Jump to content
Sign in to follow this  
Doru_Neo

Placute De Frana Si Saboti Matiz

Recommended Posts

Acum cateva zile am fost in service si am schimbat placutele de frana, cele originale cu placute Autox si sabotii de frana cu unii pe nume Hi-tech. Piesele au fost cumparate de la autodaewoo din iasi, firma care m-a dezamagit pot sa spun prin faptul ca mi-ai trimis sabotii astia Hi-TECH in loc de ce facusem eu comanda respectiv AUTOX. Nici macar la mail nu au avut bun simt sa raspunda.. in fine.

Ce ma roade pe mine este urmatoarea chestie ... sunt buni de ceva sabotii astia Hi-tech? Mi s-au parut mai subtiri in grosimea ferodoului fata de cei originali. Daca nu sunt buni ma gandesc serios sa-i schimb.

Mentionez ca am 30mii Km, placutele vechi erau cam un 1/3 duse iar sabotii 1/2 din ce am putut sa-mi dau seama.

Manopera m-a costat 90 de lei. foarte mult -la reperezentanta daewoo. Nu mai calc pe la ei :)

Share this post


Link to post

Eu am avut placute de frana HI-TEC si nu am avut probleme.

Share this post


Link to post

Daca ai fi folosit butonul magic numit Search, ai fi vazut ca noi suntem fani Ferodo Premier, pt imbunatatirea franarii. Aceste minunatii erau de gasit si-n Praktiker la un pret de 60ron. In prezent se mai gasesc pe undeva (si-a mai luat cineva)?

Hmm, de unde stii tu ca sabotii Hi-Tech sunt mai subtiri decat cei originali daca nu-i mai ai pe cei din urma? Ca sa raspund, sunt buni, am avut si eu! Si n-am vazut altii!

Ai schimbat placutele prea devreme, trebuia sa astepti sa se uzeze la jumatate, dar nu-i rau, singurul dezavantaj este cel financiar! A, si la service intreba si tu dinainte, caci daca auzeai cat costa ori le schimbai tu in maxim 2 ore (inarmat cu documentatia de pe forum) sau mergeai la un nenea care s-ar fi multumit si cu un pol!

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Ce marca de saboti de frana sa cumpar?

Share this post


Link to post

Ate, brembo, jurid ...

Share this post


Link to post

E ordinea in care mi le recomanzi? Cam la ce scor sa ma astept? Adevarul ca-s bomba totala deocamdata. Ma simt ca acu zece ani cand mi-am luat primu calculator si habar n-aveam pe ce lume sunt.

Share this post


Link to post

In ordinea aia, intre ate si brembo nu cred ca as putea decide, merg la fel de bine.

Share this post


Link to post

Am vazut ca cineva pe aici recomanda ca solutie de buget LPR. E o afacere buna sau sunt prea proaste?

Share this post


Link to post

Ce au mai Caline?

Share this post


Link to post

doamne fereste ca n-au nimic!dar brembo e ceva inclinat spre performanta si cred ca sunt mai scumpe decat matizul.eu personal am pus niste placute cu 30 de ron care prind bine si au iesit bine si la itp.erau in cutie albastra ,si nu mai stiu cum se numeau.asta a fost de 2 ani

Share this post


Link to post

Nu traieste nimeni din vandut 3 piese la 5 masini, asa ca si-au diversificat si ei oferta. Daca nu ma-nsel, ultima oara cand am cautat gasisem Brembo si pentru Espero la un pret mai mic decat alte marci; acu', daca s-or fi prostituat si ei si-au vandut numele pentru a fi pus pe diverse chinezarii ... e altceva.

Share this post


Link to post

Cand am cumparat masina in 2009 , pe langa consumabilele periodice, prima grija a fost sa schimb distributia, sabotii si placutele. Am luat totul marca GM. Sabotii sper sa ma tina cat si masina iar placutele minim 40.000 km. Iti recomand sa cumperi ceva bun si sa dormi linistit dupa aceea.

Share this post


Link to post

Pana la urma singura marca disponibila la magazinul spre care m-au indrumat pitestenii a fost hi-tec, coreene. Alegere buna sau proasta vedem ce-o fi. E evident ca la 55 de lei nu poate fi o alegere prea buna, naiba stie.

 

De curiozitate exista pe undeva vreun tutorial pentru inlocuirea placutelor de frana la Matiz? Pentru saboti am arvunit deja lucrarea si o sa ma uit probabil cum puteam economisesc singurel 60 de lei :)

Share this post


Link to post

De curiozitate exista pe undeva vreun tutorial pentru inlocuirea placutelor de frana la Matiz?  />

 

Da, sigur ca da...Da rotile jos si sa ai la indemana o cheie de 13 sau 14( nu mai tin minte exact), restul vezi la fata locului cat de complicat este.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

sunt foarte bune placutele hi-tec despre care spui. practic este producatorul care fabrica piese pentru GM pe partea de dw. sunt moi,o sa fii multumit de ele. eu numai din astea am pus pe masina nimic altceva.

 

Am vazut ca cineva pe aici recomanda ca solutie de buget LPR. E o afacere buna sau sunt prea proaste?

 

 

foarte proaste LPR-urile, nu recomand...cand pui frana scartaie discurile...si daca mergi cu viteza si pui frana brusc risti sa nu mai franeze masina. mai sus spunea cineva brembo...bravo...eu recomand hi-tec din motive de cascaval, dar acum daca te tine buzunarul poti pune si brembo care uneori ajunge la pret mai mult ca GM

Edited by catalinsafety

Share this post


Link to post

Eh normal ca distractia nu s-a oprit aici. Mi-a desfacut carpaciu lu peste (dar despre asta alta data) roata stanga spate, totul ok. Cu chiu cu vai ajungem la roata dreapta spate unde surpriza, un piciorus de la piston nu lucra s-au s-a rupt sau mama dracu n-am mai intrat in filosofii cu meserie... cert e ca nu lucra. Plus ca erau si arcurile cam coapte.

 

Asadar maine fuga dupa pistoane si arcurile pentru saboti. Preventiv mi-am luat si placutele pentru fata, le schimb si pe astea. O curiozitate, prezoanele sunt standard? Ca imi trebuie si o cheie de prezoane. Eventual si un cric.

 

Edit ce vroiam sa va mai intreb. Cand mi-a desfacut Vali meserie sabotii am observat ca la unul dintre ei partea superioara era tocita mai mult partea inferioara mai putin. Sa insemne asta probleme cu tamburul?

 

Si inca ceva. Ce lichid de frana imi trebuie? Pe autocarma vad o clasificare cu DOT3, DOT4, DOT5. Marca am inteles ca e bine sa fie Boch. Ce cantiate sa cumpar?

 

Pe acest topic se discuta despre PIESE, mai exact placute de frana si saboti de Matiz. Pentru probleme tehnice, te rog sa folosesti topicul de la probleme tehnice (iar pentru lichid de frana, topicul corespunzator pe care il gasesti cu ). Inteleg ca e comod, da' nu mai face ciorba in topicuri ! :mda:

Edited by VAXXi

Share this post


Link to post

Ferodourile la Matiz se poate schimba fara a schimba cu tot cu saboti,si daca da se gasesc la magazin de piese auto sau altundeva?

Share this post


Link to post

Nu prea, nici nu s-ar merita. Un magazin Daewoo sau unul mai mare.

Edited by tomis

Share this post


Link to post

Brembo sunt bune si la pret. Alte marci recomand, din auzite, ATE, Ferodo, BOSCH. ATE si Ferodo e mai bun la pret, nici Brembo nu e scump si in nici un caz nu sunt placute sport, sunt OEM doar ca sunt facute din materiale bune. Pe mine ma intereseaza ca materialul sa fie mai moale, respectiv sa nu uzeze excesiv discurile, chiar daca le schimb mai des dar stiu ca am frana cand am nevoie si nu trebiue sa schimb discurile la al 2-lea set de placute. Cu toate ca sabotii nu sunt solicitati la fel de mult (daca nu faci intoarceri cu frana de mana des) dar acelasi principiu e valabil.

 

P.S.: Brembo am acum pe Matiz de vre-o 10 mii de Km si sunt bune, nu scartaie, frana tine (am schimbat si lichidul, ce-i drept) si discurile au uzura uniforma. Recomand.

Share this post


Link to post

Eu am Bosch pe masina. Vreo 2000 km mi-au scos peri albi cu scartaielile, acum scartaie doar ocazional la viteze mici. Franeaza foarte bine si fac praf in cantitati rezonabile, dar fac.

Am rezerve in a le recomanda din cauza scartaielilor. Nici eu n-o sa le mai folosesc, la urmatorul schimb va fi ATE sau Pagid - care dintre ele va fi mai ieftin la momentul acela.

 

Brembo nu produce decat placute de frana high performance, pentru competitii.

Pe astea normale le cumpara de la TMD, cei care produc Textar si Pagid - produse premium, de prim montaj. Daca sunt si ieftine, cu atat mai bine.

 

ATE, Ferodo, Textar, Pagid, Jurid, TRW sunt de asemenea alternative de calitate. Diferenta de pret fata de no-name-uri este de doar cateva zeci de lei, care se amortizeaza fara probleme in zecile de mii de km de exploatare. Ca sa nu mai vorbim de acei cativa centimetri in minus pe care este foarte probabil ca o placuta de frana premium sa il poata oferi la o franare de urgenta, sau rezistenta mai buna la fading etc.

 

Nu este recomandat sa ne zgarcim la placute de frana, mai ales ca cele mai scumpe dintre cele scumpe costa mai putin decat jumatate de rezervor de benzina (de-ala minuscul, de Matiz).

Share this post


Link to post

nu mai dezbateti aiurea pe forum vorbind prostii, placutele Hi-Q sunt extraordinare, fac fata cu brio fata de ATE, TRW si sunt si mai ieftine.

Edited by catalinsafety

Share this post


Link to post

A sosit timpul sa imi schimb si eu sabotii frana. Am cautat la magazinul online de unde cumpar de obicei si am gasit pentru matiz urmatoarele:

Bosch 110 ron, ATE si Ferodo 130 ron.

Cum sunt preturile sunt OK ? si ce mi-ati recomanda intre acestea 3 ?

 

Stie cineva ce contine un " set complet saboti frina "

Edited by Vivaldi

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...