Jump to content
Sign in to follow this  
masterbobs

O Posibila Problema De Linux

Recommended Posts

Pana acum nu am auzit de asa ceva... stiu ca o sa vi se para cam intr-o ureche toata chestia asta dar ma ca bate gandul sa vad daca e posibil sa o fac...

 

Problema suna asa:

 

In locatia A exista o linie romtelecom legata intr-un computer* printr-un modem 56k In plus de asta exista si internet prin fibra optica.

 

In locatia B exista un sistem conectat la internet tot prin fibra optica. Trebuie mentionat ca si acest computer* este dotat cu fax-modem dar nu are linie telefonica.

 

*Sisteme de operare nu sunt inca stabilite.

 

Cum fac sa dau forward la apelurile din locatia A la un fax modem legat la un computer in locatia B

 

Are cineva vreo idee? Cu ce sa incep?

 

PS

Nu mai trebuie sa precizez ca trebuie sa nu existe nici un cost in plus. :osanale:

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

In locatia B nu ai linie telefonica - deci forward de call catre B exclus (decat o solutie VoIp - ceea ce ar fi complicat).

 

In locatia A, setezi pe PC-ul cu linie telefonica un server de fax (exemplu Hylafax, www.hylafax.org) - care-ti va stoca toate faxurile in format imagine (jpeg, tiff, ....).

 

Intre B si A stabilesti un tunel securizat permanent (astfel A si B vor parea ca sunt in acelasi LAN) - prin el transferi faxurile din A in B.

Share this post


Link to post

De ce nu incerci Asterisk? Ai voip pbx si merge pana la vreo 100 de nume,e deci eu zic ca ar fi suficient pentru ce iti trebuie tie. Singurul dezavantaj e ca ii trebuie o masina dedicata, la fel ca in cazul IPCop, deci nu merge adaugat ca serviciu la alta ditributie (cel putin nu varianata originala, poate ai mai multa bafta si gasesti ceva in sensul asta). Cu un Asterisk si IPCop ai rezolvat problema, ca nici nu iti trebuie masini foarte puternice, un p3 la 5-600 MHz, un Hdd de 4 Gb si 64 de ram sunt mai mult decat ok. Totusi iti trebuie 4 astfel de masini.

Share this post


Link to post

Pai omu' vrea implementare fara alti bani :P , asa m-ai bine isi ia inca o linie telefonica in locatia B decat un PBX :)

Sau Asterix-ul ii gratis ? Ai un link ?

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Incepi prin a muta fax-modemul din B in A (ala din B tot n-are ce face cu el, daca face gura ii dai modemul din A, daca tot nu e multumit ii spui ca numai asa paote primi fax ;) ). De aici incolo, te descurci tu.

Solutia nu implica nici un cost suplimentar, ma rog, un bilet-doua de RATB la o adica :D

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Pai in B nu are linie telefonica :) )

Share this post


Link to post

Am citit si am rascitit documentatiile privind VoIP, FoIP, PBX, SIP si am ajuns la o concluzie destul de clara acum...pentru mine... necesita investitii destul de mari...

@bogdan_o spuneai asa: "Cu un Asterisk si IPCop ai rezolvat problema, ca nici nu iti trebuie masini foarte puternice, un p3 la 5-600 MHz, un Hdd de 4 Gb si 64 de ram sunt mai mult decat ok. Totusi iti trebuie 4 astfel de masini."

Am ceva intrebari:

Cand te referi la IPCop te referi la distributia de linux cu firewall "destept"?

Daca nu, atunci ce este IPCop?

De ce spui ca mi-ar trebui 4 masini(linux)?

Poti sa schitezi ce te-ai gandit?

multumesc anticipat...

 

PS

din ce am citit eu pana acum SIP-ul nu stie de FAX...a auzit altcineva altceva?

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

Da, IPCop este o distributie de linux dar redusa la functiile de router cu firewall si vpn. Nu are gui, nu are developer tools si altele. Ai in schimb o interfata web pentru a putea configura remote masinile (asta daca nu vrei ssh, caz in care poti renunta si la partea web). Asterisk-ul e gratuit, deci nu implica nici un cost suplimentar, altul decat al masinii pe care ruleaza. Ideea e ca poti folosi doua masini cu ipcop pentru a stabili vpn-ul intre sedii si apoi o masina care sa ruleze Asterisk pentru partea de pbx. Asterisk-ul il pui in locatia unde ai linia telefonica si cum ai stabilit deja un tunel intre locatii server-ul de pbx va fi vazut de toata lumea care se afla legata la tunel. Deci in total ies pana acum 3 masini. Dezavantajul e ca pentru locatia 2 unde nu ai linie telefonica va trebui sa implementezi telefoane software si sa le dai la oameni casti si microfoane. Se poate si telefonie clasica dar lucrurile se complica un pic pentru ca trebuie sa cumperi o centrala telefonica (,) compatibila pbx. Ai putea sa pui in locatia B inca un Asterisk si atunci nu ti-ar mai trebui centrala pbx dar tot ti-ar trebui o centrala clasica. Si in cazul asta ai avea nevoie de 4 masini.

 

Deci pe scurt schema ar sta cam asa. Locatia A e cea cu linie telefonica, locatia B e cea fara. In ambele locatii pui cate un server IPCop pt partea de vpn, in locatia A pui un server Asterisk care sa fie in tunel. In locatia B pui un Asterisk care sa fie si el in tunel iar la acesta legi o centrala telefonica pentru a putea folosi partea de telefonie normal, fara clienti soft, casti microfoane & co. Avantajul pbx: vorbesti gratis intre cele doua locatii. Dezavantaj: mai greu de configurat, trebuie sa cumperi centrala, etc. Acum ramane la latitudinea ta daca merita.

Share this post


Link to post

Voi ziceti ceva pe acolo, dar nu e chiar asa.

Punctul cheie pana una alta este ca pentru a receptiona un fax trebuie sa aveti un... fax. Faxul pare a fi PC B, dar, dar, dar, asta doar daca reusiti sa aduceti "linia telefonica" in B. Am pus "" pentru ca e clar ca nu vrem sa aducem linia aia fizic acolo. Daca pana aici sunteti de acord, cititi mai departe, daca nu dati deja "Raspunde" si scrieti ce va nemultumeste.

Acum, ca sa scapam de prejudecati, putem sa lasam draq fax-modemul din B si sa nici nu ne mai gandim la el, dar atunci lucrurile se imput rau de tot. ne-ar trebui asa (si totul freeware, remember: no supplementary cost):

- una bucata soft dat in ma-sa pe PC A care sa ia apelul de pe modemul din PC A, sa-i faca habar n-am cum (n-am auzit de modem pur care sa stie sa "decodeze" un semnal de voce... autentic, fie el si transmisie fax) si sa ii faca o translatie in ceva de genul VoIP. Cu alte cuvinte ar trebui gasit ceva care sa transforme un PC cu modem chior intr-un gateway VoIP. Cautati voi! (Hint: eu zic ca nu exista - modemul chior nu face decat demodulare, nu si conversie A/D, deci nu prea aveti cum sa faceti conversia semnalului vocal de pe LINE intr-un semnal digital pe portul serial asociat)

- una bucata soft care sa faca receptia unui fax pe VoIP in B, adica sa preia apelul "translatat" in A, sa raspunda, sa detecteze ca e fax si sa "primeasca faxul". Asta ar trebui sa existe.

 

Desi enuntul problemei poate e interesant pentru... incordat mintea, daca problema e pur practica, muta fax-modemul ala si pe urma preia pe "VPN" mesajele din A in B. Singura problema ramane eventuala "discriminare" a mesajelor intre A si B, dar asta ar fi fost si daca "receptia fax" se facea in B.

 

Era sa uit: Asterix si Obelix ala e frumos, dar trebuie sa ai interfete care sa preia totusi linia de telefon si cu care scula sa stie sa mearga. Sunt multe minunatii de aplicatii CTI, mai mult sau mai putin free sau open, dar toate au nevoie de ceva cartele de interfata. In orice caz nu un... modem, nici macar un... fax-modem.

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Intr-adevar, asa cum a spus si AbramBurel, un simplu modem nu ajuta la nimic. trebuie in schimb placi de conversie, in fapt fiind suficienta o singura placa pentru solutia cu un server sau de 2 pentru solutia cu 2 server-e de Asterisk (pretul pentru o astfel de placa, destinata retelelor de mici dimensiuni se invarte pe undeva pe la 250-300 eur, deci mult mai ieftin decat o centrala digitala PBX). Pe Asterisk.org este un document de vreo 350 de pagini care merita citit daca vreti sa va apucati de asa ceva. Si chiar daca nu aveti treaba cu pbx-ul tot merita citit pentru ca e foarte interesant in masura in care telefonia conventionala va pierde din ce in ce mai multi adepti in favoarea voip-ului.

Share this post


Link to post

Nu e chiar asa. O placa de conversie de o singura linie (aka Generic X100P), costa in jur de 10-20 USD in US, dar nu stiu foarte multi sa aduca asa ceva in RO. Intradevar placile multiport costa ceva... dar nu cred ca e cazul aici.

Share this post


Link to post

Probelma este ca placa de care spui tu, chiar daca este certificata PBX nu este suportata de Asterisk. Deci fie iesi o placa mai ieftina, dar platesti apoi o solutie pbx in varianta comerciala, fie iei o placa mai scumpa dar ai solutia soft gratuita (asterisk). Una peste alta o solutie pbx comerciala depaseste cu foarte mult pretul unei placi suportate de Asterisk.

 

@masterbobs. oricum la configuratia pe care o ai acum si fara sa mai platesti ceva bani in plus nu cred ca ai cum sa aduci si partea de telefonie in locatia B.

Share this post


Link to post

Tot urmarind mesajele din trecut am dat din nou peste asta si vreau sa nu ramana problema in suspensie legat de Asterisk. X100P este suportata de Asterisk ( http://www.asterisk.org/hardware ), si multa lume foloseste asa ceva. Stiu ca era o mica problema ca suportau PCI-IDul doar de la Intel si apoi a aparut patch care ignora VendorIDul. Deci daca se vrea se poate face un VOIP ieftin.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...