Jump to content
Sign in to follow this  
mongoose

Etape Inmatriculare Masina Second Hand

Recommended Posts

Daca nu ma insel, am citit undeva ca perioada ve val. ar fi acum de 90 de zile.

 

Vom vedea :-?

Edited by bella

Share this post


Link to post

Citesc acum pt prima oara topic-ul pt ca in curand am de gand sa vand masina si sa-mi aduc una din Germania. Chestia asta cu identificatu' la RAR de cand a mai aparut? Eu cand am luat Tico-ul in 2001 nu era nimic de genul asta obligatoriu :-W

Edited by ticodriver

Share this post


Link to post

de minim un an. anul trecut in mai si-a luat prietenul meu masina si era sigur. daca vinzi masina unui prieten si vrei sa-l ajuti sa nu mai treaca prin faza cu nr provizorii te sfatuiesc sa mergi la rar inainte sa o radiezi. ;)

Share this post


Link to post

Salutare,

 

Avand in vedere ca nu am reusit inca sa gasesc un raspuns am pentru voi urmatoarea intrebare:

 

Am cumparat masina dar actele le voi face peste cateva saptamani.

 

Daca intre timp eu merg sa instalez GPL pe masina voi avea(eu sau actualul proprietar) mai mult de alergat sau mai multe batai de cap in momentul in care merg la RAR/Politie?

 

Va multumesc. :) >-

Share this post


Link to post
Citesc acum pt prima oara topic-ul pt ca in curand am de gand sa vand masina si sa-mi aduc una din Germania. Chestia asta cu identificatu' la RAR de cand a mai aparut? Eu cand am luat Tico-ul in 2001 nu era nimic de genul asta obligatoriu :-W

 

Ca sa fiu cat se poate de precis eu am cumparat masina SH acum 3 ani si era chestia asta cu identificarea la RAR, deci chestia cu identificat-ul la RAR a aparut cel putin din 2003daca nu un pic mai devreme

Share this post


Link to post

Situatia mea nu am mai intalnit-o pe aici ... Deci ... Eu sunt cumparatorul maisnii. Cel de la care am luat-o vrea numerele pentru noua masina. Am facut act de vanzare-cumparare. Trebuie sa o radiem. Ideea e ca vreau ca masina sa fie de B si eu nu am buletinul de Bucuresti inca. Sapt viitoare o sa cumparam apartament(nu o sa fiu eu la proprietar) si eu o sa fiu luat in spatiu(presupunn ca schimb si buletinul pe Bucuresti). Problema e ca nu stiu cum o sa facem ca nu stiu cat dureaza sa imi iasa buletinul si nu stiu daca pot tine masina asa pana rezolv cu buletinul sau nu. Adica daca fac actele cu buletinul asta si dupa aia cand o inmatriculez vin cu buletin de Bucuresti.

Share this post


Link to post

Apropo de pastrat numerele. Ma intereseaza si pe mine cum procedez sa pastrez numerele, dupa ce vand Ticozauru'

Share this post


Link to post

@Mad MAX: buletinul la mine (in 2003) a durat o luna.

Daca fostul proprietar vrea neaparat numerele inapoi, exista varianta sa-ti iei numere provizorii ca sa astepti sa-ti iasa buletinul de bucuresti.

 

@ticodriver: la radiere platesti 100.000 taxa de pastrat numere si gata. nici nu trebuie sa le ai la tine.

Share this post


Link to post

@ Mad Max, eu am luat in spatiu si doar i-a pus viza de resedinta, nu i-a schimbat buletinul. Si viza de resedinta si buletinul se emit maxim intr-o saptamana (eu l-am schimbat luna trecuta). Iti mai raman 3 saptamani sa o inmatriculezi pe numele tau. La RAR (pentru identificare) iti recomand sa te programezi din timp ca altfel iti expira numerele provizorii.

Share this post


Link to post

De azi am numere rosii. O sa imi fac programare la RAR sapt viitoare ... Intrebarea mea este daca pot cu viza aia de resedinta sa imi inmatriculez masina pe Bucuresti? :-?

Share this post


Link to post

Eu iti propun ca la Politie sa ceri schimbarea buletinului (le subliniezi ca nu vrei resedinta). Pe urma nu mai ai probleme cu inmatricularea pe Bucuresti.

Bafta!

Share this post


Link to post

am si eu o problema./.cand am radiat masina politistul a luat toate certificatele de radiere (cele 3 exemplare) probabil din graba. eu am fost cu cartea de identitate a masinii (origianul) cu stampila de radiere si ce au mai scris aia acolo la taxe si impozite ca sa fie scoasa de la impozit. si aia mi-au zis ca fara certificat nu se poate! ce fac? ooricum mi se pare o stupizenie din moment ce eu vin cu cartea masinii cu stampila de radiere pusa!

 

Si tu Brutus? Ce aveti cu tasta Shift??? :scarpin:

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

@mad max: depinde de ce viza iti pui. mutatie = buna, flotant = ba.

@vlad: asta e sistemul birocratic. nu cred ca poti rezolva decat daca faci rost de la politie de o hartie care sa certifice ca ai radiat masina.

Share this post


Link to post

Stupid question: ce e aia fisa de inmatriculare, ca nu gasesc :wallbanger:

Share this post


Link to post

Aia ti-o fac aia la chioscurile cu acte. Se face la fiecare vanzare-cumparare. Parca pe ea bifeaza si cei de la administratia financiara...

fisa_inmatriculare.pdf

Share this post


Link to post

Pe aia veche nu cred ca o mai gasesc :wallbanger: Deci mi se face alta cand vand masina?

Share this post


Link to post

Da.

Share this post


Link to post

Salut,

Sunt nou (aproape) posesor de Tico si mai am cateva acte de facut.

La circa financiara, ce acte imi trebuie ca sa fac trecerea masinii pe numele meu? Copii dupa...

Cat dureaza (in zile) de la depunerea actelor si pana la obtinerea certificatului de inmatriculare?

Multumesc,

Octavian

Share this post


Link to post

1. Cerere tip inscriere Auto. Aceasta cerere se gaseste la ghiseul circumscriptiei financiare.

2. Act de dobandire (original +copie xerox).

a. Contract de vanzare-cumparare

b. Factura fiscala.

c. Certificat de mostenitor.

d. Act de donatie,ect.

3. Carte de identitate (original +copie xerox).

4. Fisa de inmatriculare- dactilografiata.

5. B.I. / C.I. (original +copie xerox).

6. Timbru fiscal (pentru fiecare pagina xerox 4000lei).

 

Certificatul de inmatriculare il dau dupa o saptamana parca. Sau acuma iei numere rosii...

 

 

PS: atucni poti da si ceva bani din impozitul pe masina. :) ) incep cheltuielile.

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Daca pastrez numerele mele, cat o dura inmatricularea cu totu'? :-W

Share this post


Link to post

Pai cam 1 saptamana daca nu mai vrei inmatriculare provizorie cu numere rosii. Cam asa zic aia: vino peste 7 zile sa-ti iei certificatul si numerele (in cazul tau nu si numerele). Cred... :scarpin:

Share this post


Link to post

Ultima inmatriculare pe care am facut-o, in februarie a.c., a durat 48 de ore. Numere la rand, bineinteles.

Share this post


Link to post

no way. printr-o singura prezenta la ghiseu am radiat o masina si am depus actele pentru alta cu aceleasi numere! in 48 de ore m-au chemat. va zic ca alaltaieri am facut smekeria. daca vrei numere preferentiale le platesti inainte si tot in 48 de ore se rezolva. jos palaria pentru cei de la udriste. foarte rapizi!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...