Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Imbunatatiri Matiz

Recommended Posts

Unii pun inele adaptoare/distantoare, altii au avut ghinionul sa monteze difuzoare de 50 ron setul care n-au magnetii mari si geamul trece razant pe langa ei... 71000000.gif

 

eu am un set de boxe de 13cm dar nu gasesc distantiere pt ele.m-am gandit la niste farfurii de ghiveci pe care sa le capitonez cumva sa nu arate nashpa.ai cumva matiz din 2007?ca io am din 2007 cu euro 3 .nu am avut probleme cu el pana acum.

Edited by calinjack

Share this post


Link to post

August ,

Eu am fetele usii cam cum se vede in poza 2 si am si masca ovala pt difuzoare chiar in locul unde sunt in poza .Masina mea e luata din aprilie , sh ( dar e din 2007) , si acum cand am montat inchiderea am vazut ca usa de la sofer nu avea folia . Am presupus ca a avut boxe si radio pe ea si baietii le-au dat jos.Nu stiu daca matijul " coaja" are firele pt boxe trase in usi ca al meu le are.Am masurat si incap boxe de diametrul 13cm si adancime cam 5 cm

Dar boxele originale unde gasim?? pt cei care nu vor mai puternice ...

Edited by VaLa

Share this post


Link to post

si mie.as avea eu o solutie dar poate imi impartaseste cineva din experienta lui. :thumbl:

 

Am facut distantoare din teava PVC de canalizare, se potriveste la fix pt difuzoarele de 13cm. Ca sa nu iei teava intreaga, ceri cot. Dupa cum se vede in poza, culoarea gri chiar se potriveste. Cui nu-i place, poate s-o vopseasca negru mat si arata super. Eu le-am montat in urma cu 4 ani si asa au ramas.

post-13221-069247100 1287595123_thumb.jpg

Edited by cristics

Share this post


Link to post

Mda, tweeterele alea vor sta in locul capacelor de la suruburile alea mari de la plasticul bordului, stanga dreapta fata de aeratoare parbriz.rolleyes.gif

Share this post


Link to post

Prefer sa nu le pun in parbriz (ca sa nu bata soarele in ele). Vreau sa dau gauri langa grilele mici de dezaburire si sa le montez in suportii cu care au fost furnizate tweeterele.

 

 

Share this post


Link to post

Am facut distantoare din teava PVC de canalizare, se potriveste la fix pt difuzoarele de 13cm. Ca sa nu iei teava intreaga, ceri cot. Dupa cum se vede in poza, culoarea gri chiar se potriveste. Cui nu-i place, poate s-o vopseasca negru mat si arata super. Eu le-am montat in urma cu 4 ani si asa au ramas.

 

super idee!cam de cati mm le-ai taiat tu si teava de care a fost 110sau 120 sau...

Share this post


Link to post

super idee!cam de cati mm le-ai taiat tu si teava de care a fost 110sau 120 sau...

 

 

Crede-ma ca nu mai stiu...imi amintesc ca m-am dus cu ruleta la magazin si am masurat...dar ar trebui sa fie aproape de 130mm...le-am taiat la 25mm...

Share this post


Link to post

bine , teava e doar un distantier,dar cum ai prins difuzoarele de usa?

Share this post


Link to post

Salutare tuturor membrilor,

Ma intereseaza ceva sfaturi in ceeace priveste schimbarea jantelor de tabla cu unele de aliaj. Ceva preturi si pe unde pot fi gasite mai ales in Constanta sau pe undeva pe aproape.

Share this post


Link to post

bine , teava e doar un distantier,dar cum ai prins difuzoarele de usa?

Fa un exercitiu de imaginatie: diametrul tevii e mai mic decat al difuzorului dar mai mare decat diametrul cercului pe care se afla gaurile de prindere ale difuzorului. Tot ce iti mai trebuie sunt suruburi mai lungi :D

post-13903-058920700 1288537545_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Plafoniera cu leduri:

 

cum ai dat jos lampa de la plafoniera?

Edited by brutusvmd

Share this post


Link to post

nu-i greu se scoate "parbrizul" de la lampa si apoi o sa dai de un surub

Share this post


Link to post

... sau de doua.

Share this post


Link to post

Ca tot s-a vorbit pe aici de plafoniere, m-am hotarat sa-mi pun a doua plafoniera pentru bancheta din spate.

 

Am cumparat o plafoniera sh, am masurat in mai multe locuri distanta dintre plafon si tabla (cu un ac subtire si lung), am desenat conturul plafonierei, dupa care am taiat plafonul si am dat gauri pentru suruburi.

Iata pozele:

post-20884-034409400 1298769131_thumb.jpg post-20884-007116000 1298769161_thumb.jpg post-20884-012345300 1298769197_thumb.jpg

Deoarece ramane o mica distanta intre plafon si plafoniera (cam 3 mm), am taiat cat am putut din partea din spate a plafonierei (unde lovea in tabla), iar intre plafon si tabla am mai bagat un pic de burete de umplutura ca sa stea plafonul un pic umflat.

 

Cand o sa fie mai cald afara o sa trag alimentare de la plafoniera fata si masa de la usile din spate :) .

 

La final o sa revin cu poze.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Ye! si la urma pui niste leduri in ambele ca sa nu ai super consum

Share this post


Link to post

Unde gasesc autocolant negru mat pt acoperirea segmentelor de rama dintre usi?

Share this post


Link to post

Probabil cel mai simplu, la o firma de publicitate, cu putin noroc vor avea niste resturi care sa acopere foarte bine acea suprafata. ok.gif

Share this post


Link to post

SAL sunt nou pe foum ..am matiz SE si are buzunare la usi..FLEX cred ca nu se merita sa iti pui buzunare mai degraba pui fete de usi de SE care au buzunare(eu unul asa as face..e doar un sfat...dar cred ca mai bine ar fi sa intrebi pe cineva care a pus buzunare sau a schimbat fetele .. vezi cum iesi mai ieftin..)

Share this post


Link to post

ieri mi-am luat de la un supermarket un ceas-termometru cu gandul sa-l pun in matiz ca n-am ceas.cadranul e impartit in 3.afiseaza temperatura interioara,exterioara(are senzor pe fir)si ora.partea ciudata(inca-l tin in casa)e ca senzorul extern si cel intern nu arata identic temperatura,avand in vedere ca-s in acelasi mediu acum.

Share this post


Link to post

Pai urmaresti temperaturile, vezi daca diferenta e aceeasi de fiecare data si daca vreodata il montezi in masina scrii cu markeru pe ecran "+ x grade" :D

Share this post


Link to post

acum arata 21 interior si 19,2 exterior.iar in casa sunt 20,5 :scarpin:

Share this post


Link to post

AAAAAAAAAAAAAAA, e foarte bun bre. CE, faci cumva farmacie in masina si te deranjeaza juma de grad diferenta? Oricum la temperaturi in juru lu' 0 grade sa te astepti la polei pe portiunile umbrite, chiar daca termometrul indica cu plus.

Share this post


Link to post

Am in proiect montajul unui tempomat . A mai realizat cineva asa ceva ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...