Jump to content
Sign in to follow this  
naicul2006

Consum Aveo 5 Usi Motorizare De 1.2

Recommended Posts

Daca mergi frumos cu ea, in 2500-3500 ture, vei obtine un consum de maxim 7.5-8%.

 

Daca mergi in 2.500 de ture in extern, scoti in jur de 6-6,5 %.

8 iti consuma in cazul in care o fugaresti rau de tot.

Share this post


Link to post

Toti care nu conduceti un motor de 1,2L va dati cu presupusul. Hai, mai scadeti 1L la suta de km si va apropiati de adevar.

 

Comparand declaratiile producatorilor, motorul de 1,2L DOHC are consum de Matiz, deci mai mic decat consumul motorului SOHC. Acest lucru este absolut normal, datorita admisiei variabile de aer si distribuirii cuplului cu 700 rpm mai jos.

 

Faptul ca unii au consumat cu Matizul mult mai mult este o alta poveste. Cine alege declaratiile utilizatorilor criteriu de alegere isi merita soarta, este ca si cum ai caracteriza un om dupa parerile vecinilor.

Share this post


Link to post

Dar nici nu poate cineva sa riste sa isi ia masina, si dupa aia sa aiba surprize cu consumul.

 

Din acest punct de vedere, declaratiile utilizatorilor, ca si valoare informativa, pot fi luate in seama.

Share this post


Link to post

Consumul relatat de catre beneficiarul final al autoturismului (utilizator), este cel mai relevant.

Share this post


Link to post

Este relevant pentru el, pentru altcineva este un fapt divers, ca nu merge pe aceleasi trasee, la aceleasi ore si cu acelasi sofer.

 

Oricum, experienta cuiva care raporta consumuri la Matiz comparabile cu cele de la un motor de 1,4L poate fi trecuta la ASA NU.

Share this post


Link to post

dacă e utilă informaţia , consum mixt 180 km oras + 200 km extern viteză maxim 100 km/h ,total 21 litrii. motor 1,2 5 uşi.

 

scuze. informatie eronată . real 80 km oras + 200 etraurban, consum 21 litrii.

Share this post


Link to post
Este relevant pentru el, pentru altcineva este un fapt divers, ca nu merge pe aceleasi trasee, la aceleasi ore si cu acelasi sofer.

 

Dupa aceeasi logica, consumul dat de producator este tot un fapt divers, intrucat nu o sa ajungi vreodata sa faci un parcurs cu masina in conditii identice cu cele in care producatorul a determinat (sau inventat?) consumul. De fapt probabilitatea sa ai acelasi stil de condus in aceleasi conditii ca un alt utilizator este oricum infinit mai mare decat probabilitatea conducerii in conditiile in care producatorul a determinat acel consum declarat, probabilitatea aceasta din urma tinzand catre zero.

 

Dealtfel consumul declarat de producator este util NUMAI pentru a compara produse ale aceluiasi producator, aducerea in discutie spre comparatie a valorilor declarate de alti producatori sau de utilizatori neavandu-si rostul.

Edited by root

Share this post


Link to post

Comparatia este valabila la toti producatorii care utilizeaza aceasi norma de calcul. In rest, experienta celorlalti mi-e inutila, decand ma stiu nu fac ce fac altii.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Eu cred ca sunt mai multi pe forumul asta care declara un consum de situat intre 7 si 8 pentru Aveo 16 valve, decat un consum situat la 6,1 cat spune producatorul.

 

Deasemenea, nici daca merg cu 110 (constant) nu scot 6 cat da producatorul.

Share this post


Link to post

Tema discutie este alta. Deschide-ti un topic propriu si posteaza-ti experienta cat doresti.

Share this post


Link to post
Crede-ma, asta ar fi cea mai inspirata alegere. Eu unul, la ce necesitati sunt in ziua de azi in trafic (uneori nevoia de a demara foarte puternic, alteori in depasiri ai nevoie de putere mare, s.a.m.d.), nu as alege motorul de 1.2.

 

Daca ai fi ferm convins ca vei merge 90% numai in oras, atunci 1.2 in 5 usi ar fi alegerea cea mai inspirata.

 

Dupa ce se va lasa motorul (3000-4000 km), o sa vezi cum se infige :)

 

Consumul la Aveo este direct proportional cu talpa in acceleratie pe care i-o dai. Daca mergi frumos cu ea, in 2500-3500 ture, vei obtine un consum de maxim 7.5-8%.

 

Sa ne zici si noua dupa ce-l cumperi!

oh yes i will !!! [-O<

Edited by naicul2006

Share this post


Link to post

Am adus sedanul acasa ( aveo 1.4 16v ) ce sa zic;... de pe espero venind, mi se pare ca merge ca-n vis !... Se cam duce benzina din rezervor dar pana 10 000 km cica e normal sa fie asa. Macar e <full options>. Mai multe, mai tarziu dupa ce am sa fiu "tu" cu ea :D . Cea din foto nu-i a mea, "aleasa" mea are si proiectoare de ceata in rest, culoarea e le fel (urban grey)am sa reactualizez cat de curand foto

post-5691-1248357826_thumb.jpg

Edited by naicul2006

Share this post


Link to post

. Cea din foto nu-i a mea, "aleasa" mea are si proiectoare de ceata in rest, culoarea e le fel (urban grey)am sa reactualizez cat de curand foto

 

 

 

N-am inteles: unde mai are proiectoare de ceata ??? ca asta din poza are deja...

Share this post


Link to post

Off:si-a editat postul si a pus poza cu masina lui :P

Share this post


Link to post

Efectuat azi un test in urban si putin extra (zona metropolitana) cu motor de 1,2L 8V, pe un trafic moderat, soare, uscat, caldura de ora 14. Cateva observatii relative, adica de interes (absolutul conteaza la intrecerile sportive, doar pentru castigatori).

 

1- ralanteala:

- debitul orar la o temperatura sub 83'C este mai mare cu vreo 36%, iar la 83'C fata de 90'C este mai mare cu 10%;

- ventilatorul pe treapta I-a consuma mai mult cu 10%;

- A/C ridica consumul intre 33% si 50%, functie de treapta.

 

2- rulaj:

- acceleratie de la o treapta la alta dubleaza consumul anterior, de mers constant;

- acceleratia la WOT tripleaza consumul;

- accelerare moderata in aceeasi treapta ridica cu +25% consumul;

- trecerea la o treapta superioara, mers constant, scade consumul la jumatate;

- consumul urban pe o excursie de 2km cu A/C la 1/2 a fost de 1,67x mai mare decat pe una de 10km, fara A/C.

 

Accelerarea lenta merita doar cand vrei sa ajustezi viteza de deplasare constanta, altfel este loganeala, consumi la jumatate pe un parcurs dublu, adica pierdere de timp si incurcat traficul.

 

S-a verificat pe ceas o ipoteza de practica: in functie de traseu, este de preferat o excursie mai lunga, cu stationari mai putine, decat una mai scurta, mai aglomerata. Durata de deplasare si consumul total ar putea fi mai mici. Nervii nu s-au socotit.

Edited by tolin
  • Like 1

Share this post


Link to post

Consum exclusiv urban, rulaj aiurea, pe distante scurte, multe si marunte: 38L pe 490km, adica < 7,8%, benzina Efix95 + valves & injectors cleaner (curatenia de primavara).

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Pot spune in cunostinta de cauza ca Aveo 1.2 16V al cumnata-mii consuma in oras intre 9 si 10litri/100km atat vara, cat si in anotimpul rece. Cifrele sunt date pentru stilul meu de condus, adica plecat mai tare de la semafor, schimbat la 3500-4000rpm si incercat sa fentez traficul din Bucuresti pe cat se poate.

Share this post


Link to post

Un drum repetat in ultimele doua sapamani, rezultatul: de 2x 540km cu 2x 34L, adica 6,5% (acelasi traseu, alimentat din aceeasi benzinarie). Il astept pe ala care spune ca producatorul minte: el plateste drumul si eu ii fac demonstratia. Dupa aceea, plateste pariul.

 

PS Consum mediu, sa nu se inteleaga altceva. Adica mers urban o perioada, apoi am parcurs un traseu extra, alimentat, parcurs aceeasi perioada in urban, dupa care facut exact acelasi drum extern, alimentat la aceeasi benzinarie de pe traseu. Rezultatele au fost aceleasi: 540 km si 34L.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

salut,sunt proaspatul posesor al unui chevrolet aveo 1.2/8v de servici.Am alimentat de la rompetrol fro 10 litri(ca de acolo avem cardurile de alimentare) si in doua zile eram pe rosu cu benzina dupa ce am parcurs aprox 70km.M-a cam speriat consumul asta.e normal sau are masina asta ceva?

Share this post


Link to post

Consumul este normal daca masina are ceva, iar ce are cunoaste cel care o utilizeaza, doar.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...