Jump to content
Sign in to follow this  
sebastianaxx

Cum Gasesc Fuzeta Stanga Matiz

Recommended Posts

Unde gasesc si care este pretul pentru o fuzeta stanga matiz. Va rog.

Share this post


Link to post

P96284384 PORTFUZETA STG 132.29 RON

Share this post


Link to post

Eu am schimbat portfuzeta dreapta la Irmex Braila (service Chevrolet - Daewoo) si a costat 210 RON (numai piesa)

Share this post


Link to post

In service totul e mult mai scump din cauza adaosului mare. Si pot sa puna ceva slab calitativ sau ceva scos de pe alta masina.

Share this post


Link to post

Scuze pentru postarea in alt thread, caut sa cumpar o fuzeta si nu-mi dau seama unde sa postez problema pe care o am. As avea nevoie de un sfat de la voi. Mecanicul imi cere fuzeta pentru modelul cu ABS insa Matizul meu nu are ABS! Cum vine asta? Cica s-au rupt urechile la port-fuzeta. Poate cineva sa ma lamureasca (si va rog mutati in alt thread). In plus, sunt diferente mari de pret... mecanicul imi cere 250 lei, eu am gasit in Bucuresti, noi la 200 respectiv 149 lei si la SH in jur de 50 lei.

 

Multumesc anticipat,

Share this post


Link to post

Ce ai patit de fapt ?

Daca Matizul mai poate merge, nu s-a rupt nimic. Schimba mecanicul.

Daca chiar nu ai ABS, schimba mecanicul. Poate are el nevoie de asa ceva.

E bine si un SH, de regula este cu butuc, rulmenti si disc.

 

Share this post


Link to post

Ce ai patit de fapt ?

Daca Matizul mai poate merge, nu s-a rupt nimic. Schimba mecanicul.

Daca chiar nu ai ABS, schimba mecanicul. Poate are el nevoie de asa ceva.

E bine si un SH, de regula este cu butuc, rulmenti si disc.

 

Cam tarziu :) Am luat deja din Militari o port-fuzeta (aia cu ABS - o bucsa sudata in plus) la 143 de lei.

Pai ce sa patesc... a trecut un profesionist pe rosu (cum se merge in Bucuresti) si a lovit-o pe nevasta-mea fix in roata. Noroc ca nu s-a intamplat nimic mai rau, erau si fetitele in masina.

 

Mecanicu zice ca s-au rupt urechile la port-fuzeta... eu am gasit port-fuzete sh insa fara suportul de ABS si mecanicul zice ca nu sunt bune ... in fine. Mi-ar trebui si plasticul ala interior de la roata.

M-ar fi interesat sa stiu daca mergea orice port-fuzeta...

 

Apropos, era sa uit: AVIZ AMATORILOR... mare atentie cand se face dosarul de daune (eu eram partea vatamata). Agentul de asigurari de la ASTRA m-a intrebat daca am cont in banca pentru ca societatea de asigurari sa-mi propuna ulterior o suma si sa nu-mi mai repare masina. In necunostinta de cauza, am completat IBAN-ul in dosar. TZEAPA ! In nici o ora, m-a sunat de la service-ul unde lasasem masina precum ca dosarul a primit negatie (nu mi-o mai repara by default) si urmeaza sa primesc o suma in cont in urmatoarele zile. Logic ca nu se mai apuca de masina decat pe banii mei.

 

Nu numai ca suma nu este cunoscuta, insa m-au si pus in fata faptului implinit. Daca nu voi fi multumit cu suma, nu-mi ramane decat sa-i dau in judecata daca vreau! Mai mult decat atat. Sun inapoi la service sa cer un deviz pe email, informativ, sa stiu si eu cat ar costa. Surpriza, pentru deviz trebuie sa platesc 50 de euro. Imi scapa numele, in Pantelimon, vis-a-vis de SelGros. In ce tara de hoti traim!

 

Nu dati vre-un cont de banca la asigurarile ASTRA daca patiti asa ceva!

Share this post


Link to post

Vorbeste cu ei intai, iar daca nu coopereaza, reclama-i la csa (presupun ca-i mai eficient decat sa-i dai tu in judecata).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...