Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

ce e asa fun acolo? se pot edita alea din: Editare alias, selectezi, introduci noul alias.

sau era vorba de permis international dubai?

post-163-1220268767_thumb.jpg

Edited by john

Share this post


Link to post

Nu, de aliasul contului... nu stiu de ce nu apare. "Mumu" este o abreviere des folosita pe RLUG :)

Share this post


Link to post
Ai grija la ce marca iti iei, sa primesti suport si drivere pentru Windows XP. Majoritatea vand acum doar pentru Vista, din cate stiu mai gasesti drivere de XP la modele noi doar la marcile IBM & Lenovo, Dell, Fujitsu Siemens... si cam atat.

La HP eu le-am dat telefon si mi-au trimis cd cu XP licentiat si cd cu drivere pt laptoapa mea. Nu m-au intrebat decat sa le zic seria aparatului, ca sa vada ca nu mananc gogosi.

Share this post


Link to post

Am mai multe conturi de yahoo... dar practic nu folosesc decat unul. Totusi n-as vrea sa le pierd nici pe alelalte. Am cautat pe google sa vad cat poate sa stea nefolosita o casuta de email la yahoo fara sa pierd mesajele din ea... si cred ca 4 luni e raspunsul corect (desi am gasit si alte variante).

 

Intrebarea mea e urmatoarea: e vorba de 4 luni fara sa ma loghez sau 4 luni fara sa primesc vreun email?

Share this post


Link to post

Fara sa te loghezi pe unul din serviciile Yahoo. Iti dai seama ca sunt multi oameni care nu primesc nici un mail, dar intra zilnic totusi, si nu le poti sterge contul pe tema asta.

Share this post


Link to post

In ce conditii un ISP are dreptul sa imi opreasca un port din oficiu (25) pentru spam atat timp cat de la ip-ul meu fix nu s-a desfasurat o astfel de activitate? De fapt ei au blocat portul 25 intregii retele.

 

PS: Este vorba despre Gemenii.

Share this post


Link to post

Sunt multi idioti care fac asta. Sunt care lasa liber numai 80-ul. Zi-le ca renunti la ei.

Share this post


Link to post

Succes la explicat cum e treaba cu porturile la OPC :) foloseste SMTP cu autentificare de la Gmail si gata.

Share this post


Link to post

Nu e acceptabil. Nu folosesc smtp de dragul de a fi smtp.

Share this post


Link to post

Adica ? explica-te, fiinta !

Share this post


Link to post

Adica eu vreau sa imi accesez acasa mailul de la munca in acelasi mod in care il fac peste tot si cu aceleasi portabile. Nu vreau sa setez ceva anume pentru lucrul acasa.

Share this post


Link to post

Si RDS blocheaza 25, dar iti ofera, ca alternativa, serverul lor. Plus ca marea partea a providerilor de mail ofera si porturi alternative pentru acesti 'nefericiti' :)

 

Iar a 3a rezolvare e un Romtelepom ca, tu'i RDSu mamii lui, muream acu'.

 

 

Dar si cu 'vreau' si cu 'nu fac' e mai greu.

Edited by Immortal

Share this post


Link to post

Asa am patit si eu. Au taiat 25 fara nicio notificare... m-am trezit ca nu mai functioneaza pur si simplu.

Am trecut pe 26 si e ok.

Ah, e vorba de super-profesionistii de la erdesh.

Share this post


Link to post
Pai cam toate sunt o apa si un pamant acum, la nivelul asta; adica, media pietei este undeva la 1 GB RAM, 80-120 GB HDD, procesor dual-core la 1,5-2,0 GHz, DVD writer, bluetooth, wi-fi, ethernet, sunet, slot extensie; optional modem, firewire, card reader, webcam. In configuratia asta iti ajunge pentru 90% din ce vrei sa faci cu el, mai putin jocuri de ultima generatie.

 

Configuratia ta e cu mult sub media "pietei".... Poate il foloseste in programare si atunci nici 3 gb ddram 2 +dual core 2ghz nu'i mai ajung ...

Share this post


Link to post

Da' ce programezi mamicule de ai nevoie de 3 GB RAM :o Am la clienti servere LTSP pe care stau cocotati in mod curent 10-12 clienti si nu au mai mult de 3 GB memorie ... am chiar o vechitura, fost server de DB, reprofilat pe LTSP ca era pacat de el ... 2x PIII/512KB/1,3 GHz, 3 GB SDRAM, 4x7,2 GB SCSI II Cheetah 15k rpm + 20 GB IDE (pentru sistem) ... care duce in spate 12 statii in contabilitate+facturare ... si-l freaca tanticile de-i sar capacele ... dar rar ajung sa foloseasca cache-ul.

 

Io, cand sunt prin alte coclauri si-mi fac de lucru ... "programez" pe o antichitate de laptop ... Compaq Armada 1700 ... PII 233, 64 MB SDRAM, 4,3 GB 4200 rpm, un ATI nustiudecare 4 MB video, CD-ROM, 1024x768 cu Zen Walk (xfce pe partea grafica) pe el.

 

In megii aia imi intra si postgres-ul, si editorul (112 KB ... scris de mine in colaborare cu un amic) si toate sculele de care am nevoie in mod normal ... o interfata "friendly" la postgres (vreo 1500 KB ... scrisa de acelasi amic), un "desenator" de ecrane ... si cam atat :D

Daca arde pot deschide si un firefox, un OpenOffice ... da' pe rand ... ca daca le deschid impreuna mor langa el =))

 

Nici pe calculatorul de acasa nu am decat dual core 3 GHz (face 3 ani in decembrie), 1 GB DDR2, 2x160 GB SATA 2, video i945 on-board, 32 MB share cu Kubuntu ... mentinut la zi ... si nici cand mai testez ceva pe XP-ul instalat pe vmplayer ... nu simt decat f. rar nevoia de inca putin RAM ...

Share this post


Link to post

Vreau o solutie (legala sau nelegala - ca nu sunt Basescu):

 

As dori sa schimb hardiskul la laptop si sa imi copiez partitia de pe harddiskul vechi pe cel nou. Intr-un desktop folosesc partition magic sau similar si copiez intreaga partitie pe alt disk dupa care o maresc cat de mult se poate. Am mai facut si nu au fost probleme. La laptop cum fac?

Share this post


Link to post

Norton Ghost sau ceva de genul am vazut cum "tragea" omul partitia cu windows de pe un hard pe altul. Configuratia la pc-uri era identica.

Share this post


Link to post

Il pui pe al 2-lea in carcasa externa pe care o legi prin USB. ;)

Share this post


Link to post

Pai trebuie sa bootez ca sa pot copia partiile, mai ales pe cel cu care voi vrea sa raman. Se poate cu un hardisk extern?

 

De fapt revenind: sa iau si o carcasa pe USB? Aia cat costa? Imi trebuie doar o data.

Share this post


Link to post

Pai bootezi clasic, de pe laptop...partitiile le vezi oricum la cel extern...dupa ce se incarca OS-ul.

Daca nu-ti trebuie decat odata, nu are sens sa dai banii pe o cutie externa.

 

Cati gigei ai de mutat?

Share this post


Link to post

Exista si niste adaptoare cu care il conectezi la un desktop, si iti copiezi tot pe DVD sau Stik... Dar parerea mea e sa iti cumperi un rack extern pe USB, si il folosesti ca pe un stick dupa cand ai nevoie :)

 

Nu ai specificat de tip de hdd este... ATA sau SATA ?

 

Pentru ATA

http://www.torent.ro/articol/197/23759/mca...00728_mcab.html

 

Pentru SATA

http://www.torent.ro/articol/197/26442/mca...30499_mcab.html

 

 

Cel pentru SATA e mai scump dar gasesti si mai ieftin...daca cauti atent.

Edited by TBird

Share this post


Link to post

80 de giga am de mutat dar nu fisiere distincte ci imaginea partitiei. Partition magic nu poate copia partitia cu sistemul de operare decat inainte sa booteze windows deci nu cred ca ar vedea un disc pe usb.

 

Va trebui sa incerc varianta lui TBird. Harddiskul e ATA.

Share this post


Link to post

Montezi HDD de pe notebook pe PC folosind un adaptor: http://www.digitalworld.ro/produs.php?idprod=4760

 

Instalezi EasyRecovery pe PC si ii faci imaginea HDD-ului de notebook.

Odata instalat, programelul asta iti va fi de folos si in alte situatii. La fel, si adaptorul isi va mai gasi utilitatea, oricum nu e scump.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...