numele meu nu se afla in Talon (inca). Cica ar fi un tertip al companiei de asigurari sa scape de plata. Ca urmare, n-am mai umblat cu masina in weekendul asta, voi face un singur drum cu ea, drum necesar, si anume drumul pana la RAR, pentru identificare.

 

A, deci vanzatorul trebuie intai sa plateasca taxa, si apoi sa-mi dea mie chitanta ? Inteleg.

Si el unde trebuie sa plateasca ? La Primarie, sau la Politie in orasul lui (Mioveni) ? Sau la Politie in Pitesti ?

 

Am inteles ca la Politie imi trebuie si dovada ITP-ului.

In afara de faptul ca scrie pe talon pana cand e valabil, altceva nu am. E okey ?

Si inca o chestie. Luni dimineata la ora 10 am programare la RAR. Masina trebuie luata in evidenta la Primarie INAINTE de RAR ?

Daca da, cat dureaza chestia asta ? Se face pe loc, sau dureaza mai mult, caz in care trebuie sa-mi aman programarea la RAR ?

 

Multumesc.

Edited by Kin

Share this post


Link to post

Copie a chitantei

La inmatriculari de Arges

Aia e dovada

Nu

 

Rca-ul vechiului proprietar nu-l ai? Daca da, afla ca e valabil, la fel cum e si cel pe numele tau, atat timp cat de legal incheiat si exista seria masinii inscrisa in el si un contract de vanzare-cumparare.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Si fostul proprietar al masinii mele a vrut sa pastreze numerele.

Dupa ce le-am predat la Politie l-am sunat si s-a dus sa si le rezerve.

Identificarea la RAR se poate face si inainte de a cumpara masina. Este ca o masura de protectie pentru a fi sigur ca masina nu are probleme cu seriile de sasiu si motor.

 

 

Share this post


Link to post

Multumesc frumos de raspunsuri, m-ati lamurit.

Prin urmare, daca vanzatorul ajunge la mine cu copie dupa chitanta inainte de a merge eu cu numerele, bine.

Daca nu, il anunt cand am dus numele, si se poate duce sa le rezerve.

 

Asigurarea nu mi-a dat-o.

Mi-a dat doar copie dupa ea, dar am inteles ca nu mai e valabila din clipa in care el depune o cerere sa-si ia banii inapoi pe zilele care-au mai ramas.

Oricum, pentru siguranta, eu mi-am facut deja alta.

 

Maine dimineata merg la RAR, apoi la Primarie, si apoi va pun la curent.

La RAR mi-a zis (telefonic) sa am : Nr programare (am), Cartea (am), Certificatul (am), Buletinul (am).

La Primarie am inteles ca trebuie sa am : Fisa inmatriculare (am), Contract V-C (am), Buletin (am), Chitanta BRD-CEC (nu am inca).

Altceva mi-ar mai trebui, pentru fazele astea doua de maine ?

 

Multumesc foarte frumos pentru asistenta pas-cu-pas, raman dator de Becks :)

Share this post


Link to post

Nu mai stiu exact ce-ti trebuie la Primarie.

Mai bine iti faci un dosar cu toate actele si copii dupa ele si il iei la tine ca sa nu ai surpriza ca iti lipseste ceva.

Cand ajungi la RAR sa te duci direct la bariera chiar daca sunt masini care stau la rand. Tu nu ai treaba cu ele. La bariera este un chiosc cu un om de la "Paza" care te va indruma unde sa mergi si ce trebuie sa faci.

Share this post


Link to post

Azi am fost la RAR.

Am scapat repede, si fara nici o chestie.

Nu s-au luat de folie.

M-a costat 100 ron identificarea.

Toate bune. Maine dimineata ma duc la primarie sa-o bag la impozit. Apoi platesc taxa aia de la BCR-CEC (dupa sau inainte de primarie ?).

Si apoi merg cu dosarul la aranjat. Daca totul e okey, si daca mai e timp, plec la Politie.

Daca nu, las pe poimaine.

Andreiorga, si restul colegilor din Pitesti, aveti idee la ce ora trebuie sa fiu la Politie, cel tarziu ?

 

Multumesc frumos baieti pentru ajutor si pentru sfaturi.

Respectul meu.

Share this post


Link to post

Multumesc foarte frumos pentru program.

 

Azi am fost la Primarie, am bagat masina la impozit pe numele meu.

Am platit impozitul (19 ron), taxa de inmatriculare (52 ron), si taxa talon la BCR (37 ron).

 

Cred ca-s pregatit pentru mers cu dosarul la Politie. Maine am multa treaba cu masina, dar Joi sunt acolo.

 

Iata ce acte am la ora actuala, stranse toate intr-un dosar:

- Carte de identitate a vehiculului (original si copie)

- Certificat de autenticitate RAR (original si copie), cu factura si chitanta pentru taxa identificare, 96 ron

- Contract de vanzare cumparare (original si copie), 2 din cele 3 exemplare

- Carte de identitate (original si copie)

- Certificat de inmatriculare (original si copie), cu mentiunea "instrainat catre ..." completata

- Certificat fiscal al vanzatorului (original si copie), ce atesta ca are taxele platite

- Fisa de inmatriculare (original si copie), avand campurile A, B, D, E, F completate. Atesta ca masina se poate instraina (de la primaria vanzatorului), si ca a fost luat in evidenta (de la primaria cumparatorului)

- Asigurare de raspundere civila auto (original si copie), pe un an

- Chitanta pentru taxa de inmatriculare 52 ron, de la primarie;(original si copie)

- Chitanta pentru taxa de talon 37 ron, de la BCR (original si copie)

*In plus, mai am o copie dupa asigurarea fostului proprietar, rovigneta care nu stiu daca mai este valabila odata cu schimbarea proprietarului, si dovada ca ITP-ul e valabil pana-n luna a 10-a, inscrisa pe spatele talonului.

 

Ce ziceti, sunt in regula ? Imi mai trebuie ceva ?

 

Am descarcat si o "Cerere de inmatriculare", de pe net, care suna ceva de genul "subsemnatul x, cu domiciliul x, etc, solicit inmatricularea vehiculului marca x, seria x, culoarea x, anul x, si declar pe propria raspundere ca l-am dobandit prin vanzare cumparare de la cnp x".

S-o printez si s-o completez ?

 

Respectul meu, si va multumesc mult pentru tot ajutorul.

Edited by Kin

Share this post


Link to post

Presupun ca tu chiar iti faceai lectiile cand erai la scoala. :)

Share this post


Link to post

Nu chiar, eram mare pramatie. Dar cu timpul m-am schimbat. Deci, am okeyul ? 40000000.gif

 

 

Share this post


Link to post

Cererea de inmatriculare stiu ca se facea deobicei la birourile de intocmit acte auto. Oricum bine ar fi sa o ai...poate reusesti sa te primeasca cu ea...daca nu dai o fuga sa`ti faca femeile alea o cerere calumea scrisa la masina

Share this post


Link to post

Salutare colegi.

Gata inscrisul.

Am fost cu dosarul la un birou auto, mi l-a aranjat frumos, mi-a facut si-o cerere de inmatriculare, mi-a scris si datele pe cartea masinii, si m-a trimis la Politie.

A insistat sa ma duc pana-n 12, ca sa-mi iau numerele in aceeasi zi.

La 11 am depus dosarul, l-as fi depus mai devreme dar am asteptat fostul proprietar sa vin din Mioveni sa-si plateasca numerele si sa le ia.

La 14 m-a chemat sa iau numerele. Eu m-am dus la 13, erau gata. S-au miscat foarte repede. Daca stiam, ma duceam direct cu masina si-l lasam in parcare 2 ore pana luam numerele. Dar de teama sa nu ramana masina acolo peste noapte in cazul in care-mi dadeau numerele a doua zi, n-am fost cu ea.

 

In rest, ce sa va mai zic, de-acum se mai afla un Matizel pe drumuri. AG-11-KIN.

Va multumesc foarte mult pentru ajutor, pentru sfaturi, pentru tot.

Raman dator de Becks, si ne vedem pe la intalneli 10000000.gif

Edited by Kin

Share this post


Link to post

Pai sa fie intr-un ceas bun si sa te poarte sanatos!

Share this post


Link to post

Doamne-ajuta.

Acum voi face niste mici retusuri. Schimb placutele, uleiul, filtrele, vopsesc jantele, si am 2 cm de rugina la usa soferului, jos de tot. Apoi vreau s-o verific pe la roti, planetare, bucsi, ca nu prea-mi place cum troncane pe drum denivelat.

Inca o data va multumesc pentru sfaturi, si ne mai "citim" pe aici pe forum, am multe de invatat.

Respectul meu.

Edited by Kin

Share this post


Link to post

Neata,

 

Se da urmatoarea situatie: masina cumparata de noua de bunic; donata copilului; copilul nu o trece pe numele lui ci o lasa pe numele bunicului; acum copilul o vinde. Masina trebuie trecuta pe numele copilului si apoi pe al meu sau, pe baza acestei donatii, pe numele meu?

 

Merci!

Share this post


Link to post

Bunicul mai traieste?

Share this post


Link to post

Pentru a trece o masina care este pe numele mamei mele pe numele meu se procedeaza la fel ca in cazul unei achizitii de la altcineva?

Share this post


Link to post

Da. Mai putin identificarea la RAR. Din cate stiu, in cazul membrilor aceleasi familii nu mai este necesara.

Share this post


Link to post

TOT! inclusiv rar. Stiu de la o vanzare cumparare de auto intre frati.

Share this post


Link to post

Buna ziua, dragi colegi!

Am ajuns sa scriu si eu pe acest topic, intrucat nu stiu cum sa procedez in situatia descrisa mai jos:

Am gasit o ocazie de a cumpara o masina recuperata de catre o firma de leasing din Bucuresti. Pentru a beneficia de un pret special, aceasta masina poate fi vanduta de catre firma de leasing doar unui angajat de-al ei. Problema apare la intocmirea actelor intre atatea parti. Din cate am inteles, firma o vinde angajatului sau printr-o factura. Banuiesc ca tot firma trebuie sa-i dea cumparatorului fisa de inmatriculare si certificatul fiscal al masinii, pentru a putea fi inmatriculata. Acum, daca el imi vinde mie masina, ce acte trebuie facute intre mine si el (el nu vrea s-o inmatriculeze pe numele lui - normal, de altfel, ci sa fac eu demersurile astea, aici, in Pitesti). A mai trecut cineva prin vreo experienta similara? Ma puteti ajuta?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...