Jump to content
Sign in to follow this  
danutza

Idee De Afacere

Recommended Posts

De ceva vreme incerc sa vand o masina, asa mi-a veni o idee si vreau sa va dati cu parerea sa vad daca are sanse de reusita.

Am vrut sa merg cu masina in targul auto din Cluj si am observat ca maxim 2% din vanzatori sunt si propietari in rest doar samsari.

Ideea e sa caut un teren la maxim 10-15 KM de Cluj si sa deschid un targ auto cu vanzare si expunere a masinilor o zi pe saptamana sambata sau duminica mai probabi duminica sa nu ma suprapun cu targul deja existent care e sambata, in care accesul masinilor pentru vanzare se poate face doar de catre propietar sau sot-sotie propietar.

Pe scurt un targ auto interzis samsarilor :mrgreen: . Taxele ma gandesc sa fie cam aceleasi adica 15-20 de lei daca vinzi o masina si 2-3 lei daca intri sa cauti una.

Dati-va si voi cu parerea are sanse de reusita? Vor veni oameni obisnuiti, care vand o masina la 2, 3-10 ani sa-si vanda masina intr-un astfel de targ? Dar cei care-si cauta o masina vor vizita un astfel de targ?

Eventual si idei de imbunatatire a acestui tip de targ.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

De regula proprietarul prefera sa o vanda de acasa. Cel putin asa am observat eu; poate gresesc. Merita business-ul in conditiile in care ai deja terenul cumparat, cu toate ca la 10-15 km distanta fata de oras, pentru multi poate fi "cam departe". Daca nu ai terenul, personal consider, ca nu se merita investitia; mai mult decat atat: aidoma proverbului "mai mare daraua decat ocaua". Terenul trebuie betonat/asfaltat cu costuri aferente si nu stiu in cat timp ai putea sa iti amortizezi investitia. Cat despre samsari, o sa fii nevoita sa ii accepti; vor sabota acest gen de afacere chiar din "fasa", adica la poarta, iar potentialii vizitatori se vor opri chiar la ei. Trebuie sa o spun: (sa imi fie cu iertare) caracterul acestui gen de personaje este sub limita demnitatii; sunt genul de paraziti, care prefera "business-ul" de orice fel contra muncii cinstite. Nu au o ocupatie stabila, pentru ca nu le place munca. Si culmea este ca naivul cumparator roman, tot le faciliteaza "afacerile". Nu mai continui, pentru ca devin oftopic.

L.E. Personal, nu as incerca. Dar iti dau un alt pont: hotel de anvelope.

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

...Cat despre samsari, o sa fii nevoita sa ii accepti; ...

Eh , o sa-ti spuna EL (danutza) daca vii cu mielu' sau nu... :P

Share this post


Link to post

Pai targul actual e la 15 KM de Cluj.Nu e betonat nu e asfaltat e doar pusa niste piatra pe jos si imprejmuit.Cu vanzarea nu stiu ce sa zic eu unul nu ma duc in targ sa o vand fix din cauza samsarilor si fix din cauza lor nu merg sa-mi iau masina de acolo. Eu unul as merge intr-un targ de genul asta si sa vand si sa cumpar. Cu vandutul pe la poarta nu prea ai cum sa-i opresti doar sa gasesti un teren mai mare in jurul caruia sa nu fie loc de parcare si sa fac si loc de parcare pentru vizitatori care sa fie gratuit sau inclus in aia 2-3 lei de intrare si atunci poti controla sa nu se faca vanzari in acea zona dar e greu de gasit un astfel de teren.

LE: multam Zeneseu, deci sa fie clar Danutza e masina, eu sunt un el.Cei mai vechi deja stiu ca Danutza e Danutzu :mrgreen:

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Pai de unde sa stiu ca "danutza" este masina? Tu stii cine este "bolnavicioasa"? :) )

Share this post


Link to post

Da. E masina ta. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Da. E masina ta. :mrgreen:

 

Da, corect.

Share this post


Link to post

E riscant! Propietarul o vinde de acasa pe net ziar ,etc. Mai rar prin targ.Mai mult propietarii din zona rurala sa vina sa-si vanda masina la targ .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...