Jump to content
Sign in to follow this  
augustinionut

Mâtzu' si Motanu'

Recommended Posts

Si oricum, chestiile astea nu se fac peste noapte :D

 

 

In ritmul acesta pana la Craciun e gata , asta asa, pentru cei care asteptau. 67000000.gif

Edited by Robert_MNW

Share this post


Link to post

Lasa ca pana la Craciun fac poza cu capacul de buda in matiz, ca e unu, nu dau nume (Mircea) =)) care asteapta asa ceva :D

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca era decat unu acum sunt doi, chiar m-ai facut curios acum. La ce l-ai putut folosii... :scarpin:

 

 

Share this post


Link to post

La nimic special decat poza: m-a luat Mircea peste picior ca la cate tevi pvc de instalatii am pus in matiz ar trebui sa pun si un scaun de buda Ca paranteza, pana si vecinii nostri rusi au poze pe forum cu aductiune aer cald sau rece in motor, cu coturi pvc de diametru 50, poze pe care le-am descoperit abia ieri.

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Aha, am inteles. Eu chiar am crezut ca ai pus asa ceva in masina! :thumbl: Si totusi cu bordul ce se aude? Reusesti sau nu?

Share this post


Link to post

La nimic special decat poza: m-a luat Mircea peste picior ca la cate tevi pvc de instalatii am pus in matiz ar trebui sa pun si un scaun de buda Ca paranteza, pana si vecinii nostri rusi au poze pe forum cu aductiune aer cald sau rece in motor, cu coturi pvc de diametru 50, poze pe care le-am descoperit abia ieri.

 

 

=)) Pe de alta parte, ar fi bun un link, sa vedem si noi masinile respective ale rusilor.

Share this post


Link to post

Aha, am inteles. Eu chiar am crezut ca ai pus asa ceva in masina! :thumbl: Si totusi cu bordul ce se aude? Reusesti sau nu?

 

S-ar putea pune suportul de capac, ca balama la torpedou d-ala smecher :D

 

http://matizclub.net...showtopic=25075

post-13903-096365400 1288348828_thumb.jpg

post-13903-058655700 1288348886_thumb.jpg

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

;)

Lumina portbagaj.

 

 

nu te juca cu curentu mai ales pe masina nu pricep tablou sig. pe baterie doar pt lampa portbagaj pe aia o legai de alt ceva si cu buton cand salti haionu se aprinde lampa eu am facut dintr o lampa 220v cu 3 leduri am cumparat leduri 3 la nr la 12v si le am anlocuit trebe timp sa o pun ai grija cu curentu

Share this post


Link to post
offtopic.gif Electricule, cine te omoara, tensiunea sau curentul?? Cu alte cuvinte, ce te f grija? Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Augustineeeee...bine-ai revenit, da'...pentru cat timp :) ), nu te lua de electricu' asta ca e meserias intr-ale limbii romane si nici inginer nu stie ca esti :P

 

Acuma revenind la subiect, tu ce mai facusi la masina ta?

Share this post


Link to post

Am pus zama la parbriz =))

Vreau sa integrez asta prin masina:

Edit: are si backlight.Albastru.

post-13903-048894300 1293133230_thumb.jpg

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Rezolvat si "pseudoturometrul". Pseudo, pentru ca e ceas de espero si sta in suportul pahar :D Cu semnal direct de la tata lor, ECU, pin 8. Ramane sa vad in trafic cum e cu espero 4 cilindri/ o bobina versus matiz 3 cilindri/3 bobine.

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Si cat de corect crezi ca o sa iti indice? La turometrele universale stiu ca exista un reglaj de la 4 la 3 cilindri tocmai pentru a preintampina erorile. Apropo, cum te uiti la turometru in trafic daca e in suportul de pahar? Ori te uiti si risti sa faci accident ori nu te mai uiti si atunci de ce l-ai mai pus.

Pe de alta parte este remarcabila munca ta si faptul ca ai reusit sa pui pe masina asta ceva ce nici Daewoo nu s-a deranjat vreodata. ok.gif

Share this post


Link to post

Ravanel, tocmai de aia e pseudo. Dupa ce il montez la locul faptei, reglat corespunzator, va fi turometru :D

Imi afiseaza mai putin cam cu 200 rot/min. Se regleaza inlocuind 2-3 rezistori in interior.

Share this post


Link to post

poti eventual sa scoti mecanismul doar - si sa il montezi in cadrul ceasurilor masinii (postasesi tu o poza pe undeva)

Share this post


Link to post

Azi s-au rezolvat doua mofturi:

1. Filtru polen logan (26 ron din dedeman) in carcasa evaporator matiz (50 ron, magazin daewoo Piatra-Neamt);

2. Cos gunoi (5 ron, dedeman).

Somn usor :D

post-13903-0-74149900-1304625668_thumb.jpg

post-13903-0-77893800-1304625672_thumb.jpg

post-13903-0-18358600-1304625676_thumb.jpg

post-13903-0-37574600-1304625680_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Sper ca se vrea o gluma aia cu cosul de gunoi! Reusita de altfel =)) =))

Share this post


Link to post

Ntz. Am sa pun o poza si cu el plin, sa vezi "gluma" :D (se va umple cu ambalaje ciocolata cu alune din padure, tichete de parcare, pahare de cafea, care altfel ar fi stationat pe covor pasager).

  • Like 3

Share this post


Link to post

aia cu cosu e misto.

prins in podea cu autoforante?

Share this post


Link to post

Nu. Are o ureche custom made :D care se agata pe undeva prin zona de sub bord. Autoforante sa-ti bagi tu in caucioace :P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...