Jump to content
Sign in to follow this  
mito

Servofrana Tico

Recommended Posts

Am cumparat recent un Tico. (despre istoricul lui nu stiu nimic).

Am probleme cu sistemul de franare. Pedala este tare, ca si cand servofrana nu functioneaza.

Cu pedala calcata ferm, prinde frana foarte bine.

 

Am mers la un mecanic, a inversat un furtunas (care face legatura intre motor si servofrana) cu o supapa in interior. Se auzea un fasait in dreptul servofranei (ca si cum tragea aer pe undeva), motorul avea un mers neregulat iar pedala de frana era la fel de tare.

 

Din cautarile efectuate pe forum inteleg ca nu s-a confruntat nimeni cu problema asta (sau nu am cautat unde trebuie).

 

Help.

Share this post


Link to post

Completez:

 

Mecanicul a afirmat sec: "servofrana trebuie schimbata".

Intrebarea mea este: Chiar trebuie schimbata in intregime, sau doar o componenta a acesteia?

A mai avut cineva problema asta?

Share this post


Link to post

Pana la urma am schimbat servofrana.

Operatia nu este complicata se poate realiza in fata blocului fara mare efort.

 

Scule necesare:

- tubulara de 13 cu clichet si prelungitor

- inelara de 13

- cheie de 10 (pentru bornele bateriei)

- patent (pentru coliere)

 

Se scot bornele bateriei si se da jos bateria (pentru a fi suficient spatiu).

Cu ajutorul patentului se muta colierul si cu putin efort (sau mai mult) se inlatura furtunasul de pe corpul servofranei (eu am schimbat si furtunul cu supapa).

Folosind cheile de 13 se desfac cele 2 piulite care fixeaza pompa de frana pe servofrana.

Se inlatura cu grija pompa de frana (nu am umblat la circuitele pompei de frana).

O sa curga putin lichid de frana, de aceea e bine sa aveti o rezerva pentru a completa.

 

Urmeaza partea cea mai incomoda.

Se da scaunul soferului cat mai in spate pentru a avea suficient loc.

Se scoate siguranta si "piesa" (nu stiu cum se cheama) care leaga parghia pedalei de frana de servofrana (sub bord), apoi se desfac cu ajutorul tubularei de 13 (cu prelungitor) cele 4 piulite care fixeaza servofrana de sasiu.

Se inlatura servofrana cu atentie pentru a nu deranja circuitele pompei de frana.

 

Operatia de montare se realizeaza in ordine inversa.

Timp de lucru: 45 minute.

 

Asa am procedat eu. Daca a mai efectuat cineva operatia si mi-a scapat ceva sau am gresit pe undeva va rog sa ma corectati.

 

Am o singura nedumerire. Intre pompa de frana si servofrana nu este nici o garnitura? (nu ma refer la semeringul de pe servofrana).

 

Servofrana si cele 2 furtunase: 343 ron.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...