Jump to content
Sign in to follow this  
body

Vecini Tembeli

Recommended Posts

Pe Dvs. va cam asteptam :) Stiu ca lucrati "in domeniu". Puteti sa ma mai ajutati cu cateva detalii? Multumesc!

Share this post


Link to post

Eu cand stateam la bloc, dadeam muzica mai tare decat cea a vecinului de sus(pe care il apuca doru de manele cand mi-era lumea mai draga) si se potolea :D Nu faceam asta si noaptea din cauza de lene si de respect pentru restu :mrgreen:

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

Du-l intr-o excursie in Rwanda :D ,cazare hotel hutu cu recomandare din partea tribului Tutsi :banana: !

Share this post


Link to post

@Banzay: eu am avut problema asta cu ani in urma, cu vecinii ... de peste drum. Eu la etajul 1 ... ei la fel, apartamente FIX fata in fata, la o distanta de vreo 10m (o strada de 2 benzi + 2 trotuare, lipite de blocuri).

 

Dupa cateva saptamani de ascultat Azur si alte rahaturi de genul ala (nu aparusera inca manelele) m-am suparat. Le-am spus intr-o seara ... i-a durut in coor. Am un amic care pune muzica la nunti. Am adus echipamentele in casa, am deschis geamurile si i-am dat drumu': Malmsteen (incalzirea), Sepultura, Megadeth (distractia), Metallica (una mai "calma" la final). Dupa cca o ora AU IESIT DIN CASA ... pentru ca nu mai puteau sa-si asculte muzica lor ... se auzea a mea =)) Dupa 2 ore au urcat la mine si au spus ca nu vor mai pune Azur atat de tare ... numai sa-l inchid =)) Si crede-ma ... cat am mai stat acolo, vreo 2 ani, nu am mai auzit muzica de la ei ... in afara bairamurilor de sambata seara ... da' aici nu le ziceam nimic.

 

PS In prealabil vorbisem cu restul vecinilor, marea lor majoritate la fel de "incantati" de ceea ce trebuiau sa asculte. Cei mai multi au plecat de acasa la primele "acorduri" > :)

Share this post


Link to post

Mai sincer nu prea cred ca merge chiar asa, acum mi-am adus aminte ca l-au cam luat la ture si niste vecini, primise chiar si un cotor de mar in cap si degeaba. Auzisem de pe la vecini ca l-ar fi dus politia si pe la palazu la nebuni, si tot nu s-a potolit...

Share this post


Link to post

Ce naibii mai Laur...sa nu il stiu eu pe gabii? =)) Are asta un talent de a povesti...mi-am facut de lucru acum sa recitesc astea =))

Share this post


Link to post

Buna ziua everyone, umblu deja de multa vreme pe aceste forumuri, dar inca nu am avut nevoie sa postez nimic.

As vrea totusi sa va povestesc despre unii dintre vecinii mei dragi.

 

 

 

 

Intai, o mica introducere a situatiei:

Locuiesc in Cluj, m-am mutat recent intr-un bloc care are o parcare privata. In aceasta parcare exista cate 1 loc rezervat pentru fiecare apartament.

Fosta persoana care a locuit in apartamentul in care stau eu acum nu avea masina, deci locul ii era folosit de catre altcineva (o 'scumpa' si 'draga' vecina care are 2 masini).

Deoarece eu am masina, numarul de locuri nu mai este suficient (tinand cont ca unii au 2 masini)

 

Iar acum, povestea in sine:

MARTI:

Am parcat unde am gasit loc liber (marti inca nu stiam care este repartizarea locurilor), mi-am lasat un bilet in geam cu numarul de telefon. Am fost sunat de un vecin care mi-a explicat frumosc ca ala este locul rezervat pentru apartamentul lui, si mi-a spus care este locul meu.

Din pacate locul meu era ocupat de 'scumpa' mea vecina, asa ca am parcat in afara parcarii private.

 

MIERCURI:

Cand am venit de la servici, am vazut ca locul meu era liber, deci am parcat acolo si mi-am lasat din nou un biletel cu nr. tel + nr. apartament.

Dupa 1-2 ore m-am trezit cu aceasta 'tanti' la usa care a inceput sa-mi spuna ca "ea are probleme cu nervii" (nu zau) si "sa nu o enervez". I-am explicat frumos ca acela este locul meu de parcare, prin

 

decizia asociatiei de locatari.

Pana la urma a spus ca si-a gasit un alt loc de parcare si ca nu este o problema, pentru ca "ne putem descurca"

 

JOI:

Dimineata, mi-am facut un afis mare si frumos pe care spune 'REZERVAT ap. X' care delimiteaza locul meu de parcare (defapt am marcat un spatiu mai mic decat imi revine, pentru ca am o masina mica - Tico).

Cand m-am intors de la servici, am gasit masina 'doamnei' parcata pe locul meu.

Mi-am pus tico-ul exact in spatele ei, astfel incat sa o blochez numai pe ea, si m-am dus sa bat la ea la usa.

I-am explicat ca mi-am parcat masina in spatele ei, pentru ca altundeva nu aveam unde, si daca vrea sa poata pleca maine dimineata la servici cu ea, sa vina acum sa si-o mute.

 

EA: "POFTIM, ESTI UN NESIMTIT, NU AI DREPTUL LA ACEL LOC, ESTI DOAR UN CHIRIAS SI EU SUNT PROPRIETARA"

EU: "Si ce-i daca, doamna? Eu am inchiriat apartamentul cu tot cu locul de parcare."

 

EA: "NU TE CRED, VREAU SA VAD CONTRACTUL DE INCHRIERE"

EU: "Nu il am la mine, dar va pot da numarul de telefon al proprietarului, sa vorbiti cu el."

 

EA: "EU AM 2 MASINI DECI AM DREPTUL LA 2 LOCURI"

EU: "Poftim? si daca cineva isi cumpara 10 dacii are dreptul la 10 locuri de parcare?"

 

EA: "ALA NU E LOCUL TAU !!!111oneone"

SOTUL EI: "Lasa-l mai, ca ala e locul lui"

EA, in soapta: "Taci ma, esti prost?"

EU: "Pai haideti sa intrebam pe administratorul blocului."

 

Administratorul sta pe acelasi etaj, deci nu aveam prea mult de mers. Am sunat la el la usa, ne-a deschis, i-am explicat situatia.

ADMIN: "Doamna, acela este locul baiatului, daca nu va da voie sa parcati acolo, trebe sa gasiti alt loc!"

EA: "VREAU SA VAD DOCUMENTELE! VREAU DOVADA CA A INCHIRIAT LOCUL!"

EU: "V-am spus doamna, sunati pe proprietar si intrebati-l pe el."

EA: "CAT TUPEU AU TINERII DIN ZIUA DE AZI! Cum adica vii tu UN SIMPLU CHIRIAS si imi spui unde am voie EU, UN PROPRIETAR sa parchez? DACA NU-TI MUTI TU MASINA, TI-O MUT EU!"

EU: "Bine ca ati spus-o aici unde avem martori, va fi mai usor pentru politie."

 

<etc>

 

Pana la urma doamna a venit pana in parcare sa-si mute masina, si mi-am pus eu tico-ul unde ar trebui sa fie :)

 

 

VINERI:

Ma trezesc eu linistit, vreau sa merg la servici; Imi dau seama ca am uitat ceva in casa, asa ca ma intorc.

 

Cand ajung acasa, ce gasesc? Usa de la intrare era PLINA DE FLEGMA.

Se pare ca 'doamna' de la 8 are glande salivare foarte productive, reusind sa traga vreo 6 flegme serioase.

 

Bine, zic eu... are probleme saraca 'doamna', hai s-o las in pace. Ajung in parcare, si ce vad?

FLEGMA pe parbriz la Tico

+

TIGARA stinsa in capota.

 

 

 

 

 

Acuma, tinand cont ca prietena-mea e studenta la medicina, cred ca ar trebui sa o pun sa-mi faca o lista cu bolile care se pot transmite prin saliva si sa lipesc un afis in casa scarii prin care sa-i avertizez pe ceilalti vecini ca 'doamna' respectiva este un risc de infectie.

Respectiv daca 'doamna' tine asa de mult la documente oficiale, poate ca ar trebui sa facem o sedinta cu toti locatarii unde sa se interzica scuipatul pe usi si pe masini.

Edited by tutike

Share this post


Link to post

Puteai sa zici ca si tu esti proprietar. De Tico. Si ca mai ai in prorietate si un teren la tara, deci vorbesti de la egal la egal cu ea. :D

Share this post


Link to post

Foarte interesant si amuzant 24000000.gif24000000.gif Sper sa nu patesc la fel ca tine si eu, avand in vedere ca de saptamana viitoare ma mut. Nu de alta dar tu ai fost chiar calm, pai daca imi stinge mie pe capota tigara... nu cred ca mai raspund de faptele mele 24000000.gif24000000.gif

Share this post


Link to post

Cel mai mult m-o distrat cand a spus "M-AI BLOCAT INTENTIONAT!"

 

nu zau... :scarpin:

(hmm, cred ca am uitat sa scriu chestia asta in postul original :P )

 

Ah, si mai are tanti asta o pisica, deci este in mod oficial "Crazy Cat Lady"

 

Un prieten mi-a dat o idee geniala: Sa ma duc sa marchez inca un dreptunghi in spatele locului ei de parcare si sa scriu in interior "REZERVAT MASINA #2"

 

 

Edited by tutike

Share this post


Link to post

Admir sincer pe cei care se pot stapani atat de bine ca tine. Clar ca as fi facut o panarama monstruoasa si i-as fi agresat toata familia, de la matza pana la sot.

 

Daca tot te stapanesti atat de bine, incearca si tu macar niste combinatii de flegme, bere pe capota cand e cald afara, superglue la stergatoare, bolduri in yala casei / masinii, etc. :thumbl:

 

Hm...ce sfaturi de tot shitul dau astazi...

Share this post


Link to post

Parafrazand :Eu apropitar unde parchez? :) )

Share this post


Link to post

Englishman mersi pt idee, aia cu superglue merita studiata =))

La mine deobicei reactioneaza ok de la primul bilet lasat sub stergatoare.

Din pacate sint multi; renunta unul hop altu pe locul meu... intr-o luna cred ca am terminat un pachet de Post-it.

Share this post


Link to post

Poti incerca cu un panou mare, luat eventual de la votare- sa scrii pe el: parcati aici, cineva are grija sa nu pateasca nimic masina.

Sunt aproape sigur ca va avea succes.

Share this post


Link to post

De ce nu faci ca in Stan si Bran? II legi bara spate (fata-care este mai aproape) de un gard, copac sau un capac de canal!

Sa vezi distractie in momentul cand isi pune in miscare masina proprietate personala! Si-o face cu mana ei. =))

Edited by martiz

Share this post


Link to post

De ce nu faci ca in Stan si Bran! II legi bara spate (fata-care este mai aproape) de un gard, copac sau un capac de canal!

Sa vezi distractie in momentul cand isi pune in miscare masina proprietate personala! =))

 

Problema e ca aceasta metoda o impiedica sa-si mute masina de acolo, nu o incurajeaza sa o faca :)

 

 

Poate gasesc un prieten cu ceva ARO sau alta masina de teren si ii tractez masina cu forta :D

 

 

Share this post


Link to post

Sau cum au facut glumitze pe la servici cei de la incarcare descarcare camioane.

Aveau un "client" care tot parca masina pe zona lor de lucru. Dupa N atentionari baietii au luat masina cu motostivuitorul si au urcat-o pe un "munte" de boxpaleti din apropiere.

Ala s-a invirtit 1h sa gaseasca masina -dracu se uita in sus- si inca 1/2h sa termine baietii pauza de masa sa-i dea masina jos =))

Cea mai simpla metoda e sa subtilizezi ventilele, sau macar sa le slabesti. Initial la 1 roata sa plece cu rezerva, daca nu intelege avertismentul la toate 4 sa caute compresor ...

Nu cred ca v-ati uitat intr-o parcare dar sint rare cazurile cind gasesti la 20-30 masini un capacel metalic cu capat de antrenare ventil. Toate sint de stil capac simplu plastic.

Share this post


Link to post

Pune si tu niste cuie la toate patru rotile cand e masina in parcare.Face pana pe loc dar se desumfla dupa cateva sute de metri.

Share this post


Link to post

Update:

 

VINERI:

Seara, am parcat pe jumatate pe locul meu, jumatate pe al unui alt vecin, cu acordul lui (la noi locurile au cam 4-5 m latime, deci am incaput la limita 3 masini pe 2 locuri)

Apoi, a venit fiul 'doamnei' pe la mine si a inceput urmatoarele amenintari:

 

1. Daca nu le las locul de parcare, vor face reclamatie la finante ca proprietarul nu plateste impozit pe chirie.

2. Daca le mai blochez vreodata masina vor chema politia sa mi-o ridice pe a mea.

3. Daca mai bat vreodata la ei la usa sa le spun sa-si mute masina vor suna politia sa ma amendeze pentru deranjarea linistii publice care "este o amenda de 5000 RON!" what ?

4. Pentru a da in chirie un apartament este nevoie de acordul tuturor locatarilor din bloc, deci el are dreptul sa ma evacueze din apartament, pentru ca nu a fost de acord. WHAT?

 

 

In plus, mi-a aratat un regulamen.t de ordine interioara care spune in felul urmator:

a) Proprietarii au dreptul sa parcheze pe locurile lor rezervate

b) Locurile nerezervate se pot ocupa pe principiul 'primul venit primul servit'

DECI, concluzioneaza el: Fiindca eu sunt chirias, si nu proprietar cum spune punctul a) eu nu am dreptul sa parchez pe acel loc. Dar ei au voie. WTF?

 

 

Am sunat frumusel la proprietar, mi-a zis ca la finante este totul in regula. Si daca mai am probleme cu vecina,, sa i-o dau la telefon sa-i spuna vreo doua.

Am sunat frumusel la niste prieteni care sunt avocati, mi-au explicat ca vecinul ala e 'full of shit' si sa nu-mi fac griji. Si daca vreau, ma ajuta sa scriu o plangere pentru amenintare impotriva individului respectiv.

 

SAMBATA:

Suna la mine la usa un alt vecin si spune: "Haideti ca a plecat aia nebuna si am blocat locul, puteti parca dumneavoastra."

Am coborat, mi-am parcat frumos masina pe locul meu, i-am multumit la vecin, la care el: "Daca vrei, cumpara-ti un T din ala metalic ca am eu scule. Ti-l montez eu. O urasc pe femeia aia" (mentionez ca parcarea este spatiu privat, deci am voie sa instalez T-ul cu acordul proprietarului)

 

LUNI:

Azi urmeaza sa sun la proprietar sa ii cer voie sa instalez T-ul.

Edited by tutike

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...