Jump to content
Sign in to follow this  
silviu75

Gura Rezervor

Recommended Posts

Cand am vrut sa bag un aditiv de banzina in rezervor, sticla aditivului fiind mai groasa la gat, nu am reusit sa o introduc in gaura de la rezervor, pe unde bagi benzina, si sa varsat in zona aia tot aditivul. Majoritatea lichidului s-a scurs prin cele doua gauri aflata inaintea celei pe unde bagi pompa, una in stanga si una in dreapta.

Acum, eu am sters reprede ce s-a scurs pe tabla masinii insa ce sa scurs pe cele doua orificii unde mama ... sa dus?

 

Atasez si o poza pentru identificare mai usoara.

 

Cei care cunosc va rog raspundeti ca m-am cam speriat- a curs destil de mult pe acolo si daca nu s-a dus in rezervor trebuie sa stiu unde s-a dus ca sa sterg aditivul . Pe el scrie ca daca se varsa pe vopseua masinii trebuie sters repede cu apa.

post-6115-1175251824_thumb.jpg

Edited by silviu75

Share this post


Link to post

Părerea mea: adititvul s-a dus în rezervor. Orificiile cele două eu zic că sunt pentru evacuarea aerului din rezervor când pui benzina, deci ajung în rezervor. Oricum, aditivul nu-ţi strică nimic, are capacitatea doar să păteze vopseaua.

Share this post


Link to post

Nu s-a dus in rezervor, ci in aripa :)

Share this post


Link to post

Cred ca in rezervor. Acelea cred ca sunt gauri pentru reglarea cantitatii de aer(cand se duce din benzina...este innlocuita de aer...logic :) >- )

Share this post


Link to post

Daca sub masina nu ai gasit nimic, inseamna ca s-a dus in rezervor!

Share this post


Link to post
... (cand se duce din benzina...este innlocuita de aer...logic ...

... sau de vaccum

Share this post


Link to post

Din moment ce gaurile alea sunt in spatiul inchis de busonul rezervorului, nu-ti face probleme. Ele ajung sigur tot in rezervor. Acesta are un circuit inchis care include si o canistra de vapori, cu o valva de purjare gestionata de ECM.

Share this post


Link to post

Eu cand puneam aditiv la Kalos ma chinuiam cu un pix sau ceva similar ca sa apas clapeta aia :D

 

Pana la urma in afara de aditivii pentru curatarea injectoarelor (de care nu sunt 100% convins) se merita sa folosesti asa ceva? Eu la Kalos mai bagam "octane booster" si mi se parea ca trage mai bine, dar nu sunt sigur cat de adevarat era.

Share this post


Link to post

Si la mine e destul de dificil sa introduc aditivul in rezervor! La fel, ma ajut de un pix si indepartez clapeta!

Despre Octane Booster aceeasi impresia am si eu... ca masina trage ceva mai bine!

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...