Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

Ok, si eu cand mi-am luat Matiz in 2002 aveam de ales intre Matiz, Berlina si SuperNova, am ales cea mai buna varianta dintre toate, normal, daca as fi luat SRN acum as fi avut un cotet, de berlina nu mai zic, Matizul se tine bine in continuare, dupa aproape 5 ani, am ocazia sa-l vad din cand in cand.

Asadar, mai daewoo-isti, fiti mai indulgenti cu Loganele, e o amarata de firma care incearca si ea sa-si faca loc. :) ) S-o lasam sa ajunga macar la standardele de calitate pe care le-avut daewoo si sa le depaseasca, din partea mea.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
Asadar, mai daewoo-isti, fiti mai indulgenti cu Loganele, e o amarata de firma care incearca si ea sa-si faca loc. :) ) S-o lasam sa ajunga macar la standardele de calitate pe care le-avut daewoo si sa le depaseasca, din partea mea
Exact despre atitudinea asta vorbeam. Nu are rost sa-mi mai bat capul.

Când o să te mai maturizezi mai vorbim. OK?

Share this post


Link to post

Si ce-am zis rau aici? Chiar imi convine concurenta, ea e motorul economiei, dar vreau si calitate sa-mi ofere. Ori tie se pare ca nu iti convine ca ma iau de defectele masinii. Sa le rezolve din partea mea, dar sa nu se faca fabrica ca nu le vede. De ce sa nu criticam? Tocmai de asta criticam, ca sa punem fabrica la munca sa imbunatateasca masinile, nu sa acceptam orice jaf.

Nici eu nu sunt absurd, se vede o imbunatatire a calitatii din 2004 pana acum, doar ca eu vreau mai mult, vreau sa se ajunga la nivelul la care la masina doar o cumperi, pui carburant in ea si te duci la revizii si mai ridici capota ca sa-i pui apa la stergatoare si sa vezi ca restul lichidelor sunt la locul lor. Si cand te saturi de ea sa o vinzi.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
Ok, si eu cand mi-am luat Matiz in 2002 aveam de ales intre Matiz, Berlina si SuperNova, am ales cea mai buna varianta dintre toate, normal, daca as fi luat SRN acum as fi avut un cotet, de berlina nu mai zic, Matizul se tine bine in continuare, dupa aproape 5 ani, am ocazia sa-l vad din cand in cand.

Asadar, mai daewoo-isti, fiti mai indulgenti cu Loganele, e o amarata de firma care incearca si ea sa-si faca loc. :) ) S-o lasam sa ajunga macar la standardele de calitate pe care le-avut daewoo si sa le depaseasca, din partea mea.

\

 

nu prea exista comparatie intre Logan si restul din gama Dacia (chiar si Solenta). poate ca inca nu au ajuns la perfectiune dar ... Loganul chiar este cea mai buna, dpdv calitativ, Dacie.

 

eu nu am nimic impotriva criticii, dar ... sa fie constructiva si nu bazata pe zvonuri.

Share this post


Link to post

Tarzy, dar cum ramane cu rugina? Aia de pe daciaclub mint? Ti se pare normal ce se intampla?

Share this post


Link to post
Tarzy, dar cum ramane cu rugina? Aia de pe daciaclub mint? Ti se pare normal ce se intampla?

 

Sunt cazuri izolate, al meu logan nu a prins rugina si avea 30k km si 2.5 ani cand l-am vandut.

Share this post


Link to post

Pe Daciaclub sunt 24000 de membrii(si probabil tot atatea masini ) este mai usor de aratat cu degetul !

Laurentiu83 bine ai zis ,,calitatea avuta candva de Daewoo " citeam deunazi de Cielo nou cu bobina care a luat foc ,calitatea la Daewoo este de domeniul trecutului ,acest lucru si preturile i-au semnat condamnarea !

Cand am pus poze cu rugina la Matiz lumea a sarit pe mine ,cand am pus poze cu lufturi la Logan altii au sarit pe mine intodeauna vor fii pareri pro si contra ,o masina in segmentul de pana in 10000E nu poate fi perfecta !

Ieri am vazut o Fiesta noua cu un bord albastru infiorator de urat (si mie chiar imi place Fiesta ), o chestie de asta unora poate schimba parere despre o marca sau tip de masina

Majoritatea suntem rationali ,ne impartasim cunostiintele pe acest forum si nu ar trebui sa ne ghidam decat dupa considerente tehnico-economice si nu dupa impresii sau vorbe aruncate .

Asteptam de la Ford o replica pe masura care sa mai ia din avantul Reno-ului !

:o fftopic: Am si Logan dar sunt fan Tico ,care dupa cum bine a spus Tarzy este un monument de fiabilitate (din asta am doua )

Share this post


Link to post

Sunt tare curios cit de criticat va mai fii Loganul de acum inainte mai ales ca Daewoo a inchis portile si in Romania si era cielo a apus .

Oare cu cine se mai poate compara Loganul .

 

Sa nu uit, mi-am blestemat zilele mergand cu un Cielo 1200km, este cea mai incomoda masina cu care am mers vreodata. Loganul era limuzina fata de Cielo la capitolul confort si spatiu interior .

Share this post


Link to post

De ce sa nu fie criticat ? a ramas singurul, suntem iar ca inainte de '89, Dacia masina nationala, cea mai laudata/admirata/"tunata"/ieftina si disponibila poporului. Asta nu e progres.

 

Cat despre Cielo, depinde si depinde. Eu compar 3 Cielo-uri avute personal, cu care-am facut Ploiesti-Sibiu de exemplu, fara probleme si fara disconfort. Cu un Logan dCI imi blestemam eu zilele in depasiri, si cand am oprit la benzinarie nu stiam de ce copac sa-mi mai scarpin fundul si spatele, ca amortisera.

Share this post


Link to post
...Sa nu uit, mi-am blestemat zilele mergand cu un Cielo 1200km, este cea mai incomoda masina cu care am mers vreodata. Loganul era limuzina fata de Cielo la capitolul confort si spatiu interior .

 

De asta da-mi voie sa ma indoiesc serios, am mers si eu cu loganul peste 2000 de km si este cea mai ne-ergonomica masina, cu care am mers vreodata (Cielo, Matiz, Astra F,G,H, Lacetti, Octavia, Focus, Mondeo, etc)... Sau poate e obisnuinta, stii, ca in povestea cu bucatele afumate...

Share this post


Link to post

Subscriu! O comparatie intre Cielo si Logan la capitolul confort nu prea isi are locul! Mult mai confortabil este Cielo-ul, in special la drum lung! Dupa ~ 40k km cu Cielo si cam 7k km cu Dci-ul cred ca mi-a format o parere obiectiva! :)

Share this post


Link to post

Daca la Logan stai ca-n Clio, si in Cielo stai de 1000 de ori mai prost decat in Logan, ar insemna ca in Cielo stai mai comod pe un taburet decat pe scaunele lui.

La mine la Clio, dupa 200 de km de drum imi amorteste piciorul pe acceleratie.

Share this post


Link to post

Nu am mers in fata la drum lung in Logan, am mers in schimb in spate. Pot sa spun cu mana pe inima ca nu este nici cea mai neconfortabila masina, dar nici mare confort nu ai. Se aseamana cu un fel de bancuta de lemn, dar cu burete pe ea. Dar, nu am mers nici in Matiz in spate, asa ca nu pot face o comparatie viabila. Cert este ca dupa un drum de 7 ore (~500km) in matiz cu o singura pauza pe la jumatate cauzata de nevoi fiziologice si o tigara, nu m-am simtit prea amortit, as mintii daca as spune ca nu eram deloc, dar ideea este ca per total m-am simtit ok.

Am mers cu in Cielo in fata si mi s-a parut foarte confortabila, mai confortabila decat a mea din cauza pozitiei mai joase. Dar oricum, chestia asta este subiectiva rau de tot.

Share this post


Link to post
...Sa nu uit, mi-am blestemat zilele mergand cu un Cielo 1200km, este cea mai incomoda masina cu care am mers vreodata. Loganul era limuzina fata de Cielo la capitolul confort si spatiu interior .

 

De asta da-mi voie sa ma indoiesc serios, am mers si eu cu loganul peste 2000 de km si este cea mai ne-ergonomica masina, cu care am mers vreodata (Cielo, Matiz, Astra F,G,H, Lacetti, Octavia, Focus, Mondeo, etc)... Sau poate e obisnuinta, stii, ca in povestea cu bucatele afumate...

Share this post


Link to post

Oooo Daaaaaaaaa. Am facut taximetrie pe logan, am cielo masina personala deci NU SE COMPARA, Cielo e ghiulea din toate punctele de vedere pe langa capsa de Logan, eu unu nu as da Verzitura mea pe nici un Logan, nici macar pe faimosul logan preparat pentru CNR cupa JOE Dacia Logan. Asa cum a mai zis cineva vb de 2 masini total diferite

Share this post


Link to post

Evitati, pe cat puteti, comparatiile cu alte masini. Topicul acesta este dedicat doar unei singure masini.

Share this post


Link to post

Moamaaa ce de comentarii...care mai de care subiective. :P

Iata ca mai e putin,cam 2 saptamani,si al meu golan face 3 anisori.Cu toate ca este din primul lot sau din primele achizitionate(cum vreti voi)si e manjit cu celebra vopsea rosu pasion,celebra cu exfolierea,iote ca eu nu am avut parte de asa ceva sau rugina,dar recunosc ca umblu cu bidonul de apa dupa mine si in caz ca ceva zburatori atenteaza cu excrementele lor la rujul meu,intervin imediat :D .Ma apropii vertiginos spre schimbarea distributiei,adica spre 60k km,majoritatea in Bucuresti si eu pana acum nu am schimbat decat uleiul,filtrul de ulei,filtrul de aer si placutele de frana pe la 35k...Nu am facut decat primele 3 revizii la dacia pentru ca doar atat a prins perioada de garantie,restul la alte service-uri mai ieftine.In tot acest timp am remarcat ca este o masina fiabila,dar care are minusurile si plusurile ei.Nu are rost sa le enumar pentru ca astea sunt subiective si tin de parerea fiecaruia.De exemplu mie unu nu i-mi mai place nici o servodirectie de la nici o masina,pentru ca nu se compara cu dual drive-ul de la fiat care este o bijuterie,sa fiu platit si nu as da asa ceva.Fiecare i-si alege masina dupa buget,preferinte si orgolii.In functie de aceasta alegere,unele masini sunt mai tari ca celelalte.

 

ps...am facut liniute cu un cielo executiv(2005),eu fiind cu frigiderul,si nu a reusit sa ma faca...asta apropo de cei care cred ca raportul e invers(ma refer la masini stoc).

Share this post


Link to post

Minusul la habitabilitate la Logan este odata scaunul (foarte asemanator ca forma si tarie cu cel de la Clio, poate chiar identic cine stie, ideea este ca m-am simtit la fel) care nu are pic de sprijin lateral si este plat ca un fund de taiat, dar problema vine de la pozitia in care esti nevoit sa-ti picioarele. Si te sparge. Foarte flexate. Prietena mea care a condus in majoritate doar Logan a facut un drum mai lung cu alta masina (nu pomenim pentru ca vorbim doar despre o masina aici...) weekend-ul trecut si a zis: "Te poti da jos si relaxat dintr-o masina". Alta adaugire a fost ca: "alte masini au suport pentru picior adevarat nu doar de forma", "Poti vorbi la 120" si lista poate continua la nesfarsit.

Share this post


Link to post
Tarzy, dar cum ramane cu rugina? Aia de pe daciaclub mint? Ti se pare normal ce se intampla?

 

eu din fericire pana acum nu am avut parte de rugina la al meu. si nici nu cunosc personal pe altii care sa fi avut. pe daciaclub cazurile cu rugina sunt izolate, nu e un fenomen generalizat. daca e sa facem speculatii probabil ca acele masini au avut accidente la transport si apoi reparate si puse la vanzare de catre dealeri cu sau fara stiinta fabricii.

 

 

Sunt tare curios cit de criticat va mai fii Loganul de acum inainte mai ales ca Daewoo a inchis portile si in Romania si era cielo a apus .

Oare cu cine se mai poate compara Loganul .

 

Sa nu uit, mi-am blestemat zilele mergand cu un Cielo 1200km, este cea mai incomoda masina cu care am mers vreodata. Loganul era limuzina fata de Cielo la capitolul confort si spatiu interior .

 

he, he ... aia pe daciaclub compara Loganul cu orice alta masina fie ea low sau hi cost.

 

 

Daca la Logan stai ca-n Clio, si in Cielo stai de 1000 de ori mai prost decat in Logan, ar insemna ca in Cielo stai mai comod pe un taburet decat pe scaunele lui.

La mine la Clio, dupa 200 de km de drum imi amorteste piciorul pe acceleratie.

 

in Clio chiar se sta mai rost decat in Logan ... vorbesc de locurile din fata ca in spate ... chiar nu exista comparatie. eu vorbesc din postura omului de 1,83 m inaltime si > 100 Kg greutate.

de altfel eu am renuntat la Clio ca masina de servici din cauza asta ... pur si simplu nu aveam loc sa schimb vitezele fara sa ating pasagerii pe picioare

 

Minusul la habitabilitate la Logan este odata scaunul (foarte asemanator ca forma si tarie cu cel de la Clio, poate chiar identic cine stie, ideea este ca m-am simtit la fel) care nu are pic de sprijin lateral si este plat ca un fund de taiat, dar problema vine de la pozitia in care esti nevoit sa-ti picioarele. Si te sparge. Foarte flexate. Prietena mea care a condus in majoritate doar Logan a facut un drum mai lung cu alta masina (nu pomenim pentru ca vorbim doar despre o masina aici...) weekend-ul trecut si a zis: "Te poti da jos si relaxat dintr-o masina". Alta adaugire a fost ca: "alte masini au suport pentru picior adevarat nu doar de forma", "Poti vorbi la 120" si lista poate continua la nesfarsit.

 

la versiunile superioare scaunul de LGN are reglaj pe verticala ... mie sincer in oras imi place pozitia mai inalta dar care ... intradevar la drum lung (mai mult de 2 h fara pauza) poate deveni obositoare

Share this post


Link to post
... pur si simplu nu aveam loc sa schimb vitezele fara sa ating pasagerii pe picioare...

 

 

:o fftopic:

Si chiar iti parea rau??? ...mai ales in cazul pasagerelor. :P

:o fftopic:

Share this post


Link to post

din pacate ... de pasagere am parte mai rar ... si-n plus chiar si alea sunt iesite din termenul de garantie, de cele mai multe ori il am ca pasager pe sefu (ca-i vitezoman si mai mereu are permisul suspendat)

Edited by tarzy

Share this post


Link to post
si nici nu cunosc personal pe altii care sa fi avut.

 

Hai ca-ti zic eu un caz: la fostul loc de munca aveam un Logan alb de ~ 1-2 ani max si ~ 18.000km. Cand am fost o data cu el am observat ca se umflase vopseaua si razbise rugina pe la pasajele rotilor-spate.

Deci ... se poate :)

Edited by LYM

Share this post


Link to post

:o fftopic:

LYM, stai linistit, posesorii de logan nici pe forumul lor nu se cred unii pe altii cand vine vorba de defecte la maritul Logan, crezi ca il convingi aici?

Share this post


Link to post
Minusul la habitabilitate la Logan este odata scaunul (foarte asemanator ca forma si tarie cu cel de la Clio, poate chiar identic cine stie, ideea este ca m-am simtit la fel) care nu are pic de sprijin lateral si este plat ca un fund de taiat, dar problema vine de la pozitia in care esti nevoit sa-ti picioarele. Si te sparge. Foarte flexate.

 

Subscriu. Eu nu conduc foarte mult loganul in oras, de obicei il ia sotia (din motiv de AC vara si ABS iarna) dar la drumurile lungi in afara am tot timpul febra musculara la piciorul drept din cauza pedalei de acceleratie foarte prost plasata si mult prea moale.

Un alt minus important mi se pare servodirectia mult prea sensibila la viteze mari si demarajul execrabil (poate exagerez dar circuland de obicei cu Tico diferenta e imensa).

La plus-uri vizibile as trece anvelopele Michelin care se comporta excelent la franare si au aderenta buna chiar si iarna, suspensia si marimea rotilor, mai ales pe drumurile pe care circul eu e de mirare ca nu s-a stricat nimic pe la ea.

In rest ca raport pret/calitate e ok, eu nu a trebuit sa fac nici o interventie la ea in afara de consumabilele obisnuite in 65 000 km.

Probabil calitatea masinii mai fluctueaza intre loturi si asa se explica masinile cu probleme.

Share this post


Link to post
Hai ca-ti zic eu un caz: la fostul loc de munca aveam un Logan alb de ~ 1-2 ani max si ~ 18.000km. Cand am fost o data cu el am observat ca se umflase vopseaua si razbise rugina pe la pasajele rotilor-spate.

Deci ... se poate :)

 

nu te contrazic ... dar ... eu nu am intalnit ... si oricum ... nu cred ca e o problema generala ... de altfel putem verifixca foarte usor ... iesim in strada si ne uitam la toate loganele (ca oricumn > 50% din masini sunt Logan) vedem cate au rugina ... si gata ...

 

cazurile singulare sunt regretabile ... nu neg ca nu ar fi, dar ... pana a generaliza e cale lunga

 

 

:o fftopic:

LYM, stai linistit, posesorii de logan nici pe forumul lor nu se cred unii pe altii cand vine vorba de defecte la maritul Logan, crezi ca il convingi aici?

 

din cate vad eu pe aici sunt destule linkuri chiar pe forumul daciaclub in care sunt specificate pbe-le

 

@ice_wm - ai incercat sa schimbi pozitia scaunului pe verticala?

 

pedala moale are avantaje si dezavantaje ... sunt ferm convins ca sotia ta e fericita cu privire la acest aspect

 

PS: tu ce numar ai la picior ... eu am 44 si-n Tico nu o data mi s-a intamplta sa apas frana&acceleratia simultan :wallbanger:

Edited by tarzy

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...