Jump to content
Sign in to follow this  
csergogaby

Ungaria, Austria si Italia

Recommended Posts

A intrat la ei in vigoare interdictia de depasire pana la orele 20 ? N-am sesizat asta, am rulat doar 50 km pe alte drumuri decat autostrazi, dar pe ei nu i-am vazut depasind, doar pe romani, pe "italieni" si pe "spanioli".

 

Daca esti pe acolo, baga si coordonatele astea ( http://www.premieroutletscenter.hu/cikk/reach_by_car ) in navigator ca sa eviti intrebarea: "ce dracu ai cautat la Budapesta ?"

Share this post


Link to post

Interdictia de depasite in ungaria este in vigoare intre orele 6-22, atat pe DN-uri cat si pe autostrazi, dar se refera doar la autovehiculele cu masa maxima autorizata peste 7,5 tone. (legea este foarte controversata, pasibila de modificare in viitor)

 

Utilizarea detectoarelor radar a devenit legala in Ungaria din data de 26 Noembrie 2003, pana atunci fiind interzise. Este in continuare interzisa utilizarea aparaterol de bruiare a dispozitivelor de masurare a vitezei de deplasare a autovehiculelor (radarelor)

 

Statiile sunt permise, cu respectarea prevederilor legale. Adica 40 canale, FM , max 4W putere in antena. Celelalte statii sau accesorii (amplificatoare de emisie) sau cele care folosesc alte canale sau alte tipuri de modulatie (AM, SSB)sunt interzise, se lasa cu amenda, si comfiscare.

Edited by wwillym

Share this post


Link to post

Ungurii te opresc dupa cativa km de la granita, verifica actele, sa n-ai detector de radar si sa stai frumos cu mainile pe volan, cu nem tudom in gura. Statie o ai de pomana, e liniste in eter la ei, toti sunt in formol, se duc de parca ar veni, doar romanii ignora toate limitarile absurde de viteza din HU.

 

 

de folii se leaga ungurii?auzisem ca nu le-ar placea foliile noastre pe geamuri.cica la fel si sarbii.stiti ceva de asta?

Share this post


Link to post

de folii se leaga ungurii?auzisem ca nu le-ar placea foliile noastre pe geamuri.cica la fel si sarbii.stiti ceva de asta?

Asta e din gama povestilor cu 3 prezoane la rotile daciei :)

Atat timp cat ai autorizatie pentru folie nu ar trebui sa iti faci nicio problema. In lipsa autorizatiei mai degraba o sa ai probleme in Austria, tara mult mai restrictiva in privinta foliei.

Share this post


Link to post

mersi de raspuns.m-ai linistit!

Share this post


Link to post

Deci am fost la Budapesta, din 2 bucati: prima zi Bucuresti-Oradea, a doua zi Oradea-Budapesta; intoarcerea cu prima zi Budapesta-Cluj si a doua zi Cluj-Bucuresti.

 

E60 surprinzator de liber si fara probleme, evident c-un pic de atentie la TIRurile care taie curbe si dobitocii care se lanseaza in depasiri aiurea bazandu-se ca-i lasa cineva sa revina in banda. La unguri acceptabil spre bune drumurile nationale (n-am mers pe autostrada). GPS facut treaba cu brio. Am fost si la Premier outlets :) iar Budapesta e foarte frumoasa.

Share this post


Link to post

Numai sa aveti grija la taximetristi, daca folositi taxiul. Unii umfla pretul mult.

Share this post


Link to post

Eu m-am descurcat bine cu metroul la ei, dar si cu masina (fata de Bucuresti, traficul si strazile in Budapesta sunt parfum, ai timp sa te repliezi pe banda care trebuie, doar asfaltul e ceva mai slabut calitativ), iar masina am parcat-o in parcarea subterana a hotelului. Nu de alta, dar pe strada trebuie sa platesc din 2 in 2 ore. Asa am dat 30 de euro pe 2 nopti si asta a fost.

 

Am intrat pe la Turnu (nu fusesem niciodata si banuiam ca e aglomerat Nadlacul), vama libera, a fost singurul loc unde mi s-a cerut talonul masinii, la Battonya la un MOL mi-am luat vinieta pe 4 zile (vreo 25 de lei cred in banii nostri, am platit-o cu cardul de salariu), iar pana la Mako am mers pe drumul lor judetean, pe care insa nu-l prea recomand, ondulat ca si la noi, la 90-100 la ora cam scranseam din dinti.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

iar masina am parcat-o in parcarea subterana a hotelului. Nu de alta, dar pe strada trebuie sa platesc din 2 in 2 ore. Asa am dat 30 de euro pe 2 nopti si asta a fost.

Ultima data am fost de Rusalii, am parcat masina in zona Astoria, langa Sinagoga, pe strada Dohany si a fost gratuit (weekend + sarbatoare legala).

Share this post


Link to post

Ceva recomandari de restaurante pe marginea dunarii :D ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...