Jump to content
Sign in to follow this  
HellRyder

Atentie La Servimpex Caprita, In Bucuresti

Recommended Posts

Povestea este in felul urmator:

 

Se ia una bucata femeie blonda si se trimite la service auto cu una bucata Opel Astra care merge prost dupa ce s-a facut plinul cu benzina proasta.

 

Dupa teste facute la Service Opel s-a constatat ca are un injector infundat. Ajunge la SERVIMPEX Caprita unde cere (cerere scrisa pe hartie, datata si semnata) ca are nevoie de curatare de injectoare si de schimb filtru de benzina. Bun, i se spune ca o sa coste cam 1,5 milioane. Accepta si pleaca. Se intoarce a doua zi si i se spune senin ca o costa 9 milioane. Ma suna repede pe mine, ma duc si aflu ca s-au facut urmatoarele operatiuni:

 

- curatare injectoare

- curatare bujii

- schimb filtru benzina

- schimb filtru ulei

- schimb ulei

- schimb filtru aer

- schimb monobloc bobine de inductie

- manopera aferenta tuturor operatiunilor (cca 3 ore manopera)

----------------------------------------------------------------------------

TOTAL: 9 milioane

 

Intreband de ce au fost schimbate celelalte piese, desi nu s-a cerut schimbarea lor (masina urma sa intre la revizie la Opel foarte curand, in mai putin de 1000km) mi s-a raspuns, chiar de catre patronul service-ului dl Caprita in persoana, ca nu putea sa lase masina sa iasa cu filtrele in halul ala de murdare de la el din service, si ca monoblocul de bobine l-a schimbat pentru ca de acolo era problema, nu de la injectoare. Am insistat ca nu avem 9 milioane si sa puna la loc bobinele vechi, mai ales ca nu i s-a cerut sa le schimbe si nici nu am fost informati de schimbare. S-a conformat si am plecat din service cu masina functionanad mai prost decat mergea inainte, dar dupa o cheltuiala de aproape 5 milioane (am platit toate celelalte operatiuni in ideea ca omul le-a facut cu buna credinta).

 

Partea haioasa abia incepe. a doua zi, cand am ajuns cu masina la mecanicul care se ocupa de ea de obicei (si care fusese plecat din Bucuresti, ca de aia nu am putut apela la el) acesta ne-a comunicat ca monoblocul de bobine de inductie a fost inlocuit cu altul, chiar de catre el, si nu este cel original de pe masina. Si atunci ne-am amintit ca ne spusese omul cand am cumparat masina ca tocmai schimbase monoblocul de bobine de inductie si era suparat ca strambase un pin acolo cand a incercat sa cupleze mufa si a trebuit sa il indrepte cu clestele si sa cupleze mufa cu multa grija. Cand a dat jos blocul de bobine STUPOARE: toti pinii perfecti si intacti! Piesa, care ne fusese "restituita" nu era cea cu care ajunsese masina in service la Caprita!

 

Bun, asta a fost prima teapa, s-a furat piesa originala cu care a venit maisna si s-a pus una defecta. Chiar ma si miram cand am luat masina cum de a avut marele SERVIMPEX Caprita, un service oarecare, monobloc de bobine de inductie pentru Opel Astra, fix pentru modelul ala, respectiv 2002, masina avand Euro4 (nu se potrivesc bobinele de la modelele precedente) cand nici dealerul Opel nu prea are piesa asta pe stoc... Acum se explica: omul a avut o piesa stricata si a scapat de ea punand-o pe masina asta si ramanand in loc cu o piesa buna pe care sa o vanda altui client de noua!

 

Teapa a doua este ca nu a desfundat nici injectoarele: testul a relevat aceeasi problema ca la inceput: injectorul 3 nu dadea acelasi debit. Dupa niste reglaje facute de mecanicul nostru, masina merge acum ceas. E drept ca a trebuit sa cumparam alt monobloc de bobine de inductie si am platit de 2 ori desfundarea de injectoare.

 

Omul a profitat ca a vazut o femeie complet paralela cu domeniul si s-a gandit ca e numai buna sa decarteze cateva milioane cu un minimum de efort.

 

Argumentele domnului Caprita au fost ca el "nu putea lasa masina sa iasa pe poarta service-ului asa cum era, cu filtrele murdare, ca nu mergea bine". Pai si daca ar fi avut compresie proasta nici nu vreau sa ma gandesc: ii segmenta motorul, rectifica chiulasa, aleza cilindrii si schimba setul de garnituri... si ar fi costat doar 3000 de euro, ca el nu putea sa lase masina sa iasa pe poarta service-ului mergand asa prost...

 

 

 

Numai bine si aveeti grija la mecanici tepari!

 

Ry.

Share this post


Link to post

Bre, nici eu nu ma pricep la partea tehnica decat in teorie. Si da, sunt si blonda. Dar ma duc cu masina la un service autorizat Opel, nu la un service de cartier. Si atat trebuie, sa-mi faca ceva, ca le aduc OPC-ul pe cap. Oricum astia din club Opel au o relatie buna cu service-urile si nu vor face tampenii.

Adica de ce trebuie sa ma pricep la partea tehnica? Sunt si destui barbati paraleli. Si ce daca?!

Share this post


Link to post
Oricum astia din club Opel au o relatie buna cu service-urile si nu vor face tampenii.

 

Nu au. Doar se abtin mai mult sa scrie problemele pe forumuri sau, si mai frumos, nu au niciun 'pin indoit' sa dovedeasca ce s-a intamplat. Vorbesc din ceea ce am vazut.

Share this post


Link to post

HellRyder@ Adu OPC'ul pe capul lor ceea ce te-au facut tie se numeste furt sau mai corect poate ar fi spus talharie. Chiar merita sa le faci figura nenorocitilor astia.

Share this post


Link to post
HellRyder@ Adu OPC'ul pe capul lor ceea ce te-au facut tie se numeste furt sau mai corect poate ar fi spus talharie. Chiar merita sa le faci figura nenorocitilor astia.

 

Eu sunt pasnic de felul meu si imi place sa evit scandalurile. O sa ma duc si o sa incerc sa recuperez banii pierduti, ca timpul nu mi-l da nimeni inapoi. Chiar si cu OPC-ul, nu am dovezi. Ce sa le zic? Ca piesa mea avea un pin indoit? O sa imi rada in nas... Nu e talharie, ca nu am fost amenintat. E furt sau furt calificat, pentru ca a existat intentia de a acoperi fapta.

 

@iulia: nu trebuie sa te pricepi la tehnica. In mod normal nu e nevoie, nu ar trebui sa existe cazuri din astea. Din pacate insa, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul. Ar fi normal sa duci masina la service, ei sa o repare, masina sa mearga bine si tu sa platesti pretul corect. Insa nu e asa! Si atunci risti sa patesti ce a patit prietena mea... Si apropo, si eu am luat teapa, ca nu am stiut ce sa fac acolo pe loc ca sa ii demonstrez ca nu a curatat injectoarele si ca mi-a inlocuit piesa pe sestache.

 

Ry.

Share this post


Link to post

Hoti! Intotdeauna cind las masina la service si nu am timp sa stau dupa ei le-am lasat nr. de telef. cu instructiunea sa ma sune daca inlocuiesc vreo piesa, sa discutam in prealabil ce si cum (service Sebastian, Radacini)!

Asa ca as recomanda cu caldura aceeasi metoda, daca va lasati masina la service. In felul acesta nu mai au nici o scuza daca se apuca sa schimbe ceva fara stirea propietarului.

Share this post


Link to post

Aveau numarul de telefon. Si persoana care ne-a recomandat sa mergem acolo spune ca pe el il suna de cate ori apare ceva in plus de schimbat. Probabil a vazut o fata blonda, venita singura, si a zis ca e prada usoara. Nu stia insa ca fata nu e chiar singura pe lume. :D

Share this post


Link to post

iulia,

 

"Dar ma duc cu masina la un service autorizat Opel, nu la un service de cartier. Si atat trebuie, sa-mi faca ceva, ca le aduc OPC-ul pe cap"

 

si crezi ca aia de la "service autorizat" sint toti usa de biserica ?

 

sa fii convinsa ca-ti pot face multe lucruri "neortodoxe" la masina fara sa-ti dai tu seama si sa le aduci OPC-ul pe cap !

Share this post


Link to post

Bun asa. Dar.. eu nu inteleg de ce nu ai facut desfundarea injectoarelor in faza initiala, tocmai acolo unde ti-au facut si diagnoza. Ca pina la urma.. singura sau nu, tot ai aruncat ceva bani pe geam.. mai mult ca diferenta de pret dintre cele doua service-uri. Si inca ceva.. operatia asta nu dureaza 12 ore.. stati nene linga ei sa vedeti ce fac.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Precizare: eu nu sunt "blonda", sunt mascul :P Masina e a prietenei mele, si ea s-a dus singura la service la recomandarea unui cunoscut. Nu am facut curatarea unde s-a facut diagnosticul pt ca se stricase ceva la aparatul cu care se curatau injectoarele, parea o scula destul de sensibila, si mai dureaza pana va fi inlocuita, de aceea am apelat la service Caprita.

 

In plus, unii dintre noi nu potr lipsi nici macar o ora de la serviciu, daramite 4-5 ore cat ar fi durat operatiunea. Stiu ca nu e OK sa lasi masina in service si sa pleci, DIN PACATE nu am avut alta solutie. Pe de alta parte crezi ca daca statea fata langa ei, nu ar fi reusit sa faca aceeasi chestie si fara sa inteleaga ea ceva...?! Daca eu mai am tangente cu mecanica, ea sigur nu are. Si nici nu are nevoie, ca sa zic asa. Nu putem sa fim fiecare dintre noi si mecanic si doctor si avocat si politist si parlamentar si fotbalist... Ca din cate stiu nici astia de i-am enumerat aici nu sunt mult mai bine vazuti...

 

Ry.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Nu vreau sa ma iau de semnificatia mioritica a numelui serviceului.. dar unii recomanda un service pentru ca mecanicul sau saful garajului i-a zambit frumos la un banal schimb de ulei sau baterie si nu i-a stricat nimic pe linga. Imi permit o recomandare, service Mitcony in Colentina linga Spitalul Fundeni, eventual dau si-un numar pentru cine vrea.

Share this post


Link to post

Nu va mai puneti obrazul pentru un service sau altul. Trateaza clientii in functie de chef si fata/comportamentul acestora.

Share this post


Link to post
... Imi permit o recomandare ...

De ce, sa inteleg ca astia "se pun capra" de la inceput ?

Share this post


Link to post

Nu, chiar deloc .. dar cel putin nu-l pun pe client in pozitie de start.

Share this post


Link to post

HellRyder , spune-ne si noua unde este acest SERVIMPEX Caprita macar sa stim si noi sa ne ferim de asemenea escroci

Share this post


Link to post
Nu putem sa fim fiecare dintre noi si mecanic si doctor si avocat si politist si parlamentar si fotbalist... Ca din cate stiu nici astia de i-am enumerat aici nu sunt mult mai bine vazuti...

 

Ry.

 

:o fftopic: (oricum discutia este pentru topicul "de bine sau de rau despre service-uri", cum spunea si Juliaen)

 

Asa este, dar totusi:

Eu cred ca fiecare din noi se duce la un anume dentist, are un anume avocat cu care se sfatuieste, are un anume parlamentar pe care-l simpatizeaza (sau nu) si un anume fotbalist preferat. Si pe langa toate astea, un(o) posesor(oare) de masina, mai ales daca este blonda sau bruneta trebuie sa aiba un anume service preferat, iar in service un anume mecanic in care sa aiba incredere.

Asta tocmai pentru ca nu poti pierde 4-5 ore de fiecare data cand ai o problema.

 

Deci sfat: oricat ar fi masina de buna sau noua, faceti-va o relatie cu un mecanic priceput, care sa merite ciubucul lasat de D-stra. Este logic, mecanicul tau are cunostinta despre masina ta, stie istoricul, partile bune si rele, stie unde a schimbat si ce data trecuta, nu o mai ia de la capat cu verificarile etc. Asa ar fi normal sa fie.

La service-ul meu, cand intri prima oara si faci prima interventie, ti se spune: de acum inainte domnul x se va ocupa de masina d-stra (adica mevanicul care a lucrat la ea). Mi se pare normal si civilizat. OPC-ul e varza la faza asta, de multe ori nici nu se baga. De unde sa stie ca tu spui adevarul?

 

 

 

 

 

 

 

 

Si inca ceva: mi s-a dat o carte de vizita si mi s-a spus "oriunde sunteti in tara si aveti o problema ma sunati sa va zic la cine sa va duceti sa va rezolve masina". Nice, isn't it?

Share this post


Link to post

Servimpex Caprita -> ASTA ZICE GOOGLE

 

Zona este piata Domenii, pe o straduta laterala care iese din Bd. Ion Mihalache (fost 1 Mai).

 

Mai trebuie sa mentionez ca s-a rezolvat pana la urma, azi dupa-amiaza au fost returnati banii dupa ce le-am spus ca nu am cu ce sa ii amenint si nici cu ce sa le dovedesc vinovatia, dar o sa scriu un articol despre reparatia la ei la service si despre ce a cerut clientul si ce au facut ei, fara sa anunte din timp sau cum se ajunge de la 2 la 9 milioane in trei pasi simpli. Si dupa un discurs ce se voia o lectie de viata, mi-am primit banii inapoi de la seful de service, in ciuda protestelor contabilei si ale secretarei care cotcodaceau in spate ca uite asa iese service-ul in pierdere.

 

Ry.

Share this post


Link to post

Felicitari ;)

 

Intamplarea ta m-a facut sa ma gandesc la aurolacii care se-apuca neinvitati sa spele geamurile (eventual la hayon, ca sa nu apuci sa protestezi) si apoi vin sa ceara bani.

Share this post


Link to post

Hmmm, foarte interesant. Hai sa va zic povestea mea. Eu am (nu ale mele toate ale familiei) 3 masini, o leganta, un passat din 2003 si un ford fusion. Cunosc acest Service Caprita de 2 ani. De atunci numai acolo ma duc. Eu personal sunt multumit de prestatia acetui service. Am fost cu toate masinile. La passat am schimbat distributie si alte nebunii, la leganta tot distributie (asta de curand luni sapt asta) si in rest ulei, filtre si intretinere mai mereu. Mi-a placut pt ca baietii sunt priceputi, bine nu toti, dar ii cunosc pe toti pe acolo si stiu care lucreaza bine si care mai are de invatat. Dar per ansamblu sunt pasionati de macanica si fac masini tari. Nu fac nici un fel de reclama, daca nu cunoasteti nu mergeti, eu ii cunosc si numai acolo merg. Am ramas surprins de ce am citit, cu mine au fost tot timpul corecti. Bine eu niciodata nu am lasat masina si am plecat. Mi-am luat liber de la servici si am stat acolo. imi place ca au grija sa stranga tot la loc ce au desfacut. Nu plec de acolo si ma trezesc ca imi cade scutul sau pierd uleiul pe la buson. Tin minte ca venise cineva cu un BMW seria 5 din asta nou acolo si zicea ca ii curge ulei sub el. Cand s-au uitat era slab slab busonu de la baie. Il desfaceai cu mana. Acum ce sa zic sper sa nu dea cu bata-n balta cum se face pe la noi, dar pana acum am fost multumit. Cel mai bine e sa te relationezi cu cel care iti repara masina si sa ai si tu putin habar de ce se face acolo. Bafta

Share this post


Link to post

Ce sa spun... si eu daca mergeam personal cu masina era o treaba, daca stateam si eu acolo... era si mai bine. Din pacate nu s-a putut. Nu pot sa imi iau liber de la serviciu ca sa mi se schimbe un filtru de benzina si sa curete injectoarele. Si in ziua aia nici atat nu am putut, sa merg eu cu masina, a mers prietena mea, ca de fapt e masina ei.

 

Ry.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...