Jump to content
Sign in to follow this  
banzay

Batai Pe Strada

Recommended Posts

Sa va povestesc ceva...astazi sa ies la iarba verde cu prietenii...1 Mai. In zona Gura Dobrogei...dau sa depasesc un opel astra 1993, el acelereaza. incetineste, o las la 50-60 cat avea el si dau iarasi sa depasesc...iarasi accelereaza, iar incetineste...iar o las incet...Incerc inca o data si ajung in paralel cu el...si trage stanga de volan sa ma loveasca. M-am cam speriat, am tras stanga am iesit in decor cu jumatate de masina, si am pus frana de la sperietura... Masina oprita...ii fac respectivului semn sa treaca mai departe. Ramane oprit, iar eu plec. mergem vreo 200 m si in fata imi opreste un Merceder vechi (nu i-am retinut numarul) si ma blocheaza. Era lat cat 2 benzi :| . Ies vreo 3 tipi din masina si incep sa-mi bata in portiera. Intre timp au ajuns si cei din spate cu astra, dar si prietenii mei. (la vreo cativa metri in fata mai erau niste prieteni ne asteptau). Iesim sa vorbim...ne iau la injuraturi, se calmeaza intr-un final. Pleaca prietenii mei spre masinile lor...si cand sa ma sui, soferul de la Mercedes vine imi tranteste un picior in usa peste picioarele mele si imi plezneste una in dinti. Mi-a spart buza cateva cusaturi dar e ok inca :) . A urmat o altercatie in care a mai sarit 1 pe mine si 2 pe prietenii mei. Cativa dintre prietenii mei stateau si se uitau ca la teatru :) Tin sa mentionez ca a trecut o dacie pe langa noi dar a trecut mai departe si ca martori nu cred ca nu am retinut numarul eram ocupat sa imi iau inca un pumn. S-au suit repede in masini si au plecat. La astra stiu numarul la mercedes nu. La spital am zis ca m-am lovit la fotbal. Ce as putea sa fac? Plangere la politie ?

 

De evitat se putea evita frumos toata povestea. Trageam pe dreapta cateva minute beam un suc si plecam mai departe. Dar...in momentul ala nu mi-a trecut prin cap asta :) . Oricum faceti orice numai sa evitati oamenii prosti :)

Share this post


Link to post

Fa ce ar trebui sa fac si eu: ia un spray cu piper sau paralizant (sau ambele)! Amentyst, tata, ia-mi unul din Iasi, ca-ti raman dator!

 

LE: zic de spray conform principiului: daca nu se poate evita un lucru, macar sa nu fie in defavoarea ta.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Ideea e ca nu ma asteptam sa vina ala la mine asa deodata sa imi pocneasca una... Am crezut ca se duce la masina din spate...astrau. Pentru reclamatie cred ca e cam tarziu nu? :)

Share this post


Link to post

Teoretic trebuie sa faci plangere la Politie. Practic, ar trebui sa faci tot posibilul sa eviti astfel de intamplari. Iar daca tot esti in "turma", mergeti ca atare. Cel mai important este sa nu raspunzi la provocari, mai ales daca nu te tine masina si/sau muschii :(

Share this post


Link to post

Nasol, mai bine te opreai 2 minute si evitai toata cacealmaua asta.

Share this post


Link to post

Asa e...1-2 minute intodeauna fac diferenta...dar in momentul ala nu ma dus capul. Trebuia sa ne intalnim cu niste prieteni mai in fata si nu am vrut sa ne mai astepte atata. Graba strica treaba :) . Dar asta e intrebarea mea: tinand cont ca la spital am zis ca mam lovit intr-un pietroi...desi ma cam intrebat dom doctor da ce pietroi era ala...e prea tarziu sa merg maine sa depun o plangere? :)

Share this post


Link to post

Frate.. eu cred ca le-ai spus si tu ceva.. de bine. Nu le-ai salutat cumva.. de mama, de sora, de alea alea? :)

Share this post


Link to post

Nu...eu nu aveam chef de nici o bataie...eram cu prietena in dreapta si un prieten cu prietena lui in spate...Mie mi-a zis ca am facut semn cu mana afara din masina. Eu le facusem semn sa treaca...Facusem aproape pe mine de frica ca numai eu stiu cum am mentinut controlul cand a tras tampitu de volan inspre mine si am iesit jumatate in decor. Am oprit si i-am facut semn cu mana sa treaca mai departe, sa poata veni si prietenii mei mai din spate...

 

Si totusi ce ma sfatuiti daca ma duc maine la politie? la doctor la control oricum trebuie sa ma duc la ora 9:30

 

Scuze de post consecutiv...Ma puteti ajuta cu un sfat pentru maine daca decid sa ma duc sa fac o plangere? Sunt cam obosit in seara asta si ma culc mai devreme asa ca as aprecia un raspuns rapid. Mersi mult.

Edited by banzay

Share this post


Link to post
Nu...eu nu aveam chef de nici o bataie...eram cu prietena in dreapta si un prieten cu prietena lui in spate...Mie mi-a zis ca am facut semn cu mana afara din masina. Eu le facusem semn sa treaca...Facusem aproape pe mine de frica ca numai eu stiu cum am mentinut controlul cand a tras tampitu de volan inspre mine si am iesit jumatate in decor. Am oprit si i-am facut semn cu mana sa treaca mai departe, sa poata veni si prietenii mei mai din spate...

 

Si totusi ce ma sfatuiti daca ma duc maine la politie? la doctor la control oricum trebuie sa ma duc la ora 9:30

 

Scuze de post consecutiv...Ma puteti ajuta cu un sfat pentru maine daca decid sa ma duc sa fac o plangere? Sunt cam obosit in seara asta si ma culc mai devreme asa ca as aprecia un raspuns rapid. Mersi mult.

 

Scoti certificat medical de la medicul legist si apoi plingere la politie.

Share this post


Link to post

Cel mai bine sa eviti astfel de specimene. Nu pot sa aduca decit necazuri. In Anglia se cheama 'road rage'. Defensive driving este cea mai buna tactica in acest caz. In State se scoate pistolul. Aici nu ai ce sa faci. Politia/legea nu e cu noi ci cu ei (cu infractorii adica).

Share this post


Link to post

Du-te la Politie si faci reclamatie soferului din Astra, sau celui care te-a lovit. Apoi te duci la IML sau la spital, care sa-ti dea o foaie care sa dovedeasca ca ai fost lovit de acel individ. Duci respectiva foaie la Politie, se ataseaza la dosar, de preferat si niste declaratii ale prietenilor tai ca martori si ii dai in judecata.

 

1. De preferat era sa nu se ajunga aici, incat sa fi vatamat corporal.

2. Sau sa-l fi pocnit tu inainte sa te bombardeze zdravan.

3. Sa nu mai iesi niciodata cu prietenii tai care nu s-au bagat sa te ajute. Sunt niste fatalai.

4. Prietenei mele i-am cumparat un electrosoc. Daca se ia cineva de ia, si apuca sa se aproprie prea mult, doarme 3 zile dupa aia.

Share this post


Link to post

Imi pare rau de cele prin care ai trecut.

Eu nu cred ca are sens ... din nefericire nu cred ca ajungi nicaieri pe calea legala. Sa presupunem ca-l gaseste...ii dau o amenda..si abia atunci il invrajbesti. Sau ce faci...te duci cu el / ei prin tribunale?

 

Din nefericire trebuiesc evitate astfel de specimene. Daca sunt multi...nici armele (spray si electrosocuri) nu cred ca te ajuta, s-ar putea sa ti-o iei cu ele.

Deci, evita...daca te tine masina. Toti cred ca am trecut prin asta...nu e ok sa te dai jos din masina, asta daca nu faci rugby in timpul tau liber.

Iar "prietenii"...schimba-i, astia nu sunt buni!!!

Share this post


Link to post

Prietenii au incercat sa se conserve, asa cum ar fi trebuit sa faca Banzay de la bun inceput. Nici nu vreau sa ma gandesc ce ar fi iesit daca sareau si ei. Conflictul nu s-ar fi stins doar cu un pumn si o usa peste picioare, ci ar fi escaladat si probabil ca "the others" ar fi scos si ceva arme...

@Banzay> nu vreau sa par a da lectii de comportament in trafic, dar daca vezi de la bun inceput un comportament provocator trebuie sa se aprinda-n creier becul ala mare, de 1000W, cum ca nu e in regula ceva si ca ai responsabilitatea vietilor prietenei si a prietenilor de pe bancheta din spate.

Daca faci reclamatie la politie, probabil ca nu i-ar gasi. Sau daca-i gasesc, prin absurd, risti sa-ti complici existenta. Spun asta din prisma modului in care ai gestionat situatia.

Considera asta o lectie. Platita cam scum ce-i drept, dar incearca sa treci peste asta.

 

LE: Nu am inteles totusi ce ti-au reprosat aia cand te-au blocat. Ceva-ceva trebuie a fi zis, nu cred ca au venit pur si simplu la cotonogeala.

Edited by claz

Share this post


Link to post

Cine mai crede in ziua de azi in Romania, ca intr-un asemenea caz trebuie sa urmezi "calea legala", pentru ca astfel s-ar... construi democratia, acela se inseala amarnic :(

Asa se... consolideaza. Constructia s-a facut peste tot in lumea asta cu pistoale, tunuri, sabii, pumni, etc.

Noi insa ne-am reapucat de "zidarie" intr-o perioada nepotrivita. Azi, daca dai intr-un golan care a furat ceva, poti sa te trezesti batut de un malac care "ia atitudine". Caz in care restul o sa se uite aprobator si eventual sa dea telefon la 112 ca sa vina Politia sa te salte :)

Ca sfat final: cine nu poate da, sa fuga!

Share this post


Link to post

Ar trebui sa fie clar un lucru, daca-ti pierzi calmul si te implici intr-un astfel de conflict iesi prost oricum, fie de-o iei pe cocoasa fie de le-o tragi (te poti trezi cu o plangere in urma careia sa platesti destul de consistent, in cel mai bun caz).

Share this post


Link to post

Mai fratilor .. nu vreau sa instig la violenta dar din cauza pasivitatii asteia de "cioban" din miorita s-a ajuns aici.

(nu mai imi aduc aminte care cioban anume si nici nu vreau!)

 

Parerea mea, filtrata si prin cele 100 si ceva de kg ce le onorez, este sa rezolvati de fiecare data din prima problema!

 

 

Intr-un caz asemantor cu al tau (diferenta este data de lipsa prietenilor tai) am provocat(acceptat) accidentul...

Cand s-au vazut cu masina lovita au murit zmeii din ei ... iar cand am mers la Politie ia ghici cine a fost de vina?

 

PS1

Mi-au reparat masina iar peste partea cu violenta au sarit chiar daca erau mai multi...

Ca reguli personale imi impun sa nu fac figuri in trafic si nici cascadorii ... asta pe langa regulamentul de circulatie din bord

 

PS2

Imi este dor de vremea cand mergem cu ARO...

Share this post


Link to post

Daca esti singur in masina iti poti filtra parerea si prin filtrul de polen, dar ai risca sanatatea sau chiar viata familiei tale intr-o atare situatie?

Share this post


Link to post
Mai fratilor .. nu vreau sa instig la violenta dar din cauza pasivitatii asteia de "cioban" din miorita s-a ajuns aici.

...

 

Asa gandeam si eu, pana ce odata, dupa ce m-am bagat sa-l scot pe un prieten i-am dat un picior in fata agresorului, in legitima aparare fiind, in urma caruia mi-a facut plangere penala si i-am cotizat bani sa si-o retraga... Fapt era ca ala avea fata tumefiata iar eu eram intact, n-a mai contat restul. Nu conteaza kg. aici, by the way...

Si acum m-as baga, insa as evita pe cat posibil sa lovesc pe cineva, nici nu stii cum pica naibii cu capul de asfalt si-i platesti toata viata pensie alimentara plozilor, ba mai faci si puscarie (cu tot de implica asta)... Think about!

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

banzay in cazul in care te hotarasti sa depui plangere impotriva agresorului trebuiesa te prezinti la Inst. Medicina Legala, de unde vei obtine un Certificat Medicolegal.

Ai termen legal sa formulezi plangere in 60 zile la politie, iar agresorul v-a fi cercetat pt savarsirea unei fapte penale.

Personal, as depune plangere !

Bafta !

Share this post


Link to post

Eu m-am saturat de toti taranii cu masini vai de capu lor aduse de prin Spania si Italia care au niste figuri si au impresia ca daca au un BMW de 15 ani sunt cei mai tari... nu mai vorbesc de toti "coloratii" cu masini de Franta. Tin mult la masina mea si nu ma mai bag in chestii din astea pentru ca si daca ii caftesti pe aia tot risti sa iti zgarii masina sau sa faci ceva asta daca nu se intampla invers si ti-o iei si te alegi si cu masina stricata mai rau. Trebuie atat prin gesturi cat si prin atitudinea care o ai sa nu provoci astfel de situatii, sa nu ii bagi in seama sa te comporti ca si cum nu se intampla nimic, ti-a franat in fata opresti si ramai pe loc ca pana la urma se plictiseste el si pleaca...

Cu politia sa stiti ca nu e chiar cum ziceti voi. Daca ii faci unuia o reclamatie il cheama imediat sa dea socoteala si se alege macar cu o amenda. Apropo daca sar unii la bataie ramaneti in masina. Un geam de masina se sparge greu fara scula adecvata deci daca o incui ii e cam greu sa ajunga la tine. Chiar daca provoaca alte daune masinii rezolvi cu politia, insa iti salvezi pielea.

Share this post


Link to post

Cum a zis cineva si mai sus...chiar daca ii gaseste mai mult ii invrajbesc. Mi-a spart buza de la primul pumn si probabil ca atunci cand am simtit sangele am inebunit. Cum am mai zis...ei mi-au reprosat ca dupa ce i-am depasit am pus frana si am facut semn sa treaca mai departe. Sincer eu cam facusem pe mine de frica si deasta am decis sa astept masinile prietenilor + ca imi cam tremurau picioarele pe pedale. Prietenii aia de stateau puteau macar sa incerce sa ne desparta. La un momentdat erau 2-3 pe mine. Am incercat eu sa ma feresc a ratat un pumn dar eu eram totusi prins cu usa. A mai incercat sa dea una dar l-am contrat in nas. Pe mine ma doare inca pumnul deci nici fata lui nu cred ca e tocmai ok. Ala avea vreun metru 90 si vreo 90 de kile. Nici eu nu-s mic la 85 kg si 1.85 cred eu, dar nu prea am avut loc de manevra tinand cont ca erau cativa pe mine. Oricum de la noi numai eu am iesit sifonat. In timp ce de la ei au iesit vreo 2, unul cu buza sparta cam ca mine mi-au zis prietenii si tipul de m-a pleznit si l-am pleznit si eu. In final...imi pare rau ca nu mi s-a aprins beculetul de 1000W cand a trebuit...dar asta e...macar nu ma doare nimic :) Mult noroc si aveti grija la nebuni. Mai bine trageti pe dreapta 2 minute la o gura de aer curat sau suc...si plecati linistiti dupa.

Share this post


Link to post

Daca vrei vorbim mai multe pe messenger.Id-ul meu e in profil.Cred ca as putea sa-ti dau niste sfaturi cat de cat la obiect.

Share this post


Link to post

@ banzay Stimabile, ai ceva bani pusi la ciorap? Daca nu ar fi bine sa incepi sa strangi. In timp ce tu stai cu sufletul la gura sa ne vezi parerile, baietii aia s-ar putea sa fie cu un pas inaintea ta si sa depuna ei plangere la politie pentru vatamare corporala. Nu cred ca te costa nimic sa mergi pana la politie sa discuti cu cineva in tema. Oricum fara solicitarea ta nu demarau nicio actiune. Si fii atent ca daca lasi sa treaca vremea ti se vindeca ranile ;)

Bafta!

Share this post


Link to post

Multumesc de sfaturi si de incurajari. M-am cam linistit de ieri seara, buza nu m-a durut deloc, in vreo 2-3 zile scot atele, pot chiar sa si schitez un zambet (inca nu ma uit la comedii bune :P ) pot sa imi pup prietena ceea ce e cel mai important :) ). Oricum e si asta un lucru din care inveti ceva in viata...nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita...Nu depun nici o plangere, fac uitata povestea. Multumesc inca o data pentru suport si va urez "Pace" :)

Share this post


Link to post
Ce as putea sa fac? Plangere la politie ?

 

De evitat se putea evita frumos toata povestea. Trageam pe dreapta cateva minute beam un suc si plecam mai departe. Dar...in momentul ala nu mi-a trecut prin cap asta :) . Oricum faceti orice numai sa evitati oamenii prosti :)

 

Ti-ai raspuns singur cu varianta cea mai buna - evitarea conflictului. Daca totusi acesta a degenerat, atunci s-a inventat 112. Astfel de incidente de sicanare in trafic sunt rapid rezolvate in ideea prin care Politia rutiera nu mai asteapta sa se produca evenimentul. Cu multe lipsuri imputabile lor, politistilor, pot sa-i evidentiez pe cei din Constanta pentru promptitudinea cu care au actionat in situatii similare. Din momentul in care simti ca esti sicanat este bine sa poti face uz si de o inregistrare video chiar si cu telefonul, etc, probe care te vor sprijini ulterior in demersurile tale sau pentru a te disculpa in cazul in care esti "framed" - lucrat. :mda:

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...