Jump to content
Sign in to follow this  
scOrpyoN

Chevrolet Aveo/Kalos - Audio

Recommended Posts

Chiar nu mai vrea nimeni să încerce?

Chiar trebuie să montez înapoi Blaupunktu şi să verific? Eventual să mă şi oftic? :D

Share this post


Link to post

Nu citeste MP3 ala de fabrica...NU CITESTE.

Rm Popa tu ai Mp3 Aftermarket?

Ce ai facut cu , comenzile de pe volan?

Share this post


Link to post
Nu citeste MP3 ala de fabrica...NU CITESTE.

Rm Popa tu ai Mp3 Aftermarket?

Ce ai facut cu , comenzile de pe volan?

 

Inseamna ca al meu e facut in afara fabricii? ca de citeste si zi de zi chiar...

Share this post


Link to post

Criss-blue te rog sa postezi o poza in care Blaupunktul respectiv sa-ti indice ca citeste o melodie cu numarul 100 si ceva...

 

Se poate?

Share this post


Link to post

salutare,

 

nu exista radio-cd cu mp3 la care sa se potriveaca mufa comenzilor de pe volan?

mi se pare ciudat ca blaupunkt sa nu fi scos pe piata un produs similar (cu aceleasi mufe in spate) dar care sa aiba si mp3.

 

a schimbat cineva cu succes radio-cd-ul original cu un mp3 pastrand comenzile de pe volan?

Edited by area51

Share this post


Link to post

Mufa se potriveşte la orice Blaupunkt (şi nu numai).

Dar nu mufa e problema, ci protocoalele de comunicaţie (adică faptul că semnalul e codat).

Iar pentru schimbarea HU e necesar un "adaptor" care să rezolve "electronic" această problemă.

Share this post


Link to post

Gasesti adaptoare pe metrafo.ro.!Costa vreo 200 sau 300 de ron!Mai merita?

Share this post


Link to post
Criss-blue te rog sa postezi o poza in care Blaupunktul respectiv sa-ti indice ca citeste o melodie cu numarul 100 si ceva...

 

Se poate?

Cre'că nu se poate...

Share this post


Link to post

Ba se poate. O sa merg sa fac poza si o postez. Nu am mai intrat de mult. Scz.

 

 

 

 

 

 

 

T- numarul melodiei,D-folderul. Arata o mica imagine in coltul din stanga jos ca o mapa cu semnul mp3

sub acel disc care se misca.

post-15307-1239811509_thumb.jpg

post-15307-1239811541_thumb.jpg

post-15307-1239811559_thumb.jpg

post-15307-1239811579_thumb.jpg

post-15307-1239812319_thumb.jpg

Edited by criss_blue

Share this post


Link to post

Foarte tare!!!

Chiar nu mai vrea nimeni să-ncerce?

 

Oricum, după ce-mi vine Civicu' o să montez înapoi pe Aveo HU-ul stock şi o să verific la mine.

 

PS: tu ai modelul face-lift-at sau cel vechi (Kalosul...)?

Share this post


Link to post

Bai...sa innebunesc...Acelasi H.U. il am si eu si-mi da CD ERROR!

Share this post


Link to post

Stiu si eu cateva persoane la care le citeste mp3 desii e indentic.. se mai intampla.. Partea cea mai tare e ca nici cei de la rep nu stiu ca citeste mp3 :) )

Edited by luisspeed

Share this post


Link to post
Foarte tare!!!

Chiar nu mai vrea nimeni să-ncerce?

 

Oricum, după ce-mi vine Civicu' o să montez înapoi pe Aveo HU-ul stock şi o să verific la mine.

 

PS: tu ai modelul face-lift-at sau cel vechi (Kalosul...)?

post-15307-1239819751_thumb.jpg

Share this post


Link to post

La mine arata "CD ERROR".

Share this post


Link to post

Poate trebuie facut in NERO mp3 disc.Si nu data disc...

Share this post


Link to post

Ce-mi place cand va contraziceti de-aiurea fara sa va informati!!! Chevrolet a montat pe modelele pana in 2007 RadioCD si pe modelele ulterioare RadioCD-MP3. Era greu sa cititi o oferta sau un manual, in loc sa stati sa puneti poze cu track-ul de pe cd, faceti probe, rescrieti cd-uri etc! Dureros...

Share this post


Link to post

@Mircea, nici ei nu stu ce vand. Cum ai patit si tu..la inceput ei nu stiau ca la "DIZEL" are incalzire electrica. Ai descoperit singur. Asa e si cu mp3-urile astea..Nu au toate nici acum.

Share this post


Link to post

Mircea, a mea a fost cumparata in august 2007 si nu avea CD-Player cu mp3. Probabil depinde de loturile de CD-Playere pe care le-au avut...

Share this post


Link to post

NB : va rog sa nu ma considerati taran pentru ideea pe care o sa v-o prezint :D

 

Am intrat recent in posesia a doua boxe (vezi attach).

Mi se par cele mai bune boxe facute vreodata. Am mai avut o pereche acum cativa ani dar mi le-a ars cineva. Sunt nemtesti, dinainte de 1990, cu filtre iar incintele sunt inchise. Redau sunetele...de ti-e mai mare dragul.

Ideea este : i-a mai traznit cuiva prin cap sa-si puna asa ceva in masina ? In portbagaj ma refer. Dupa mintea mea, orice boxa in incinta inchisa o sa se auda muuult mai bine decat orice boxa montata pe capacul ala de la hayon.

Boxele sunt de 15W, 4ohmi. RCDul chiar scoate 40w pe canal ? Ce impedanta ? Cat de tare as putea sa le dau pana sa se arda ? (ideea e sa le leg in locul boxelor de pe spate).

 

Tocmai mi-am facut un CD cu mp3uri. Sunt al naibii de curios daca o sa il citeasca :)

post-8022-1245103291_thumb.jpg

Share this post


Link to post

CD-Player-ul nu are cum sa scoata mai mult de 20 W RMS. Acei 40 W sunt muzicali. Iti recomand o statie micuta pentru aceasta boxa.

Share this post


Link to post

Alea sunt niste boxe RFT, facute in RDG. Am si eu unele doar ca sunt mai mari. Alea ale sunt , ( cel putin asa cred ) B9131. Ale mele dunt L9251.

Nu iti recomand sa scoti difuzoarele deoarece sunt incinte acustice inchise ( de compresie adica) , fara bass reflex. Un difuzor de incinta inchisa pus in sistem deschis sau in box bass reflex , pe langa ca va suna ca din canal , distruge si difuzorul. Sistemul audio de pe masina nu cred ca scoate mai mult de 15-20W , multe sisteme audio auto au posibilitatea de a merge si pe impedanta de 2 ohmi. Daca vrei sa le folosesti in masina foloseste-le ca atare.Dar daca ai aveo HB iti va ocupa tot portbagajul. Nu le dezmembra. RFT-urile sunt boxe care suna bine.

Unele din cele mai cunoscute integrate audio auto folosite in mod curent in sistemele audio auto sunt: TDA1557,TDA1553 ,TDA1557Q si TDA8560 si parca TDA 2030 . Ultimele merg si pe 2 ohmi.

Share this post


Link to post

Hehe, TDA 1514A sunt cele mai bune, bijou.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Eu zic sa va potoliti cu:

- boxe de camera puse in masina - oricat de bine ar fi proiectate, mediul dintr-o incinta de tip habitaclu+portbagaj, n-are nimic cu o camera de apartament, cu sau fara perdele/jaluzele

- nostalgia vremurilor trecute - in ziua de azi sunt multe ciurucuri, dar a crede ca niste difuzoare din '90 dau clasa unora moderne e un pic cam fortat

In plus, daca e sa ma uit la dif-urile alea, ori sunt probleme cu auzul frecventelor peste 12 kHz, ori e ceva... ascuns :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...