Jump to content
Sign in to follow this  
danutza

Curatare Lac De Pe Stopuri

Recommended Posts

Am luat un Peugeot 307 break. Prima modificare pe care vreau sa o fac e sa-i cutrat lampile pe spate ca nu se prea vede cand semnalizez. Cred ca sunt lacuite cu ceva fumuriu, nu prea inchis, nu se observa decat cand se aprind becurile ca e fumuriu.

Daca are cineva idee cum se poate curata prostia aia de pe ele sa ne spuna si noua.

Share this post


Link to post

Prima idee care imi vine in minte: benzina/diluant/etc.. dar se vor matui lampile.. / :) :-S

Share this post


Link to post

Smirghel 1500, 2000 si eventual la final un polish.

Share this post


Link to post

Multumesc de sfaturi. O sa le incerc in ordinea in care le-am primit. Benzina, diluant si daca se matuiesc polish. In cel mai rau caz caut altele in dezmembrari.

Share this post


Link to post

Din experienta: Cureti cu diluant Nitro. Lampile se vor matui. Iei cel mai fin smirghel si le smirgheluiesti foarte bine sub apa. Le usuci foarte bine si le stergi cu alcool izopropilic. Aplici 2-3 straturi de lac incolor.

Share this post


Link to post

:osanale: Maine dimineata ma duc la politie sa o transcriu si cand ma intorc demontez stopurile si ma apuc de diluat si de slefuit. Cine dracu a inventat tampenia asta cu stopurile negre? Nu-i doresc decat sa circule toata viata in spate la o masina cu stopurile vopsite.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Pai le-au inventat unii care le-au facut sa arate negre, dar sa lumineze cum trebuie, insa "tunnerii" din spatele blocului ai zis ca e mai misto sa le dea cu vopsea...

Share this post


Link to post

Poti sa executi lucrarea si pe masina nu este neaparat nevoie sa le demontezi, izolezi cu banda de mascare in jurul triplei si lucrezi cu atentie.

P.S. Cum a zis Mircea, la smirghel sa folosesti apa, il pui inainte intr-un vas cu apa sa se inmoaie iar in timp ce lucrezi uzi din abundenta,eu am uitat sa precizez :)

Share this post


Link to post

In general stopurile se demonteaza usor, e pacat sa te chinui cu ele pe masina.

Iar daca e vorba si de lac, demontatul e de 10 ori mai facil decat de pus folie pe toata masina, sa nu ajunga si prin alte parti lacul.

 

Benzina nu cred ca o sa ajute, pe diluant + smirgel ud de 2000 + lac merg si eu. Eventual polish dupa lac, daca este nevoie, dar nu inainte.

Share this post


Link to post

Partea placuta e ca am masina unicat. Sunt multi cu stopuri negre, dar cu faruri fumuri cred ca sunt putini :mrgreen: .Doar ca farurile vad bine chiar daca-s afumate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...