Jump to content
Sign in to follow this  
ionut.tanase

Cielo

Recommended Posts

O maşină de 13 ani vs una de 4 ani...

Share this post


Link to post

pretul e marisor, intradevar...

dar cu riscul sa supar pe multi... nu as da Cielo-ul meu din 97 pe unul de dupa 2000... ever... naibii si mocheta e mai faina la astea mai vechi...

singura problema ca d-astea cu sub 100k la bord sunt f greu de gasit...

Share this post


Link to post

Apropo de masini noi, Cielo 2006 venit in service ca-i cirie cutia de viteze (anul trecut). Trag mecanicii cu urechea , faceau urit si curelele, iar motorul mergea in valuri. L-au trimit la reprezentanta sa nu-si piarda garantia. Avea 12.000km =)

Share this post


Link to post

lascarica, esti convins ca asta nu s-a intamplat si la vreun Cielo korean? Nu generalizati.

Share this post


Link to post

Totusi, e o masina de 13 ani NONEURO, fara sonda lambda... Chiar daca cei 60kkm sunt reali tot prost e pt ca inseamna ca a stat f f f mult pe dreapta (tratament nu chiar fericit pt orice masina). Nu isi merita banii sub nici o forma, decat daca o cumperi f ieftin, iti raman bani de piese si cand termini cu ea o dai direct la remat (ca nu cred ca o mai cumpara nimeni...).

Eu pana acum am vazut pline sericeurile de koreene cu tot felul de improvizatii si in stari avansate de degradare (13 ani de ro). Mai pe scurt, o groaza de cazane.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Daca arata foarte bine un pret real ar fi pe la 2500. In fine, tu hotarasti! :->

Share this post


Link to post

Sincer in vremurile noastre nu face mai mult de 2500, pai un vento din '95 il gsesti pe la 3000 si e mult mai masina.

Share this post


Link to post

Stiu un tip care si-a luat un seat cu 2800 euro cu: motor de 101cp, benzina, jante aliaj, trapa, scaune sport, suspensie sport, trapa electrica, tapiserie piele+textil pe scaune, incalzire in scaune, ac, geamuri electrice incalzite, etc, etc . Masina era din 1998, zic eu ca e masina muuuult peste cielo chiar si de an mai mare 2002-2004

 

Masina aia merge pur si simplu superb.

 

A mai dat 800 euro taxa de inmatriculare

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Eu va inteleg, si eu m-am gandit la o masina straina, dar nu sunt sigur ca mi-o pot permite (ma refer la intretinere). Nu as vrea sa o iau si sa stau cu ea in fata blocului... :)

 

Sunt multe masini peste Cielo/Solenza dar clar, costurile ulterioare achizitiei sunt mult mai ridicate. Stiu multe cazuri cu oameni de isi tin masinile in fata blocului si se uita la ele ca nu au bani sa le cumpere mai stiu eu ce piesa.

 

Sunt absurd? :P

Share this post


Link to post
Tot pe aici am citit, chiar daca sunt mai noi faptul ca sunt Made in Ro. inseamna ca sunt si mai proaste decat cele din Koreea. De-aia ma orientasem catre masina aia... :)

 

... nu as da Cielo-ul meu din 97 pe unul de dupa 2000... ever... naibii si mocheta e mai faina la astea mai vechi...

singura problema ca d-astea cu sub 100k la bord sunt f greu de gasit...

 

Mai baieti.. eu am avut 3 ani jumatate un cielo din 2003.. si am condus in total peste 10 cielo-uri, primul chiar prin 95.

Masina aia era foarte foarte buna, motorul tragea mai bine ca la cele vechi, frana mai bine, avea suspensii mai bune,

si nu a avut nici un defect, nici o bataie, doar niste chitcaieli prin portiera pe undeva pe drum prost.

La fel altele ce le-am condus fabricate in aceeasi perioada.

Deci numai cand aud mitul dracului cu cielo facut in corea de peste 10 ani ma umfla rasul.

 

kappaman, tu de incadrezi in tiparul clasic al cumparatorului care ia prima teapa cu o vechitura.

 

madkat, nu vrei sa iti desenez un pic cum face uin cielo de 10 ani la un impact nu foarte tare din spate?

vrei sa ne spui cum apesi frana si masina aia nu opreste?

 

Singurul lucru la care erau mai bune cele vechi este foarte putin la finisarea interioara, asa ca lasa-ma si cu covorasele alea .. ca pina si alea au 13 ani.

 

Voi puteti vedea si altceva decat ce conduceti voi?

 

 

kappa man, stii cat face o masina? exact cat e dispus sa dea cineva pe ea.

Share this post


Link to post

Neah, m-ai incadrat gresit. :)

Nu o sa sar direct pe prima masina care imi sare in ochi, stiu destul de bine care sunt pasii pe care sa ii urmez tocmai sa nu iau teapa, stiu ca sunt jdemii de masini la vanzare si mai stiu ca preturile scad pe zi ce trece. Eu doar am intrebat daca ar merita masinuta aia, nu am zis ca o voi si lua, de-aia tin cont de sfaturile voastre si va si multumesc. :P

 

P.S.: 2800 ii propun, cred ca este un pret corect, vrea, bine, nu vrea...next! :)

Share this post


Link to post

Ba da. Simplu fapt ca vrei sa cumperi o masina non euro in app 2009 spune asta.

Share this post


Link to post
Da-mi tu o idee pana in 4000E (Solenza?Punto?). :P

 

Variante sunt! (doar un ex.), mai ales că, din câte zici, nu "ţi s-a pus pata" pe Cielo ăla ;)

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Kappa e unul din cei cu venituri mai mici dupa cite se pare (ca si mine dealtfel) si atunci se orienteaza spre o masina care implica costuri mici de intretinere reparatii...diferentele sint mari si la piese noi si la SH...

Am si eu 2 vecini cu Opel si Ford care stau pe drepta de vreo citeva luni sa stringa bani sa le repare... unul cu ax cu came si unul cu etrierii parca...

Multi s-au aruncat la straine SH unde e loterie... poti sa ai bafta sa iei una si sa merga inca 60k sau mai mult fara alte cheltuieli decit consumabilele altii care incep sa schimbe dupa citeva luni. Eu de ex nu am fost norocos din pct. asta de vedere dar am avut noroc ca e Cielo si ieftin la reparatii mai ales ca am Autodaewoo in oras :)

Eu am preferat sa iau masina unui director de fabricutza cu multi km (omul facea naveta) si intretinuta pe firma si ieftina "in caz de" dar cu dotari mai slabe (are numai AC, geamuri electrice in fine ce are GLE ul full) decit una straina cu o carutza de dotari dar cu riscul de a sta cu masina pe dreapta pina fac rost de bani daca se strica.

Un pret bun la asta <3000 vezi cine a condus-o du-te intr-un service cu ea pt o constatare...si la asta e loterie dar cu riscuri ceva mai mici.

Dar mai degraba Nubira sau Leganza cu ceva mai multi bani sint ieftine acum si astea. Si sint Daewoo=service mai ieftin

Share this post


Link to post

Mersi pentru sfaturi lascarica, din pacate a picat faza cu Cielo pentru ca nu lasa sub 3500 E. Intr-adevar, masina e tipla, rar mi-a fost dat sa vad o masina asa veche si asa de bine intretinuta, insa si 3500 e prea mult. O sa ma reorientez... :)

 

Toate cele bune.

Share this post


Link to post
Oare un posesor de logan (sa nu zic matiz ca poate unii se simt lezati) fara nici o optiune,vara moare in masina ca nu are AC,de volan trage de-i iese sufletu' ca n-are servo ,da la manivela sa deschida geamul plus multe altele,credeti ca se consoleaza stiind ca masina lui e din 2005?

 

Corect, cand vad ca unii dau bani pe o masina care nici MP3 n-are, ma crucesc.

Share this post


Link to post

Offtopic: al dracu criza...acu vreo luna era topic "cumpar masina pina in 8000", ceva mai tirziu "pina in 6000" si acuma pina in 3000 =)) just kidding :)

Mai stringe bani si cauta o Nubira sau Leganza.

Variantele ieftine la intretinere:

1. Dacii ce e sub Logan - Nova Suoernova si Solinitza --- eu nu le pun la categoria "masini" au locul special "DACII"

2. Daewoo -pret relativ mic ---costuri intretinere mici - confort bunicel

3. Masini "straine" - pret/calitate/dotari/risc variabil daca te stii norocos e ok daca nu... aici putem discuta la nesfirsit.

 

Cum ziceau unii "cheia e la tine" sau in fine va fi :)

 

P.S. poate le place sa asculte radio circotasule =)) --- lasa mp3 poate are omul ipod dar fara A/C la ce calduri sint acum e chiar naspa...asta a fost dotarea minim necesara ceruta cind am cautat masina si servo dar asta deobicei e standard la o masina (exclus Dacia)... ABS hmmm mergi mai incet, Mp3- ipod sau radio bun, geamuri electrice -- dai la manivela daca vrei sa fumezi asta e...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Criza e pentru unii, pentru altii e tot la fel de bine (sau rau). :)

 

Maine sau poimaine dau o tura si cu o Solenza, iar tot maine cu un Punto din 2002, cu toate ca mi-e cam frica de Fiaturi. :P

Sper ca nu deranjeaza daca mai scriu in topic-ul asta, chiar daca nu iau Cielo. :)

 

PS: Da-l dracu' de mp3, ala se pune relativ usor dupa, dar un AC, servo, geamuri el. fata, airbag pasager macar, mi se par un must have, fie ca masina e din 2005, fie ca e din '99.

Share this post


Link to post

Geamurile electrice fata costa fix cam cat un mp3 ieftin. Nu la asta ma refeream. Ca AC-ul e must have am sustinut si pe alte topic-uri.

Problema mea e masina de 13 ani non-euro vs masina de 5 ani euro 2-3. Si pentru o astfel de diferenta, as renunta la cateva optiuni, sau as lua o masina cu mai multi km parcursi. Sau as trage concluzia ca n-am bani de masina si as merge pe jos.

Share this post


Link to post

Cu 4000E iei un Cielo mai recent de 13 ani. Chiar daca are mai mult de 60k km.

Share this post


Link to post

Daca mergi spre Corsa, Golf, Astra mai slaba toate destul de vechi si multi km da se poate cu 4000. Sau astea mai "romanesti" Dacia sau Daewoo.

Am vazut si Opeluri sub 100.000km sub 3000euro dar fara nimic optiuni pe ele (anii '90) care aratau impecabil.

Eu eram in aceeasi situatie (m-am linistit pt moment) dar cu un plafon mai mare si tot nu am gasit ceva apropiat de ceea ce vreau, singura optiune actuala pt mine cel putin e Nubira sau Leganza.

Pe la 5-7000 ai multe optiuni la Astre si Vectre B pina in 2001-2002 dar asta pt unul care nu vrea sa-si faca "upgrade" de la Cielo la altceva.

Daca ai un Cielo bun deja nu prea se merita sa sari la cele de mai sus. Si e varianta cea mai ieftina la service, piese etc.

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Sunt bani de masina insa depinde ce masina. Fiecare are dreptul sa-si cumpere ce masina vrea si nu cred ca trebuie judecati daca-si doresc un Cielo de 13 ani.

Atata timp cat corespunde tehnic si poti ajunge din orasul A in B, nu vad unde este problema.

 

@Lascarica nu toti cu buget mic isi cumpara Cielo. O masina in ziua de astazi e o necesitate si mi se pare absurd sa dau 15-20 mii euro pe ceva care anul viitor sa valoreze 50% din pretul de achizitie. Pai unde ajung cu BMW-ul, Toyota sau alta marca nu ajungi cu Cielo? Plus scapi de multe probleme: senzori care o iau razna, consumabile scumpe si de calitate indoielnica, service-uri in care te duci cu masina pentru revizie si nu stii daca o ridici la fel de intreaga precum ai lasato. Da, este incovenientul elementelor de siguranta, insa daca este sa dai coltul, foarte bine se poate intampla si intr-un Mercedes nu numai Cielo.

 

Asa ca @kappa_man 84 esti singurul in masura sa decizi ceea ce ti se potriveste.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...