Jump to content
Sign in to follow this  
Costi VLN

Daewoo Cielo 1995

Recommended Posts

In alta ordine de idei,m-am cam saturat de injectiile tale,de sarcasmul si snobismul tau.Stii prea bine ca nu e prima oara.Pariez ca nu sant singurul.

O zii buna-ti doresc .

 

Lasa-l ... unii atata "poate" :o fftopic:

 

In alta ordine de idei, de ce tot Sony? Nu stralucesc la boxe, si intr-o masina antifonata calumea incep sa se simta diferentele, fata de niste boxe mai faine.

Apropos - intre mocheta policioarei si tabla ai mai bagat ceva? distantieri de mdf sau pfl? Mie cu boxe amplificate doar de HU uneori zdrangane policioara...

Share this post


Link to post

Am folosit acea banda cauciucata ce se foloseste la izolatia tocurilor cu usile.

Demontat polita,are niste braduti de plastic,apoi lipit din 10-10 cm cate o fasie din acest material.

Insa nu mai era nevoie,cand am dat gaurile si am montat acele ferestre de bass-reflex am dat gaurile o idee mai mici si le-am bagat fortat,nu mai misca.

 

Cat despre "De ce Sony?",stii mania mea nu...10000001.gif

Share this post


Link to post

Rd-Woo, cred ca folosea multora daca descriai procedura aici, pun pariu ca nu s-ar fi suparat Costi.

Share this post


Link to post

Rd-Woo, cred ca folosea multora daca descriai procedura aici, pun pariu ca nu s-ar fi suparat Costi.

 

Exact asta a zis.ok.gif

 

 

Nu este greu de dat jos, etapele care trebuiesc urmarite fiind urmatoarele:

1.se scoate bucata de plastic care face trecerea de la tavan la luneta prin tragere, avand grija sa nu rupi cele trei cleme de prindere,

2.se scot manerele de deasupra usilor prin desfacerea suruburilor si apoi prin tragere (cu grija),

3. se scot parasolarele si lampa de interior,

4.se scot ornamentele stalpilor mijloc prin desfacerea centurilor de siguranta si a unui surub aflat in partea de jos a ornamentului,

5.plafonul mai este sustinut acum de chederele de la usi, sustinere ce trebuie inlaturata cu ajutorul unei surubelnite,

6.spatarele scaunelor fata se lasa pe spate la maxim,

7.se trage usor de tavan deoarece mai exista doua cleme de prindere pe mijloc (nu se vad)

8.scoaterea din masina se face obligatoriu pe usa din dreapta fata, mult mai usor decat pare!

 

Pentru lipirea noului material se foloseste Montage Chit de la Bison.

Spor la treaba! :thumbl:

Share this post


Link to post

De asemenea,vreau sa refac si tapiteria plafonului,pt care am cumparat vinilin negru...

Nu era mai bine o alta culoare, ceva mai deschis, un gri de exemplu. Nu stiu de ce dar culoarea neagra zic eu va reduce senzatia de spatiu.

O simpla spalare nu era de ajuns oare? Acum nu stiu in ce stare este plafonul tau din moment ce ai ales varianta asta :)

 

8.scoaterea din masina se face obligatoriu pe usa din dreapta fata, mult mai usor decat pare!

Tocmai asta vroiam sa zic, nu prea pare asa usor de scos din masina, parerea mea... :)

Edited by KumKum

Share this post


Link to post

LA cielo GLE are prostul obicei ca se dezlipete materialul si atarna inestetic.

Cine are din 2005 nu are problemmele asta...inca :P .

Share this post


Link to post

Nici la cele din 96 n-am vazut,defapt inafara de mine nu prea am mai vazut la nimeni.Nu stiu daca are vreo legatura,insa de cand am montat muzica s-a cam belit,sa fie de la bass?Nu cred.39000000.gif

Share this post


Link to post

Astazi fata a participat la ritualul anual.Cel de ulei praguri,oale,contra-aripi si stalpi.2 litrii de ulei a ingitit.

Share this post


Link to post

Nici la cele din 96 n-am vazut,defapt inafara de mine nu prea am mai vazut la nimeni.

Lasa ca am vazut eu. Nicu are la fel si e din 96 ;)

Share this post


Link to post

Nici eu nu prea am vazut tavan dezlipit la Cielo, dar masinile noastre tot imbatranesc, si probabil ca apar probleme noi :(

La mine oleaca in colturile de sus ale parbrizului nu mai sta foarte bine, dar nu pare sa se agraveze de ceva timp.

 

Sunt de acord insa cu ce zicea colegul de mai sus... tavanul negru s-ar putea sa intunece rau masina...

Share this post


Link to post

Rd-Woo, cred ca folosea multora daca descriai procedura aici, pun pariu ca nu s-ar fi suparat Costi.

 

Iar eu as fi apreciat si mai mult daca aceasta descrierea acestei operatiuni, precum si cererile anterioare erau facute pe topicurile dedicate din sectiunea tehnica!

Share this post


Link to post

Mircea,promit ca dupa ce fac operatia deschit si un topic destinat.67000000.gif

Share this post


Link to post

Nici la cele din 96 n-am vazut,defapt inafara de mine nu prea am mai vazut la nimeni.Nu stiu daca are vreo legatura,insa de cand am montat muzica s-a cam belit,sa fie de la bass?Nu cred.39000000.gif

Costi, si la mine e la fel, tot batrana din 1995.

Imi amintesc ca atunci cand am vrut sa o vand , al doilea posibil client a observat acest aspect, eu nu observasem in 2 ani de zile :) A fost unul dintre motivle care l-au dat inapoi :) )) m-am si distrat. Venise de pe Logan "chel" dar nou si se astepta ca o masina la juma' de pret, de 13 ani atunci sa fie "ceas" , ba ambreiajul sa fie foarte moale.

Si acum la fel arata, putin cu "burta" lasata, nu-i bai, pe tata nu-l deranjeaza.

Deci, tind sa cred ca este numai la GLE-urile din 1995. Bafta la reconditonare.

Edited by Banderas_232003

Share this post


Link to post

Ieri am cumparat un set de jante,Borbet,pe 14, Made in Germany,4*100 6J ET 36 singura problema e ca sant galbene,insa le revopsesc pana in iarna.

Gumele sant in stare foarte buna,ca noi,de iarna,2 Pirelli WinterControl si 2 Semperit Winter Grip,cu dimensiunile de 165/60/14.Cam inguste,insa pt iarna sant mai mult decat ok.

Pretul a fost de 150E,insa am reusit sa negociez si sa le iau cu 500 lei.Una dintre ele era putin indoita pe interior,insa azi am rezolvat-o la o la vulcanizare cu 50 lei.

Sant nevoit sa cumpar alte prezoane,ceva mia lungi,astea actuale sant scurte.Sant cam groase in carne,asta m-a si atras fiind rezistente,pt gheata si nameti taman bune.

 

Poze cu ele.

post-18944-064322500 1286539169_thumb.jpg

post-18944-022331100 1286539171_thumb.jpg

post-18944-065562500 1286539172_thumb.jpg

post-18944-015703800 1286539174_thumb.jpg

post-18944-053551500 1286539175_thumb.jpg

post-18944-013318400 1286539177_thumb.jpg

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

Nu mai ţin minte prea exact ce dimensiuni "standard" ai în cazul cauciucurilor şi nici cum se va reflecta noua dimensiune "pe kilometraj", însă iarna/pe zăpadă în mod sigur nu e un impediment că-s mai înguste.

Share this post


Link to post

Nu mai ţin minte prea exact ce dimensiuni "standard" ai în cazul cauciucurilor şi nici cum se va reflecta noua dimensiune "pe kilometraj", însă iarna/pe zăpadă în mod sigur nu e un impediment că-s mai înguste.

 

Standard pe 14 gumele sant 185\60/14,insa asa cum am zis si noi,pt iarna sant perfecte.

Share this post


Link to post

Credeam că, din '95 fiind maşina, a venit cu roţi pe 13 :) (pe 14 ştiam dimensiunea am avut şi eu la Cielo).

Share this post


Link to post

Credeam că, din '95 fiind maşina, a venit cu roţi pe 13 :) (pe 14 ştiam dimensiunea am avut şi eu la Cielo).

 

A,nu.M-am referit pt jantele pe 14.

Standard pe 13 e 175\70\13Asa a fost cand am cumparat-o..ok.gif

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

nu uita de inele de centrare, ca altfel nu stii de ce nu poti tine volanu in mana de la 100 la ora.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Se potrivesc perfect fara inele.bananab.gif

Share this post


Link to post

Am vazut renault pe ele, care au butucul de 60.1, iar daewoo are 56.6. Si eu am un set pentru iarna exact ca ale tale.

post-3429-061929400 1286560024_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ma da ce ochi de soacra ai...24000000.gif

 

Ai dreptate,scrie Renault,insa inainte de a fi vandute au fost pe un Bmw ursulet,care are acelas butuc,ca Cielo din cate stiu,fiind montate cu inele de centrare.ok.gif

Share this post


Link to post

Da nenea,stiu procedura,insa le voi folosii pt anotimpul rece,plin de sloiuri si nameti.Crezi ca merita atata munca?

Asta vroiam sa le fac celor pe 15,de vara,dar pana la urma lenea si-a spus cuvantul si le-am vopsit argintiii.

 

 

Iaca asa...

 

 

 

Intradevar ies super marfa asa cu buza polishata,poate la vara ma maninca si fac si eu asa..77000000.gif

 

post-18944-031172800 1286570823_thumb.jpg

post-18944-051312800 1286570824_thumb.jpg

post-18944-060548000 1286570825_thumb.jpg

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

Gata si cu rotile de iarna,le-am aranjat si pe ele.

 

Iar am facut basici la degete de la frecat,insa-mi plac cum au iesit.

Poze cu ele si cu materialele folosite.

 

post-18944-005125900 1287004654_thumb.jpg

post-18944-045422100 1287004657_thumb.jpg

post-18944-066592100 1287004660_thumb.jpg

post-18944-090506900 1287004663_thumb.jpg

post-18944-076773200 1287004666_thumb.jpg

post-18944-068073300 1287004669_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...