Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

Cheie Tip Briceag Cu Butoane Alarma Si Inchidere

• Please log in to reply
109 replies to this topic

#41 ToPser

ToPser

Tico's Master

• Membru
  • 2596 posts
  • Din:Medgidia
  • Auto:Daewoo
  • Model:Tico
  • An:2000
  • Nr. Inmatr.:CT-40-SSM

Posted 22 March 2007 - 21:13

Da chiar vrem si noi !!! :((

#42 th3_grimreaper

th3_grimreaper

Forumist

• Membru
  • 262 posts
  • Din:Constanta
  • Auto:Daewoo/Hyundai
  • Model:Tico/Getz
  • An:1998/2004
  • Nr. Inmatr.:CT-04-CPF/B-15081

Posted 23 March 2007 - 00:47

Total OFF Topic!
Cum pot face rost de o cheie din aia?

Mircea, persoana care le face mi-a spus ca face orice cheie care NU are chip in interior (de exemplu, eu am vrut sa-mi fac si pentru Hyundai Getz, si nu merge...) iar ca sa faci rost de o cheie din asta, sunt 2 variante:
1)Alarma cu totul, cu 2 telecomenzi de genul asta, dar cheia ti-o confectionezi ulterior (deci sistemul asta tip "briceag" exista, dar partea metalica a cheii ti-o atasezi singur, prin lipire probabil...) iar pretul alarmei este undeva pe la 150 lei. Partea buna este ca ai deja butoanele functionale, dar nu stiu nimic despre calitatea alarmei sau a "briceagului". Ma pot interesa in scurt timp.
2)La atelierul unde mi-am facut eu "briceagul" pentru tico ma pot duce oricand -> imi trimiti o cheie, ti-o copiaza si ti le trimit inapoi pe ambele. Cheia originala ramane neatinsa, doar o copiaza.

Poate n-am inteles eu bine: daca vrei cheia nefinisata, adica "blank", nu stiu care e pretul, dar intreb cand mai trec. Oricum, presupun ca e in jur de 50 lei, pentru ca o cheie normala de masina, ca sa o copiezi, costa in jur de 10-15 lei - Dacia, Tico, Matiz etc.)

Posteaza aici sau da-mi un PM sa-mi zici ce te intereseaza, si revin cu info.

Scuze ca-ti raspund asa tarziu. Stiu un atelier in Baia Mare unde se intaresc amortizoare. Si am o cunostinta care are o cunostinta acolo...Pot sa ma interesez daca vrei.

vazilro, cu siguranta ma intereseaza chestia cu amortizoarele. Si te-am intrebat tocmai pe tine pentru ca masina mea se afla acum in Baia Mare si mai ramane acolo aprox. o luna. Lasa-mi pe PM un numar de telefon si te voi contacta ca sa te pun in legatura cu persoana la care am lasat masina, sa ii explici unde sa duca amortizoarele (sau daca se poate, chiar sa-l duci acolo :) ) si raman dator la tine cu o bere/cola pana vin dupa masina. Pana atunci afla tot ce poti :D Multumesc!

Da chiar vrem si noi !!! :((

Don TopSer, va referiti la amortizoare sau la cheie? :) Pentru cheie ne auzim la telefon, sau va duc direct acolo in weekendul urmator cand veniti la Ct, ca au deschis acolo si sambata pana la 2-3.

Revin cu cateva poze cu cheia...scuze pentru calitatea redusa, telefonul meu nu stie "macro":

Attached Files

#43 Mircea

Mircea

... cel Batran sau Taticu lu' Stefan cel Mare

• Super Moderatori
  • 10402 posts
  • Din:Buftea
  • Auto:Chevrolet/Peugeot
  • Model:Spark 0.8 i/301 1.6hdi
  • An:2007/2014

Posted 23 March 2007 - 07:21

Vreau doar cheia bruta. Ai pm

#44 mike.omega

mike.omega

Sofer Cu Acte

• Membru
  • 2962 posts
  • Auto:Daewoo, VW
  • Model:Nubira II SX GPL, T3
  • An:2004, 1982

Posted 23 March 2007 - 12:02

Chei tip briceag sau cu cip se pot face la Bricostore. Cei din CT, cel putin, au un centru de copiat chei destul de profi unde prima data iti scaneaza cheia si abia apoi ii face si copie.

#45 Satori

Satori

Clubul Violatorilor de Idioti

• Admini
  • 10014 posts
  • Din:Bucuresti
  • Auto:Honda, Honda, Yamaha, Honda
  • Model:Jazz, Civic, FJR, Hornet
  • An:2008, 2007, 2005, 2008

Posted 23 March 2007 - 15:29

Cu tot cu cip? :D

#46 mike.omega

mike.omega

Sofer Cu Acte

• Membru
  • 2962 posts
  • Auto:Daewoo, VW
  • Model:Nubira II SX GPL, T3
  • An:2004, 1982

Posted 23 March 2007 - 21:04

Nu stiu, ca eu m-am dus sa fac o copie pt cheia de la poarta, care n-are CIP! :P
Daca mai intru pe la Brico trec sa intreb :thumbl:

#47 th3_grimreaper

th3_grimreaper

Forumist

• Membru
  • 262 posts

Posted 24 March 2007 - 02:13

Mircea, am inteles ca ai rezolvat cu TopSer in legatura cu cheia ;)

Mike.omega, intr-adevar au un centru de chei destul de profi la Bricostore, am fost si eu azi sa ma interesez:
1)nu aveau pe stoc chei din astea tip briceag;
2)chiar daca aveau pe stoc, nu-ti doresti sa cumperi de acolo: 150 lei bucata FARA CHIP! [-X n-am indraznit sa mai intreb cat costa CU CHIP. Care va sa zica le platesti chiria...

Eu sunt multumit cu "brisca" mea, iar azi am gasit si o alarma MAAT la 250 lei cu montaj inclus, cu niste telecomenzi foarte inguste, de la care pot sa iau placutele si sa le adaptez in "brisca" mea, astfel incat 2 din 4 butoane sa mai fie si functionale...va tin la curent ;)

Edited by th3_grimreaper, 24 March 2007 - 02:15.

#48 tarzy

tarzy

Forumist

• Membru
  • 243 posts
  • Auto:Peugeot / Aro / Daewoo
  • Model:308 SW / 244 / Tico SX
  • An:2012 / 1993 / 1998
  • Nr. Inmatr.:B-55-MGY

Posted 24 March 2007 - 08:02

Total OFF Topic!

am vazut "blank" in Vitan chiar duminica trecuta. nu am mai intrebat de pret ca imedioat ce am pus mana pe ea mi-a trecut entuziasmul, se vede ca e un super kich, turcism curat. poate a colegului de mai sus o avea alta provenienta

#49 bella

bella

Subaru Addicted

• Membru
  • 1042 posts
  • Din:Ploiesti
  • Model:Cielo Exe, Full, GPL
  • An:2002

Posted 26 March 2007 - 12:23

OFF: Am si eu alarma ca a ta si am 2 intrebari:
1.Ce tip este?
2.Poti sa ma ajuti cu cartea tehnica(a alarmei)?

Multumesc.

P.S.Sunt foarte interesat de cheia briceag asa ca te rog sa ne ti la curent cu evolutia operatiei de incorporare a telecomenzii.

#50 remix

remix

Contra, Cosmin Contra!

• Membru
  • 885 posts
  • Auto:KIA/Daewoo
  • Model:Cee'd/Tico
  • An:2007/1999
  • Nr. Inmatr.:RMX/LJZ

Posted 26 March 2007 - 18:32

@bella : Daca este ca a mea atunci alarma se numeste Scorpion Expert, este produsa de aceiasi care fac si Eaglemaster. clauto.com.tw. Produsul seamana cu ceva gen Eaglemaster CL-1300 sau CL-2000. Manualul l-as putea scana daca fac rost de un scanner. Da-mi un PM cu un gmail sau yahoo de-al tau si vad cand iti pot trimite ceea ce cauti.

@grim : decat sa schimbi toata alarma mai bine bricolezi ceva cu una din cele doua telecomenzi. Daca te uiti cu atentie sunt doar 4 contacte la fiecare intrerupator d-ala. Sunt sigur ca un electronist cu o minima experienta ti le poate scoate de pe placa, prelungi cu niste fire si pune in orice pozitie doresti tu. Daca toata placa este mult mai mare decat interiorul cheilor atunci ar putea fi o problema.
Chiar si bateria poate fi rearanjata acolo, ramane doar de vazut daca incape placa in cheie, restul se bricoleaza cu plastic, lemn etc.

Edited by remix, 26 March 2007 - 18:40.

#51 KIS

KIS

Forumist

• Membru
  • 1 posts
  • Model:Tico
  • An:1998
  • Nr. Inmatr.:CT 99 LUA

Posted 01 April 2007 - 01:02

Alarma aia de la Metro - Scorpion e o PUSCARIE! Eu am avut surpriza sa constat ca suna de nebuna chiar si dupa ce i-am scos senzorul de soc.Apropo de chei tip briceag insa e oarece problema
Ele se gasesc destul de usor cam pe la 50 RON.Problema e ca nu au CIP .Care cip costa blank 60 RON.Problema mare e ca trebuie sa gasesti pe cineva sa ti-l scrie,care de obicei iti ia cam 150 RON

#52 Mircea

Mircea

• Super Moderatori
  • 10402 posts

Posted 01 April 2007 - 09:00

Depinde pentru ce masina, Kis. Eu am schimbat la matiz contactele cu unele care n-aveau chei cu chip, apoi am scos cipul din cheile vechi si l-am mutat in asta noua. Mai e solutia lipirii carcasei cheii originale in interiorul carcasei volanului, astfel incat sa poti utiliza o cheie fara cip. Solutii se gasesc.

#53 ga^dele

ga^dele

Forumist

• Membru
  • 269 posts
  • Model:Matiz E
  • An:2005
  • Nr. Inmatr.:ct-14-ers

Posted 02 April 2007 - 06:02

mai e una...o cheie cu cip...nu neapara de matiz...scoasa bobina si pusa inauntru..dupa care, in service sa poate programa sa "invete" si noua cheie..dar sa fie functional si cea originala.

#54 Mircea

Mircea

• Super Moderatori
  • 10402 posts

Posted 05 April 2007 - 12:17

OK, am reusit sa fac placuta de alarma sa intre in cheie, am mutat butoanele, ledurile etc, prelungind legaturile cu fire, ca sa poata pica unde trebuie. Problema.... o baterie cat mai mica de 12 v si 23 A? Cat mai mica, pentru cea originala nu mai este loc....

Multumiri speciale pentru TOPSER si G^dele, care au transportat cheia pana a ajuns in posesia mea :)
Daca gasesc baterie mica, pun si poze cu modificarile :D

#55 th3_grimreaper

th3_grimreaper

Forumist

• Membru
  • 262 posts

Posted 06 April 2007 - 00:29

Mircea, cand o scoti la capat cu montatul placutei, sa-mi spui si mie ce tip de alarma ai...

#56 Mircea

Mircea

• Super Moderatori
  • 10402 posts

Posted 06 April 2007 - 06:31

Maat

#57 DaBotta

DaBotta

Forumist

• Membru
  • 2 posts
  • Din:Oradea
  • Auto:Opel
  • Model:Omega
  • An:1989
  • Nr. Inmatr.:BH 05 ***

Posted 23 April 2007 - 19:14

careva va rog imi puteti cumpara o cheie briceag blank si sa mi`o trimiteti la oradea ? io platesc absolut tot , am cautat peste tot in oradea si nu gasesc nicaieri. PLZZZZZZ as fi foarte recunoscator

#58 DaBotta

DaBotta

Forumist

• Membru
  • 2 posts
  • Din:Oradea
  • Auto:Opel
  • Model:Omega
  • An:1989
  • Nr. Inmatr.:BH 05 ***

Posted 24 April 2007 - 14:10

gata s-a rezolvat , multe multumiri lui th3_grimreaper pentru ajutorul acordat !

#59 bella

bella

Subaru Addicted

• Membru
  • 1042 posts
  • Din:Ploiesti
  • Model:Cielo Exe, Full, GPL
  • An:2002

Posted 27 July 2007 - 12:04

Stie cineva de unde pot cumpara o alarma cu telecomenzi tip briceag??? :osanale: :osanale:

Multumesc anticipat...

#60 Ghengy

Ghengy

Forumist

• Membru
  • 59 posts
  • Model:Matiz SE/AC
  • An:martie 2005
  • Nr. Inmatr.:CT-09-LSC

Posted 05 October 2007 - 21:37

Salutare de la mare! :D Ieri citeam topicul acestui forum si iata`ma azi cu o cheie de Matiz schimbata. Am dat in Tomis 3, 80 RON pentru cheie si cip "furat" de la cheia veche si pus pe briceag. Ce nu`mi place ... este ca imi faceam mari sperante sa`mi intre si alarma ( inchiderea centralizata ) in carcasa asta noua dar se pare ca este umpic mai marisoara si nu stiu daca o pacalesc sa intre...
Ideea in sine este buna dar la mine e le jumatate finalizata`:-S

Attached Files

Edited by Ghengy, 05 October 2007 - 21:45.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users