Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Piese Matiz

Recommended Posts

baterie varta am gasit la magazinele de langa autovit la 240 de ron cu verificare si garantie dar eu caut bosch

La Varta pe Masina de Paine e 200RON!

Share this post


Link to post
baterie varta am gasit la magazinele de langa autovit la 240 de ron cu verificare si garantie dar eu caut bosch

E daca tu vrei o baterie cu un amperaj mai mic e treaba ta. Faci ce vrei dar sa nu regreti.

Share this post


Link to post

nu imi doresc amperaj mic doar ma gandesc la marca si calitatea bateriei, bosch imi inspira mai multa incredere mai ales ca e plin autovit-ul de varta

Share this post


Link to post

Bosch va fi greu sa gasesti, cel putin in zilele imediat urmatoare. Importatorul (Robert Bosch) nu prea a adus baterii in ultima vreme din motive pe care nu am reusit sa le aflu, desi am incercat.

In alta ordine de idei, Varta nu este in niciun caz inferioara. Varta asta face de ani buni, baterii. Baterii si nimic altceva. Bosch le cam face pe toate... sau mai bine zis isi pune etichetele pe toate soiurile de produse. A devenit o afacere atat de mare si de complexa incat ajungi sa platesti marca fara sa stii cine produce marfa si fara sa ai alte garantii de calitate in afara de numele Bosch inscris pe eticheta.

Eu iti sugerez sa asculti sfaturile de pe aici si sa iei o Varta. Nu vei fi dezamagit.

Share this post


Link to post

Gata! am cumparat o baterie Varta blue 40Ah si mi-au montato la service-ul din spatele magazinului de langa autovit, bateria 240 lei, montatul si verificarea instalatiei electrice 10 lei, am scapat si de problema asta dar a aparut alta pe care o ignor de ceva vreme si anume joc la pivoti, poate stie cineva un service bun si ieftin in sectorul 3

Share this post


Link to post

un service ieftin si bun in sectorul 3 este Automec .Cel putin eu acolo duc masinile .Am 2 un matiz si o Leganza.Se lucreaza bine si repede.Problema e ca nu se lucreaza cu programare .Si cum au disparut toate servisurile mari don Buc Daewoo e foarte aglomerat la ei .Tre sa treci de dimineata si sa cam stai ceva .Este in pantelimon .Cum vii pe Bdul Basarabia dinspre Titan , faci imediat dreapta la delfinului si te duci spre Cora pantelimon , sau inspre spitalul Pantelimon .Imediat ce ai facu tdreapta dupa delfinului cam 150 de metri pe dreapta se face o mica strada .Inca 20 de metri si acolo e .

L aintrarea pe strada scrie indicator .

Multa bafta .Dar totusi vezi sa nu fie de la etrieri sau mai bine zis din glisiere. Troncaneala de obicei de acolo apare. Eu am matizu de 2 ani si nu am schimbat nimic la capitolu bucsi si pivoti ,etc.

 

 

Cat despre baterii , mai e un centru bun care le si fabrica inspre fosta uzina republica pe linia tramvaiului 16 si 32. intre stati ade metrou Georgian si republica pe dreapta , langa un centru gpl. Sunt si ieftine si fff bune au si de matiz la 115 lei . Eu am luat pentru un prieten si o are de 3 ani si nu are nici o problema .Garantia e de 2 ani .

 

Multa bafta

Share this post


Link to post
Cat despre baterii , mai e un centru bun care le si fabrica inspre fosta uzina republica pe linia tramvaiului 16 si 32

Tramvaiul 32 merge de la piata Unirii pana la depou la Alexandriei. :D

Share this post


Link to post

da...scuze era 36 . De 5 ani nu am mai pus piciorul in ratb si cred ca era din cauza grabei. Oricum am vrut sa ajut pe cineva care solicita un service auto . Numai bien si mai multa atentie pe viitor!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post

cat despre parbriz de matiz , am gasit cu tot cu parasolar , la 230 ron - in magazin , cred ca e pe stoc vechi . Nu va zic magazinu ca e ultimu iar la alte magazine sum 300 de ron nu am gasit . :D

numai bine

Share this post


Link to post

La Matiz,am spart sticla portocalie la semnalizare fata,se gaseste fara lampa?Am nevoie de un cod si un pret?

Share this post


Link to post

Cod 96315000 - lampa semnalizare stanga fata Matiz.

Pret aprox. 24,00 Ron.

Share this post


Link to post

Stiti cumva pe unde gasesc si eu capacele acelea in forma de inel din interior de la reglajul oglinzilor. Am incercat la cateva magazine si nu am gasit.

post-3482-1202125268_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ehh, sa incepem înşiruirea de preţuri pt piesele de Maty pe care le-am cumpărat (toate piesele sunt genuine products, made in Coreea, cumparate de la magazinul de vis-a-vis de BGS-Apaca).

 

-Ambreiaj complet- 200 lei (placa 80, discul 80, rulmenul 60)

-amortizor fata dreapta si fata stanga- 145 de lei fiecare

-amortizor spate (2 buc)-100 lei bucata

-brat oscilant stanga/dreapta- 80 lei bucata

-bucsa brat oscilant -1,5 lei bucata, total 6 lei

-bucsa amortizoare fata- 8 lei buc, total 16 lei

-bucsa bara stabilizatoare-4 lei buc, total 8 lei

-cap bara stanga/dreapta -40 lei uc, total 80 lei

-placute frana fata-46 lei setul

-saboti frana fata-45 lei setul

-curea distributie-100 lei

-rola întinzătoare curea distribuţie-85 lei

-rulment roata faţă-80 lei

-rulment roata spate-60 lei

-ulei Daewoo 5w30 (bidon de 3 litri)-83 lei

-filtru ulei-11 lei

-filtru aer-23 de lei

-filtru benzina-dracu mai stie, ceva de 20 de lei parca

-cablu ambreiaj-parca 14 ei, da nu mai sunt sigur nici de asta.

 

Cam atat, ca am bagat cam 1650 lei, in afara de toate cauciucurile noi si roluirea sau schimbarea jentilor.

Şi sa vedem ce zice si nenea mecanicu la final. > :)

post-1205-1202648310_thumb.jpg

Edited by mihai_prd

Share this post


Link to post
-Ambreiaj complet- 200 lei (placa 80, discul 80, rulmenul 60)

80+80+60=220 Matematica asta :)

Cat te costa manopera?

Share this post


Link to post

Corect, my mistake.

Nush cat e manopera, de asta am şi spus că aştept să vedem ce zice nenea mecanicul la final.Oricum o sa fie un 5-7 milioane.

Share this post


Link to post

Filtru combustibil: 25121074R - 13,9 ron

Filtru aer: 96314494R - 9,25 ron !??

Cablu ambreiaj: 96315242R - 37,61 ron

Capac grila sub parbriz: P96320156 - 0,52 ron

 

Toate piesele sunt Daewoo. Tare curios sunt cum arata filtrul de aer la 9,25 ron... Azi am dat comanda, luni sau marti sosesc piesele.

Share this post


Link to post

Amortizoare fata+spate. Flanse amortizor+rulmenti amortizor. Bucsi bara stabilizatoare.

490 Ron de la magazinul de pe Crizantemelor. A fost cu reducere.

Share this post


Link to post

De care amortizoare? Coreene? Pe ulei sau pe gaz?? :P

Share this post


Link to post

Amortizoare coreene pe ulei.

Share this post


Link to post

De astea vreau sa iau si eu luna viitoare. Te rog ca dupa ce le montezi sa faci o scurta comparatie cu cele care au fost inainte (presupun ca ai avut made in Romanica, pe gaz).

Share this post


Link to post

Le-am montat si fata de cum era inainte e liniste in masina. Nu stiu de care au fost inainte :( . Am avut o ura pe ele de le-am aruncat fara sa mai ma uit pe ele. Pe spate sigur aveam tot pe ulei ca erau curse.

Share this post


Link to post

Daca zici ca s-a facut liniste atunci m-am linistit si eu :uff: . Sa speram ca astea o sa tina si nu o sa aiba aceeasi soarta ca cele vechi. :beerchug:

Share this post


Link to post

Azi am cumparat si eu 2 amortizoare fata + 2 spate coreene si flanse + rulmenti de amortizor de la magazinul de la Apaca. Doamna de la vanzare foarte de treaba.

Garantie 18 luni pt. amortizoare.

Totul a costat ~ 550 ron. ( 145 ron am. fata, 100 ron spate, 25 ron rulmentul, 6.5 ron flansa)

Impresii maine, dupa montaj.

post-2323-1206007371_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Aceleasi lucruri am cumparat si eu + 6 bucsi bara stabilizatoare cu 490 Ron de la magazinul de la Crizantemelor. E acelasi patron si la Apaca si la Crizantemelor dar am avut reducere de 10% care se aplica membrilor forumului.

Share this post


Link to post

Atentie mare la filtre de aer... Am vazut pe piata si filtre bombe...Adica mai bine nu mai pui...pt ca trage praful pe langa garnitura de cauciuc... ori schimbati garnitura de pe un filtru original care este mai moale si care se muleaza mai bine in cutia de filtru... sau puneti burete dublu adeziv(se gaseste la orice mag piese auto)...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...