Jump to content
Sign in to follow this  
sebastianaxx

Ce Faci Mai Intai Itp Sau Revizia ?

Recommended Posts

Salut

Am o durere: am 25900 Km si se apropie termenul la ITP. Matizache al meu cred ca are ceva probleme la directie. Ce credeti ca e mai bine sa fac ? Merg la ITP sau ma duc mai intai la revizia de 30000 Km?

Multumesc frumos, anticipat.

Share this post


Link to post

Nu strica sa faci o scurta revizie inainte de ITP. Sau macar o vizita cat sa rogi pe baietii de la service sa inspecteze problema pe care banui ca o ai la directie. Daca te duci la ITP si intr-adevar ai o problema la directie asa cum suspectezi, nu obtii decat invitatia sa revii, dupa ce iti rezolvi problemele. Probleme pe care le vei rezolva la service dupa. Revenirea costa, deci, care ar fi argumentele mersului la ITP inainte de revizie, ca eu nu prea le vad?

Edited by andrew

Share this post


Link to post

Intrucit nu scapi nici de una, nici de alta, eu ti-as recomanda sa faci intii revizia. Poate se descopera/inlatura mici probleme ce altfel te-ar impiedica sa treci de ITP

Share this post


Link to post

Faci revizia la un service autorizat care are si statie ITP ...

Vad ca ai Matiz din 2006 adica mai este in garantie asa ca nu cred ca sint probleme la trecut ITP-ul dupa ce ai facut revizia.

Share this post


Link to post

Revizia urmata de ITP :)

Share this post


Link to post
Revizia urmata de ITP :)

Serios? Si daca zice la ITP: trebuie sa schimbi bascula, bucse, etc.? Te duci de doua ori la Service? Ideal: te duci la ITP si vezi ce pretentii au intai (daca treci ITP-ul bine, daca nu la Service incolonarea) iar dupa aia fuga la revizie.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Daca faci revizia cum trebuie, n-au motive sa te intoarca cei de la Itp.

Din cate stiu eu revizia presupune pe langa schimbul de consumabile, verificari si remedierea eventualelor probleme gasite ;) .

Masina fiind in perfecta stare de functionare este practic imposibil sa nu treaca Itp-ul :)

Share this post


Link to post

Eu am fost la ITP chiar inainte de revizie...de fapt nu am mai apucat sa fac revizia...da' urma... :D

Si a iesit cu "bravo cu felicitari" :P

Mi-a fost un picut teama din cauza filtrelor inbacsite sa nu mai faca amestecul de aer si benzen cum trebuie...dar pana la urma noxele au iesit ok.

Share this post


Link to post

Te duci la revizie, pui pe baieti sa verifice jocurile in caseta, bielete (directie si bara antiruliu), capete de bara, bara stabilizatoare si bucsi aferente, jante deformate, apoi rulmenti fata-spate, puntea spate, vezi ce iti scriu pe certificatul de control si, daca totul e in regula, te duci la ITP. Daca nu ies OK astea, atunci nu are rost sa te duci la ITP si sa platesti revenire.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Te duci intai la revizie si le spui baietilor ca urmeaza ITP-ul. Asta ca sa stie ce sa verifice ;) .

Si daca nu iei ITP-ul te intorci la ei X(

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Din profil reiese ca ai un Matiz din 2006 cu 30.000 km. Da' garantie nu mai ai mataluta' la masina? Daca da, fuga la un service Daewoo cu statie ITP, si ceri revizie si itp, in ordinea aceasta. Ce resping la ITP, vor trebui sa repare pe garantie.

Share this post


Link to post

Ce sa repare pe garantie:

- depasirea pragului de noxe ?

- capacitate redusa de franare ?

- iluminare dereglata ?

 

Doar aceste 3 situatii, primele care mi-au venit in minte, n-au cea mai mica legatura cu garantia masinii.

Share this post


Link to post

Eu cu tico am fost la service si am cerut ca masina sa fie pregatita pentru ITP, sa fie reparat/inlocuit absolut orice e nevoie. La ITP a fost respinsa pentru dezechilibru forta franare spate si joc bieleta directie.

Share this post


Link to post
Ce sa repare pe garantie:

- depasirea pragului de noxe ?

- capacitate redusa de franare ?

- iluminare dereglata ?

 

Doar aceste 3 situatii, primele care mi-au venit in minte, n-au cea mai mica legatura cu garantia masinii.

 

Masina are 30.000km, probabilitatea de a rata testul de noxe e minima. Intr-adevar, iluninarea dereglata nu face obiectul garantiei.

Dar: probleme la directie, frane - da. La masinile daewoo, problemele legate de directie fac obiectul garantiei pana la 60.000 km sau 2 ani. Dezechilibru la sistemul de franare - rezultatul uzurii anumitor piese sau a reviziei incomplete (dar platite - sa nu uitam de normative) facute in sictirul clasic din atelierele partenere Daewoo.

Share this post


Link to post

Catalizatorul si placutele de frana sunt materiale consumabile. Nici un material consumabil nu are un termen minim de schimbare la o revizie, doar, termene maxime. Reviziile periodice impuse de catre producator nu-ti garanteaza trecerea unei ITP.

 

Cred ca aveti o parere ideatica in legatura cu reviziile periodice. Ele reprezinta, doar, un plan de operatiuni periodice pe care producatorul il impune pentru a se realiza niste conditii asiguratorii pentru functionarea masinii, dar in niciun document, producatorul sau service-ul nu garanteaza ca aceasta functionare este echivalenta cu acele conditii impuse de catre o inspectie tehnica periodica. Garantia se refera la regimul pieselor defecte, iar inspectia se refera la functionarea unui ansamblu sub/peste anumite limite. Deci, notiuni paralele.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...