Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

Din cite stiu eu (cum spune si @vladawd),permutarea pneurilor se face in linie,nu in diagonala.Aici mai avem de a face si cu tipul de pneu,care are doar un singur sens de rotatie.Nu stiu cum ar arata si cum ar merge o roata de drepta spate (cu formatul "crantilor"in V sau sageata imprimata pe pneu,indicind spre inainte) cu una de stinga fata.

Share this post


Link to post
Esti sigur ca nu se face si in diagonala cu sau fara includerea rotii de rezerva in circuit?

 

Si eu am ramas surprins cand am citit manualul, caci peste tot auzisem cum ca se schimba pe diagonala.

Atasat este un PrintScreen din manual.

 

Tu ai roata de rezerva de dimensiuni normale ?

post-8022-1244411787_thumb.jpg

Edited by vladawd

Share this post


Link to post
Tu ai roata de rezerva de dimensiuni normale ?

Da, Kalosul are o roata de rezerva de dimensiuni normale.

Referitor la anvelopele cu sens de rotatie, cred ca doar pe la cele de iarna mai gasesti asa ceva si asta pentru a genera tractiune in conditii de carosabil acoperit cu zapada. Aici, intr-adevar ar fi vorba de o limitare a rotirii/schimbarii pneurilor in diagonala.

Din observatie si experienta, un pneu de calitate medie + aflat pe puntea fata se uzeaza cu 1 mm la fiecare 10.000 km. In acelasi timp un pneu aflat pe puntea spate se va uza mai putin, in medie cu 0,5 mm la aceiasi distanta. Considerand o limita de 4mm a profilului, ca fiind o limita decenta de uzura, nu markerul de 1,6 mm care anunta uzura maxima [-X ajungem ca durata de viata a unui pneu sa fie in medie de 60.000 km. Motivul rotirii, in acceptiunea mea, este de a mentine o uzura uniforma a pneurilor (foarte necesara vehiculelor cu ABS) si de a obtine o durata maxima de exploatare a acestora.

In acelasi spirit as recomanda 60 000km /4 = rotire la fiecare revizie. De ce asa?

1. Rotind pneurile la fiecare revizie poti observa lesne eventualele semne de uzura neuniforma, indentificand si corectand cauza;

2. Pneurile se vor afla de 2 ori pe fiecare punte avand o diferenta maxima de uzura intre punti de 0,75 mm.

In acest mod chiar si la rotirea in diagonala diferentele pe aceiasi punte sunt minime si nu cred ca inflenteaza comportamentul masinii.

Daca efectuezi schimbarea la jumatatea ciclului atunci diferenta de uzura dintre pneuri este mai mare cca. 3 mm si iarasi o eventuala rotire in diagonala nu pune probleme. Nici daca alternezi cele doua variante linie / diagonala.

Eu le utilizez fara sa am probleme.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Anvelope de vara, cu un singur sens de rotatie inca se mai fabrica.

Share this post


Link to post

Aproape toate pneurile "cu pretentii" au sens de rotatie recomandat. Proiectarea profilurilor performante impune acest lucru.

Share this post


Link to post

Am facut revizia de 2 ani (18.000 km) la Expocar Targoviste. Cost final : 470 RON (am prins promotie de -20%).

In attach se vor vedea operatiunile efectuate.

 

Despre ei : simpatici, am intrat putin in service in timpul reviziei si am mai schimbat cateva vorbe cu mecanicul; eu eram curios sa vad masina pe dedesubt, iar afara de scut, nimic nu-i zgariat.

Am incercat sa vad cum pot sa repar cheia de la masina (vezi aici ). Au dat comanda de cheie si o sa vina in cateva zile, cand va trebui sa mai fac un drum pana la Targoviste. Interesant faptul ca reparatia se va face pe garantie; 300RON care or sa stea in buzunarul meu deci.

Cand sunt chemat sa iau masina intreb : piesele schimbate unde mi le-ati pus ? Toate erau pe jos in service, langa locul unde fusese masina. M-au intrebat daca le vreau am spus ca nu, ca vreau sa vad doar bujiile. Care erau...curatele, neafumate.

 

Am facut si ITPul tot pe acolo - putin mai departe de Expocar este Mavexim, dealer Dacia&Renault, care are statie ITP. M-a mai costat si ala 65RON.

 

Partea frumoasa abia incepe : in timp ce imi asteptam randul la ITP, incep sa citesc ce am platit in urma cu 10 minute ! PROST MOMENT ! Trebuia sa o fi citit inainte sa o platesc. Vad acolo ulei...10w40. Zic "la naiba" si dupa ce termin cu inspectia inapoi la Expocar : De ce mi-ati pus din asta si nu 5w30 ? Aia : Stati domne linistit ! Asta e mai bun, tine 15.000 km lejer, n-aveti probleme. Iar daca aveti, pe revizie e stampila noastra, noi ne asumam intreaga responsabilitate.

 

Plec de acolo nu tocmai convins, dar stiam ca tot trebuie sa ma intorc sa ridic cheia, asa ca pot sa le fac muzicuta atunci.

Sfatul vostru cred ca este f clar : SCHIMBA-L !

Acum e cald, e vara...ma gandesc ca daca il mai tin o luna nu e problema.

 

Insa parca imi vine decat sa-l schimb la aia si sa le fac muzicuta sa iau eu uleiul ( asta in ideea in care ies cam la aceiasi bani ) si il schimb la mecanicul care imi surubarea pe la Dacie.

 

Oricum, cu toata pozna lor, eu zic ca am iesit f bine.

Un mic calcul arata ca ieri am cheltuit 470 ron (revizie) + 65 ron (itp) + 50 ron (drumul) + 35 ron (mutarea rotilor de pe fata pe spate) + 20 ron (spalat) = 640ron in total. Toate astea cu cu 160 mai putin decat as fi dat doar pe revizie in Bucuresti, asta nepunand la socoteala faptul ca la DiBas mi-au cerut 300 pe cheie si astia mi-o repara pe garantie.

 

Aaa...si nu mi-au schimbat filtrul de...polen ?! Cel la care ai acces prin torpedou. Nu e de polen ci are alt nume, dar imi scapa acum. Nu mi l-au schimbat ca nu aveau pe stoc. De unde cumpar si eu asa ceva si cu ce pret ? De asemenea, de unde as putea sa cumpar ulei 5w30 GM si cu ce pret ?

 

In attach - poza cu uleiul de dinainte de revizie si poza cu cel nou.

post-8022-1245254006_thumb.jpg

post-8022-1245254011_thumb.jpg

post-8022-1245254017_thumb.jpg

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

Filtru de habitaclu am luat acum o luna de la un magazinut vizavi de Romaero, foarte aproape de intersectia cu Ficusului. Are o reclama de Mann atarnata la vedere. 106 RON, adus a doua zi. Ulei nu se gaseste mai peste tot?! :) Trebuie sa fac si eu revizia pe anul asta si cred ca o sa-mi cumpar singur sa-si treaca si ei manopera pe factura si sa ma aleg si eu cu stampila in caiet.

Share this post


Link to post

Mersi pt pontul cu filtrul de habitaclu.

 

Ulei nu se gaseste mai peste tot?!

 

Daca ma duc in Carrefour si iau ulei 5w30...dar nu scrie GM pe el nu-i nici o problema ?

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

Chiar daca uleiul din masina are doar 2-3 zile, iar filtrul de ulei a fost schimbat odata cu uleiul, trebuie si el schimbat ?

 

LE : am vb cu cei de la Expocar. Nici vorba sa-mi schimbe uleiul. Ei doar din asta pun pt motorul de 1.2; mi-au spus ca imi dau si o hartie semnata si stampilata in caz ca se intampla ceva, ei vor fi responsabili. Mda...

 

Am facut comanda pentru Elf SXR 5w30, la recomandarea lui Tolin (4l - 120 RON), filtru de ulei Mann W 712/22 (30RON) si filtru de habitaclu 110 ron. Manopera va fi gratuita, efectuata de AMI AUTO, caci de la ei le cumpar.

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

Mergi vreo 500 km cu uleiul acela, sa speli motorul.

Share this post


Link to post

Filtru se schimba la schimbarea uleiului

Share this post


Link to post

Foarte scump filtrul polen, gasesti si cu 40 lei :)

Share this post


Link to post
Foarte scump filtrul polen, gasesti si cu 40 lei :)

 

Pe unde ?

Share this post


Link to post
Foarte scump filtrul polen, gasesti si cu 40 lei :)

Unde, la Apicola ? Un cod, un nume, o marca, ceva, catusi de putin.

Share this post


Link to post
1. Chiar daca uleiul din masina are doar 2-3 zile, iar filtrul de ulei a fost schimbat odata cu uleiul, trebuie si el schimbat ?

 

2. am vb cu cei de la Expocar. Nici vorba sa-mi schimbe uleiul. Ei doar din asta pun pt motorul de 1.2; mi-au spus ca imi dau si o hartie semnata si stampilata in caz ca se intampla ceva, ei vor fi responsabili. Mda...

 

1. Obligatoriu, vorbim de uleiuri diferite, aditivi diferiti si nu cred ca te vei scoate cu mare economie pentru 12 RON cat face un filtru.

Sunt extrem de curios, daca in cartea de 1,2 scrie ceva despre 10W40, mai ales ca are un pret extrem de nesimtit.

 

2. Despre EXPOCAR, oricare dintre ele, vei constata ca au unii o asa nesimtire in a respecta manualul incat hartia aceea stampilata sau nu, va fi valabila doar la WC. Din experienta stiu cat a trebuit sa determin Ex..car sa puna uleiul care trebuie in motor.

Un dealer de marca, care isi are sediul in Pipera - Tunari a ignorat pana si o hotarare a producatorului britanic de a utiliza numai uleiurile recomandate motivand ca in Romania "ei fac legea si ii doare in DOS".

Daca (d.f.) vei avea vreo problema la care poate fi suspectat uleiul, cei de EXPOCAR vor rade pe infundate, pentru ca nu ai cum sa dovedesti cu usurinta mai nimic. Ei isi iau comisioane maxime la un ulei de kkt si tu vei inghti in sec cu un ulei de tot rasul in motor. Si pentru ca m-ai facut curios, nu pui si o poza cu uleiul 10W40 GM de care eu nu am vazut niciodata. :grumpy:

 

Ulei GM 5W30 in Constanta la numai 29 RON/litru.

Share this post


Link to post
... Si pentru ca m-ai facut curios, nu pui si o poza cu uleiul 10W40 GM de care eu nu am vazut niciodata. :grumpy:

O fi ala despre care editia americana a manualului de utilizare de la aveo zice sa NU cumva sa bagi in motor.

 

Am facut comanda pentru Elf SXR 5w30, la recomandarea lui Tolin

Tolin, n-a recomandat, a spus ce are in motor la data de azi.

Share this post


Link to post

Filtru habitaclu- 45 lei, filtru motor- 16 lei. De la magazinul Daewoo din Piatra (langa magazinul Carpati). Scump?

post-75-1245355116_thumb.jpg

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

@Lucian M : N-au si magazin online ?

 

@safari hunter : n-am la ce sa fac poza pentru ca nu mi le-au dat; in manualul de 1.2 la ulei am doar doua uleiurile trecute si anume 5w30 si 10w30.

Share this post


Link to post

Din pacate, nu au magazin online. dar daca vrei, iti cumpar eu si-ti trimit. M-au ajutat si pe mine altii.

Share this post


Link to post

In factura vad ca scrie GM (OP), probabil de la Opel, iar daca este asa e tragic. Daca este jegul de ulei Opel 10W40 care la Metro se gasea cu 12 RON litrul, nu pot decat sa imi exprim ingrijorarea fata de masina ta si sa admira cu cata nesimtire cei de la Expocar isi trag banii.

 

Cat despre revizii de calitate, putem scrie aici tone de pixeli pe acest forum, daca la service nu cerem sa fim respectati. Pana la urma masina nu este a lui nea Nae (stie el cine) ci a celor care dam bani pe nesimtirea si incompetenta mecanicilor care vor sa aiba buzunare pline indiferent ce. Prietene, depinde de tine sa ai uleiul dorit si masina perfecta pentru banii pe care i-ai dat. Exista OPC, exista documentatii si exista oameni impasibili care isi merita destinul. Depinde de tine ce alegi.

Succes!! :-W

Share this post


Link to post
Tolin, n-a recomandat, a spus ce are in motor la data de azi.

 

Vrei sa-l schimbi in viitorul apropiat ? Caci daca nu, nu revin asupra deciziei de a-mi cumpara si eu 4litri.

 

 

Cat despre revizii de calitate, putem scrie aici tone de pixeli pe acest forum, daca la service nu cerem sa fim respectati. Pana la urma masina nu este a lui nea Nae (stie el cine) ci a celor care dam bani pe nesimtirea si incompetenta mecanicilor care vor sa aiba buzunare pline indiferent ce. Prietene, depinde de tine sa ai uleiul dorit si masina perfecta pentru banii pe care i-ai dat. Exista OPC, exista documentatii si exista oameni impasibili care isi merita destinul. Depinde de tine ce alegi.

Succes!! :-W

 

O sa dau un mail la OPC Dambovita. Va tin la curent daca se intampla ceva...demn de mentionat.

 

LE off topic probabil

Intrebare nevinovata : care este maarea diferenta intre 10w30 cel trecut in carte si 10w40 ? Dintre astea doua, nu 10w40 ar trebui sa fie mai bun ?

Nu astept un raspuns de genul : pui ce vrei pe masina pana la urma ca a ta este si cum o intretii asa o ai :) Mersi.

 

Si mai LE : o sa plec din tara (in maxim o luna) 2 luni de zile cu serviciul. Timp in care masina nu o sa fie folosita. N-ar fi mai bine sa schimb uleiul cand ma intorc ?

Edited by vladawd

Share this post


Link to post
Vrei sa-l schimbi in viitorul apropiat ? Caci daca nu, nu revin asupra deciziei de a-mi cumpara si eu 4litri.

 

 

 

 

O sa dau un mail la OPC Dambovita. Va tin la curent daca se intampla ceva...demn de mentionat.

 

LE off topic probabil

Intrebare nevinovata : care este maarea diferenta intre 10w30 cel trecut in carte si 10w40 ? Dintre astea doua, nu 10w40 ar trebui sa fie mai bun ?

Nu astept un raspuns de genul : pui ce vrei pe masina pana la urma ca a ta este si cum o intretii asa o ai :) Mersi.

 

Si mai LE : o sa plec din tara (in maxim o luna) 2 luni de zile cu serviciul. Timp in care masina nu o sa fie folosita. N-ar fi mai bine sa schimb uleiul cand ma intorc ?

 

 

Da ar fi mai bine sa schimbi uleiul dupa ce te intorci.

Share this post


Link to post
Da ar fi mai bine sa schimbi uleiul dupa ce te intorci.

 

Pe ce te bazezi cand afirmi asta?

Share this post


Link to post

Sa nu uite cat este plecat si sa-l schimbe din nou, la intoarcere. =))

Share this post


Link to post
Pe ce te bazezi cand afirmi asta?

 

Mai bine e mult spus.

"Nu strica cu nimic" cred ca ar fi fost o formulare mai ok. Pentru ca daca masina sta, cu ce o deranjeaza ca are ulei prost in ea ? Eventual dupa ce ma intorc il si schimb in fata blocului sa fiu sigur ca l-am scos pe tot.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...