Jump to content
Sign in to follow this  
martiz

Vreau Alta Banca!

Recommended Posts

Maine fac plinul si donez din el 5 kile sa dam foc la prima banca. Sa faca cineva mai priceput o lista cu doritori, asa ca la nationale ;)

Share this post


Link to post

Mie altceva mi s-a parut aiurea la ING . Aveau scris mare la toate casieriile ca nu primesc monede la diverse plati . Din cate stiu exista o lege care sa oblige bancile precum si toti agentii economici sa primeasca orice moneda in circulatie din tara .

Revenind la dobanzi ce e aiurea la noi e faptul ca diferenta dintre cat da banca pt banii depusi si cat ia dobanda de la cei care se imprumuta e mult mai mare decat afara , si asta la orice valuta .

Share this post


Link to post

Care casierii? Au casierii? Stiam doar de bancomate...

Share this post


Link to post

ING de obicei au cate o singura casierie per oras (chiar si intr-un oras mare precum TM), poate capitala e o exceptie...

numai la casierie teoretic poti face schimb valutar, etc ...

mi se pare foarte aiurea faza, mie nu imi place sa interectionez doar cu automate de palati, facturi etc ...

Share this post


Link to post
Care casierii? Au casierii? Stiam doar de bancomate...

 

Au. Nici nu ai avea cum altfel sa depui sau sa scoti valuta. In B sunt mai multe. Kisselef, Mihai Bravu etc

Share this post


Link to post

La noi in Ploiesti au la unul din sedii doua casierii . Nu stiu la celalalt sediu ce si cum .

Share this post


Link to post

Eu am trecut la INg de la Raiffeisen pentru ca in loc de 0.1% dobanda am trecut pe 9% dobanda la contul curent. 14% a fost pe o perioada limitata.

 

Eu sunt asa de incantat de serviciile ING ca nu as trece la altii doar pentru dobanda de 1-5% in plus.

Share this post


Link to post

Voi ţineţi sume semnificative în contul curent (sau de card), încât chiar să conteze dobânda acordată de bancă?

Pentru asta nu există conturile de economii, depozitele şi alte intrumente de economisire?

Contează dobânda la vedere mai mult decât alte aspecte, cum ar fi nivelul comisioanelor, serviciile ataşate, numărul de agenţii/ bancomate etc.?

Sau e doar aşa o... chestiune psihologică?

Share this post


Link to post

mie imi vin 150-250 de ron pe luna din dobanzi. E o chestie psihologica, defapt doar acopar costurile si comisioanele conturilor.

 

Imi aduc aminte cand aveam contul firmei la BCR - plateam in jur de 35 de ron pe luna comisioane...

Share this post


Link to post

Semnificative sau nu, cind am trecut la ING am luat dobinda intr-o luna mai mult decit am luat la BCIT in ANI ! La fel si in cazul Piraeus. Tot ce e pe "+" e de bine ;)

Share this post


Link to post

Alx, bănuiesc că e vorba de un business, că dobânda asta o primeşti cam la 26.500 lei ţinuţi pe loc timp de o lună.

La sumele astea, evident contează. Numai că o p.f. ar ţine, probabil, o astfel de sumă într-un depozit or smth.

 

Întrebarea mea se adresa "salariaţilor", care au până în 10.000 lei pe lună (ca să nu zic că majoritatea au probabil până în 3.000), din care o bună parte se duce din cont încă din primele zile...

Share this post


Link to post
Maine fac plinul si donez din el 5 kile sa dam foc la prima banca. Sa faca cineva mai priceput o lista cu doritori, asa ca la nationale ;)

Primiti si cu Gepeleu? Ca e mai 'eftin.

 

Voi ţineţi sume semnificative în contul curent (sau de card), încât chiar să conteze dobânda acordată de bancă?

Pentru asta nu există conturile de economii, depozitele şi alte intrumente de economisire?

Contează dobânda la vedere mai mult decât alte aspecte, cum ar fi nivelul comisioanelor, serviciile ataşate, numărul de agenţii/ bancomate etc.?

Sau e doar aşa o... chestiune psihologică?

Eu nici habar n-aveam ca sumele de pe card sunt purtatoare de dobanda, si, in plus, la mine, banii de pe card sunt ca ciclul femeii: vin odata pe luna si stau acolo vreo 3-4 zile, mai ales ca eu primesc salariul o parte cash, o parte pe card.

In plus ma incadrez lejer in marja de 1500 de lei pe luna, ca nu lucrez in Bucuresti sa am un salariu mai de doamne-ajuta.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...