Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

Am facut revizia de 2 ani (18.000 km) la Expocar Targoviste. Cost final : 470 RON (am prins promotie de -20%).

In attach se vor vedea operatiunile efectuate.

 

Despre ei : simpatici, am intrat putin in service in timpul reviziei si am mai schimbat cateva vorbe cu mecanicul; eu eram curios sa vad masina pe dedesubt, iar afara de scut, nimic nu-i zgariat.

Am incercat sa vad cum pot sa repar cheia de la masina (vezi aici ). Au dat comanda de cheie si o sa vina in cateva zile, cand va trebui sa mai fac un drum pana la Targoviste. Interesant faptul ca reparatia se va face pe garantie; 300RON care or sa stea in buzunarul meu deci.

Cand sunt chemat sa iau masina intreb : piesele schimbate unde mi le-ati pus ? Toate erau pe jos in service, langa locul unde fusese masina. M-au intrebat daca le vreau am spus ca nu, ca vreau sa vad doar bujiile. Care erau...curatele, neafumate.

 

Am facut si ITPul tot pe acolo - putin mai departe de Expocar este Mavexim, dealer Dacia&Renault, care are statie ITP. M-a mai costat si ala 65RON.

 

Partea frumoasa abia incepe : in timp ce imi asteptam randul la ITP, incep sa citesc ce am platit in urma cu 10 minute ! PROST MOMENT ! Trebuia sa o fi citit inainte sa o platesc. Vad acolo ulei...10w40. Zic "la naiba" si dupa ce termin cu inspectia inapoi la Expocar : De ce mi-ati pus din asta si nu 5w30 ? Aia : Stati domne linistit ! Asta e mai bun, tine 15.000 km lejer, n-aveti probleme. Iar daca aveti, pe revizie e stampila noastra, noi ne asumam intreaga responsabilitate.

 

Plec de acolo nu tocmai convins, dar stiam ca tot trebuie sa ma intorc sa ridic cheia, asa ca pot sa le fac muzicuta atunci.

Sfatul vostru cred ca este f clar : SCHIMBA-L !

Acum e cald, e vara...ma gandesc ca daca il mai tin o luna nu e problema.

 

Insa parca imi vine decat sa-l schimb la aia si sa le fac muzicuta sa iau eu uleiul ( asta in ideea in care ies cam la aceiasi bani ) si il schimb la mecanicul care imi surubarea pe la Dacie.

 

Oricum, cu toata pozna lor, eu zic ca am iesit f bine.

Un mic calcul arata ca ieri am cheltuit 470 ron (revizie) + 65 ron (itp) + 50 ron (drumul) + 35 ron (mutarea rotilor de pe fata pe spate) + 20 ron (spalat) = 640ron in total. Toate astea cu cu 160 mai putin decat as fi dat doar pe revizie in Bucuresti, asta nepunand la socoteala faptul ca la DiBas mi-au cerut 300 pe cheie si astia mi-o repara pe garantie.

 

Aaa...si nu mi-au schimbat filtrul de...polen ?! Cel la care ai acces prin torpedou. Nu e de polen ci are alt nume, dar imi scapa acum. Nu mi l-au schimbat ca nu aveau pe stoc. De unde cumpar si eu asa ceva si cu ce pret ? De asemenea, de unde as putea sa cumpar ulei 5w30 GM si cu ce pret ?

 

In attach - poza cu uleiul de dinainte de revizie si poza cu cel nou.

 

 

Nu este putin, dar intrucat chestia asta devine cronica eu as sugera sa pastrezi uleiul acesta macar pana in octombrie cand se mai raceste timpul. Uleiul nu iti va provoca moartea subita a motorului in nici un caz. Daca nu folosesti intens masina in timpul iernii poti pastra uleiul fara repercursiuni. Iernile nu sunt ca in Siberia sau Canada, zilele geroase sunt din ce in ce mai putine si atunci cand sunt, masina nu se poate folosi din cauza conditiilor de circulatie cu totul inadecvate.

 

Nu este putin, dar intrucat chestia asta devine cronica eu as sugera sa pastrezi uleiul acesta macar pana in octombrie cand se mai raceste timpul. Uleiul nu iti va provoca moartea subita a motorului in nici un caz. Daca nu folosesti intens masina in timpul iernii poti pastra uleiul fara repercursiuni. Iernile nu sunt ca in Siberia sau Canada, zilele geroase sunt din ce in ce mai putine si atunci cand sunt, masina nu se poate folosi din cauza conditiilor de circulatie cu totul inadecvate.

Pozna asta este doar faptul ca vanzarea uleiului 10W40 aduce un castig de 100% firmei, pe cand cel full sintetic care este la pret dublu nu se poate vinde cu acelasi castig fiind costisitor de la bun inceput si pe deasupra, la o adica ei defileaza si in ipostaza de baieti buni intrucat ti-au facut si un bine socotind un ulei mai ieftin dar care dupa parerea lor isi face treaba cu brio. Vorba sa fie ! Pana in 1992 chiar ca era cel mai bun ulei de pe piata si Kalosul mergea si cu acest ulei la fel de bine sau la fel de prost ca si azi, Dar intre timp vremurile s-au schimbat, firmele petroliere au inventat noi minuni ale tehnicii si stiintei, toate la preturi piparate si aceste produse trebuie vandute cuiva. Mai greu este la noi care de obicei schimbam doar o data pe an uleiul spre deosebire de americani care o fac de doua ori, chiar daca folosesc uleiuri minerale mai slabe calitativ decat cele sintetice. Pentru noi o astfel de revizie reprezinta jumate sau o treime din salariul lunar si atunci negresit problema capata alte valente.

Share this post


Link to post

Manualul de utilizare pentru Aveo in USA scrie clar: sa nu se foloseasca ulei de motor 10W40 ! Comentariile a 2 vecini sunt de prisos.

Share this post


Link to post

Am facut revizia recent si la fel mi-au recomandat ''domnii'' de la service ulei 10w40 dar am insistat sa puna 5w30.Pe carnetul de service si factura scrie 5w30 dar cum nu am stat langa ei nu sant sigur ce au pus.Si inca o chestie ciudata , pe factura apare doar 1l de ulei.Au fost foarte ''generosi'' si au pus mai mult ulei pe care l-am scos singur cu o seringa.Locatie Ecomax CJ , pret 370 lei.

Share this post


Link to post
Manualul de utilizare pentru Aveo in USA scrie clar: sa nu se foloseasca ulei de motor 10W40 ! Comentariile a 2 vecini sunt de prisos.

 

Este clar ca si cristalul ! Dar pt. asta ar trebui sa mai trimita cate un mecanic de la fiecare service Chevrolet la specializare intr-un centru GM, fie in SUA ori un Europa sa li se bage in cap odata treaba asta. Dar ma tem ca la reintoarcere s-ar intoarce mai prosti decat au plecat. Si pe langa asta sunt considerentele materiale independente de interesele firmei GM, dictate de mafia locala. Se intampla si in alte tari, indeosebi fostele tari comuniste, sa nu dau exemple.

 

Am facut revizia recent si la fel mi-au recomandat ''domnii'' de la service ulei 10w40 dar am insistat sa puna 5w30.Pe carnetul de service si factura scrie 5w30 dar cum nu am stat langa ei nu sant sigur ce au pus.Si inca o chestie ciudata , pe factura apare doar 1l de ulei.Au fost foarte ''generosi'' si au pus mai mult ulei pe care l-am scos singur cu o seringa.Locatie Ecomax CJ , pret 370 lei.

 

In Ungaria motiveaza ca la masinile cu 8 supape se poate pune 10W40 fara sa influenteze buna lor functionare, cel sintetic fiind pastrat pt. cele cu 16 supape. Si asta e o viziune !

Share this post


Link to post

"Meseriasului" nu-i scoti din cap fixurile lui, asa am vazut si la radiatoarele pentru incalzirea caselor prin convectie: "luati din acestea, ca au tabla mai groasa, nu luati italienesti ca au tabla prea subtire". La fel gandesc si la uleiuri. Daca le spune cineva ca-i pe dos, au replica imediat: "dar ce, alea din fonta nu erau bune si erau groase ?", desi, sistemele de incalzire erau complet diferite, primul bazandu-se pe cedarea rapida de caldura si cel de-al doilea pe acumularea si cedarea lenta.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
"Meseriasului" nu-i scoti din cap fixurile lui, asa am vazut si la radiatoarele pentru incalzirea caselor prin convectie: "luati din acestea, ca au tabla mai groasa, nu luati italienesti ca au tabla prea subtire". La fel gandesc si la uleiuri. Daca le spune cineva ca-i pe dos, au replica imediat: "dar ce, alea din fonta nu erau bune si erau groase ?", desi, sistemele de incalzire erau complet diferite, primul bazandu-se pe cedarea rapida de caldura si cel de-al doilea pe acumularea si cedarea lenta.

 

 

Asa este ! Din pacate automatismele dobandite cu greu pot fi sterse din zestrea genetica a omului; vor mai trece cateva generatii pana ce mecanicii(aia tot mai putini la numar) isi vor da seama ca ei de fapt traiesc datorita situatiei dezastruoase de pe piata muncii si nu datorita prestatiei lor, care de cele mai multe ori este sub orice critica. Vom ajunge sa invatam absolut tot legat de muncile casnice, numai sa nu depindem de ei.

Share this post


Link to post
Sa nu uite cat este plecat si sa-l schimbe din nou, la intoarcere. =))

 

 

Nu de aceea!Nu se intampla nimic daca mai sta uleiul in motor (cel vechi).

Share this post


Link to post
In Ungaria motiveaza ca la masinile cu 8 supape se poate pune 10W40 fara sa influenteze buna lor functionare, cel sintetic fiind pastrat pt. cele cu 16 supape. Si asta e o viziune !

 

Maine poimaine am sa aud ca la cele masini dotate cu proiectoare de ceata, merge antigel cu densitatea de 1,08 g/cmc TEXACO Long life sau la cele cu bujii BOSCH merge si ulei de floarea soarelui simplu rafinat pentru salate si omlete. Ce dreaq ar putea influenta numarul de supape calitatea uleiului? De ca si la Matiz se pune tot 5W30? De ce si la Cielo cu 8V se punea pe vremuri ARAL 5W30?

Chiar si la 5W40 vascozitatea cinetica (100C / 210F) creste cu aproape 25% ceea ce induce si o crestere de consum.

Imi amintesc de vremuri de demult, cand EXPOCAR-ul a facut aceasta greseala. Ce fain a fost sa observ cum au spalat motorul cu Oilflush, mi-au dat masina la schimb sa nu astept pana se scurge tot 10W40 - din motor sa nu mai spun ca toata osteneala s-a terminat cu gratuitatea reviziei.

Si la final am verificat si filtrul din cutia de deseuri sa fie cel nou schimbat cu 10W40, deoarece ma asteptam sa-mi lase acel filtru prin care mai trecuse si decapantul de ulei. Au fost corecti si au schimbat totul.

De unde si ideea: cine greseste (face experiente) plateste !! :D

 

Link catre oil viscosity grade

post-2099-1245609591_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pacat ca Expocar a decazut in asa hal. Mi se pare penibil sa programeze clienti la revizii si apoi sa le zica ca n-au filtru de polen pe stoc? Adica vii cand iti zic ei si te asteapta cu temele nefacute X(

Da, deci pentru colegul cu uleiul, filtre de polen gasesti la orice magazin de piese auto straine, cele mai ieftine sunt cele din talcioc si din zone mai cazute: str. eminescu colt cu viitorului, viilor, etc. Un pret in jur de 50 de lei ar fi ok pt filtru, in conditiile in care cel "de origine" sare de 100ron si nici macar nu e cu carbune activ :-?

 

Daca nu ati parcurs macar 25k km in doi ani eu zic sa schimbati bujiile abea la revizia de 3 ani cu NGK V-line; atentie la ce va mai pun baietii astia veseli cu etichete "GM"

Share this post


Link to post

Am facut azi revizia de 2 ani (29040km) la OpelWest Arad.

S-a schimbat:

Ulei motor 10w40 (stiam ca asta o sa-mi puna)

Filtru ulei

Filtru aer

Filtru benzina

 

Total manopera si piese 362RON

 

Filtrul de habitaclu l-am schimbat acum o luna, luat de la magazin piese Daewoo 35 RON

post-8360-1245873630_thumb.jpg

 

Bujiile le-am dus eu, le-am primit din germania (10 euro setul), a vrut sa-mi puna ceva bujii Bosch, din cutiuta albastra GM Genuine. Am insistat ca le vreau pe ale mele, pana la urma a zis ca pe raspunderea mea...

post-8360-1245873910_thumb.jpg

post-8360-1245873945_thumb.jpg

post-8360-1245873981_thumb.jpg

 

Si acum o poza cu bujiile scoase din motor:

post-8360-1245874119_thumb.jpg

 

Am fost lasat sa stau langa masina, si am mai stat de vorba cu mecanicul in timp ce lucra. Timp total 1 ora, cu hartogarie cu tot.

 

Uleiul o sa-l schimb eu la toamna cu un 5w30.

Edited by wwillym

Share this post


Link to post

Bai frate da astia sunt chiar tampiti ? De pun uleiuri din astea , altfel decat in carte? In caz de defectiune cine raspunde...clientul ca de. Ne mai miram dupa aia de supape arse sau mai stiu eu ce mama naibi.

Nu tati...mie mi-a pus ulei GM 5W30 ( macar asa scrie pe eticheta). Desi in carte scrie ca se poate pune si 10W30. Uite aci sticla de ulei.

 

De mirare insa...uleiul de cutie de viteze si cel de motor...au acelasi miros si:

Uleiul CV: are o culoare ROSIE ca visinata. Parca e ulei hidraulic asa de subtire este. 75W85.

post-17555-1245874922_thumb.jpg

Share this post


Link to post

salut ,

AVEM SI NOI UN AVEO 1.2 SI TREBUIE SA FACEM REVIZIA KILOMETRI 6700 ,AM CITIT CA SE DAU MULTE TEPE SPUNETI-MI SI MIE LA CE TREBUIE SA AM GRIJA LA SERVICE MAI ALES CA MASINA AM CUMPARAT-O DE LA DI BAS ?

Share this post


Link to post

Intreaba-i inainte daca pun ulei GM 5W30.

In plus la kilometrii astia poti cere sa nu-ti schimbe filtrul de habitaclu (asa economisesti aprox. 100 ron).

In rest se mai schimba filtrul de ulei, de benzina si de aer al motorului.

Share this post


Link to post

E tare faza cu uleiul: N-ai voie sa pui 5W30 in afara service-ului ca pierzi garantia, dar ei pot pune un ulei 10w40, care nu este recomandat...

Share this post


Link to post
E tare faza cu uleiul: N-ai voie sa pui 5W30 in afara service-ului ca pierzi garantia, dar ei pot pune un ulei 10w40, care nu este recomandat...

 

Tolin, ei castiga dublu la fiecare litru de ulei 10W40 vandut, de ce n-ar face marsavia asta, doar nu-i masina lui. Si cu timpul daca se uzeaza clientul vine eventual tot la ei (cel putin asa isi imagineaza) pt. reparatii ulterioare. Nu-i frumoasa viata asta ?

 

Tolin, ei castiga dublu la fiecare litru de ulei 10W40 vandut, de ce n-ar face marsavia asta, doar nu-i masina lui. Si cu timpul daca se uzeaza clientul vine eventual tot la ei (cel putin asa isi imagineaza) pt. reparatii ulterioare. Nu-i frumoasa viata asta ?

Scuze emathe ! Am ramas cu privirea la interventie colegului nostru. Justa afirmatia, de mai sus.

Share this post


Link to post

cu 10w40 masina trece cu brio de garantie...motorul nu se opreste din cauza uleiului. uzurile apar in timp, dupa 150k 200k km cand incepe sa consume ulei. atunci vei fi iesit demult din garantie.

la motorul de vw lt diesel de 6 in linie (ala vechi de 2400 cu injectie indirecta) era recomandat sa pui 5w40, desi la data aparitiei motorului nici nu se inventase acest tip de ulei.

Share this post


Link to post

Dar totusi recunosti ca un 5w30sau 5w40 ar fi mai bun.

Share this post


Link to post
Intreaba-i inainte daca pun ulei GM 5W30.

In plus la kilometrii astia poti cere sa nu-ti schimbe filtrul de habitaclu (asa economisesti aprox. 100 ron).

In rest se mai schimba filtrul de ulei, de benzina si de aer al motorului.

 

Dar de ce nu pun ulei 5w30? SI MAI AM O INTREBARE ; EXISTA O LIMITA DE KM LA CARE SE SCHIMBA ANUMITE CONSUMABILE CUM ITI POTI DA SEMAMA DACA ASA ESTE SAU LE SCHIMBA EI CA NU AU ACTIVITATE?

Share this post


Link to post
Dar de ce nu pun ulei 5w30? SI MAI AM O INTREBARE ; EXISTA O LIMITA DE KM LA CARE SE SCHIMBA ANUMITE CONSUMABILE CUM ITI POTI DA SEMAMA DACA ASA ESTE SAU LE SCHIMBA EI CA NU AU ACTIVITATE?

 

 

Mi-am schimbat filtrul de polen(habitaclu)la 7500km si va spun ca era plin de praf!Problema cu acest filtru este ca poate ajuta si el la dezvoltarea de bacterii daca nu este schimbat la timp(e imbacsit)!Conteaza si ce fel de clima are omul pe masina si binenteles cat de mult foloseste climatizarea.

Revizii:

Uleiul de motor la 15000,cu tot cu filtrul de ulei,filtrul de aer ,si cel de combustibil.

Bujiile la 30000 si lichid de frana.

Kit de distributie eventual si pompa apa la 60000.La unele service-uri se schimba si antigelul dar atentie daca masina are antigel de culoare roz (pus de fabrica),este long life si nu trebuie schimbat!Eventual mai trebuie 1litru pt. ca nu se poate recupera tot la schimbarea pompei de apa.

La 75000 incepe din nou ca la 15000.

La spark si aveo 1.2 se schimba si uleiul la cutia de viteze la 45000.

Am auzit si o varianta la spark cu uleiul de cutie schimbat la prima revizie!?

Sunt planurile de revizii de la reprezentanta din TM.

Dupa parerea mea uleiul si filtrul de ulei s-ar putea tine mai mult.Filtrele de aer si de polen mai putin de 15000, iar distributia de 0.8 si 1.2 pe la 90000.Dar este doar o parere proprie!!Distributia de 1.4 si 1.6 DOHC este aceeasi cu cea de Nubira care in prima faza se schimba la 90000 dar au fost probleme si s-a revenit la intervalul de 60000. icon2.gif Chiar nu stiu de ce vor toti sa puna 10w.

Edited by simon2tibi

Share this post


Link to post
Dar totusi recunosti ca un 5w30sau 5w40 ar fi mai bun.

5w40 nu este acelasi lucru cu 5w30

cel cu 40 are vascozitatea mai mare la cald si arunci s-ar putea sa ai o ungere defectuoasa pe lagarele unui motor nou de ultima generatie unde sunt jocuri foarte mici. tu de ce crezi ca producarorul recomanda w30 in loc de w40, de florile marului? mai ales ca vorbim de motoare mici care au un regim de turatie ridicat. tu schimbi viteza la 3500-4000 rpm nu ca la un diesel la 2500.

decat sa pui un 5w40 mai bine pui un 10w30 (in timpul verii, mai ales)...dar mai bine cum zice producatorul 5w30 sau chiar 0w30. trebuie sa va ganditi pe termen lung...cum se va comporta motorul peste 300k-400k km. poate o sa spuneti ca nu tineti masina atat...dar o masina in stare buna are si alt pret la o eventuala revanzare, nu?

Share this post


Link to post
...aveo 1.2 se schimba si uleiul la cutia de viteze la 45000.

 

Primul schimb ulei cutie de viteze la 15000 Km , conform cartii masinii.

Share this post


Link to post
5w40 nu este acelasi lucru cu 5w30

cel cu 40 are vascozitatea mai mare la cald si arunci s-ar putea sa ai o ungere defectuoasa pe lagarele unui motor nou de ultima generatie unde sunt jocuri foarte mici. tu de ce crezi ca producarorul recomanda w30 in loc de w40, de florile marului? mai ales ca vorbim de motoare mici care au un regim de turatie ridicat. tu schimbi viteza la 3500-4000 rpm nu ca la un diesel la 2500.

decat sa pui un 5w40 mai bine pui un 10w30 (in timpul verii, mai ales)...dar mai bine cum zice producatorul 5w30 sau chiar 0w30. trebuie sa va ganditi pe termen lung...cum se va comporta motorul peste 300k-400k km. poate o sa spuneti ca nu tineti masina atat...dar o masina in stare buna are si alt pret la o eventuala revanzare, nu?

 

Tu ai spus 10w40.Eu ti-am spus ca 5w30 sau 5w40 ar fi mai bun.As fi curios unde gasesti 10w30(nu ca nu ar exista).Nu se prea foloseste!Si vascozitatea este data (dupa cum stiu eu)de prima cifra ,nu de a doua (cam impropriu spus cifra , adica de cifrele dinaintea "w"-ului)

 

Primul schimb ulei cutie de viteze la 15000 Km , conform cartii masinii.

 

 

Da,ai dreptate, nu am studiat atat de mult cartea Aveo sau Spark.

Share this post


Link to post
... Si vascozitatea este data (dupa cum stiu eu)de prima cifra ,nu de a doua (cam impropriu spus cifra , adica de cifrele dinaintea "w"-ului)

...

Da,ai dreptate, nu am studiat atat de mult cartea Aveo sau Spark.

Pentru astea am deschis topicul "Mi-au spus 2 vecini".

Share this post


Link to post

draga simion...tu care crezi ca este rostul cifrei dupa W?

cifra dinaintea w reprezinta vascozitaea la rece pe cand cifra de dupa w reprezinta vascozitatea la temperatura de regim a motorului. acum e clar. tu poti sa pui un 10w30 daca il folosesti in timpul verii, cant temperatura nu coboara atat de mult incat sa fie necesar sa ai 5w

 

si mie mi-au pus la revizie 10w40 dar dupa 5k de km l-am schimbat cu 5w30 sintetetic de la petro-canada

Share this post


Link to post
Dar de ce nu pun ulei 5w30? SI MAI AM O INTREBARE ; EXISTA O LIMITA DE KM LA CARE SE SCHIMBA ANUMITE CONSUMABILE CUM ITI POTI DA SEMAMA DACA ASA ESTE SAU LE SCHIMBA EI CA NU AU ACTIVITATE?

 

Asa cum am spus mai-nainte doar motivul castigului gras ii pune sa schimbe uleiul pe 10W40 (castig dublu la fiecare litru vandut), iar la consumabile manopera grasa incasata ! Sa nu mai vorbim pretul exorbitant la schimbarea bujiilor, un jaf la drumul mare ! Noroc ca nu trebuie sa faci revizia decat de 2 ori la ei obligatoriu, pe urma iti gasesti un mecanic cinstit care ti le face cand e nevoie si cu piesele si uleiul pe care tu il preferi. Dar ce fac cei care au Kia si au garantia 7 ani ?? E buna inventia, nu ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...