Jump to content
Sign in to follow this  
Markus

Pierdut Nr De Inmatriculare

Recommended Posts

Am pierdut un nr de inmatriculare de la masina, ce trebuie sa fac sa iau altul? Unde ma duc? Ce acte imi trebuie? (din cate am inteles e ceva serios, desi mie nu mi se pare).

Am inteles ca e un site, pe care poti sa faci numere identice cu cele reale (pe hartie, normal) si sa le scoti la imprimanta (vreau sa pun provizoriu pana iau altu). Stie cineva ceva?

 

PS: Fara google, ca nu am gasit si nici pe forum nu am gasit (poate nu am cautat bine)

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Te duci la inmatriculari(la politie) si faci o cerere in care sa-ti elibereze o noua placuta si povestesti cum ai pierdut placuta. Achiti o taxa(asta vara era 20 ron) si in 24h ar trebui sa ai numar nou.

Iti trebuie copie dupa buletin si talon.

Share this post


Link to post

1. Te duci la sectia de politie din zona unde ai pierdut numarul. Daca nu stii unde l-ai pierdut, alegi o sectie de politie in zona unde locuiesti, dar declari ca ai pierdut numarul in zona. Dai declaratie de pierdere / furt numar de inmatriculare.

2. Completezi o declaratie ce si cum s-a intamplat evenimentul.

3. peste o luna primesti o adeverinta si mergi sa comanzi alte numere.

 

Scuze, acum am vazut si postul lui @Mike.

Eu am patit-o acum doi ani si astia au fost pasii...

Edited by cpop

Share this post


Link to post
Am inteles ca e un site, pe care poti sa faci numere identice cu cele reale (pe hartie, normal) si sa le scoti la imprimanta (vreau sa pun provizoriu pana iau altu). Stie cineva ceva?

 

PS: Fara google, ca nu am gasit si nici pe forum nu am gasit (poate nu am cautat bine)

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.

 

Multumesc

Daca dureaza peste 1 luna toata povestea si nu esti 100% in regula cu masina, du-te si trage numarul la un xerox color, pe format mare (A3 parca). Apoi il decupezi si il tragi in folie. Te costa vreo 17 Ron. Apoi il pui in partea din spate a masinii.

Sau macar pune numarul care ti-a ramas in partea din fata a masinii. Asa nu vei fi oprit de fiecare data de politie.

 

L.E.: Si sa ai neaparat o copie dupa declaratie sau o dovada de la politie.

Daca nu, sa nu depasesti masinile cu radar pe timpul noptii.

Edited by iulian19

Share this post


Link to post

Lasa sectiile de Politie, acelea n-au treaba cu circulatia, asculta-l pe mike.omega

Share this post


Link to post

Dupa ceva sapaturi si cu prietenul "Gogu"

 

2.DOCUMENTE NECESARE IN VEDEREA SOLICITARII UNEI PLACUTE PIERDUTE/FURATE

a. adeverinta de pierdere/furt eliberata de Sectia de Politie de pe raza unde domiciliaza

b. fisa de inmatriculare fara stampila de plata a impozitului

c. copie act identitate detinator vehicul

d. copie certificat de inmatriculare

e. copie carte identitate vehicul (CIV)

f. contravaloarea de confectionare a placutei cu numarul de inmatriculare pierdut / furat se achita la ghiseele de inmatriculari/radieri vehicule

 

document luat de pe www.prefecturabrasov.ro/temp/arhiva/inmatriculari/2_3_6.doc

Share this post


Link to post

am rezolvat pana la urma. am fost la xerox, am facut dupa copie buletin si certificat, dupa aia la notarit pentru declaratia pe proprie raspundere si la politia rutiera unde am facut si cererea. au zis ca intr-o sapt (miercurea viitoare) am numarul.

totusi nu pot sa circul cu ea pana atunci (cel putin asa cred) pt ca nu am dovada si auzii pe astia de la politie ca nu am voie cu altceva in loc de numar.

 

multumesc pt ajutor/sfaturi.

Edited by Markus

Share this post


Link to post
totusi nu pot sa circul cu ea pana atunci (cel putin asa cred) pt ca nu am dovada si auzii pe astia de la politie ca nu am voie cu altceva in loc de numar.

Stiam ca trebuie sa iti dea dovada. Probabil le-a fost lene sa iti elibereze.

Share this post


Link to post

Vorbeai mai bine la o firma care se ocupa de imatriculari si iti faceau un numar fara prea multa tevatura ,eu asa am procedat (am si de rezeva acum) oricum banuiesc ca ai avut numarul prins intr-un suport de numar non-daewoo si de aceea l-ai pierdut! Oricum sa-l asiguri si cu doua surubele montate mai discret ca sa fii scutit pe viitor de neplaceri !

Share this post


Link to post
Stiam ca trebuie sa iti dea dovada. Probabil le-a fost lene sa iti elibereze.

probabil, nu stiu. nu ma pricep la toate chestiile astea (urasc birocratia), de aceea am si cerut ajutor aici. acum raiez fara masina :(

 

Vorbeai mai bine la o firma care se ocupa de imatriculari si iti faceau un numar fara prea multa tevatura ,eu asa am procedat (am si de rezeva acum) oricum banuiesc ca ai avut numarul prins intr-un suport de numar non-daewoo si de aceea l-ai pierdut! Oricum sa-l asiguri si cu doua surubele montate mai discret ca sa fii scutit pe viitor de neplaceri !

daca spuneai mai devreme de o firma vorbeam, acum e prea tarziu. nu m-am gandit la ea (sincer nu stiam ca o firma de inmatriculari se ocupa si de numere pierdute).

suportul e prins bine, doar placuta a cazut. m-a lovit unu in spate si mi-a spart suportul, dar cand am tras de el si de numar nu parea sa aibe probleme (am tras destul de tare si pe langa asta m-am si asigurat ca raman acolo). a doua zi a plecat tata cu masina si cu idiotu care m-a lovit ca sa mai repare din micile zgarieturi de pe bara si cred ca atunci a umblat la el, nu stiu, si i-a cazut.

 

inca o data va multumesc pt ajutor si pt sfaturi.

Edited by Markus

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...